Mastif angielski – rodzinny olbrzym

Mastif angielski – rodzinny olbrzym

Pomimo masywnej budowy i znaczących rozmiarów, mastif angielski jest określany mianem spokojnego i lojalnego towarzysza całych rodzin. Rasa doskonale sprawdza się również przy okazji odstraszania niepożądanych intruzów, choć w tym celu zupełnie wystarczającym okazuje się sam wygląd mastifa, który niejednokrotnie wprawia obcych w zakłopotanie.

Mastify angielskie, choć nie należą do najpopularniejszych, posiadają grono miłośników, którzy cenią rasę między innymi za jej niezwykły charakter. Przed zakupem czworonoga należy jednak zapoznać się z jego najważniejszymi potrzebami oraz bieżącymi wymaganiami. Dlatego też wszystko to, co należy wiedzieć o mastifie angielskim, znajduje się w dalszej części poniższego artykułu.

Zobacz również: Niezwykłe rasy psów z całego świata

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 73–100 kg

wzrost: 70–91 cm

 maść pręgowana, płowa, morelowa
długość życia  od 6 do 12 lat
główne cechy  spokojne, dostojne, czułe

Wygląd i wzorzec rasy

Wygląd i wzorzec rasy

Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) mastif angielski zaliczany jest do grupy II – Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, a także sekcji 2, która obejmuje psy w typie molosowatym.

Rasa określana jest mianem olbrzymiej, przy czym wysokość w kłębie jej przedstawicieli wynosi od 70 do 90 cm. Jeśli natomiast chodzi o wagę, u suczek powinna ona mieścić się w przedziale 54-77 kg, natomiast w przypadku samców wynosi ona od 72 aż do nawet 104 kg.

Mastif angielski cechuje się mocną, a przy tym również masywną budową. Ponadto w obrębie całego ciała zwierzęcia widoczna jest wyraźna muskulatura. Klatka piersiowa przyjmuje szeroką postać, a długi ogon zwęża się ku jego krańcowi. Kończyny są silne i wyraźnie umięśnione, a przy tym również szeroko rozstawione. Głowa osadzona jest na wysoce muskularnej szyi, jednocześnie wyróżniając się szeroką budową. Kufa mastifa angielskiego jest raczej krótka i delikatnie kwadratowa. Niewielkie oczy cechują się szerokim rozstawem oraz orzechowo-brązową barwą. Uszy są osadzone wysoko i przyjmują długą, a zarazem cienką i zwisającą postać.

Okrywa wierzchnia zwierzęcia jest krótka i przylegająca do ciała, a podszerstek gęsty. Wzorzec dopuszcza takie barwy sierści, jak chociażby:

  • Brzoskwiniowo-płowa;
  • Srebrzysto-płowa;
  • Płowa;
  • Ciemno-pręgowana.

Wśród wymogów zaznacza się przy tym czarne znaczenia w obrębie kufy, uszu, oczu oraz czoła, co nazywane jest maską.

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki i hodowla mastifa angielskiego

Choć mastify angielskie nie należą do najpopularniejszych ras psów w Polsce, na terenie kraju funkcjonuje co najmniej kilka sprawdzonych hodowli zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce. Przed zakupem przedstawiciela tej rasy należy jednak dokładnie zapoznać się z historią hodowli, a także upomnieć się o dokumentację medyczną znajdujących się w niej psiaków. Wśród mastifów angielskich spotykane są bowiem rozmaite dolegliwości, często mające podłoże genetyczne. Dlatego też odpowiedzialni hodowcy powinni dokładać wszelkich starań, aby ich psiaki posiadały wszystkie niezbędne badania i były traktowane w odpowiedni dla rasy sposób.

Ceny szczeniąt

Ceny mastifów angielskich są niezwykle zróżnicowane, jednak najczęściej mieszczą się one w przedziale od 4000 do około 6000 zł. Każdy hodowca ma jednak możliwość indywidualnej wyceny oferowanych psiaków, uwzględniając przy tym takie czynniki, jak chociażby uzyskana renoma, zgodność czworonogów ze wzorcem rasy, czy też osiągnięcia rodziców.

