Problemy z układem pokarmowym pupila niejednokrotnie bywają przyczyną frustracji wielu opiekunów, dla których zbawienna okazuje się właściwie dobrana do potrzeb kota dietetyczna karma pełnoporcjowa. Zapalenie żołądka, choroba zapalna jelit, biegunki mogą pojawić się u młodych i dorosłych kotów. W jaki sposób można regulować prawidłową pracę przewodu pokarmowego i jaki może mieć w tym udział odpowiednio zbilansowana karma? Czy ważne jest w niej włókno surowe i inne składniki? Kiedy wskazana jest dieta niskotłuszczowa dla kota?
Spis treści
- Budowa układu pokarmowego kota
- Najczęstsze symptomy chorób w obrębie układu pokarmowego, czyli kiedy pełnoporcjowa karma weterynaryjna staje się niezbędna?
- Dietetyczna karma pełnoporcjowa i jej niezbędne cechy
- Choroba trzustki u kota a karma dietetyczna
- Dietetyczna sucha karma Brit Veterinary Diet Gastrointestinal Low Fat dla kota i jej zastosowanie
Budowa układu pokarmowego kota
U wielu gatunków zwierząt, w tym oczywiście u kota, układ pokarmowy składa się z przewodu pokarmowego oraz narządów dodatkowych. Przewód pokarmowy rozpoczyna się jamą ustną, dalej tworzą go: przełyk, żołądek, jelita cienkie oraz jelita grube. Z kolei wśród narządów dodatkowych wyróżniamy: wątrobę z pęcherzykiem żółciowym oraz trzustkę.
Poszczególne elementy składowe przewodu pokarmowego mogą różnić się w zależności od gatunku zwierzęcia i jego diety. Różnice te wymuszą konieczność stosowania pokarmów o konkretnym składzie, który dodatkowo należy dostosować do aktualnego stanu zdrowia, czy okresu życia zwierzęcia. Choroby układu pokarmowego są jedną z głównych przyczyn wymuszających chwilową lub trwałą modyfikację jadłospisu kota.
Najczęstsze symptomy chorób w obrębie układu pokarmowego, czyli kiedy pełnoporcjowa karma weterynaryjna staje się niezbędna?
Najbardziej zauważalnym objawem chorób układu pokarmowego jest biegunka. Jeśli pojawia się sporadycznie i trwa krótko, nie powinna stanowić większych powodów do obaw. Jeśli natomiast występuje w połączeniu z wymiotami lub trwa długo, zazwyczaj wymaga wizyty w gabinecie weterynaryjnym i odpowiednio przeprowadzonych badań.
Biegunka może być zarówno objawem infekcji przewodu pokarmowego, jak i wynikać z szeregu innych chorób. Najczęstszą przyczyną pojawienia się rozwolnienia lub biegunki są błędy żywieniowe. W wielu przypadkach zmiana diety pozwala na pozbycie się problemu. W przypadku tego typu zaburzeń warto sięgnąć po dietę weterynaryjną typu Gastrointestinal, której przykładem jest Brit Veterinary Diet Gastrointestinal Low Fat z obniżoną zawartością tłuszczu.
Dietetyczna karma pełnoporcjowa i jej niezbędne cechy
Włókno pokarmowe
Jednym ze składników odgrywających bardzo ważną rolę w układzie pokarmowym jest włókno. Włókno pokarmowe należy do szerokiej grupy związków chemicznych wchodzących w skład węglowodanów. W przypadku zwierząt domowych opisywana frakcja węglowodanowa nie jest trawiona w układzie pokarmowym ze względu na brak niezbędnych do tego enzymów mogących rozkładać opisywane związki. Taką umiejętność posiadają natomiast bakterie mieszkające w jelicie grubym.
