Hotel dla psów to zagadnienie, które stale się rozwija, tym samym zyskując coraz większą popularność. Tego typu placówki oferują bowiem możliwość płatnej opieki nad pupilami, podczas gdy ich opiekunowie udają się na rozmaite wyjazdy. Hotel dla psów stanowi również doskonały pomysł na własny biznes, choć jego otwarcie może okazać się czasochłonne, a przy tym również wymagające. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego zagadnienia znajdują się w dalszej części poniższego artykułu, tym samym stanowiąc inspirację oraz wsparcie w całym procesie.
Zobacz także: Kto to jest behawiorysta?
Spis treści
Jak działa hotel dla psów?
Funkcjonowanie hotelu dla psów jest uzależnione od jego specyfiki. Jeszcze niedawno tego typu placówki, z racji niewielkiej popularności, przyjmowały głównie niewielkie, domowe lub kojcowe formy. Na chwilę obecną zarówno ich ilość, jak i stopień rozbudowania, stale wzrastają.
Z założenia hotel dla psów działa podobnie jak hotele i pensjonaty dla ludzi. Opiekunowie czworonoga są więc zobowiązani do zarezerwowania pobytu zwierzęcia w danym miejscu, a także opłacenia go. Bardzo często właściciele psa muszą również zapewnić mu karmę i własne legowisko, co jednak okazuje się bardzo przydatną praktyką.
W hotelach domowych zwierzęta przez niemal cały czas przebywają we wspólnych pomieszczeniach, tym samym mając kontakt z innymi psami oraz ludźmi. Tego typu rozwiązania często są o wiele bardziej pożądane, ponieważ dzięki nim czworonogi lepiej znoszą rozłąkę ze swoimi właścicielami.
Hotele kojcowe natomiast działają na zasadzie pewnego rodzaju kwater, do których psy mają niemal całkowicie nieograniczony dostęp. Nieraz jednak zwierzęta przebywają w nich przez większość dnia, a wśród ich aktywności wyróżnia się głównie spacery. I choć taka forma hotelu ma swoje plusy, sprawdzając się między innymi w przypadku mniej towarzyskich lub starszych zwierząt, tak psiaki wymagające ruchu i uwagi mogą wówczas odczuwać znaczący dyskomfort, a wręcz smutek.
Warto zaznaczyć, że każdy hotel dla psów może funkcjonować na nieco innych zasadach, tym samym posiadając własne wymogi i regulaminy. Dlatego też nie wszystkie placówki będą w stanie przyjąć konkretnego czworonoga.
Jak założyć hotel dla psów – formalności i wymagania prawne
Zasadniczo rzecz biorąc, na chwilę obecną w polskim prawie nie widnieją żadne przepisy, czy też wymogi dotyczące hoteli dla psów. Jest to bowiem stosunkowo nowa inicjatywa, która dopiero się rozwija. Dlatego też właściciel hotelu dla psów nie będzie dysponował żadnymi wskazówkami dotyczącymi tego, co musi znaleźć się w placówce lub jakie wymiary powinna ona osiągnąć. Warto mieć jednak świadomość, że na takie aspekty, jak chociażby wielkość obiektu i kojców, warunki panujące w hotelu, czy też ilość (i jakość) pracowników, z pewnością zwrócą uwagę opiekunowie czworonogów, którzy rozważają tego typu formę opieki nad swoimi pupilami.
Procedura zakładania hotelu dla psów przebiega zgodnie z wymogami dotyczącymi prowadzenia działalności gospodarczej. Osoby zainteresowane tym rozwiązaniem muszą więc:
- Wypełnić wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej i złożyć go w odpowiednim Urzędzie Miasta lub Gminy;
- Uzyskać numer REGON wydawany przez urząd statystyczny;
- Założyć firmowe konto bankowe;
- Stawić się w Urzędzie Skarbowym w celu zarejestrowania numeru NIP swojej działalności;
- Określić wybraną formę opodatkowania w ZUS lub KRUS.
Jeśli w działalności będą zatrudniani pracownicy, jej właściciel ma również obowiązek zgłosić się do Inspekcji Pracy w terminie do 30 dni od ich zatrudnienia.
Kto może założyć hotel dla psów?
