Najgroźniejsze rasy psów – skąd bierze się agresja u psa?

Najgroźniejsze rasy psów – skąd bierze się agresja u psa?

Choć psy uznawane są za najlepszych przyjaciół ludzi, tym samym będąc doskonałym towarzystwem, a nieraz również nieocenionym wsparciem, niektóre rasy czworonogów zostały napiętnowane jako agresywne, niebezpieczne, czy też zagrażające otoczeniu. Z tego względu ich hodowla jest na obszarze Polski ograniczona konkretnymi przepisami, a opiekunowie groźnych ras muszą spełnić pewne wymogi. Jakie są najgroźniejsze rasy psów? Dowiedz się więcej o nich, a także o wymogach prawnych związanych z agresywnymi psami.

Zobacz również: Agresywny pies – przyczyny i rozwiązania na agresję u psa

Groźne rasy psów, a polskie prawo

Groźne rasy psów, a polskie prawo

Wymogi dotyczące hodowli lub utrzymywania ras psów uznawanych za agresywne zawarte są w ustawie o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku. Kluczowym okazuje się przy tym art. 10, który precyzuje to zagadnienie. Zgodnie z nim każda osoba posiadająca (lub planująca posiadanie) hodowlę rasy psów uznawanej za agresywną, a także jednostki utrzymujące takie czworonogi, są zobowiązane do uzyskania zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Aby uzyskać zezwolenie należy złożyć odpowiedni wniosek w wybranym urzędzie osobiście, listownie lub elektronicznie. We wniosku należy zamieścić takie informacje, jak:

  • Dane wnioskodawcy, czyli właściciela psa;
  • Nazwę rasy psa;
  • Liczbę zwierząt, których dotyczy wniosek;
  • Adres i opis miejsca oraz warunków, w jakich pies (lub psy) będzie utrzymywany;
  • Podstawowe informacje o czworonogu (płeć, pochodzenie, data urodzenia, sposób oznakowania).

Ponadto konieczne jest również uiszczenie opłaty w wysokości 82 zł, a także załączenie do wniosku jej potwierdzenia.

Następnie urząd przechodzi do rozpatrywania wniosku, aby wydać ostateczną decyzję. Proces ten powinien trwać nie dłużej niż 30 dni, przy czym w jego trakcie możliwe jest odbycie kontroli urzędniczej we wskazanym miejscu. Warto przy tym zaznaczyć, że zezwolenie nie zostanie wydane, a także może zostać cofnięte w momencie, gdy warunki i sposób utrzymywania psa będą stanowiły zagrożenie dla ludzi lub innych zwierząt. Dotyczy to głównie sytuacji, w których np. ogród nie został zabezpieczony odpowiednio wysokim płotem.

Ustawa o ochronie zwierząt zakłada również, że w przypadku zmiany miejsca zamieszkania i utrzymywania zwierzęcia koniecznym jest powiadomienie o zaistniałej sytuacji urzędu, który następnie dokona zmiany zezwolenia.

Rasy psów agresywnych – lista 2023

Rasy psów agresywnych - lista 2023

Oprócz ustawy o ochronie zwierząt z 1997 roku, w Polsce obowiązuje także rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne. Dokument ten zawiera w sobie listę 11 ras psów, których hodowla i utrzymywanie na terenie kraju wymaga zezwolenia. Wśród nich znajdują się takie rasy, jak:

Co ciekawe, znacząca większość powyższych ras to psy, które na obszarze Polski są praktycznie niespotykane. Nie należą one bowiem do popularnych czworonogów, a ich hodowle występują jedynie sporadycznie lub wcale. Na dodatek, zgodnie z danymi zawartymi w „Analizie przypadków pokąsania przez psy. Część I. Jakie psy kąsają?” (Fiszdon, Boruta, 2012), najczęstszymi sprawcami ugryzień (65,3%) w latach 2009-2012 były mieszańce, zwane potocznie kundelkami. Na podium znalazły się również owczarki niemieckie (14% ugryzień), a także, co zaskakujące, jamniki odpowiedzialne za 4,1% pokąsań. W tamtych latach jedynie dwa czworonogi ras uznawanych za agresywne – pitbull i rottweiler – były sprawcami ugryzień. 

