Jak wytresować psa? Szkolenie i wychowanie czworonoga stanowi jeden z nieodłącznych elementów opieki nad nim. Odpowiednio poprowadzony pies będzie bowiem w stanie wykazywać się nie tylko posłuszeństwem względem opiekunów, ale również prawidłowym podejściem do innych ludzi, zwierząt, a także danych sytuacji.
Samodzielna tresura psa jest jak najbardziej możliwa, jednak będzie wymagała czasu, zaangażowania oraz niezbędnej wiedzy. Jak więc rozpocząć trening pupila? Co należy w tym celu wiedzieć? Jak prawidłowo obchodzić się z czworonogiem podczas tresury? Odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące tego zagadnienia znajdują się w dalszej części artykułu.
Zobacz również: Proste tricki i sztuczki dla psa – jak nauczyć psa sztuczek?
Spis treści
Kiedy rozpocząć tresurę psa?
Zarówno trening, jak i socjalizację psa, warto rozpocząć możliwie najwcześniej. Zaleca się więc, aby naukę pierwszych komend wdrażać już od okresu szczenięcego. Nawyki nabyte przez szczeniaka mają bowiem swoje odzwierciedlenie również na dalszych etapach życia, co z kolei wpływa na jego jakość.
Tresura szczeniąt powinna przyjmować formę zabawy. Nie należy wówczas wymuszać na czworonogu perfekcyjnego wykonywania każdego polecenia, czy też wymagać od niego bezwzględnego posłuszeństwa. Szczeniaki bardzo często ulegają rozmaitym rozproszeniom, przez co trudno jest im skupić swoją uwagę na wykonywaniu jednej czynności przez dłuższy czas. Z tego względu nauka nowych komend i umiejętności musi zostać rozłożona na krótsze, ale częstsze sesje.
Tresura wygląda nieco inaczej wśród dorosłych psów, w tym również adoptowanych. Wówczas zaleca się, aby szkolenie rozpocząć wówczas, gdy pupil zadomowi się już w nowym miejscu, tym samym zyskując nieco większe zaufanie do swojego otoczenia i opiekunów. W momencie, gdy psiak poczuje się swobodnie, możliwe będzie rozpoczęcie treningu. Warto przy tym zachowywać cierpliwość, spokój oraz zrozumienie dla natury czworonoga, a także jego przeszłych doświadczeń.
Tresura psa – od czego zacząć?
Tresura czworonoga, choć zacieśnia więzi pomiędzy człowiekiem, a psem, może okazać się wymagającym procesem. Tym, co jest w niej najważniejsze, okazuje się odpowiednie podejście do zwierzęcia. Opiekunowie muszą więc zwracać szczególną uwagę na to, jak obchodzą się z pupilem. Należy przy tym uwzględniać między innymi ton swojego głosu, zachowania niewerbalne, a także wykorzystywane metody. Niezwykle istotnym okazuje się przy tym fakt, iż nagradzanie jest o wiele lepsze, a przy tym również skuteczniejsze niż karanie. Całkowicie niewskazanym jest więc stosowanie rozmaitych metod awersyjnych, w tym chociażby krzyku, czy też przemocy w fizycznym lub psychicznym aspekcie. Zalecanym jest natomiast wykorzystywanie pozytywnych wzmocnień w postaci pochwał, pieszczot oraz nagród, które mogą przyjmować formę ulubionych smakołyków czworonoga.
Opiekunowie powinni również zdawać sobie sprawę z tego, że każdy pies nabywa nowe umiejętności w nieco innym tempie. Niektóre czworonogi będą więc uczyły się odrobinę wolniej niż inne, przez co nie należy wykazywać wówczas zdenerwowania, czy też braku cierpliwości. Zamiast tego warto natomiast zagwarantować pupilowi przyjazną atmosferę, łącząc tresurę z zabawą. Konieczne jest również wykazanie się odpowiednią wyrozumiałością przy okazji błędów lub rozproszeń, tym samym zdobywając zaufanie zwierzęcia i zwiększając jego chęci do dalszej współpracy.
