Adopcja psa to niezwykłe wydarzenie, które niejednokrotnie niesie za sobą szereg wyjątkowych emocji. I choć zarówno schroniska dla bezdomnych zwierząt, jak i fundacje oraz organizacje niosące pomoc niechcianym czworonogom bardzo często pękają w szwach, tak przed podjęciem decyzji o adopcji koniecznym jest nie tylko rozważenie wszystkich „za” i „przeciw”, ale również odpowiednie przygotowanie się na to zdarzenie.
Zobacz także: Kto to jest behawiorysta?
Spis treści
- Czemu adopcja psa może zmienić twoje życie na lepsze?
- Dlaczego adopcja psa z schroniska jest dobrym wyborem?
- Adopcja psa – czy to właściwa opcja dla Ciebie?
- Jakie korzyści zdrowotne niesie za sobą posiadanie psa?
- Jakie rasy psów są najczęściej adopcyjne i dlaczego?
- Adopcja psa a kupno – zalety i wady obu opcji
- Pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed adopcją psa
- Jak przygotować się do adopcji psa i zapewnić mu najlepsze warunki?
- Jak pomóc psu z schroniska zaadaptować się do nowego domu?
Czemu adopcja psa może zmienić twoje życie na lepsze?
Na wstępie należy zaznaczyć, że decyzja o adopcji psa nie powinna być podejmowana z egoistycznych pobudek, które mają na celu podniesienie własnego poczucia bycia dobrym człowiekiem. I choć niezaprzeczalnie tego typu czyn jest traktowany jako szlachetny, tak w rzeczywistości kluczowym okazuje się zrozumienie, że od momentu adopcji jesteśmy odpowiedzialni za żywą i czującą istotę, która niesie ze sobą bagaż różnorodnych doświadczeń.
Opiekunowie adoptowanych czworonogów wielokrotnie zaznaczają, że moment, w którym zwierzę pojawia się w nowym domu, jest w stanie wywrócić życie do góry nogami, bardzo często w pozytywnym sensie. Mówi się również o tym, że „adopciaki” są przepełnione wdzięcznością, którą okazują na każdym kroku.
Z łatwością można się domyślić, że adopcja psa wiąże się z szeregiem zmian, w tym również tych na lepsze. Wśród nich warto zaznaczyć między innymi zwiększenie własnej aktywności fizycznej, co wiąże się bezpośrednio z zaspokajaniem potrzeb zwierzęcia, czy też poznawanie nowych ludzi i zawieranie znajomości podczas spacerów. Co więcej, udowodnione zostały również hipotezy mówiące o tym, że opiekunowie psów nie tylko są szczęśliwsi, ale również żyją dłużej niż osoby, które nie posiadają żadnych zwierząt.
Dlaczego adopcja psa z schroniska jest dobrym wyborem?
Adopcja psa ze schroniska wywiera ogromny wpływ nie tylko na życia nowych opiekunów, ale również samego czworonoga. Wśród powodów, przez które tego typu działanie zdecydowanie okazuje się dobrym wyborem, należy wyróżnić:
- Poprawę jakości życia zwierzęcia – schroniska w Polsce bardzo często kierują się zasadą „dbania o zwierzęta po jak najmniejszych kosztach”. Z tego względu przebywające tam czworonogi nie otrzymują odpowiednio dopasowanych pokarmów, a nieraz również leków i opieki weterynaryjnej. Swoje życia spędzają więc w niewielkich boksach, bardzo często bez kontaktu z człowiekiem, a co dopiero możliwości swobodnego rozprostowania łap. Sytuacja ta wygląda nieco inaczej w przypadku organizacji i fundacji, które zajmują się ratowaniem czworonogów. Tego typu placówki są bowiem często prowadzone przez ludzi, którym zależy tylko i wyłącznie na dobrostanie swoich podopiecznych. Warto przy tym pamiętać, że nawet doskonałe warunki bytowe nie są w stanie zastąpić kochającego i ciepłego domu. Adopcja psa wpływa więc nie tylko na jakość życia zwierzęcia, ale w wielu przypadkach również jego długość.
- Możliwość wyboru czworonoga o konkretnych cechach charakteru – kupując szczenię z hodowli opiekunowie nie zdają sobie sprawy z tego, jaki w przyszłości będzie ich pupil. W przypadku adopcji sytuacja ta wygląda jednak całkowicie inaczej, gdyż w większości przypadków dotyczy ona dorosłych czworonogów, które mają już ukształtowane charaktery. Dlatego też przed adopcją konkretnego psiaka pracownicy i wolontariusze z danej placówki są w stanie udzielić niezwykle przydatnych informacji, a także niezbędnych porad.
