Kalendarz życia szczenięcia – etap przejściowy

Kalendarz życia szczenięcia – etap przejściowy

Obserwowanie procesu, w którym szczeniak z biegiem czasu staje się dorosłym czworonogiem, niejednokrotnie przynosi ogrom radości. Warto jednak pamiętać, że każdy młody psiak będzie potrzebował odpowiedniej troski, a także zaangażowania ze strony opiekunów. Dlatego też przydatnym okazuje się zapoznanie z poszczególnymi etapami rozwoju szczeniąt oraz charakterystycznymi dla nich zdarzeniami. Z pomocą przychodzi więc seria artykułów dotyczących kalendarza z życia szczeniąt, w których szczegółowo omawiane są poszczególne etapy rozwoju i funkcjonowania psiaków od momentu narodzin, aż do osiągnięcia dorosłości.

Zobacz: Kalendarz życia szczenięcia – etap noworodkowy

Etap przejściowy – od 2. do 4. tygodnia życia szczeniaka

Przejściowy etap, który przypada na okres od 2. do 4. tygodnia po narodzinach psiaka, cechuje się nieco większą dynamiką niż chociażby w przypadku okresu noworodkowego. Na tym etapie szczenięta będą wymagały nieco większej ilości uwagi ze strony opiekunów, gdyż stają się one coraz bardziej samodzielne.

Rozwój szczeniaka

Etap przejściowy - Rozwój szczeniaka
psiaki szczeniaki – 3

W fazie przejściowej psiaki stają się o wiele silniejsze, a ich mięśnie ulegają wzmocnieniu. Z tego względu szczeniaki podejmują się swoich pierwszych kroków, tym samym utrzymując się na łapkach przez nieco dłuższe okresy czasu.

Co więcej, około 10-14 dnia życia, czworonogi otwierają swoje oczy. Na początku nie będą one jednak widziały zbyt wyraźnie, gdyż ich obraz przyjmuje raczej rozmytą i delikatnie zamgloną postać. Dominują wówczas odcienie szarości, przez co psiak nie będzie w stanie w pełni rozpoznawać swojego otoczenia.

Po upływie średnio 2 tygodni otwierają się także zewnętrzne kanały uszu, a szczeniaki stopniowo zaczynają słyszeć poszczególne dźwięki. W tym samym czasie u psiaków pojawiają się również pierwsze mleczne ząbki, które nieraz mogą okazać się zaskakująco ostre.

Żywienie psiaków na etapie przejściowym

Żywienie psiaków na etapie przejściowym

Na etapie przejściowym głównym pokarmem szczeniąt wciąż pozostaje mleko matki. Dzięki temu czworonogi stale otrzymują wszystkie najważniejsze składniki odżywcze, mające wspierać ich prawidłowy rozwój, a także odporność. Kluczową kwestią okazuje się więc zadbanie o to, aby karmiąca suczka była żywiona możliwie najlepszymi wariantami pokarmów. Na uwadze należy mieć bowiem fakt, iż poprzez odpowiednie żywienie matki, pośrednio odżywiamy także jej szczenięta. Opiekunowie bardzo często decydują się wówczas na zakup wysokiej jakości karmy dedykowanej ciężarnym i karmiącym suczkom. Tego typu produkty cechują się bowiem wysokomięsną formułą, a także brakiem zbędnych wypełniaczy, w tym chociażby zbóż. W diecie karmiącej matki nie może zabraknąć odpowiednich ilości białka i tłuszczu, czyli całkowicie podstawowych składników. Nie należy również zapominać o stałym i nieograniczonym dostępie do świeżej wody pitnej.

