Kalendarz życia szczenięcia – etap dorastania

Kalendarz życia szczenięcia – etap dorastania

Okres szczenięcy to niezwykle intensywny czas, podczas którego psiaki nie tylko rozwijają się i rosną, ale również nabywają wszelkie umiejętności i kształtują swoje charaktery. I choć obserwacja tych procesów nieraz przynosi ogrom radości, tak opieka nad psiakami jest również dużym zobowiązaniem. Dlatego też zdecydowanie warto zapoznać się z najważniejszymi potrzebami i wymaganiami szczeniąt znajdujących się na poszczególnych etapach rozwoju.

Zobacz również: Kalendarz życia szczenięcia – etap socjalizacji

Etap dorastania – między 3. a 4. miesiącem życia szczeniaka

Ten etap dorastania szczeniąt bardzo często określany jest mianem „nastoletniego buntu”. Przypada on na okres pomiędzy 3. a 4. miesiącem życia psiaków, kiedy to stają się one o wiele bardziej samodzielne i niezależne, tym samym sprzeciwiając się zasadom, które panują w domu, a także samym opiekunom.

Rozwój psiaków

Rozwój psiaków - etap dorastania

Najbardziej charakterystyczną cechą etapu dorastania jest niezwykle intensywny wzrost. Z tego względu psiaki będą wymagały nie tylko odpowiednio dopasowanego pokarmu, ale nieraz również wsparcia w postaci preparatów witaminowych i mineralnych.

Co więcej, w okolicach 4. miesiąca życia czworonogi zaczynają tracić swoje mleczne zęby. Dlatego też mogą doświadczać bólu i obrzęku dziąseł, co z kolei przynosi im dyskomfort, wywołuje frustrację i skutkuje intensywnym gryzieniem oraz żuciem niemal wszystkich napotkanych przedmiotów. Proces wymiany zębów przyjmuje nieco inną postać u każdego czworonoga, przy czym obserwowane są także różnice w obrębie poszczególnych ras. Niektóre z nich mogą bowiem cechować się odmienną budową zgryzu, a inne wykazują zwiększone predyspozycje do poszczególnych wad uzębienia. Z tego względu rozwój szczęki psiaka powinien być na bieżąco kontrolowany.

Żywienie szczeniąt

Żywienie szczeniąt

Intensywny wzrost szczeniąt na etapie dorastania sprawia, że wymagają one odpowiednio dopasowanej diety, która umożliwi im nie tylko odpowiednie funkcjonowanie, ale również prawidłowy rozwój. Błędnie zbilansowane pokarmy mogą natomiast przyczyniać się do występowania różnego rodzaju schorzeń i wad w budowie czworonoga. Kwestia ta nie powinna więc być bagatelizowana, gdyż w obowiązku każdego opiekuna leży zadbanie o możliwie największy dobrostan psiaka.

Zdecydowanie najpopularniejszą formą żywienia szczeniąt jest podawanie im wysokiej jakości pokarmów komercyjnych. Temat diety dla rozwijającego się czworonoga warto jednak skonsultować ze specjalistą w dziedzinie weterynarii lub psiej dietetyki, gdyż niejednokrotnie młode psiaki wymagają wsparcia w postaci konkretnych witamin oraz minerałów. Nie należy jednak podejmować się suplementacji poszczególnych składników na własną rękę, ponieważ zarówno niedobory, jak i nadmiary danych komponentów mogą wywołać u pupila negatywne skutki zdrowotne.

Zarówno ilość pokarmu, jak i częstotliwość jego podawania, powinny zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb czworonoga. Należy przy tym uwzględnić nie tylko jego rasę oraz wiek, ale również stan zdrowia i inne kluczowe aspekty. Jednocześnie zaleca się, aby dzienna porcja karmy została podzielona na 2-3 posiłki podawane o stałych porach dnia.

Etap dorastania – zachowanie i wychowanie

Etap dorastania - zachowanie i wychowanie

Dorastanie jest etapem, na którym zachowanie szczeniąt może okazać się niezwykle problematyczne. Powszechnie przyjęło się bowiem uznawać, że wiele czworonogów znajdujących się w tym okresie wykazuje nieposłuszeństwo, a nieraz również upór. Dorastające psiaki bardzo często porównywane są do nastolatków, którzy sprzeciwiają się wymaganiom stawianym przez rodziców, czy też społeczeństwo. Podobnie robią szczeniaki, tym samym ignorując wszelkie komendy i polecenia opiekunów.

Właściciele czworonogów powinni więc uzbroić się w szczególną cierpliwość. Warto przy tym pamiętać, że porażki i błędy są nieodłącznym elementem nabywania nowych umiejętności oraz kształtowania własnego charakteru. Dlatego też całkowicie niewskazanym jest wówczas stosowanie kar lub przemocy, a raczej nagradzanie czworonoga smakołykami i pochwałami w momencie, gdy prawidłowo wykonuje on dane polecenia.

Niejednokrotnie opiekunowie szczeniąt decydują się wówczas na skorzystanie z usług psiego przedszkola lub profesjonalistów w dziedzinie szkolenia i tresury psów. Na etapie dorastania bardzo istotną rolę odgrywa bezpośredni kontakt i spędzanie czasu z właścicielami, dlatego też niewskazanym jest rezygnowanie ze wspólnych zabaw, aktywności oraz samodzielnego wychowywania psiaka.