Wspomniana fermentacja włókna pokarmowego doprowadza do powstawania krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które są głównym źródłem energii dla komórek jelitowych. Co ważne, włókno pokarmowe odgrywa także istotną rolę w procesie usuwania i odbudowy nabłonka jelitowego, co bezpośrednio wpływa pozytywnie na jego kondycję, a tym samym również na skuteczność wchłaniania wielu składników odżywczych dostarczanych wraz z pokarmem do organizmu. Opisywane właściwości są więc bardzo ważne w całym procesie leczenia chorób przewodu pokarmowego, w tym biegunek o różnym podłożu i zaburzeń odżywiania.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm Brit na trawienie dla kotów
Tłuszcze jako źródło energii
Organizm kota czerpie energię z węglowodanów, białek i tłuszczów. Każdy z wymienionych związków może stanowić źródło niezbędnej dla komórek energii, ale nie wszystkie z nich są wykorzystywane w równym stopniu. Większa energetyczność tłuszczów i ich łatwiejsze przemiany w organizmie sprawiają, że to właśnie one stanowią podstawowe źródło energii dla organizmu kota. Dla porównania energia powstająca z przemian białek i węglowodanów jest o około 15% mniejsza niż energia z przemian tłuszczowych.
Dodatkowo tłuszcze biorą udział we wchłanianiu niektórych witamin takich jak wit. A, D, E oraz K. Dlatego ich przyswajalność jest ściśle związana z obecnością tłuszczów w pokarmie. Choć koty są zwierzętami, które dobrze tolerują wysokie zawartości tłuszczu w diecie, to jego nadmiar w przypadku niektórych chorób może być szkodliwy, stąd często konieczne jest obniżenie jego poziomu w diecie.
Sprawdź: Zaburzenia trawienia u kota
Choroba trzustki u kota a karma dietetyczna
Przykładem tego rodzaju schorzeń są stany zapalne trzustki mogące pojawić się na każdym etapie życia kota. Ostre zapalenie trzustki wymaga natychmiastowej reakcji, ponieważ stanowi stan zagrożenia życia. Przyjmuje się, że nieleczone zapalenie trzustki może być śmiertelne w około 30% przypadków. Do niedawna leczenie ostrego zapalenia trzustki wymagało zastosowania bezwzględnej głodówki, która w przypadku kociego pacjenta nie jest dobrym wyborem.
Dieta kota z zapaleniem trzuski
Obecnie zalecenia dietetyczne wskazują na konieczność podzielenia posiłków na mniejsze i częściej podawane porcje. Dodatkowo niejednokrotnie konieczne jest wprowadzenie konkretnego rodzaju diety. Okres jej minimalnego stosowania to 4 tygodnie, choć w większości przypadków warto rozważyć jej wprowadzenie na stałe, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem trzustki.
Leczenie zapalenia trzustki u kota
W całym procesie leczenia niezwykle istotny jest skład podawanego pokarmu. Należy zwrócić uwagę na poziomy zawartości białka oraz tłuszczu w diecie, które różnią się od tych, które standardowo zawarte są w karmach. U kotów z zapaleniem trzustki poziom białka powinien osiągać maksymalnie 25% zawartości, a tłuszczu maksymalnie 15%. Podobne zalecenia dietetyczne dotyczą leczenia innych zaburzeń funkcjonowania tego delikatnego narządu. Dzięki zmniejszeniu udziału tłuszczu w diecie Brit Veterinary Diet Gastrointestinal Low Fat może być bezpiecznie stosowana we wspomaganiu leczenia chorób trzustki u kotów.
Dietetyczna sucha karma Brit Veterinary Diet Gastrointestinal Low Fat dla kota i jej zastosowanie
Dieta niskotłuszczowa może stanowić także wsparcie w terapii innych jednostek chorobowych, w tym przewlekłych zapaleń jelita grubego przebiegających z objawami nawracającej biegunki.
Ogólne zalecenia dotyczące dietoterapii w przebiegu chorób układu pokarmowego niejednokrotnie pokrywają się ze sobą ze względu na ścisłą współpracę narządów wchodzących w jego skład.
Sprawdź: Najczęstsze problemy żywieniowe psów i kotów – zapraszamy na webinary