Adopcja psa – czy to właściwa opcja dla Ciebie?
Przed podjęciem decyzji o adopcji psa koniecznym okazuje się stwierdzenie, czy jest się na to gotowym. Pomocą w tym zadaniu może okazać się dokładne przeanalizowanie i odpowiedzenie na kilka pytań, w tym chociażby:
- Czy stać mnie na utrzymanie psa? Każdy czworonożny pupil wykazuje swoje potrzeby, wymagania, a także preferencje. Absolutną podstawą jest przy tym wysokiej jakości karma, a także podstawowe wyposażenie i opieka weterynaryjna. Ponadto niektóre „adopciaki” mogą również wymagać odpowiedniego szkolenia i wychowania, często pod okiem specjalisty w dziedzinie behawiorystyki psów.
- Czy żaden z domowników nie wykazuje alergii na psy? Adoptowane czworonogi bardzo często są ponownie oddawane do schronisk ze względu na fakt, iż wśród domowników zaobserwowano reakcje alergiczne w kontakcie z psem. Dlatego też przed adopcją konieczne jest wykonanie specjalistycznych testów mających na celu wykrycie ewentualnych alergii.
- Czy mam czas na opiekę nad pupilem? Życie z psem to nie tylko serwowanie mu karmy i wyprowadzanie na spacer trzy razy dziennie. Opieka nad nim obejmuje również rozmaite zabiegi pielęgnacyjne, zabawy, a także zwyczajne spędzanie ze sobą czasu i poświęcanie zwierzęciu uwagi.
- Czy jestem gotowy/gotowa na zmiany i poświęcenie? Jak już zostało wspomniane, adopcja psa jest w stanie wywrócić życie do góry nogami, tym samym wymuszając zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu domowników. Niejednokrotnie wiąże się to również z pewnymi poświęceniami, w tym chociażby spacerami w deszczu i śniegu, a także rezygnacją ze spontanicznych wyjazdów, wydarzeń oraz imprez.
- Czy w razie konieczności ktoś pomoże mi z opieką nad psem? Życie bardzo często okazuje się nieprzewidywalne, tym samym płatając różne figle. Dlatego też koniecznym okazuje się zorientowanie, czy w wypadku nagłych zdarzeń, a także wakacyjnych wyjazdów, ktoś z rodziny lub bliskich będzie miał możliwość zaopiekowania się psem.
Jakie korzyści zdrowotne niesie za sobą posiadanie psa?
Nie od dziś wiadomo, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Tego typu stwierdzenie ma jednak swoje uzasadnienie, a posiadanie czworonożnego pupila niesie za sobą szereg różnorodnych korzyści, w tym również zdrowotnych. Wśród nich z pewnością warto zaznaczyć:
- Obniżanie ciśnienia krwi;
- Zwiększanie poziomu oksytocyny, czyli hormonu wywołującego poczucie szczęścia;
- Zmniejszanie poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu;
- Zachęcanie do aktywności fizycznej, która wywiera pozytywny wpływ nie tylko na ciało, ale również umysł.
Co więcej, psy są także doskonałym rozwiązaniem na samotność, a opiekunowie czworonogów są postrzegani jako znacznie bardziej sympatyczni. Dzięki temu posiadanie psa jest w stanie wpływać nie tylko na ogólne poczucie szczęścia, ale również na sferę kontaktów międzyludzkich.
Jakie rasy psów są najczęściej adopcyjne i dlaczego?
Zasadniczo rzecz biorąc, w schroniskach i fundacjach działających na rzecz zwierząt najczęściej spotykane są psiaki „wielorasowe”, potocznie zwane kundelkami. Niektóre z nich cechują się jednak wyjątkowym wyglądem lub specyfiką zbliżoną do psów rasowych, przez co są one częściej adoptowane.
Co więcej, ludzie o wiele chętniej wybierają również szczenięta, niewielkie czworonogi, psy o jasnym umaszczeniu, a także typowo rasowe zwierzęta. Wśród nich wyróżnia się między innymi golden retrievery, labrador retrievery, shih tzu, yorkshire terriery, mopsy, maltańczyki, a także owczarki niemieckie. Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, iż wspomniane rasy cechują się nie tylko ładnym wyglądem, ale również przyjaznym usposobieniem, przez co są one postrzegane jako odpowiedni wybór.
