Błonnik w diecie kota – czy kot potrzebuje błonnika?

Błonnik w diecie kota – czy kot potrzebuje błonnika?

Nie od dziś wiadomo, że koty zaliczane są do mięsożernych drapieżników, a podstawę ich diety powinny stanowić składniki pochodzenia zwierzęcego – w tym jakościowe i świeże mięso oraz tkanki. Z tego względu opiekunowie mruczków nieraz miewają wątpliwości dotyczące tego, jakie komponenty mogą wchodzić w skład wybranego pokarmu dla kota, a których z nich należy unikać. Jednym ze składników pokarmowych wzbudzających niepewność okazuje się błonnik, któremu poświęcony został poniższy artykuł.

Zobacz również: Dieta kota – jak wybrać karmę odpowiednią na każdy etap życia kota?

Czym jest włókno pokarmowe?

Czym jest włókno pokarmowe?

Włókno pokarmowe, określane także mianem błonnika, to grupa złożonych związków zaliczanych do grupy węglowodanów, które nie ulegają strawieniu w organizmie. Włókno pokarmowe ma pochodzenie roślinne, tym samym stanowiąc składnik budulcowy ścian komórek roślin.

Błonnik wywiera pozytywny wpływ na perystaltykę układu pokarmowego, jednocześnie usprawniając pracę jelit i przyczyniając się do formowania kału. Co więcej, w przypadku kotów włókno pokarmowe jest również w stanie zredukować ilość kul włosowych, które powstają na skutek samodzielnej pielęgnacji mruczka.

Sprawdź: Węglowodany w diecie kota – czy są niezbędne?

Czy dziko żyjące koty jedzą włókno?

Czy dziko żyjące koty jedzą włókno?

Dieta kotów żyjących na wolności jest nieco inna niż w przypadku domowych mruczków. Dzikie czworonogi są bowiem zmuszone do polowania, a ich sposób żywienia polega na zjadaniu całej swojej ofiary. Dotyczy to również ścięgien, więzadeł i chrząstek, a nieraz również sierści lub piór. Elementy te nie są trawione w całości, przez co w pewnym sensie mogą one pełnić dokładnie taką samą funkcję, jak włókno pokarmowe.

Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku dziko żyjących kotów błonnik stanowi często mniej niż 1% diety. Karmy komercyjne, którymi żywione są domowe mruczki, zawierają go znacznie więcej, co jednak nie zawsze stanowi wadę.

Korzyści błonnika

Korzyści błonnika

Błonnik w diecie kota posiada wiele zalet, a jego spektrum działania okazuje się bardzo szerokie. Wśród korzyści, jakie niosą za sobą pokarmy z zawartością włókna pokarmowego, wyróżnia się przede wszystkim:

  • Ułatwienie formowania kału i ułatwienie wypróżniania;
  • Wzmacnianie perystaltyki układu pokarmowego i usprawnianie pracy jelit;
  • Zapobieganie powstawaniu kul włosowych w przewodzie pokarmowym kota;
  • Przyspieszanie procesów trawienia;
  • Zmniejszanie poziomu cholesterolu;
  • Obniżenie stężenia glukozy we krwi;
  • Oczyszczanie organizmu.

Rola błonnika w diecie kota

Rola błonnika w diecie kota

Błonnik w diecie kota niejednokrotnie okazuje się wyjątkowo przydatny, jednocześnie wywierając pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu mruczka. Podobnie jak w przypadku pozostałych składników odżywczych, kluczowym będzie jednak zachowanie odpowiednich proporcji włókna pokarmowego. Jego nadmiar w codziennym żywieniu może bowiem przyczyniać się do występowania rozmaitych dolegliwości, takich jak zaparcia i biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, odwodnienie, a także ograniczenie wchłaniania poszczególnych mikroskładników, w tym niezbędnych minerałów i witamin.

Psyllium – wyjątkowe źródło włókna pokarmowego

Psyllium - wyjątkowe źródło włókna pokarmowego

Psyllium stanowi rozpuszczalne w wodzie, bezglutenowe źródło błonnika. Stosuje się je zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt domowych, gdyż posiada unikalne właściwości.

Psyllium pozyskiwane jest z babki jajowatej (Plantago ovata), a po zmieszaniu z wodą zaczyna pęcznieć, tym samym przyjmując postać zbliżoną do żelu. Jego pozytywne skutki obserwowane są szczególnie w kontekście regulacji pracy przewodu pokarmowego. Psyllium jest również w stanie skutecznie zapobiegać biegunkom i zaparciom. Produkt ten sprawdza się także w przypadku czworonogów, które zmagają się z cukrzycą, otyłością, wysokim ciśnieniem krwi oraz zapaleniem jelit.

Błonnik w diecie kota na różnych etapach życia

Każdy kot, niezależnie od swojej rasy, wymaga odpowiednio zbilansowanej, a zarazem dopasowanej do jego potrzeb diety. Przy wyborze pokarmu należy więc uwzględniać takie czynniki, jak chociażby waga czworonoga, jego stan zdrowia, stopień aktywności fizycznej i tryb życia, a także wiek. Kwestia ta, jak się okazuje, dotyczy również zapotrzebowania kotów na włókno pokarmowe. Dlatego też każdy opiekun powinien zadbać o prawidłowe dopasowanie serwowanych zwierzęciu pokarmów.

