Każdy szczeniak stanie się prędzej czy później dorosłym psem. Wraz ze zmianą w wyglądzie i zachowaniu nadchodzi czas na zmianę pokarmu na karmę dla psów dorosłych. Żywienie dostosowane do etapu życia psa stanowi podstawę prawidłowego rozwoju i zdrowego życia zwierzęcia. Na różnych etapach życia zapotrzebowanie psa na składniki pokarmowe jest inne, dlatego karmienie psów dorosłych karmą dla szczeniąt i na odwrót jest błędem. Kiedy powinna mieć miejsce zmiana karmy psa na karmę dla dorosłych?
Spis treści
Kiedy pies przestaje być szczeniakiem?
Psy różnych ras osiągają dojrzałość w różnym wieku. W dużym uogólnieniu można przyjąć, że pies staje się dorosły, gdy osiągnie pierwszy rok życia. W istocie czas osiągnięcia dorosłości u psa może mieć miejsce między 6. a 24. miesiącem życia.
Psy ras miniaturowych osiągają dojrzałość najszybciej, gdyż ma to u nich miejsce już w wieku 6-10. miesięcy.
Psy ras małych i średnich stają się natomiast dorosłymi osobnikami ok. 11-15. miesiąca życia.
Szczenięta ras dużych i olbrzymi rosną szybko, jednak czas potrzebny na osiągnięcie masy dorosłego osobnika wynosi zwykle 16-24 miesiące.
Zobacz: Kalendarz życia szczenięcia – okres dojrzałości
Kiedy pies staje się dorosły – tabela
WIELKOŚĆ RASY | CZAS OSIĄGNIĘCIA DOJRZAŁOŚCI W MIESIĄCACH |
Rasy miniaturowe < 5 kg | 8-10 |
Rasy małe (5-10 kg) | 11-12 |
Rasy średnie (11-25 kg) | 13-15 |
Rasy duże (26-45 kg) | 16-18 |
Rasy olbrzymie > 45 kg | 19-24 |
Jak rozpoznać, że pies jest już dojrzały?
Okres dojrzewania u psa, to czas między 6. a 24. miesiącem życia zwierzęcia, w zależności od rasy. Na tym etapie życia pies zaczyna przejawiać wszelkie cechy dorosłego osobnika:
- Pies przestaje rosnąć i osiąga rozmiar zgodny ze wzorcem rasy
- Sierść psa przestaje być miękkim puchem i staje się w pełni wybarwioną okrywą włosową
- W wieku około 30. tygodni psy mają już wszystkie zęby stałe. Dorosłe psy mają 20 zębów w górnej szczęce i 22 zęby w żuchwie, ponieważ na dole psy mają dwa dodatkowe zęby trzonowe
- Suki przechodzą swoją pierwszą cieczkę już w czasie, gdy osiągną ok. 2/3 swojej dorosłej wagi
- Dorosłe psy zaczynają podnosić nogę podczas oddawania moczu
- Charakter psa jest już niemal w pełni ukształtowany, co może przejawiać się w zmianie zachowania.
Zmianom fizycznym i psychicznym towarzyszą również zmiany dotyczące zapotrzebowania na składniki odżywcze. Jest to zatem czas, w którym należy zmienić szczeniakowi karmę na pokarm dla dorosłych psów.
Dlaczego dorosły pies potrzebuje innej karmy?
Potrzeby żywieniowe psów w różnym wieku są odmienne. Organizm szczenięcia, które intensywnie rośnie potrzebuje więcej energii, białka i tłuszczu, a także makro- i mikroelementów w porównaniu do potrzeb psa dorosłego.
Dla przykładu: zawartość białka w suchej masie karmy dla szczeniąt powinna wynosić średnio powyżej 29%, podczas gdy u psów dorosłych wartość ta powinna wynosić powyżej 18%.
Również zawartość tłuszczu – jako głównego nośnika energii – jest w karmie dla szczeniąt wyższa niż w karmie dla psów dorosłych.
Nadmiar tłuszczu w diecie psów dorosłych może prowadzić do zapalenia trzustki, biegunek tłuszczowych, czy po prostu do nadwagi lub otyłości.
Dla szczeniąt psów małych ras sprawdzonym wyborem będzie karma Josera MiniJunior. Z kolei dla szczeniąt ras średnich i dużych, u których zbyt szybki wzrost mógłby doprowadzić np. do problemów ze stawami, bardziej odpowiednia będzie karma Josera Kids o dopasowanej wartości energetycznej, z odpowiednio dobranym poziomem białka i tłuszczu, które wspomagają prawidłowy rozwój kości i stawów.
Kontynuując odżywianie psa karmami marki Josera można dokonać bezpiecznej zmiany karmy u dojrzewających psów ras małych z Josera MiniJunior na Josera MiniDeluxe (bez mięsa drobiowego, na jagnięcinie i bez zbóż) bądź Josera MiniWell, której składniki zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego. W przypadku dojrzewających psów ras średnich i dużych karmę Josera Kids można z powodzeniem zastąpić karmą Josera Festival, którą można podawać w postaci suchej, a po zalaniu wodą stworzyć pyszny sos, który zwiększy smakowitość karmy.
Dla szczeniąt nietolerujących zbóż dobrym wyborem będzie bezzbożowa karma Josera Youngstar, którą po okresie dojrzewania w przypadku psów aktywnych można bezpiecznie zastąpić bezzbożową karmą Josera Nature Energetic.
Zobacz: Josera Festival – opinie, skład i cena karmy
Jak zmienić karmę dla psa prawidłowo?
Nagła zmiana karmy psa może doprowadzić do rozstroju żołądka, dlatego powinien to być proces stopniowy, przemyślany, a przez to pozwalający zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów gastrycznych u zwierzęcia.
Zasada zmieniania karmy jest następująca:
- Mieszaj dotychczasową karmę z nową w ilości 75% starej i 25% nowej przez 2-3 dni (lub dłużej, jeśli wiesz, że Twój pupil ma tendencje do problemów żołądkowo-jelitowych).
- W kolejnych dniach wprowadź 50% nowej karmy, również przez 2-3 dni.
- W ostatnim etapie nowe pożywienie zajmuje 75% podawanej porcji żywieniowej. Po upływie kolejnych 2-3 dni możesz już całkowicie zrezygnować ze starej karmy.
Jaką karmę wybrać dla psa dorosłego
Decydując się na zmianę karmy szczeniakowi pamiętaj, by wybrać taką, która będzie dostosowana do aktywności dojrzewającego psa oraz jego stanu zdrowia.
Dobrym rozwiązaniem jest pozostanie przy karmie dotychczasowej marki. Takie firmy, jak Josera stworzyły programy żywieniowe, które zawierają karmy dostosowane do każdego etapu życia psa. Dzięki temu zmiana karmy na nową nie powinna powodować u psa problemów żołądkowych.
Sprawdź też: Josera Meat Lovers – opinie, skład i cena karmy
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór suchych karm dla psa Josera