Choć podstawą diety szczenięcia nadal jest mleko matki, niektórzy specjaliści zakładają, że około 3-4 tygodnia życia możliwe jest stopniowe i bardzo powolne wdrażanie pokarmów w postaci mokrej karmy dopasowanej do najmłodszych psiaków lub karmy w suchej wersji, która uprzednio została rozmoczona w wodzie. Tego typu posiłki powinny być jednak serwowane w bardzo niewielkich porcjach. Wówczas koniecznym jest również stałe obserwowanie reakcji szczeniąt na wdrażane pokarmy, a także konsultowanie wszelkich możliwych nieprawidłowości z lekarzem weterynarii.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla szczeniąt oraz suk w ciąży i w okresie laktacji

Etap przejściowy – zachowanie i wychowanie szczeniąt

Zachowanie i wychowanie szczeniąt

Szczenięta na etapie przejściowym stopniowo będą w stanie rozpoznawać zarówno swoją matkę, jak i rodzeństwo. Ze względu na fakt, iż stawiają one również swoje pierwsze kroki, mają więcej siły, a także zaczynają ząbkować, psiaki podejmują się nieco chaotycznych zabaw. Mogą wówczas podgryzać swoje rodzeństwo, czy też zaczepiać je łapkami. Mleczne ząbki szczeniaków są jednak nieco ostre, dlatego też stopniowo czworonogi nabywają umiejętność dostosowania swojej siły do wszelkich zabaw.

Znaczącą większość swojego czasu psiaki wciąż spędzają w otoczeniu matki. Suczka gwarantuje bowiem nie tylko pokarm, ale również ciepło i bezpieczeństwo. I choć szczenięta z pozoru stają się nieco bardziej samodzielne, tak wciąż nie należy oddzielać ich od matki. Wskazane będzie natomiast delikatne głaskanie, dotykanie, a także przyzwyczajanie do obecności, zapachu i wyglądu człowieka.

Ze względu na fakt, iż na tym etapie rozwojowym szczenięta coraz więcej chodzą, możliwe jest stopniowe rozpoczęcie nauki czystości. W tym celu zdecydowanie warto zaopatrzyć się jednak w podkłady higieniczne, które znacząco ułatwią sprzątanie danego obszaru.

Zobacz również: Szczeniak w domu – co warto wiedzieć?

Szczepienia, odrobaczanie i zdrowie

Etap przejściowy - Szczepienia, odrobaczanie i zdrowie

Pomimo tego, że na etapie przejściowym szczenięta wciąż nie będą wymagały szczepień, na okres od 2 do 3 tygodnia życia przypada pierwsze odrobaczanie. Dane z badań świadczą bowiem o tym, że wszystkie psiaki karmione mlekiem matki są zarażone larwami glist. Pasożyty te rozwijają się wraz z czworonogami, dlatego też obowiązkiem każdego opiekuna jest zapobieganie ich wzrostowi.

Zgodnie z oficjalnym programem odrobaczania szczeniąt, który został stworzony przez ESCCAP (European Scientific Counseul Companion Animal Parasites), czyli Europejską Radę Konsultacyjną do spraw Parazytoz Zwierząt Towarzyszących), pierwszy zabieg odrobaczania powinien być nakierowany na zwalczanie nicieni, w tym również glist. Tego typu preparaty najczęściej przyjmują postać pasty podawanej doustnie lub syropu. Drugie odrobaczanie szczeniaka powinno zostać zaplanowane na przedział od 4 do 6 tygodnia życia.

 Zobacz również: Odrobaczanie psa – najważniejsze informacje

Etap przejściowy – wskazówki dla opiekunów

Etap przejściowy - Wskazówki dla opiekunów

Wraz z nadejściem etapu przejściowego, rola opiekuna szczeniąt staje się nieco bardziej wymagająca. Psiaki są wówczas ruchliwe i ciekawskie, przez co chętniej poznają swoje otoczenie. Właściciele czworonogów powinni więc zadbać o to, aby szczenięta były w pełni bezpieczne. W tym celu należy przede wszystkim upewnić się, że czworonogi nie będą miały możliwości upadku ze stopni, podwyższeń lub schodów. Ponadto warto również wyłożyć podłogę w pomieszczeniu, w którym się znajdują, miękkimi materiałami, jak chociażby koce lub ręczniki. Drobne łapki szczeniąt mogą bowiem ślizgać się na panelach, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo bolesnych upadków.

Przydatnym rozwiązaniem może okazać się wybieg modułowy, którego zadaniem jest ograniczenie przestrzeni, na jakiej znajdują się psiaki. Dzięki niemu opiekunowie zyskują pewność, że czworonogi nie przemieszczą się w niebezpieczne lub zagrażające miejsca.