Zwiększoną uwagę należy jednocześnie zwracać na zaskakująco tanie oferty, czy też ogłoszenia mówiące o „psach w typie rasy”. Przeważnie są to bowiem wskazówki mówiące o pseudohodowli, gdzie zdrowie i dobrostan zwierząt bardzo często odgrywają całkowicie nieistotną rolę. Takie szczenięta są znacznie bardziej podatne na rozmaite choroby i wady wrodzone, jednocześnie nie posiadając rodowodów.

Historia rasy

Historia rasy

Badacze zakładają, że mastify angielskie należą do jednych z najstarszych ras psów, a ich podobizny widoczne były nawet na płaskorzeźbach starożytnych Gregów i Persów. Co więcej, wzmianki o rasie odkryto również na glinianej tabliczce Sumerów, a później także w zapiskach Arystotelesa.

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż rasa wywodzi się od dogów aryjskich, które z kolei są potomkami mastifów tybetańskich. Dawniej wykorzystywano je przede wszystkim w roli psów stróżujących, lecz w późniejszych okresach pełniły one również funkcję zwierząt bojowych.

Z czasem czworonogi te trafiły do Europy, a zasługa ta przypisywana jest Fenicjanom. Następnie, za sprawą Rzymian, dotarły one na Wyspy Brytyjskie, gdzie wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród władców.

Pierwsza współczesna hodowla rasy powstała prawdopodobnie w 1830 roku w Anglii. Mastify angielskie pojawiły się na wystawie w Birmingham po raz pierwszy około 30 lat później. Pierwszy Klub Mastifa stosunkowo szybko uległ rozpadowi, a na jego miejsce powołano Klub Starego Mastifa Angielskiego, który istnieje do dnia dzisiejszego.

Niestety, populacja przedstawicieli tej rasy drastycznie zmalała podczas II wojny światowej. W późniejszych latach starano się więc zwiększyć liczebność mastifów angielskich, jednak odbywało się to całkowicie niezależnie, co z kolei przyczyniło się do zachwiania w obrębie typu.

Mastif angielski - charakter i usposobienie

Mastif angielski – charakter i usposobienie

Pomimo łagodnego i przyjaznego usposobienia, mastif angielski posiada również silny charakter, przez co nie będzie on bezwzględnie podporządkowanym czworonogiem. Co więcej, w naturze zwierzęcia drzemią również pewne instynkty obronne, które mogą ujawniać się w obliczu spostrzeżonego zagrożenia. W codziennych warunkach rasa okazuje się jednak spokojna, stonowana, a nieraz wręcz odrobinę flegmatyczna.

Mastif angielski nawiązuje ze swoimi opiekunami niezwykle silną więź, a samotność wywiera negatywny wpływ na samopoczucie i szczęście czworonoga. Dlatego też zwierzę nie sprawdzi się jako pies, który większość swojego życia spędza na uwięzi lub w ciasnym kojcu. Rasa wymaga bowiem uwagi, zainteresowania, a także wspólnie spędzanego czasu.

Mastify angielskie nie należą do nadmiernie aktywnych czworonogów, a intensywny wysiłek jest szczególnie niewskazany w okresie szczenięcym. Może to bowiem zaburzyć prawidłowy wzrost psiaków, a przy tym również skutkować poważnymi komplikacjami zdrowotnymi na późniejszych etapach życia.