Warto przy tym zaznaczyć, że niejednokrotnie kolejki do adopcji rasowych czworonogów ustawiają się niemal natychmiastowo. Tym samym pomijane są jednak w szczególności psy w podeszłym wieku, zmagające się z problemami zdrowotnymi lub behawioralnymi, teriery typu bull (np. pitbull, amstaf), a także czworonogi o czarnej barwie.
Kluczowym okazuje się jednak zrozumienie, że rasa i wygląd zwierzęcia nie powinny mieć wpływu na to, czy zasługuje on na dobry i kochający dom.
Adopcja psa a kupno – zalety i wady obu opcji
Zarówno adopcja, jak i kupno psa, mają swoje plusy i minusy. Najważniejsze z nich zostały przedstawione w poniższej tabeli.
Adopcja psa | Kupno psa | |
Zalety | Znajomość cech charakteru oraz ewentualnych problemów i potrzeb zwierzęcia; Możliwość wyboru psa o konkretnych upodobaniach (np. pod względem aktywności fizycznej); Znacznie mniejsze koszty samej adopcji, a nieraz nawet ich brak; Świadomość własnego pływu na dobrostan i szczęście adoptowanego czworonoga. | Pewność względem pochodzenia zwierzęcia, a także cech związanych z jego rasą; Większy wpływ na wychowanie i szkolenie szczeniaka; Możliwość obserwowania rozwoju psiaka i czerpania z tego radości. |
Wady | Możliwość wystąpienia problemów behawioralnych i zdrowotnych, które nieraz są ukrywane przez pracowników schronisk; Konieczność włożenia większego wysiłku w wychowanie i socjalizację zwierzęcia. | Wysokie koszty zakupu zwierzęcia; Szczenięta mogą sprawiać wiele problemów, a proces ich wychowania i socjalizacji nie zawsze idzie zgodnie z planem. |
Pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed adopcją psa
Adopcja psa to niezwykle ważna decyzja. Dlatego też poniżej znajduje się pięć rzeczy, które zdecydowanie warto wiedzieć przed pojawieniem się w domu nowego pupila.
- Adopcja wymusza zmiany w codzienności – świeżo upieczeni opiekunowie muszą przygotować się na to, że w ich codziennym życiu i funkcjonowaniu nastąpią pewne zmiany. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, dla których adoptowany pies będzie pierwszym zwierzęciem.
- Pies to nie zabawka, a wieloletnie zobowiązanie – adoptując czworonoga należy zastanowić się zarówno nad bliższą, jak i dalszą przyszłością, uwzględniając przy tym własne plany i zamiary. Niewskazanym jest również, aby decyzję o adopcji podejmować pod wpływem chwili lub silnych emocji, a raczej dokładnie przemyśleć różnorodne aspekty związane z posiadaniem psa.
- Nie każdy pies pasuje do każdego człowieka – zarówno czworonogi, jak i ludzie, mają własne charaktery, a przy tym również potrzeby. Jedni będą więc preferować spokojny tryb życia, a inni raczej aktywny. Dlatego też proces wyboru psiaka powinien odbywać się świadomie.
- „Adopciaki” mogą wymagać więcej zaangażowania – dzieje się tak głównie ze względu na fakt, iż wiele psów znajdujących się w schroniskach lub konkretnych organizacjach ma za sobą własne przejścia. Sam fakt bycia porzuconym lub niechcianym jest w stanie wywołać u zwierzęcia szereg rozmaitych reakcji, jak chociażby lęk separacyjny lub nieufność względem ludzi. Podejmując decyzję o adopcji należy więc zdawać sobie sprawę z tego, że procesy oswajania, wychowywania, a także socjalizacji, mogą okazać się znacznie trudniejsze, niż w przypadku zakupionych z hodowli szczeniąt.
- Adopcja nie zawsze jest kolorowa – pomimo tego, że posiadanie psa wiąże się z szeregiem różnorodnych korzyści, a także ogromem szczęścia, opiekunowie czworonogów, jak wszyscy inni ludzie, mogą doświadczać zarówno wzlotów, jak i upadków. Dlatego też zdecydowanie warto zapewnić sobie odpowiednie wsparcie i pomoc w opiece nad psiakiem.
Jak przygotować się do adopcji psa i zapewnić mu najlepsze warunki?