Ponadto właściciele szczeniąt powinni zadbać również o to, aby nie były one wystawiane na nadmiernie stresujące sytuacje, wśród których wyróżnia się chociażby głośne dźwięki. W okresie przejściowym słuch psiaków dopiero się rozwija, przez co nieraz mogą one odczuwać niepewność, a w niektórych sytuacjach również strach. Warto więc upewnić się, że przestrzeń dla szczeniąt jest spokojna, a także stosunkowo cicha. Nie należy jednocześnie umieszczać czworonogów w zimnych pomieszczeniach, na obszarze których dochodzi do przeciągów. Zbyt niskie temperatury mogą bowiem doprowadzić do szybkiej utraty ciepła z małych psich organizmów.

Najczęstsze problemy

Najczęstsze problemy etapu przejściowego

Na etapie przejściowym, podobnie jak w okresie noworodkowym, opiekunowie szczeniąt wciąż nie powinni spotykać się z nadmiernie problematycznymi sytuacjami. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż wraz ze zwiększeniem swojej masy, siły i możliwości, młode psiaki będą nieco bardziej rozrabiać. Przejawia się to głównie w samodzielnych wędrówkach, czy też podgryzaniu zarówno rodzeństwa i matki, jak i legowiska, zabawek oraz wszelkich akcesoriów. Mleczne ząbki szczeniaka są jednocześnie stosunkowo ostre, a ich ugryzienia nieraz okazują się bolesne.

Ze względu na fakt, iż okres przejściowy wiąże się z pierwszymi krokami, problemem może okazać się czystość na obszarze, w którym przebywają psiaki. Swoje potrzeby fizjologiczne będą one wówczas załatwiały tam, gdzie aktualnie się znajdują. I choć wspomniane już podkłady higieniczne mogą być niezwykle przydatne, tak nie należy oczekiwać, że kilkutygodniowe maluchy w pełni zrozumieją zasady zachowywania czystości.

Etap przejściowy – podsumowanie

Okres trwania Od 2. do 4. tygodnia życia
Rozwój Szczeniak zaczyna widzieć i słyszeć. Pojawiają się również pierwsze mleczne ząbki, a także pierwsze kroki.
Żywienie Psiak odżywia się głównie mlekiem matki, jednak możliwe jest stopniowe wprowadzanie mokrej karmy lub rozmoczonego suchego wariantu. Porcje karmy powinny być jednak niewielkie, a cały proces szczegółowo obserwowany i konsultowany ze specjalistą.
Zachowanie i wychowanie Szczenię rozpoczyna niewielkie wędrówki i podejmuje się zabaw z rodzeństwem. Zaleca się zapoznawanie psiaków z zapachem, widokiem i dotykiem człowieka.
Zdrowie Pomiędzy 2 a 3 tygodniem życia konieczne jest przeprowadzenie zabiegu odrobaczania poprzez podanie preparatu zwalczającego nicienie (glisty). Przyjmuje on formę pasty lub syropu i jest podawany doustnie pod nadzorem lekarza weterynarii.

Zobacz: Szczeniaki w domu – jak opiekować się nowonarodzonymi szczeniakami?

Rozwój szczeniaka miesiąc po miesiącu

Przedstawiamy serię artykułów poświęconych poszczególnym etapom życia szczeniaka, od narodzin po osiągnięcie dorosłości. Poniższe artykuły omawiają poszczególne etap rozwoju, a także przybliżają potrzeby szczeniąt na danym etapie oraz najczęstsze problemy, jakie może napotkać ich opiekun.

Dowiedz się więcej na temat rozwoju szczeniąt.

 Wiek  Etap rozwoju
od narodzin do 2. tygodnia życia  

etap noworodkowy

od 2. do 4. tygodnia życia szczeniaka  

etap przejściowy

od 3. do 4. tygodnia życia szczeniaka  

przebudzenie zmysłów

od 4. do 12. tygodnia życia szczeniaka  

etap socjalizacji

między 3. a 4. miesiącem życia szczeniaka  

etap dorastania

między 6. a 18. miesiącem życia szczeniaka  

etap dojrzewania

między 18. a 24. miesiącem życia  

okres dojrzałości

powyżej 24. miesiąca życia psa  

dorosłość

Przygotowaliśmy dla Ciebie grafikę z podsumowaniem – sprawdź!

Udostępnij