W teorii właścicielem hotelu dla psów może zostać każdy, kto wyrazi taką chęć. Wszelkie wymagania dotyczące konkretnego wykształcenia, czy też doświadczenia w opiece nad czworonogami, nie zostały bowiem w jakikolwiek sposób sprecyzowane. W praktyce jednak zarówno doświadczenie, jak i konkretne wykształcenie oraz poszczególne cechy osobowości właściciela hotelu oraz jego pracowników, odgrywają niezwykle istotną rolę.
Opiekunowie psów bardzo często szukają renomowanych placówek, które zapewnią ich czworonogom możliwie najlepszą opiekę i warunki. Oddanie ukochanego zwierzęcia w ręce całkowicie obcych ludzi niejednokrotnie wzbudza bowiem ogrom wątpliwości. Właściciel hotelu powinien więc być osobą godną zaufania, a także wykazującą duże zaangażowanie i pasję względem psów. Cenione w tym aspekcie są również osoby o konkretnym wykształceniu, a także doświadczeniu w zakresie behawiorystyki lub tresury czworonogów.
Nie należy zapominać również o tym, że założenie hotelu dla psów wiąże się z koniecznością posiadania (lub wynajmowania) odpowiedniego lokalu. Najbardziej pożądanym rozwiązaniem okazuje się przy tym dom ze stosunkowo dużym ogrodem. Znalezienie lokalu na wynajem, którego właściciel wyrazi zgodę na założenie w nim hotelu dla zwierząt, jest natomiast niezwykle utrudnione. Z tego względu rozpoczęcie tego typu działalności zdecydowanie nie należy do bezproblemowych.
Hotel dla psów a sąsiedzi
Założenie hotelu dla psów w miejscu całkowicie odosobnionym od innych ludzi okazuje się niemal całkowicie niemożliwe. Dlatego też każdy właściciel tego typu działalności musi liczyć się z negatywnymi, a nieraz wręcz krzywdzącymi reakcjami sąsiadów. Co więcej, znane są również sytuacje, w których nieprzychylni sąsiedzi dopuszczali się rozmaitych działań mających zaszkodzić hotelom dla psów, a niektóre z tych konfliktów rozstrzygane były drogą sądową.
Z pewnością warto dołożyć wszelkich starań, aby prowadzenie hotelu dla psów nie było nadmiernie uciążliwe dla sąsiadów. Wiadomo jednak, że nie zawsze będzie to w pełni możliwe.
Zakładanie hotelu dla psów – checklista
Założenie hotelu dla psów może być sporym wyzwaniem, tym samym stawiając przed jego właścicielami znaczącą ilość obowiązków. Poniższa checklista jest więc podsumowaniem najważniejszych kwestii związanych z prowadzeniem tego typu placówki.
- Posiadanie odpowiednio dużego lokalu i prawidłowo ogrodzonej przestrzeni wokół niego.
- Założenie działalności gospodarczej.
- Posiadanie środków na wyposażenie hotelu.
- Wykazywanie chęci, zaangażowania oraz ewentualnych umiejętności, wiedzy i doświadczenia, które przyczynią się do lepszego sprawowania opieki nad psami.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Gdzie najlepiej założyć hotel dla psów?
Lokalizacja hotelu dla psów odgrywa niezwykle istotną rolę. Warto więc założyć go w pobliżu stosunkowo dużych miast, ale nie w ich centralnych punktach. Mogą to więc być mniej zaludnione obrzeża, czy też przedmieścia. Dzięki temu czworonogi zyskają nieco więcej przestrzeni, a ich opiekunowie będą w stanie bez problemu dowieźć psy we wskazane miejsce.
Czy założenie hotelu dla psów jest opłacalne?
Początki prowadzenia własnej działalności gospodarczej nieraz okazują się stosunkowo kosztowne. Oprócz konieczności posiadania lub wynajmowania danej przestrzeni, konieczne jest bowiem także jej wyposażenie, a nieraz i wyremontowanie. Z czasem jednak, gdy hotel dla psów zostanie odpowiednio zareklamowany, tym samym zyskując pewną renomę oraz bazę klientów, może on okazać się całkiem dochodowym rozwiązaniem. Warto jednak zaznaczyć, że hotele dla psów zarabiają najwięcej w okresie wakacji, świąt i ferii. Poza sezonem wzmożonych wyjazdów klientów może więc być znacznie mniej.
Sprawdź: Co to jest dogoterapia?
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór akcesoriów dla psów