Przygotowania do adopcji psa warto rozpocząć odpowiednio wcześniej, tym samym poświęcając wystarczającą ilość czasu zarówno na przystosowanie się do nowych warunków, jak i zapoznanie z wybranym czworonogiem. Zaleca się, aby przed adopcją spędzić z psem czas, a także wypytać pracowników i wolontariuszy o wszelkie najważniejsze informacje dotyczące potrzeb i wymagań danego zwierzęcia. Dzięki temu, oprócz zapoznania się z preferencjami czworonoga, opiekunowie zyskują szansę na dostosowanie się do jego trybu życia w celu zagwarantowania mu jak najlepszych warunków.
Przed adopcją koniecznym okazuje się zaopatrzenie we wszystkie niezbędne akcesoria. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim:
- Legowisko;
- Miski na pokarm i wodę;
- Obrożę lub szelki i smycz;
- Adresatkę, która może okazać się wyjątkowo pomocna w przypadku ucieczki zwierzęcia.
Niejednokrotnie zaleca się również zakup kojca, który następnie ustawiany jest w cichym i spokojnym miejscu. Dzięki temu zwierzę zyskuje bowiem własną, bezpieczną przestrzeń i schronienie, co może okazać się niezwykle przydatne szczególnie w pierwszych dniach od adopcji.
Co więcej, każdy czworonożny pupil będzie potrzebował odpowiednio dopasowanej karmy. Bardzo często psy znajdujące się w schroniskach są niedożywione, co z kolei skutkuje szeregiem niedoborów. Dlatego też opiekunowie powinni zadbać o zakup wysokiej jakości pokarmu, a w razie konieczności również niezbędnych suplementów. W tej kwestii zdecydowanie warto jednak udać się na wizytę do specjalisty w dziedzinie weterynarii lub dietetyki.
Będąc przy temacie weterynarzy, przed adopcją zaleca się przeprowadzenie drobnego rozeznania pod kątem lekarzy w okolicy miejsca zamieszkania. Zdecydowanie warto również umówić się na wizytę u wybranego specjalisty przed lub po adopcji, aby weterynarz mógł stwierdzić, w jakim stanie jest pies oraz czego może wymagać już od samego początku pobytu w nowym domu.
Zobacz: Karmy komercyjne – z czym to się je? Mini kurs o karmach dla psów
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości akcesoriów dla psów
Jak pomóc psu z schroniska zaadaptować się do nowego domu?
Adaptacja w nowym domu to proces, który może okazać się nie tylko czasochłonny, ale i odrobinę problematyczny. Tym, czego wówczas będzie potrzebował pupil, jest czas, spokój oraz wsparcie i zrozumienie opiekunów. I choć każdy pies jest inny, tym samym wykazując różne wymagania, tak świeżo upieczeni właściciele powinni być gotowi na każdą możliwą ewentualność.
Pierwszy dzień w nowym domu może wiązać się z ogromnym stresem. Ze schroniskowego kojca zwierzę trafia do zupełnie innego miejsca, w którym ma styczność z ogromną ilością nowych zapachów i rozmaitych bodźców. Na wstępie warto więc umożliwić zwierzęciu przestrzeń do zapoznania się z całym domem lub mieszkaniem, tym samym dając mu czas na obwąchanie wszystkich mebli i zwiedzenie każdego pomieszczenia. Zaleca się również pokazanie pupilowi jego legowiska lub kojca, a także misek. Pomocą w procesie adaptacji mogą okazać się pozytywne wzmocnienia w postaci pochwał, pieszczot, a także smakołyków. Wskazanym jest również zasięgnięcie porady specjalisty w dziedzinie behawiorystyki, a w razie konieczności pozostawanie z nim w kontakcie.
Z czasem, gdy pies zapozna się już z daną przestrzenią, jego zachowanie może ulec zmianie. Początkowy niepokój i stres często odchodzą w zapomnienie, a w ich miejscu pojawiają się inne reakcje. Nieraz będzie to całkowita swoboda, a w innych przypadkach nawet wycofanie i apatia. Kluczową rolę w dalszych etapach adaptacji odgrywa przede wszystkim spokój, zaangażowanie i odpowiednie podejście opiekunów. Całkowicie niewskazanym jest przy tym karanie zwierzęcia, wymuszanie pewnych zachowań lub czynności, a przede wszystkim stosowanie przemocy w fizycznym i psychicznym aspekcie. Zamiast tego należy wykazywać się cierpliwością oraz zrozumieniem, tym samym zapewniając psu bezpieczną oraz akceptującą przestrzeń do rozpoczęcia nowego życia.
Sprawdź: Psy do adopcji – co warto wiedzieć?