Kalendarz życia szczenięcia – dorosłość

Kalendarz życia szczenięcia – dorosłość

Każdy szczeniak w pewnym momencie osiąga pełną dorosłość. I choć obserwowanie życia oraz rozwoju młodych psiaków okazuje się niezwykle fascynujące, tym samym przynosząc ogrom radości, tak okres szczenięcy nie trwa wiecznie, a czworonogi w pewnym momencie przestają być małymi, puchatymi kuleczkami. Niezmiennie są one jednak członkami rodzin, o których należy dbać, szanować i otaczać troską.

Czego więc będą potrzebowały dorosłe psy? Jak powinna wyglądać odpowiednia opieka nad nimi? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części artykułu.

Zobacz również: Kalendarz życia szczenięcia – okres dojrzałości

Dorosłość – powyżej 24. miesiąca życia psa

Etap dorosłości przypada na okres powyżej 24. miesiąca życia pupila, tym samym zwieńczając cały proces rozwoju czworonogów. W tym czasie psy nie będą już doświadczały gwałtownych zmian, a ich charaktery ulegają znaczącej stabilizacji. Nie oznacza to jednak, że zwierzaki nie będą wymagały odpowiedniej opieki oraz troski.

Rozwój czworonogów

Rozwój czworonogów - dorosłość

Dorosłe psiaki są w pełni rozwinięte zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Ich wygląd zewnętrzny powinien więc być odpowiednio ukształtowany, natomiast charakter o wiele bardziej stabilny, a nieraz wręcz stonowany. Kwestia ta jest jednak uzależniona od specyfiki danej rasy. Niektóre czworonogi wciąż pozostają bowiem żywiołowe i wyjątkowo energetyczne, natomiast inne zyskują znacznie więcej powagi.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że na tym etapie życia psy są gotowe do reprodukcji, a specjaliści zakładają, że suczki rodzące do około 8. roku życia wydają na świat w pełni zdrowe szczenięta.

Żywienie

Żywienie

Na etapie dorosłości psy powinny być żywione odpowiednio dopasowanymi, a zarazem zbilansowanymi posiłkami. W ich diecie nie może zabraknąć wszelkich najważniejszych składników odżywczych mających wspierać prawidłowe funkcjonowanie na porządku dziennym. Ponadto dieta powinna być dobrana pod kątem indywidualnych wymagań każdego czworonoga z uwzględnieniem jego wieku, wagi, stopnia aktywności fizycznej, a także stanu zdrowia.

Najpowszechniejszym sposobem żywienia dorosłych psów jest zakup wysokiej jakości karmy w suchej lub mokrej wersji. Opiekunowie nieraz decydują się jednak na samodzielne przygotowywanie posiłków dla psów zgodnie z zasadami diety BARF. W tym przypadku należy jednak zapoznać się z najważniejszymi wytycznymi dotyczącymi żywienia czworonogów, gdyż zarówno niedobory, jak i nadmiary poszczególnych składników mogą negatywnie odbijać się na zdrowiu i samopoczuciu psiaków. Podejmując decyzję o wprowadzeniu diety BARF zdecydowanie warto zasięgnąć porady specjalisty w dziedzinie weterynarii lub psiej dietetyki.

Nieraz psiaki będą potrzebowały również wsparcia w postaci suplementów witaminowych lub mineralnych, których zadaniem jest wspieranie odpowiedniego funkcjonowania. Stosowanie tego typu preparatów jest szczególnie zalecane w przypadku ras dużych i olbrzymich, a także psów pracujących lub podejmujących się zwiększonej aktywności. W celu wdrożenia konkretnych suplementów diety zaleca się odbycie konsultacji ze specjalistą.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Dorosłość – zachowanie i wychowanie psów

Dorosłość - zachowanie i wychowanie psów

Zasadniczo rzecz biorąc, zachowanie dorosłych psów jest uzależnione od szeregu różnorodnych aspektów, takich jak chociażby ich rasa, temperament, a nawet sposób wychowania. Wiadomym jest, że niektóre czworonogi stale wykazują ogrom energii i chęci do wszelkich aktywności, jednak inne stają się o wiele bardziej spokojne, stonowane i poważne.

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż na okres dorosłości przypada moment najlepszej wydolności fizycznej, dlatego też wiele psów może wymagać znaczących dawek ruchu, rozmaitych ćwiczeń, a także czasu spędzanego ze swoimi opiekunami. Tego typu potrzeby nie powinny być zaniedbywane, gdyż mogą to skutkować poważnymi problemami behawioralnymi.

Jeśli natomiast chodzi o trening i wychowanie, właściciele czworonogów zdecydowanie nie powinni rezygnować z rozwijania umiejętności swoich podopiecznych, a także wdrażania nowych rozwiązań. Pomimo faktu, iż na tym etapie charakter psa jest już w pełni ukształtowany, nie oznacza to, że nie jest on w stanie nadal uczyć się poszczególnych zachowań.

Szczepienia, odrobaczanie i zdrowie

Szczepienia, odrobaczanie i zdrowie

W okresie dorosłości czworonogi będą wymagały regularnych szczepień, a także badań kału pod względem występowania pasożytów wewnętrznych lub stosowania preparatów odrobaczających. Tego typu zabiegi powinny odbywać się zgodnie z kalendarzem szczepień oraz zaleceniami specjalistów w dziedzinie weterynarii.