Wychowanie i tresura

Wychowanie i tresura rasy

Mastif angielski to pies o dużej inteligencji, a także podatności na szkolenie. Rasa będzie jednak wymagała odpowiedniego podejścia ze strony swoich opiekunów, które powinno stanowić połączenie konsekwencji, zrozumienia oraz cierpliwości. Całkowicie niewskazanym jest przy tym wykorzystywanie jakichkolwiek metod awersyjnych, w tym chociażby krzyku, karania oraz przemocy w fizycznym lub psychicznym aspekcie. O wiele lepszą praktyką są pozytywne wzmocnienia, wśród których wyróżnia się pochwały, pieszczoty, a także nagrody w postaci smakołyków. Wszystko to pozwala na zagwarantowanie zwierzęciu odpowiedniej motywacji do działania.

W szkoleniu mastifa angielskiego należy postawić przede wszystkim na naukę posłuszeństwa. Pies powinien znać panujące zasady, a jednocześnie stosować się do poleceń własnych opiekunów. Ponadto niezwykle istotną rolę odgrywa również prawidłowa socjalizacja, która polega na zapoznawaniu czworonoga z innymi ludźmi, zwierzętami, a także sytuacjami i bodźcami. Dzięki temu w późniejszym czasie pupil nie będzie wykazywał nadmiernego strachu, a przy tym również stanie się o wiele lepiej przystosowany do rozmaitych warunków.

Zabawki dla mastifa angielskiego

Zabawki dla mastifa angielskiego

Choć mastif angielski nie należy do nadmiernie aktywnych psów, chętnie oddaje się on rozmaitym zabawom na świeżym powietrzu, szczególnie w towarzystwie ukochanych opiekunów. Dlatego też zdecydowanie warto zaopatrzyć się w rozmaite zabawki, wśród których wyróżnia się piłki, gryzaki, zabawki sznurkowe, czy też frisbee.

Co więcej, doskonałym rozwiązaniem okazują się również zabawki interaktywne i Kongi. Ich zadaniem jest bowiem nie tylko aktywizowanie zwierzęcia, ale także rozwijanie jego zdolności intelektualnych oraz zajmowanie uwagi nawet na długi czas.

Warto przy tym pamiętać, że mastify angielskie nie powinny być nadmiernie forsowane. Jeśli więc pies jest wyraźnie zmęczony i chciałby odpocząć od zabaw, opiekunowie powinni to uszanować, tym samym nie zmuszając go do dalszego wysiłku. Odnosi się to w szczególności do szczeniąt, choć starsze psy również mogą odczuwać niechęć do kontynuowania aktywności.

Mastif angielski – pielęgnacja

Pielęgnacja rasy

Pielęgnacja mastifa angielskiego zdecydowanie nie należy do nadmiernie skomplikowanych. Rasa wymaga regularnego wyczesywania sierści, co powinno odbywać się średnio raz w tygodniu. Częstotliwość tego zabiegu należy zwiększyć w okresach linienia, czyli jesienią i wiosną. Aby proces wyczesywania stał się łatwiejszy, warto zaopatrzyć się w jakościową szczotkę lub grzebień dla psów krótkowłosych.

Kąpiele powinny odbywać się jedynie wówczas, gdy skóra i sierść zwierzęcia są wyraźnie zabrudzone. Należy przy tym zadbać, aby woda nie dostała się do uszu mastifa, gdyż może to skutkować rozwojem bolesnej infekcji. Ponadto opiekunowie powinni wyposażyć się w hipoalergiczny szampon o możliwie najbardziej naturalnym składzie, który nie podrażni delikatnej i wrażliwej skóry czworonoga.

Bieżącej kontroli wymagają przede wszystkim oczy i uszy mastifa angielskiego. Jeśli w ich obrębie zaobserwowane zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości, należy skonsultować się z weterynarzem. Ponadto warto monitorować także stan jamy ustnej czworonoga, a w razie konieczności również usuwać odkładający się kamień nazębny. Jeśli pupil nie ściera swoich pazurów samodzielnie, obowiązek ich delikatnego skracania będzie leżał po stronie właścicieli.

