Każda podróż czy wycieczka jest przyjemniejsza, gdy jesteśmy w doborowym towarzystwie – także naszych pupili! Wielu z nas nie wyobraża sobie wycieczki, podróży lub wakacji bez pupila i pozostawienia ulubieńca w domu. Czasem natomiast podróż z pupilem staje się koniecznością. Warto jednak mieć na uwadze, że podróż może również przysporzyć niemało stresu – zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna. Warto zatem być przygotowanym na każdą możliwość. Bezpieczna podróż z pupilem wymaga starannego przemyślenia i przygotowania.
Sprawdź, o co należy się zatroszczyć.
Zobacz również: Wyjazd z psem – rodzinne wakacje z pupilem czy bez?
Spis treści
O czym należy pamiętać?
Bez względu na to, dokąd lub jaką formą transportu się wybierasz, nie zapomnij o wyposażeniu pupila w adresówkę, w której znajdą się Twoje dane kontaktowe wraz z nazwiskiem oraz adresem. Jeśli posiadasz dane kontaktowe i adres celu swojej podróży, na przykład hotelu czy domu bliskiej osoby, warto również zawrzeć je w adresówce.
Doskonałym pomysłem jest również zachipowanie pupila. Dzięki temu bez względu na to, co przydarzy się pupilowi jeśli zostanie z Tobą rozdzielony, będzie można łatwo go zidentyfikować i życzliwi ludzie będą mogli łatwiej udzielić mu odpowiedniej pomocy.
Zobacz: Jak przygotować zwierzę do podróży?
Podróż samolotem
Podróżowanie samolotem z pupilami nie jest zalecane, jeśli nie jest to mały zwierzak, którego możemy zabrać ze sobą w transporterze do kabiny. Jeśli jednak nie można uniknąć tej konieczności, pamiętaj, by odpowiednio się do tego przygotować.
- Zarezerwuj lot bezpośredni – unikaj lotów z przesiadkami. Skróci to czas podróży oraz czas, kiedy pupil będzie pozostawiony bez Twojej opieki. Zmniejszy to ryzyko pozostawienia pupila na lotnisku w razie ekstremalnych warunków pogodowych lub też niewłaściwego obchodzenia się z bagażem podczas przesiadek.
- Zachipuj pupila i upewnij się, że numer chipa jest wpisany w paszport weterynaryjny.
- Zadbaj o to, żeby pupil został zaszczepiony odpowiednio wcześniej – przelot powinien się odbyć nie wcześniej, niż 21 dni od szczepienia na wściekliznę.
- Odwiedź weterynarza przed wyjazdem – uzyskaj certyfikat świadczący o stanie zdrowia pupila i aktualności szczepień, którego może wymagać docelowy kraj podróży. Zaświadczenie powinno być wystawione do 48 godzin przed podróżą. Ustal z weterynarzem, jak bezpiecznie uspokoić pupila na czas lotu.
- Dokładnie sprawdź wymagania dotyczące podróży ze zwierzętami wybranej linii lotniczej oraz docelowego kraju podróży, aby uniknąć nieprzewidzianych sytuacji.
- Wyposaż się zawczasu w odpowiednią skrzynię wysyłkową, w której przewieziesz pupila – powinien on móc w niej komfortowo stać, obracać się i poruszać. Powinna ona być wyłożona czymś miękkim, co zaabsorbuje wilgoć na wszelki wypadek. Niektóre linie lotnicze mają do tego specjalne kontenery, w innych przypadkach może być konieczny transporter. Mniejsze psy i koty mogą podróżować w transporterze w kabinie.
- Przyklej saszetkę z karmą na zewnątrz, by personel mógł nakarmić pupila w razie potrzeby. Zamróź wcześniej miseczkę z wodą, żeby nie rozlała się podczas załadunku – stopnieje na czas, by pupil mógł się napić w razie potrzeby.
- Upewnij się, że skrzynia jest odpowiednio opisana – napisz na niej „żywe zwierzę” i dodaj swoje nazwisko i dane kontaktowe, a także dane kontaktowe do celu podróży oraz zdjęcie zwierzaka, na wypadek gdyby się wydostał. Miej także zdjęcie pupila przy sobie.
- Poinformuj personel przed startem i w powietrzu, że podróżujesz z pupilem w luce bagażowej, by byli przygotowani na każdą ewentualność. W razie opóźnień lub obaw poproś personel o sprawdzenie, czy z pupilem wszystko jest w porządku.
Przeczytaj więcej: Przelot samolotem z psem – jakie obowiązują przepisy?
Wycieczka samochodowa
Podróż samochodem z pupilem jest o tyle łatwiejsza od przelotu samolotem, że masz do pupila bezpośredni dostęp jeśli nie kierujesz samochodem, a nawet jako kierowca możesz zatrzymać się na postój jeśli jest taka możliwość. Jednak do podróży samochodem również należy się odpowiednio przygotować. O czym należy pamiętać?
- Przyzwyczaj pupila do podróży – nie zabieraj go od razu w daleką trasę, lecz najpierw przyzwyczaj do krótszych przejazdów.
- Pamiętaj o aktualnych szczepieniach i paszporcie weterynaryjnym jeśli przekraczasz granice.
- Wyposaż pupila w odpowiedni transporter lub szelki samochodowe, by był bezpieczny w czasie jazdy. Transporter powinien być bezpiecznie przypięty.
- Zabierz niezbędne wyposażenie – czyli smycz i obrożę lub też szelki, miskę podróżną, butelkę na wodę, zabawkę pupila, która go uspokoi oraz woreczki na odchody, środki higieniczne i pierwszej pomocy oraz ewentualne lekarstwa. Pupil powinien zjeść lekki posiłek do trzech godzin przed wyjazdem. Zabierz też odpowiednio duży zapas wody w butelce – pijąc wodę z nieznanych źródeł po drodze mógłby się nabawić rozstroju żołądka.
- Nie zostawiaj pupila samego w samochodzie – bez względu na temperaturę. Nawet przy otwartym oknie w upalny dzień samochód zbyt szybko może się nagrzać. Podczas mrozów natomiast jest niczym lodówka. Jeśli potrzebujesz wyjść z samochodu i zostawić pupila na chwilę, pozostań w zasięgu wzroku.
Zobacz też: Pies i kot w samochodzie – jak bezpiecznie przewozić zwierzę w samochodzie?
Przydatne akcesoria do podróży
Sklep zoologiczny KrakVet oferuje szeroki wybór akcesoriów dla psa lub też dla kota przydatnych w podróży takich, jak transportery, akcesoria na spacer, adresówki, miski na jedzenie i wodę, zabawki, woreczki na odchody oraz pojemniki na karmę czy woreczki.
Przygotowaliśmy również inne artykuły ze wskazówkami związane z podróżami z pupilem lub wakacjami:
- Kosz na rower – jak bezpiecznie przewozić psa lub kota rowerem?
- Szczepienia psa – wszystko co musisz wiedzieć
- Czy można przewozić psa lub kota w pociągu?
- Ile kosztuje czipowanie psa i kota?
- Hotel dla psa – co zrobić z psem na czas ferii
- Pies w podróży – poznaj ponad 100 miejsc w Polsce, które warto zwiedzić z psem
Sprawdź ofertę:
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór akcesoriów dla psa w podróży