Nasi psi przyjaciele do mistrzostwa opanowali sztukę proszenia domowników o resztki ze stołu. Urocze, błagalne spojrzenia, piszczenie i szczekanie, trącanie łapką lub noskiem, pchanie się na krzesło lub też nawet próba zwinięcia czegoś sprzed naszego nosa – wszyscy znamy te sztuczki! Nie warto im jednak ulegać z wielu powodów. Jeśli zastanawiasz się, czy pies może jeść resztki ze stołu, musisz mieć na uwadze, że podzielenie się obiadem z pupilem może mieć dla niego przykre, a nawet fatalne skutki. Warto o tym pamiętać szczególnie w czasie Świąt, kiedy w domu pojawia się rodzina skora dokarmiać pupila, a każdy stół ugina się od pyszności – ale nie tylko od święta!
Dowiedz się, jakie ryzyko jest z tym związane i jaka przyczyna za tym stoi.
Przeczytaj też: Czy pies może jeść grzyby?
Spis treści
Prawidłowa dieta psa
Karmienie psa resztkami jest niebezpieczne dla jego zdrowia głównie z dwóch powodów. Po pierwsze, karmiąc psa resztkami nie zapewnimy mu odpowiednio zbilansowanej diety, która spełni jego potrzeby. Dając mu do zjedzenia resztki nie mamy przecież świadomości, ile kalorii ma podana porcja, ani ile białka, tłuszczy, węglowodanów i innych wartości odżywczych znajduje się w podanej psu porcji. Na dłuższą metę karmienie psa resztkami może doprowadzić do niebezpiecznych niedoborów lub anemii. Wiele psów karmionych resztkami cierpi również na nadwagę przy jednoczesnym występowaniu innych problemów zdrowotnych związanych z niewłaściwą dietą.
Kolejną kwestią, którą należy brać pod uwagę, jest to, że wiele produktów często stosowanych w naszej diecie jest szkodliwa, trująca lub niebezpieczna dla psów.
Sprawdź: Ryby w diecie psa. Czy pies może jeść ryby?
Niebezpieczne produkty ze stołu
Jakich zatem produktów powinniśmy się wystrzegać za wszelką cenę? Dla psa niebezpieczne są składniki takie, jak:
- grzyby – są szczególnie niebezpieczne, jako że mogą wywołać szereg objaw: ból brzucha, brak apetytu, wymioty, biegunkę, nudności, ślinotok, wzmożone pragnienie czy oddawanie moczu, chwiejny chód czy też drgawki; mogą nawet doprowadzić do niewydolności narządów lub śmierci,
- awokado – jest trujące dla psów,
- winogrona i rodzynki – wyjątkowo groźne dla psa, także w małych ilościach, jako że mogą wywołać niewydolność nerek,
- alkohol – może wywołać gorączkę i przyśpieszoną pracę serca, a nawet spowodować zgon,
- orzechy i pestki – toksyczne dla psa,
- czekolada – szczególnie niebezpieczna dla psów z uwagi na zawartość teobrominy; nawet jedna tabliczka może doprowadzić do śmierci pupila,
- ciasto drożdżowe – surowe ciasto może spowodować wzrost drożdży w żołądku, co może doprowadzić do zaburzeń trawiennych, a nawet pęknięcia organów,
- ksylitol – częsty składnik wypieków, gum do żucia i słodyczy, który u psa może wywołać szybki spadek stężenia glukozy we krwi i spowodować zapaść, uszkodzenie wątroby lub też zgon,
- kawa i herbata – zawiera kofeinę, która może doprowadzić do zaburzeń układu krążenia, a nawet do śmierci,
- surowe ryby – mogą zawierać groźną dla psa tiaminazę; karmiąc psa rybami uważaj też na ości – połknięcie może skończyć się tragicznie,
- kapusta z grochem, bigos i podobne dania z kapusty,
- smażone i tłuste dania, zwłaszcza w panierce lub przyprawione,
- majonez i ocet,
- kości – mogą spowodować zaparcia, a nawet uszkodzenie układu pokarmowego,
- surowy czosnek – może wywołać biegunkę,
- surowa cebula – powoduje rozpad krwinek czerwonych,
- cukier – szkodliwy na wątrobę, a także na zęby,
- mleko i nabiał – dorosłe psy nie tolerują laktozy, więc mleko i nabiał mogą wywołać biegunkę i problemy trawienne,
- przyprawy – zwłaszcza takie, jak papryka, gałka muszkatołowa i pieprz, które są szkodliwe dla nerek.
Zobacz też: Czego nie może jeść pies?
A co, jak się zmarnuje?
Odpowiedź jest prosta – kupujmy i gotujmy z rozwagą! Zwłaszcza w okresach różnych świąt mamy tendencję do kupowania zbyt dużych ilości jedzenia i przygotowywania zbyt wielkiego zapasu. Jeśli podejdziemy do tego rozważnie, nie będzie nas kusić, żeby dokarmiać psa resztkami.