Błonnik w diecie kociąt

Błonnik w diecie kociąt

Powszechnie przyjęło się uznawać, że ilość błonnika w diecie kociąt powinna zostać ograniczona do minimum. Mruczki na początkowych etapach rozwoju wymagają bowiem głównie jakościowych białek i tłuszczów, które zapewnią im energię niezbędną do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Co więcej, pokarmy dla kociąt powinny cechować się lekkostrawnością, czego nie można powiedzieć o dodatku w postaci włókna pokarmowego. Zaleca się więc, aby zawartość włókna pokarmowego w suchej masie nie przekraczała granicy około 5%.

Orijen Kitten

Wśród karm dla kociąt zasługujących na szczególne polecenie nie można nie wspomnieć o karmie ORIJEN Kitten. To wysokiej jakości sucha karma dla kociąt, która powstaje ze składników najwyższej jakości pochodzących od kanadyjskich dostawców. Źródłem białka, a także witamin, minerałów i cennych kwasów tłuszczowych jest w niej unikalne połączenie mięs – kurczaka, indyka, łososia i śledzia. Recepturę wzbogaca olej rybny, całe jaja oraz szeroka gama warzyw, owoców i ziół, które wśród innych wartości odżywczych dostarczają również odpowiednio zbilansowaną do potrzeb kociąt dawkę błonnika. Karma wspiera harmonijny wzrost i dba o odporność organizmu, a także wspiera procesy trawienne. Jest lekkostrawna i wysoce smakowita.

Błonnik w diecie dorosłych kotów

Specjaliści zakładają, że dorosłe i w pełni zdrowe koty również nie potrzebują zbyt dużych ilości błonnika w swojej diecie. Rekomendowana jego wartość wygląda podobnie jak w przypadku kociąt, wynosząc około 5% w suchej masie. Dzięki temu mruczki wciąż uzyskają odpowiednie wparcie układu pokarmowego, a przy tym nie doznają skutków ubocznych związanych z nadmiarem włókna pokarmowego.

Orijen Original Cat

Sucha karma dla kota ORIJEN Original Cat to doskonała receptura dla kotów dorosłych. Źródłem białka jest w niej wysoce smakowite połączenie mięs kurczaka i indyka z rybami poławianymi w naturalnym środowisku. Formułę wzbogaca także szeroka gama zdrowych warzyw, owoców i ziół, które dostarczają organizmowi kota niezbędnych witamin i minerałów, a także błonnika. Receptura zawiera również dodatek bogatych w wartości odżywcze jaj oraz olej z rdzawca, który stanowi źródło cennych kwasów tłuszczowych dbających o skórę i sierść, a także o funkcje mózgu.

Polecamy również formuły dla kotów ORIJEN Cat Regional Red i ORIJEN Cat Tundra.

Błonnik w diecie kotów z tendencją do tycia

Błonnik w diecie kotów z tendencją do tycia

Koty w grupie ryzyka nadwagi i otyłości to przede wszystkim czworonogi niewychodzące, mało aktywne, a także mruczki, które przebyły zabieg kastracji lub są w trakcie rekonwalescencji po przebytych chorobach lub operacjach. Wówczas zaleca się, aby udział błonnika w diecie był nieco zwiększony (powyżej 5% w suchej masie), gdyż włókno pokarmowe przyczynia się do obniżenia gęstości kalorycznej karmy, przy jednoczesnym wywoływaniu poczucia sytości i zaspokojenia głodu. W przypadku kotów z tendencjami do tycia jest to więc niezwykle przydatne rozwiązanie, które pomoże w utrzymaniu prawidłowej wagi ukochanego pupila.

Karmy z podwyższoną zawartością błonnika niejednokrotnie są również zalecane przez specjalistów, którzy mają do czynienia z kotami chorującymi na cukrzycę. W takich przypadkach zawartość włókna pokarmowego w suchej masie może przyjmować nawet około 15%. Zakup specjalistycznego pokarmu o zwiększonej ilości błonnika powinien być jednak szczegółowo omówiony z lekarzem weterynarii. Opiekunowie są również zobowiązani do przestrzegania wszelkich zaleceń specjalisty, a także unikania samodzielnego wdrażania danych modyfikacji w żywieniu domowego czworonoga.

Orijen Fit & Trim

W diecie kotów, które wymagają wsparcia w utrzymaniu odpowiedniej wagi doskonale sprawdzi się karma dla kota ORIJEN Fit & Trim. To wyjątkowo smakowita receptura o obniżonej zawartości tłuszczu, która pomoże Twojemu kotu zachować smukłą sylwetkę. Stanowi ona idealną dietę dla kotów po zabiegu sterylizacji, które miewają tendencje do nadmiernego przybierania na wadze. Źródłem białka w karmie jest pyszne i odżywcze połączenie mięsa kurczaka i indyka oraz smakowitych ryb – flądry, śledzia, makreli, morszczuka i sardynek. Apetyczna selekcja warzyw, owoców i ziół dostarcza dodatkowej dawki witamin oraz błonnika. Pokarm dostarcza bogactwa wartości odżywczych niezbędnych w codziennej diecie. Karma z mięsem ryb stanowi także doskonałe źródło cennych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem kociej diety. Karma dba o układ pokarmowy, a także zapewnia lśniącą sierść i zdrową skórę.

Zobacz: Rekonwalescencja u zwierząt – jak dieta i suplementacja pomagają w powrocie do zdrowia?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm Orijen dla kotów

Udostępnij