Zwiększenie dawki błonnika w diecie psa – kiedy jest to wskazane?

Zwiększenie dawki błonnika w diecie psa – kiedy jest to wskazane?

Zwiększenie dawki błonnika w diecie psa może być wskazane w różnych przypadkach. Zaliczają się do nich zarówno choroby włóknozależne, jak i pomoc z walce z nadwagą oraz wsparcie przwodu pokarmowego. Dowiedz się więcej na temat roli błonnika w żywieniu psa.

Etykieta karmy a zawartość błonnika i składników mineralnych

Karma pełnoporcjowa i uzupełniająca

Etykieta karmy gotowej zawiera dwie zasadniczo dwie części: główną i statutową. W części głównej jednym z najważniejszych elementów jest określenie przez producenta rodzaju karmy. Określenie typu pokarmu pozwala zaklasyfikować go jako karmę kompletną lub uzupełniającą. Karma kompletna jako produkt pełnowartościowy zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe zwierzęcia. Jeśli natomiast dana karma na opakowaniu określona jest jako uzupełniająca, musi być podawana z innym produktem ze względu na niedobór jednego lub większej ilości składników pokarmowych niezbędnych w diecie zwierzęcia.

Drugim najczęściej analizowanym punktem etykiety jest analiza chemiczna składu znajdująca się, podobnie jak określenie typu produktu, w części statutowej etykiety. Wymagania prawne wspólnoty europejskiej zobowiązują producenta do podania zawartości procentowej w gotowym produkcie poszczególnych składników chemicznych. Podczas czytania etykiety można uzyskać informacje o zawartości białka, tłuszczu, związków mineralnych, a także włókna surowego. To ostatnie jest częścią błonnika pokarmowego, zwanego włóknem pokarmowym. Ta grupa substancji odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Błonnik rozpuszczalny i błonnik nierozpuszczalny

Wyróżnia się dwie frakcje błonnika pokarmowego: rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie. Każda wywiera określony wpływ na organizm, stad dzienne spożycie błonnika pokarmowego powinno obejmować obydwa jego rodzaje. Wśród frakcji włókna znajdziemy między innymi celulozę, hemicelulozę oraz ligniny.

Błonnik pokarmowy i jego funkcje

Dbałość o przewód pokarmowy

Literatura opisuje bardzo liczne zadania, jakie pełni błonnik w diecie człowieka i zwierząt. Jednym z najistotniejszych jest regulacja pracy układu trawiennego poprzez modyfikację tempa pasażu treści pokarmowej. Proces ten rozpoczyna się już w żołądku, gdzie dzięki zastosowaniu w diecie odpowiedniej zawartości włókna można spowolnić tempo opróżniania żołądka. Efekt ten wykorzystywany jest między innymi w celu wywołania poposiłkowego uczucia sytości, które jest skutecznym narzędziem w walce z nadwagą i otyłością. Na tym jednak nie kończy się rola tego składnika pokarmowego.

Uczucie sytości

W jelitach (przede wszystkim w jelicie grubym) na skutek licznych procesów chemicznych, w których udział biorą między innymi bakterie jelitowe, dochodzi do fermentacji niektórych frakcji włókna. W tym czasie dochodzi do syntezy licznych związków chemicznych, których wzrost stężenia powoduje przekazanie do ośrodka głodu i sytości w centralnym układzie nerwowym informacji o stopniu wypełniania przewodu pokarmowego. Oznacza to, że zwiększona zawartość włókna w diecie skutkuje między innymi utrzymującym się dłużej uczuciem najedzenia, tak ważnym w procesie redukcji masy ciała.

Pomoc w walce z nadwagą

Lista chorób cywilizacyjnych na przestrzeni ostatnich dziesiątek lat była wielokrotnie zmodyfikowana. Choć pozornie schorzenia takie jak cukrzyca, czy otyłość nie są znaczącym problemem wśród zwierząt, liczby nie kłamią. Przyjmuje się, że obecnie nawet co drugi pies walczy z nadmierną masą ciała.

