Internet jest pełen nagrań i zdjęć zwierzaków, które zostały uchwycone w śmiesznej sytuacji przez właścicieli czy też fotografów dzikiej przyrody. Wiele z nich zostało nawet przyłapanych na płataniu figli właścicielom lub innym zwierzakom. Jak wiele z tego jednak jest intencjonalne, a co jest dziełem przypadku? Czy zwierzęta żartują między sobą albo czy można rozśmieszyć pupila? Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy zwierzęta mają poczucie humoru, eksperci mają na to odpowiedź! Jak się okazuje, zwierzęta istotnie mają poczucie humoru i jest ono zależne od inteligencji danego gatunku. Jak łatwo się domyślić, człekokształtne małpy są pod tym względem najbardziej do nas zbliżone.
Zbliża się Prima Aprilis – dzień płatania sobie nawzajem żartów. To idealna okazja, by dowiedzieć się więcej na temat poczucia humoru naszych pupili. Kto wie, może już szykują nam jakiś psikus!
Spis treści
Czy zwierzak zrozumie dowcip?
Jest to zależne od inteligencji danego gatunku. Jak się okazuje, zdolność do śmiania się lub wywoływania śmiechu u innych została zaobserwowana u kilku gatunków. Osoby zajmujące się na co dzień badaniem człekokształtnych małp zaobserwowały, jak zmienia się zachowanie i mimika małp w zależności od ich nastroju. Łatwo można rozpoznać, kiedy te zwierzaki są zdenerwowane, smutne lub rozbawione. Dzięki ich mimice twarzy zbliżonej do ludzkiej potrafimy rozpoznać, kiedy się uśmiechają albo śmieją.
W przypadku gatunków mniej rozwiniętych nie można jednak mówić o poczuciu humoru, dlatego też nie zaobserwujemy napadów śmiechu na przykład u owadów.
Sprawdź też: Jakie zwierzę żyje najdłużej? Rekordy długowieczności w świecie zwierząt
Na czym polega humor zwierząt?
Zrozumienie zachowań i emocji zwierząt to bardzo złożony proces, a nam jako ludzkości zostało nadal wiele do odkrycia, jeśli chodzi o uczucia zwierzaków. Mamy świadomość, że zwierzęta są w stanie odczuwać szeroką gamę pozytywnych i negatywnych emocji, jednak przełożenie zachowań zwierząt na ludzkie nie jest proste.
Aby zrozumieć, jak właściwie wygląda poczucie humoru u zwierząt, należy przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, jak definiujemy śmiech i poczucie humoru. Poczucie humoru objawia się, kiedy w obliczu nieoczekiwanej sytuacji nasz mózg reaguje na „zwrot akcji” – wliczając w to trudne sytuacje, które są obracane w żart w celu uniknięcia poczucia porażki. W mózgu zachodzą wówczas procesy, które sprawiają, że czujemy się dobrze.
Sprawdź: Ciekawostki o psach – 10 faktów o życiu psa
Pieskie psoty
Odpowiednikiem śmiania się lub uśmiechania się u wielu zwierząt jest zachowanie, które u nich utożsamiamy z wyrażeniem zadowolenia, ekscytacji i innych pozytywnych emocji – na przykład nasi psi przyjaciele merdają ogonem, skaczą, biegają czy też tarzają się. Zdolność zabawy jest zatem związana z wyrażaniem poczucia humoru u zwierząt. Na ten trop trafił już Charles Darwin podczas tworzenia teorii ewolucji.
Zauważono, że psy wyrażają na swój sposób rozbawienie podobnymi sytuacjami, które bawią dwu- i trzyletnie dzieci. Nic dziwnego, gdyż często porównuje się ich zdolności rozumienia sytuacji i rozwoju emocjonalnego właśnie z małymi dziećmi.
Wielu opiekunów psów zauważyło też, że psy wyczuwają ich złe nastroje i starają się poprawić im humor swoją bliskością, merdaniem ogonem, tuleniem się lub psotami. To także przejaw poczucia humoru u psów – podobnie jak my czasami rozbawiamy smutne osoby żartem. Badacz psów, profesor Stanley Coren, zauważa również, że stwarzanie zabawnych sytuacji może mieć związek ze stadną naturą psów. Może to oznaczać, że psiak traktuje nas jako członka swojego stada i próbuje w ten sposób zadbać o dobre relacje!
Zobacz też: Międzynarodowy Dzień Szczeniaka
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości zabawek dla szczeniąt Dingo
Czy zwierzaki się śmieją?
Czy zatem zwierzaki się śmieją, podobnie jak ludzie? U szczurów zdolność tę pozwolił nam odkryć rozwój nauki. Okazało się, że szczury wydają dźwięk niesłyszalny dla ludzkiego ucha, który wyraża radość i rozbawienie przy zabawie. Jak się okazało, śmiać się potrafią także delfiny, które wydają odgłosy kojarzące się nam ze śmiechem w czasie nieagresywnych walk – jest to ich sposób na zabawę.
Małpi humor
U małp odgłosy rozbawienia mogą przypominać dyszenie lub westchnienia. Goryl Koko i szympans Washoe zgłębiły podstawy języka migowego, co ułatwiło im komunikację z ludźmi. Rozmowy badaczy małpich zachowań z podopiecznymi wykazały, że potrafią one żartować i komunikować rozbawienie. Jak się okazuje, są one w tym nie mniej kreatywne, niż ludzie. W przypadku Koko były to werbalne żarty mające na celu zmylenie badaczy, natomiast Washoe miał raczej niewybredne poczucie humoru – potrafił zakomunikować rozbawienie po oddaniu moczu na opiekunkę.
Zobacz: Ciekawostki o kotach – 10 faktów o życiu kota
Podsumowanie
Gatunki zwierząt odznaczające się wysoką inteligencją istotnie mają poczucie humoru – niektóre z nich potrafią się nie tylko śmiać, wyrażać radość i bawić, ale także celowo płatać figle. Ze względu na naszą zdolność abstrakcyjnego myślenia i złożoność ludzkiego umysłu oraz sposobu komunikacji trudno jednak przełożyć wiele zwierzęcych zachowań na ludzkie. Oznacza to zatem, że zwierzaki istotnie swoje poczucie humoru mają, jednak okazują je inaczej, niż my.
Bez względu na to, czy zwierzaki rozśmieszają nas celowo, czy też zabawne widoki są dziełem przypadku, ich widok nieodmiennie poprawia humor miłośnikom zwierząt. Sami zobaczcie!
Data publikacji: 29.03.2023 r.