Agresywne rasy psów – fakty i mity

Agresywne rasy psów - fakty i mity

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że sformułowanie „rasy agresywne” stanowi pewnego rodzaju piętno, które zakorzeniło się w społecznej świadomości. I choć rzeczywiście poszczególne czworonogi mogą wzbudzać niepewność, nieufność, czy też nawet strach, tak w praktyce łatka psa agresywnego jest znaczącym uproszczeniem – często krzywdzącym.

Wiele z ras zawartych w powyższym rozporządzeniu to stworzenia lojalne, łagodne i oddane człowiekowi. Co prawda, część z nich posiada silne instynkty łowieckie, a niektóre stworzono i hodowano bezpośrednio do udziału w przerażających i krwawych walkach. Kluczowym okazuje się więc fakt, iż nie każdy „pies agresywny” będzie wykazywał agresję na porządku dziennym, o ile zostanie on prawidłowo zsocjalizowany, wyszkolony i poprowadzony. Ułożenie czworonoga wymaga jednak odpowiedniego zaangażowania i chęci, czasu, a także umiejętności. Z tego względu wspomniane powyżej rasy psów najzwyczajniej nie będą dobrym wyborem dla niedoświadczonych i początkujących opiekunów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z posiadaniem czworonoga. Jeśli jednak taka decyzja zostanie podjęta, wskazana jest współpraca z psim behawiorystą lub innym doświadczonym trenerem zwierząt.

Zobacz: Najczęstsze problemy behawioralne u psów adoptowanych ze schroniska i jak sobie z nimi radzić?

Jak radzić sobie z agresją u psa?

Jak radzić sobie z agresją u psa?

Agresja u psa to niezwykle złożone zagadnienie, którego podłoża dotyczą szeregu rozmaitych czynników. Sformułowanie „agresywna rasa” niejako wskazuje, że każdy jej przedstawiciel, niezależnie od pochodzenia, posiada uwarunkowaną genetycznie skłonność do agresji względem ludzi i/lub innych zwierząt. W praktyce ogromną rolę odgrywają jednak czynniki środowiskowe, takie jak chociażby złe traktowanie zwierzęcia, stosowanie wobec niego przemocy fizycznej lub psychicznej, a także głodzenie go, czy też celowe wzbudzanie strachu. Pies może również wykazywać agresję w momencie, gdy odczuwa on silny ból. Dotyczy to głównie sytuacji, w których zwierzę uległo poważnemu urazowi, czy też zmaga się z objawami danej choroby, w tym także neurologicznej. Agresja może być również odpowiedzią na atak ze strony człowieka lub innego zwierzęcia.

Sposoby radzenia sobie z agresją u psa będą uzależnione od jej podłoża, przez co jego określenie okazuje się niezwykle istotne. Należy jednocześnie zaznaczyć, że idealny sposób, czy też przepis na zwalczanie agresywnych zachowań u czworonoga, najzwyczajniej nie istnieje. Każdy pies jest bowiem inny zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru, temperamentu, uwarunkowań oraz przeszłości. Dlatego też kluczową okazuje się współpraca z zaufanymi specjalistami, którzy będą stanowili wsparcie na każdym podejmowanym kroku.

Najgroźniejsze rasy psów - jak sobie z nimi radzić?

Podstawą w radzeniu sobie z zachowaniami agresywnymi jest przede wszystkim zadbanie o zdrowie i dobrostan zwierzęcia. Warto więc udać się na konsultację z lekarzem weterynarii, który wykluczy prawdopodobieństwo danych schorzeń lub dolegliwości. Następnym krokiem powinna być wizyta u behawiorysty lub specjalisty, który zajmuje się szkoleniem czworonogów. Kluczowym okazuje się również wgląd we własne zachowania, praktyki i sposoby traktowania psa.

Istotnym aspektem zwalczania agresji jest również odpowiednia socjalizacja, która powinna mieć miejsce już od okresu szczenięcego. Czworonogi mające kontakty z innymi psami, ludźmi, czy też rozmaitymi bodźcami i sytuacjami, są bowiem o wiele mniej podatne na lęk i strach, czyli emocje będące jednymi z najczęstszych przyczyn agresji.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości gryzaków dla psów

Udostępnij