Dieta i żywienie

Dieta i żywienie mastifa angielskiego

Odpowiednio dopasowana, a zarazem zbilansowana dieta, stanowi podstawę prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania zwierzęcia na każdym z życiowych etapów. Dlatego też opiekunowie mastifa angielskiego powinni zadbać o to, aby ich pupil otrzymywał wszystko to, co jest mu niezbędne na porządku dziennym. Co więcej, dieta czworonoga musi być dopasowana do jego wieku, stopnia aktywności, bieżącej wagi, a także stanu zdrowia.

Okres najbardziej intensywnego wzrostu mastifów angielskich przypada na pierwszy rok ich życia. Aby w pełni się rozwinąć, psiaki będą wymagały nie tylko jakościowych pokarmów, ale również odpowiedniego wsparcia stawów. Wówczas koniecznym będzie więc podawanie szczeniakom dopasowanych preparatów, które zagwarantują im ochronę. W tym celu należy jednak skontaktować się z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem, gdyż błędne dobranie konkretnych suplementów może okazać się szkodliwe dla pupila.

Dorosłe psy mogą być żywione zarówno karmą komercyjną, jak i dietą BARF. W pierwszym przypadku należy postawić na wysokiej jakości pokarm dedykowany rasom olbrzymim. Jeśli natomiast opiekunowie decydują się na samodzielne przygotowywanie posiłków dla mastifa angielskiego, niezbędna będzie konsultacja z odpowiednimi specjalistami. Dieta BARF wymusza bowiem nie tylko zaangażowanie, ale również wiedzę na temat podstaw żywienia czworonoga. Ponadto błędne dopasowanie danych składników nieraz przynosi niepożądane konsekwencje, tym samym odbijając się na zdrowiu i samopoczuciu psa.

Dzienną porcję karmy należy podzielić na dwa odrębne posiłki, a po każdym z nich pies powinien mieć możliwość odpoczynku przez co najmniej godzinę. Tego typu działanie zapobiega bowiem występowaniu rozszerzenia i skrętu żołądka.

Zobacz: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla mastifów angielskich

Zdrowie i długość życia

Mastif angielski - zdrowie i długość życia

Pomimo swojej wytrzymałości i odporności, mastify angielskie nie należą do długowiecznych czworonogów. Powszechnie przyjęło się uznawać, iż psy tej rasy żyją od 7 do 10 lat. Niestety, są one również podatne na rozmaite schorzenia, wśród których wyróżnia się między innymi:

  • Dolegliwości oczu (np. dysplazja siatkówki oka, zaćma, postępujący zanik siatkówki (PRA), dystrofia rogówki, ektropium i entropium powiek);
  • Dysplazję stawów łokciowych i biodrowych;
  • Zwichnięcie rzepki;
  • Niedoczynność tarczycy;
  • Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego w stawie kolanowym;
  • Młodzieńcze zapalenie kości;
  • Padaczkę idiopatyczną;
  • Martwicę kostno-stawową;
  • Alergiczne zapalenie skóry (atopia);
  • Rozszerzenie i skręt żołądka;
  • Kamicę moczową;
  • Nowotwory;
  • Choroby serca (np. dysplazja zastawki przedsionkowo-komorowej, zwężenie pnia płucnego);
  • Modzele na łokciach i nadgarstkach.

I choć niektórych z powyższych schorzeń da się uniknąć chociażby poprzez wykonywanie odpowiednich badań oraz niedopuszczanie do rozrodu obciążonych genetycznie psiaków, tak wiele z nich może pojawić się na rozmaitych etapach życia ukochanego czworonoga. Dlatego też w obowiązku każdego opiekuna leży nie tylko bieżące monitorowanie wyglądu i zachowania zwierzęcia, ale również wykonywanie regularnych badań oraz odbywanie wizyt kontrolnych u specjalisty w dziedzinie weterynarii. Wczesne zdiagnozowanie poszczególnych dolegliwości daje bowiem możliwość natychmiastowego wdrożenia odpowiedniego leczenia, a w konsekwencji również zmniejszenia bólu i cierpienia odczuwanego przez pupila.

U kogo sprawdzi się rasa?

