Lekcja 1: Podział karm oraz różnice pomiędzy marką a producentem

Witamy na wyjątkowym mini-kursie przygotowanym specjalnie z myślą o nowych opiekunach szczeniąt i początkujących opiekunów psów. Cieszymy się, że jesteś z nami. Mamy świadomość, że w obliczu ogromnego wyboru karm dla psów dostępnych na rynku zoologicznym, początkujący opiekun może czuć się onieśmielony i zagubiony. KrakVet śpieszy z pomocą – dzięki nam lepiej poznasz dostępne rodzaje karm i ich zalety, dowiesz się więcej o ich produkcji, a także nauczysz się czytać etykiety karm i rozumieć zawarte na nich treści i poznasz wymogi dotyczące bezpieczeństwa produkcji karm.

Zapraszamy na pierwszą lekcję!

Karma dla psa – dawniej i dziś

Historia karm komercyjnych nie jest długa – pierwsze produkty przeznaczone do spożycia dla psów produkowane masowo pojawiły się w 1860 roku. Wyprodukowano wówczas pierwsze przysmaki dla psów z połączenia składników mięsnych i warzywnych ze zbożami. Pierwsze komercyjne karmy pojawiły się dopiero w XX wieku – karmy mokre pojawiły się na rynku w 1922 roku, a suche – w 1956 roku. Znana dziś na całym świecie marka Purina zaczęła w latach 50. próby stworzenia dobrej karmy dla psów przy użyciu maszyn stosowanych do produkcji płatków śniadaniowych. Wcześniej psy były karmione podrobami, chlebem, serwatką i innymi resztkami ze stołu.

Obecnie większość zwierząt w rozwiniętych krajach jest żywiona właśnie karmami komercyjnymi.

Karmy komercyjne – rodzaje i podział

Masowa produkcja żywności i wzrost świadomości na temat potrzeb zwierząt przyniosły ze sobą prężnie rozwijający się rynek karm komercyjnych, który oferuje szeroką gamę opcji żywieniowych dla psów w każdym wieku i wszystkich ras. Jeśli zastanawiałeś się, czym się różnią od siebie karmy komercyjne i co oznaczają terminy często używane do ich definiowania, poniżej przybliżymy Ci tę kwestię.

Karmy komercyjne są zwane również karmami przemysłowymi albo gotowymi. To wszystkie produkty spożywcze dla zwierząt, które możesz kupić w sklepach. Ze względu na ich przeznaczenie dzielimy je na karmy pełnoporcjowe oraz karmy uzupełniające.

Karmy pełnoporcjowe i uzupełniające

Karmy pełnoporcjowe to posiłki, które zawierają komplet składników odżywczych potrzebnych w codziennej diecie psa w odpowiednich ilościach i proporcjach. Mogą one stanowić jedyny pokarm psa przez całe jego życie bez doprowadzenia do niedoborów jeśli są stosowane zgodnie z ich przeznaczeniem i określoną dawką. Karmy uzupełniające to nic innego, jak przysmaki lub karmy, które mogą stanowić przekąskę lub wzbogacenie psiej diety. Niektóre z nich mają określone funkcje – na przykład poręczne przysmaki treningowe lub gryzaki, które dbają o uzębienie psa.

Na rynku dostępne są również karmy weterynaryjne, które powinno się stosować wyłącznie na zalecenie weterynarza. Są przeznaczone dla zwierząt borykających się z problemami zdrowotnymi wymagającymi specjalistycznej diety i mogą one mieć postać pełnoporcjową lub uzupełniającą.

Podział karm wg konsystencji

Karmy dzielimy według ich konsystencji na karmy suche, karmy półwilgotne oraz karmy mokre. Karmy suche to pokarmy dostępne w formie granulek, których wilgotność (zawartość wody) nie przekracza 14%. Składniki pochodzenia zwierzęcego stanowią w nich do 40% zawartości. Są one tańsze od karm mokrych oraz mają dłuższe daty ważności. Karmy półwilgotne również mają postać granulek, jednak wilgotność w nich jest wyższa – w granicach 20-35%. Można je podawać zwilżone wodą w celu zmiękczenia ich konsystencji. Karmy mokre mają natomiast wilgotność powyżej 60%. Mogą one mieć niemal 100% surowców pochodzenia zwierzęcego. Karmy mokre są mniej kaloryczne niż suche karmy i dostarczają organizmowi więcej wody, więc zapobiegają odwodnieniu.

Karmy tradycyjnie i nietradycyjne – z czym się to je?

Możesz również spotkać się z podziałem na karmy tradycyjne i karmy nietradycyjne. Karmy tradycyjne to komercyjne posiłki dla zwierząt, które dostępne są na rynku zoologicznym już od dłuższego czasu, a więc suche i mokre karmy oraz przysmaki w workach, saszetkach, puszkach, tackach i tym podobnych. Karmy nietradycyjne to natomiast nowości na rynku obejmujące szeroką gamę karm. Zaliczają się do nich posiłki przygotowywane w domu – gotowane, surowe lub przyrządzane z gotowych mieszanek, a także karmy komercyjne surowe, komercyjne dania gotowe (catering dla psów) lub też bardziej nietypowe formy karm komercyjnych, takie jak karmy bezzbożowe lub karmy z egzotycznych składników.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psa TropiDog

Różnice pomiędzy marką a producentem

Czym się różni marka od producenta i jak się to ma do produkcji karmy? Otóż wyjaśniamy – karmy komercyjne produkowane są na masową skalę w wielu zakładach produkcyjnych, przy czym nie każda marka dysponuje własnym zakładem produkcyjnym. Istnieje bardzo wiele rozmaitych marek żywności, jednak zdecydowanie mniej fabryk, w których produkowane są karmy. Wielu producentów żywności przejmuje mniejsze firmy lub też zajmuje się produkcją tak zwanych marek własnych (private label). W praktyce oznacza to, że żywność wielu znanych Ci marek, pozornie niepowiązanych ze sobą, produkowana jest w tych samych zakładach produkcyjnych.

Obecnie wymaga się, by na opakowaniu karmy był podany jej dystrybutor czy importer, który jednak nie musi oznaczać producenta karmy. Wiele marek nie podaje też informacji na temat producentów na swoich stronach internetowych.

Obecnie do wiodących producentów karm komercyjnych zalicza się takie koncerny, jak Nestle, Hill’s i Mars. Odpowiadają oni za nawet do 80% produkowanych komercyjnie karm.

Warto mieć na uwadze, że własny zakład produkcyjny lub jego brak wcale nie muszą oznaczać lepszej lub gorszej karmy, a wszystkie zakłady produkcyjne podlegają regulacjom.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że pierwsza lekcja rozjaśniła Ci w głowie. Jutro zapraszamy na lekcję dotyczącą podziału karm ze względu na jakość oraz wad i zalet karm komercyjnych.

Zobacz też: Karma sucha czy mokra?