Nie lubimy marnować jedzenia, ponadto wielu z nas wyniosło z domu przekonanie, że nie wolno robić tego za wszelką cenę – jest to zrozumiałe. Warto jednak mieć na uwadze, że karmienie na siłę albo nieodpowiednio to przecież inny rodzaj marnowania pokarmu, jako że nie przyniesie on nic pożytecznego, a wręcz może zaszkodzić – porcja wyrzucona do kosza to mniejsze zło w porównaniu z narażaniem pupila.
Jeśli jednak koniecznie chcemy się podzielić jedzeniem z pupilem, należy przede wszystkim sprawdzić, czy wszystkie składniki są dla niego bezpieczne. Ponadto nie wolno przekarmiać pupila resztkami ani zastępować nimi jego diety.
Zobacz: Czy pies może jeść kości?
Postaw na zdrowe karmy dla psa Hill’s Science Plan – wybierz dobrze zbilansowaną dietę zamiast dokarmiać psa nieodpowiednim dla niego jedzeniem.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psów Hill’s Science Plan
To Twój pupil może bezpiecznie zjeść
Składniki, którymi możesz bezpiecznie karmić pupila, to:
- makaron,
- ryż,
- gotowane jajka,
- marchew,
- zielony groszek,
- brokuły,
- ugotowane bataty, a także ziemniaki,
- świeży ogórek,
- seler,
- pomidor,
- banany,
- jabłka bez pestek,
- jagody,
- truskawki.
Pamiętaj przy tym, że znaczenie ma nie tylko podstawowy składnik – nie karm psa przyprawionym jedzeniem.
Sprawdź też: Czy pies może jeść dynię? Dynia w diecie psa
Pies to nie kosz na śmieci
Przekonanie, że specjalistyczne karmy to fanaberia właścicieli, a psy mogą żywić się resztkami ze stołu ponieważ żywione były nimi dawniej, niestety nadal panuje pośród wielu właścicieli – zwłaszcza osób starszych niechętnych do zmiany nawyków. Ponadto osoby, które nie doświadczają problemów zdrowotnych często nie rozumieją, jak szkodliwa, a nawet fatalna w skutkach potrafi być nieodpowiednia dieta – wszyscy kiedyś słyszeliśmy wymówki takie, jak „mała ilość nie zaszkodzi”, lecz nic bardziej mylnego.
Pies, podobnie jak człowiek, wymaga zbilansowanej diety dostosowanej do jego potrzeb, by cieszyć się dobrym zdrowiem i długim życiem. Zwierzęta domowe żyją obecnie dłużej niż dawniej właśnie dzięki zwiększonej świadomości na temat ich potrzeb. Jeśli nie chcesz marnować jedzenia, przywiąż większą uwagę do stosowania właściwych proporcji, zwracaj uwagi na potrzeby żywieniowe domowników, a także bądź przygotowany, by resztki zjeść samemu. Żołądek psa to nie śmietnik, dlatego nie można zakładać, że przyjmie wszystko.
Sprawdź też: Czy pies może jeść banana?
Pies a świąteczne potrawy
Czy zwróciłeś uwagę, jak wiele wigilijnych przysmaków i typowych składników świątecznych dań znajduje się na liście pokarmów szkodzących psom? Od najbardziej oczywistych składników takich, jak grzyby i kapusta oraz orzechy i rodzynki po czosnek, cebulę i przyprawy, które mogą łatwo umknąć naszej uwadze, świąteczne dania zawierają liczne składniki nieodpowiednie dla psa lub nawet dla niego groźne. Nie rób wyjątków – nie dokarmiaj psa resztkami ze stołu w Wigilię i zwróć uwagę rodzinie, żeby tego nie robili, nie ważne, jak bardzo pupil będzie prosił.
Pamiętaj zamiast tego o podtrzymaniu regularnej, zbilansowanej diety psa. Jeśli podczas gotowania czy posiłków zechcesz nagrodzić pupila małym kąskiem, zwróć uwagę, by zawierał wyłącznie nieprzyprawione, bezpieczne dla psa składniki.
Co zatem zrobić, gdy pupil będzie błagał o kąski przy wigilijnym stole? Rozwiązanie jest proste – spraw mu odpowiedni dla psa przysmak lub karmę! Marka Brit posiada w ofercie wyjątkową monobiałkową karmę dla psa – BRIT Mono Protein – czeski wieczór świąteczny. To wyjątkowo pyszny posiłek z karpia, ziemniaków, marchewki i groszku, który pozwoli Twojemu pupilowi zakosztować tradycyjnych wigilijnych smaków bez obciążania układu pokarmowego. Karma jest wysoce strawna i bezpieczna dla psów z alergiami pokarmowymi – zawiera jedno źródło białka zwierzęcego. Limitowana karma jest dostępna na sztuki w puszkach po 400 g, a także w zestawach 6x400g i 12x400g. Możesz również sprawić pupilowi zdrowe przysmaki na Święta.
Sprawdź naszą ofertę prezentów świątecznych dla psa!
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór prezentów świątecznych psów
Przypomnienie:
Data publikacji: 14.03.2023