Zobacz: Szczepienia psa – wszystko co musisz wiedzieć

Co więcej, opiekunowie powinni również zadbać o to, aby pies regularnie stawiał się na wizyty kontrolne. Zaleca się, aby odbywały się one przynajmniej raz w roku, choć zdecydowanie warto przeprowadzać je co około 6 miesięcy. Dzięki temu właściciele psów zyskują bowiem pewność, że ich czworonogi są zdrowe, a także w pełni sprawne. Wizyty kontrolne umożliwiają także wczesne wykrycie poszczególnych dolegliwości, postawienie diagnozy oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, co z kolei wpływa nie tylko na jakość, ale również długość życia ukochanych zwierząt.

Sprawdź: Odrobaczanie psa – najważniejsze informacje

Wskazówki dla opiekunów

Wskazówki dla opiekunów

Na etapie dorosłości psiaki często wykazują się stosunkowo dużą samodzielnością, co jednak nie oznacza, że nie potrzebują one kontaktu ze swoimi opiekunami. Ponadto czworonogi stale posiadają specyficzne potrzeby związane z aktywnością fizyczną, czy też wspólnymi zabawami. Zdecydowanie nie należy więc rezygnować z podejmowania różnorodnych działań w celu zaspokojenia naturalnych potrzeb psów, a także rozwijania ich zdolności.

Co więcej, nawet pomimo braku jakichkolwiek objawów, czy też zmian w wyglądzie lub zachowaniu zwierzęcia, niewskazanym jest, aby właściciele rezygnowali z podejmowania się regularnych wizyt kontrolnych, a także zabiegów odrobaczających i szczepień. Tego typu działania odgrywają bowiem znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu psów, tym samym gwarantując im bezpieczeństwo i odpowiednią troskę.

Najczęstsze problemy

Najczęstsze problemy etapu dorosłości

Na etapie dorosłości charaktery psów bardzo często ulegają pełnej stabilizacji, przez co czworonogi niejednokrotnie okazują się o wiele bardziej stonowane. Nie oznacza to jednak, że nie mają one własnych potrzeb i wymagań. Co więcej, ich niezaspokojenie może sprawiać, że opiekunowie zmagają się z poszczególnymi problemami behawioralnymi, jak chociażby niszczenie mebli lub wystroju domu, czy też ciągłe szczekanie pod nieobecność domowników. Wiąże się to głównie z faktem, iż psiaki nie otrzymują odpowiednich ilości uwagi i zainteresowania, a także optymalnych dawek ruchu, zabaw i wspólnych aktywności.

Ponadto czworonogi, które nie zostały odpowiednio zsocjalizowane, mogą doświadczać problemów w kontaktach z innymi zwierzętami. Tego typu zachowania obejmują nie tylko agresję, ale również strach oraz znaczący stres. Zdecydowanie nie należy więc bagatelizować wpływu, jaki wywiera zapoznawanie psów z innymi stworzeniami, ludźmi, a także bodźcami i sytuacjami.

Dorosłość – podsumowanie

Okres trwania Powyżej 24. miesiąca życia
Rozwój Na tym etapie czworonogi są już w pełni dojrzałe fizycznie i psychicznie. Ponadto psy są również gotowe do reprodukcji, a suczki mogą wydawać na świat zdrowe i piękne szczenięta.
Żywienie Psy powinny być żywione odpowiednio dopasowaną i zbilansowaną karmą o wysokiej jakości. Możliwe jest również wprowadzenie diety BARF.  
Zachowanie i wychowanie Dorosłe psy mogą stawać się o wiele bardziej stonowane i poważne, jednak wciąż będą one wymagały odpowiednich ilości ruchu, zabaw i aktywności fizycznej, o czym nie należy zapominać.
Zdrowie W okresie dorosłości psy wymagają regularnych szczepień, a także zabiegów odrobaczających lub badań kału pod kątem wykrycia pasożytów wewnętrznych. Ponadto wskazane jest również przeprowadzanie regularnych wizyt kontrolnych u specjalisty w dziedzinie weterynarii.   

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psów

Rozwój szczeniaka miesiąc po miesiącu

Przedstawiamy serię artykułów poświęconych poszczególnym etapom życia szczeniaka, od narodzin po osiągnięcie dorosłości. Poniższe artykuły omawiają poszczególne etap rozwoju, a także przybliżają potrzeby szczeniąt na danym etapie oraz najczęstsze problemy, jakie może napotkać ich opiekun.

Dowiedz się więcej na temat rozwoju szczeniąt.

 Wiek  Etap rozwoju
od narodzin do 2. tygodnia życia  

etap noworodkowy

od 2. do 4. tygodnia życia szczeniaka  

etap przejściowy

od 3. do 4. tygodnia życia szczeniaka  

przebudzenie zmysłów

od 4. do 12. tygodnia życia szczeniaka  

etap socjalizacji

między 3. a 4. miesiącem życia szczeniaka  

etap dorastania

między 6. a 18. miesiącem życia szczeniaka  

etap dojrzewania

między 18. a 24. miesiącem życia  

okres dojrzałości

powyżej 24. miesiąca życia psa  

dorosłość

Udostępnij