Ze względu na przyjazną i spokojną naturę, mastif angielski odnajdzie się nawet w przypadku początkujących opiekunów. Kluczowym okazuje się jednak fakt, iż rasa wymaga nie tylko bliskiego kontaktu z człowiekiem oraz uwagi z jego strony, ale także konsekwentnego szkolenia i odpowiedniej socjalizacji.

Co więcej, mastif angielski źle znosi długotrwałą samotność oraz nieodpowiednie podejście opiekunów. Dlatego też właściciele zwierzęcia powinni cechować się cierpliwością, wyrozumiałością, a także sporymi pokładami zaangażowania.

Ze względu na swoje rozmiary i masę, rasa o wiele lepiej odnajduje się w domu niż mieszkaniu w centrum miasta.

Mastif angielski a dzieci

Mastif angielski a dzieci

Rasa wykazuje się znaczącą cierpliwością, jednocześnie ceniąc sobie towarzystwo wszystkich członków własnej rodziny. Dotyczy to również dzieci w różnym wieku, choć w ich przypadku koniecznym okazuje się bieżące nadzorowanie wszelkich zabaw oraz aktywności. Mastif angielski to duży i silny pies, który z łatwością przewróci dziecko, czy też pociągnie je za sobą w trakcie spaceru. I choć tego typu sytuacje zdarzają się całkowicie nieumyślnie, tak obowiązkiem dorosłych jest zagwarantowanie bezpieczeństwa nie tylko swoim pociechom, ale również zwierzęciu.

Mastif angielski a inne zwierzęta domowe

Rasa określana jest mianem tolerancyjnej i akceptującej, a w obrębie jej przedstawicieli nie spotyka się nieuzasadnionych zachowań agresywnych w kierunku innych zwierząt. Sprowokowany mastif angielski może odwzajemnić atak, jednak w znaczącej większości przypadków czworonogi te wykazują się wręcz zaskakującą powściągliwością oraz spokojem. Warto jednocześnie zaznaczyć, że niezwykle ważną rolę w tym aspekcie odgrywa odpowiednia socjalizacja. Jeśli więc pies już od okresu szczenięcego miał kontakt z innymi stworzeniami, w późniejszych latach nie powinien on mieć z nimi najmniejszego problemu.

Mastif angielski – ciekawostki

Ciekawostki o mastifach angielskich

Mastify angielskie z pewnością zaliczane są do niezwykłych, a zarazem uwielbianych czworonogów. Przedstawicielem tej rasy był, między innymi, Saba z powieści „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza.

Rasa uznawana jest za największą na świecie pod względem osiąganej masy ciała. Rekordzistą w tej kategorii był Zorba, który w 1989 roku ważył aż 155 kg.

Popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Zeus, Thor, Brutus, Rocky, Odyn, Winston, Apollo, Herkules, Diesel, Bentley, Otis, Goliat, Bruno, Tyson, Simba, Baxter. Luna, Nala, Stella, Lola, Daisy, Koda, Skylar, Ruby, Dakota, Koda, Moxie, Mollie, Zola, Chanel, Daisy, Mona, Alaska, Diana, Tara.

Zobacz również: Mastif tybetański

Najczęściej zadawane pytania

Ile je mastif angielski

Jest to uzależnione od dawkowania danej karmy, jednak pies o wadze 100 kg może znadać nawet 500-600 g karmy dziennie.

Jak długo żyje mastif angielski

Żyją one 6-12 lat.

Ile kosztuje mastif angielski

Kosztują 4000-6000 zł.

Mastif angielski waga

Dorosły pies tej rasy waży 73-100 kg.

Mastif angielski charakter

Są to dostojne, zrównoważone i łagodne psy.

Największy mastif angielski na świecie

Największy pies tej rasy miał na imię Zorba i ważył aż 155 kg.

Mastif angielski hodowla w Polsce

Hodowle tej rasy istnieją w Polsce.

Udostępnij