Szczepienia, odrobaczanie i zdrowie

Szczepienia, odrobaczanie i zdrowie

Na etapie dorastania szczenięta powinny być odrobaczane z miesięcznymi odstępami. Podawane preparaty są przy tym dostosowywane do masy psiaków, dlatego też niewskazanym jest samodzielne podejmowanie się tych zabiegów.

Niezwykle istotnym okazuje się zaszczepienie szczeniąt przeciwko wściekliźnie, co powinno odbyć się w przeciągu 30 dni po ukończeniu 12. tygodnia życia. Co więcej, średnio co 3-4 tygodnie konieczne jest również odbywanie wizyt szczepiennych z kolejnymi dawkami poszczególnych preparatów.

Bardzo ważne jest również bieżące kontrolowanie zgryzu czworonoga, w obrębie którego pojawiają się stałe zęby. Wówczas niektóre czworonogi (przeważnie małych ras) mogą doświadczać problemów z wymianą zębów. Mowa o przetrwałych zębach mlecznych, czyli zjawisku polegającym na tym, że obok wyrośniętych zębów stałych widoczne są nadal „mleczaki”. Przetrwałe zęby mleczne mogą doprowadzać do poważnych konsekwencji zdrowotnych, tym samym zaburzając proces formowania się zgryzu. Tego typu sytuacje wymagają ingerencji chirurga.

Sprawdź: Odrobaczanie psa – najważniejsze informacje

Wskazówki dla opiekunów

Wskazówki dla opiekunów

W trakcie etapu dorastania opiekunowie szczeniąt powinni przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Ten okres rozwojowy cechuje się bowiem intensywnymi zmianami nie tylko w wyglądzie czworonogów, ale również ich zachowaniu.

Co więcej, psiaki zyskują także stałe zęby, a proces ich wyrzynania może okazać się frustrujący i bolesny. Dlatego też psy będą potrzebowały gryzaków oraz zabawek, które sprawdzą się w przypadku intensywnego gryzienia i żucia. Dzięki temu czworonogi łagodzą odczuwany dyskomfort, tym samym nie niszcząc domowych sprzętów lub dekoracji.

Zobacz również: Szczeniak w domu – co warto wiedzieć?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości gryzaków dla szczeniąt

Najczęstsze problemy

Jednym z najczęściej spotykanych problemów etapu dorastania jest wspomniane już niszczenie różnego rodzaju akcesoriów, czy też wystroju domu. Ponadto szczenięta wykazują również stosunkowo duże nieposłuszeństwo, jednocześnie preferując własne rozwiązania i sprzeciwianie się poleceniom opiekunów. Zdecydowanie będzie to więc etap, na którym właściciele psiaków muszą wykazywać się zwiększonym zaangażowaniem w wychowanie i tresurę swojego pupila.

Etap dorastania – podsumowanie

Okres trwania Między 3. a 4. miesiącem życia szczeniaka
Rozwój Na tym etapie szczenięta przechodzą przez okres intensywnego wzrostu, a także wymiany „mleczaków” na stałe zęby.
Żywienie Psiaki wymagają odpowiednio dopasowanych pokarmów dla czworonogów w okresie intensywnego wzrostu. Nieraz konieczna jest również suplementacja poszczególnych składników mineralnych oraz witamin.
Zachowanie i wychowanie Szczenięta często przeżywają „młodzieńczy bunt”, podczas którego opiekunowie powinni uzbroić się w cierpliwość.
Zdrowie Czworonogi wymagają kolejnych zabiegów odrobaczających, a także obowiązkowego szczepienia przeciwko wściekliźnie i kolejnych dawek poprzednich szczepień. Koniecznym jest również kontrolowanie zgryzu zwierzęcia i monitorowanie jego zębów.

Zobacz: Szczeniaki w domu – jak opiekować się nowonarodzonymi szczeniakami?

Rozwój szczeniaka miesiąc po miesiącu

Przedstawiamy serię artykułów poświęconych poszczególnym etapom życia szczeniaka, od narodzin po osiągnięcie dorosłości. Poniższe artykuły omawiają poszczególne etap rozwoju, a także przybliżają potrzeby szczeniąt na danym etapie oraz najczęstsze problemy, jakie może napotkać ich opiekun.

Dowiedz się więcej na temat rozwoju szczeniąt.

 Wiek  Etap rozwoju
od narodzin do 2. tygodnia życia  

etap noworodkowy

od 2. do 4. tygodnia życia szczeniaka  

etap przejściowy

od 3. do 4. tygodnia życia szczeniaka  

przebudzenie zmysłów

od 4. do 12. tygodnia życia szczeniaka  

etap socjalizacji

między 3. a 4. miesiącem życia szczeniaka  

etap dorastania

między 6. a 18. miesiącem życia szczeniaka  

etap dojrzewania

między 18. a 24. miesiącem życia  

okres dojrzałości

powyżej 24. miesiąca życia psa  

dorosłość

Udostępnij