Jednym z pierwotnych zachowań u psów jest walka o pożywienie. Psy nie posiadają instynktu regulowania ilości dostarczanej do organizmu energii, co oznacza, że instynktownie odczuwają potrzebę utrzymywania stałego dostępu do pożywienia. Przekłada się to bezpośrednio na częstość dostarczania przez opiekunów pokarmu do miski, a co za tym idzie także ilość spożywanych przez psa kalorii.

Istnieje jednak wiele metod, które pozwalają zapanować nad niepohamowanym apetytem u czworonoga. Warto pamiętać, że otyłość i nadwaga są również chorobami, z którymi należy walczyć. Podobnie jak w przypadku innych schorzeń także tutaj profilaktyka przez żywienie oraz dietoterapia są jednym z podstawowych aspektów leczenia.  

Zobacz: Dieta niskotłuszczowa dla psa – kiedy ją wprowadzić?

Dieta psa otyłego

Analizując dietę psa otyłego, warto zwrócić szczególną uwagę na zawartość włókna pokarmowego. Włókno to jest niskokaloryczne, natomiast kaloryczność jego zależy od wielu czynników w tym od stopnia jego rozpuszczalności. Jeden gram włókna rozpuszczalnego dostarcza do organizmu około 2-4 kcal, a  jeden gram włókna nierozpuszczalnego 0 kcal. Można więc uznać, że ilość energii dostarczanej do organizmu pod postacią włókna jest nieistotna pod względem prewencji otyłości. Jest natomiast czynnikiem mogącym wpływać na ilość spożywanego pokarmu za sprawą regulacji opisywanego wcześniej poczucia sytości.

Choroby włóknozależne u psów

Pies u weterynarza

Nie są to jednak jedyne wskazania do suplementacji włókna w diecie psa. Istnieje bowiem szereg schorzeń przewodu pokarmowego w przebiegu których wskazane jest zwiększenie procentowej zawartości włókna w diecie. Choroby te nazywane włóknozależnymi to między innymi:

  • cukrzyca,
  • hiperlipidemia,
  • ostre oraz przewlekłe zapalenia okrężnicy,
  • zaparcia.

U diabetyków (cukrzyków) włókno wpływa na regulację wchłaniania glukozy z przewodu pokarmowego. Pozwala to dodatkowo kontrolować jej poziom we krwi. W przebiegu zapaleń okrężnicy wykorzystuje się fermentację włókna, w której przebiegu dochodzi między innymi do powstawania związków stanowiących substancje odżywcze dla mikroflory jelitowej, której stan będzie determinować właściwy przebieg procesów zachodzących w przewodzie pokarmowym.

Błonnik pokarmowy może być dostarczany do organizmu jedynie za pośrednictwem diety. Źródeł tego składnika jest wiele, choć nie każde z nich jest równie wartościowe. Pośród najcenniejszych dawców włókna wymienia się warzywa i owoce. Z powodzeniem wykorzystywać można rośliny strączkowe takie jak soczewica, fasola czy groch oraz oczyszczone źródła włókna, takie jak babka płesznik (psyllium). Jabłka, marchew, czy cykoria także są cennym źródłem włókna, a dodatkowo wpływają pozytywnie na podnoszenie walorów organoleptycznych posiłków.

Zobacz: Cukrzyca u psa – objawy i leczenie

W trosce o dobrą perystaltykę jelit i wage psa – Brit Veterinary Care Veg High Fibre

Na półkach sklepów znaleźć można wiele produktów zawierających włókno pokarmowe. Jednym z nich jest uzupełniająca karma Brit Veg High Fibre. Jest ona polecana przy wsparciu procesu odżywiania psów o nadmiernej wadze lub też psów na diecie niskokalorycznej. Karma jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego, oparta na produktach roślinnych bez produktów zbożowych.

Wspomaga ona wchłanianie, integralność błony śluzowej oraz perystaltykę jelit. Dzięki wzmacnianiu flory bakteryjnej jelit pomaga dbać o przewód pokarmowy, a także kształtowanie się odporności organizmu. Wygląd i smak karmy sprawiają, że tak podana forma włókna jest chętnie zjadana przez pupila. Dzięki formie granulek wyglądających jak pełnoporcjowa karma jej suplementacja w diecie zostanie niezauważona przez zwierzaka.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm Brit Veterinary Diets dla psów z nadwagą

Udostępnij