Tresurę czworonoga warto rozpocząć od nauki podstawowych umiejętności, takich jak reagowanie na własne imię, czy też chodzenie na smyczy. Wraz z upływem czasu, gdy psiak pojmie już łatwiejsze komendy, możliwe będzie wdrażanie nieco bardziej zaawansowanych z nich. Wszystko to wymaga jednak wytrwałości, zaangażowania, szacunku oraz chęci.
Zobacz: Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?
Jak wytresować psa? Metody treningowe
Zasadniczo rzecz biorąc, w tresurze psów wyróżniane są cztery podstawowe metody, które mogą być stosowane zamiennie lub równocześnie. Wśród nich znajdują się:
- Metoda mechaniczna – polegająca na wskazaniu zwierzęciu, jakiego zachowania oczekujemy od niego po wypowiedzeniu danej komendy. Przykładowo, w trakcie nauki podawania łapy, opiekun powinien wypowiedzieć komendę, a następnie delikatnie unieść łapę swojego pupila. Z czasem pies zrozumie, że polecenie „daj łapę” wiąże się z podniesieniem kończyny i otrzymaniem za to pochwały.
- Naśladownictwo – czworonogi znane są ze swoich umiejętności powielania zachowań podpatrzonych u innych zwierząt, a nieraz również i ludzi. Metoda opierająca się o naśladownictwo, choć nie należy do najłatwiejszych, cechuje się dużą skutecznością. Od opiekunów wymaga jednak znaczącego zaangażowania.
- Metoda wyróżnienia – opiera się ona głównie na stosowaniu nagród w postaci przysmaków, które podawane są w momencie, gdy pies odpowiednio wykonuje dane polecenia i komendy.
- Metoda kontrastowa – stanowi niejako połączenie metody wyróżnienia oraz mechanicznej, tym samym polegając na wskazywaniu zwierzęciu pożądanego zachowania i nagrodzeniu go za prawidłowe jego wykonanie.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości przysmaków treningowych dla psów
Jak samodzielnie wytresować psa?
Pomimo tego, że na chwilę obecną niemal każdy opiekun psa ma możliwość skorzystania z profesjonalnych usług trenerów, wiele osób decyduje się na samodzielną tresurę ukochanego pupila. Bardzo często wynika to z faktu, iż niektórzy z trenerów zdają się nie dbać o dobrostan czworonogów, tym samym uciekając się do metod awersyjnych, mających na celu zdominowanie i „złamanie” psa, aby w pełni podporządkować go wydawanym poleceniom. Z tej perspektywy samodzielna tresura okazuje się więc o wiele lepszym rozwiązaniem. Jak więc tego dokonać?
Jak już zostało wspomniane, tresura psa wymaga odpowiedniego zaangażowania, cierpliwości, podejścia, a przede wszystkim czasu. Z pewnością warto wyposażyć się również w niezbędne akcesoria, wśród których wyróżnia się przede wszystkim dopasowane szelki lub obrożę, smycz, a także smakołyki.
Niezwykle istotne okazują się również wykorzystywane metody, które należy dostosować do indywidualnych cech czworonoga, a także pożądanych efektów szkolenia. Zaleca się przy tym całkowite wykluczenie stosowania metod awersyjnych, które nieraz wzbudzają w czworonogach postawę obronną względem opiekunów, tym samym zniechęcając je do dalszej pracy, a także wywołując strach.
Sprawdź: Kto to jest behawiorysta?
Dlaczego warto tresować psa?
Tresura domowych czworonogów niesie za sobą szereg zalet, wśród których wyróżnia się możliwość:
- Uniknięcia problemów behawioralnych wykazywanych przez psa;
- Zapanowania nad zwierzęciem w sytuacjach nadmiernej ekscytacji, pobudzenia lub strachu;
- Zacieśnienia i wzmocnienia więzi pomiędzy człowiekiem a pupilem;
- Zaspokojenia potrzeby stymulacji intelektualnej, którą wykazują wszystkie czworonogi;
- Rozwinięcia przydatnych każdemu psu umiejętności.
Zobacz: Nadpobudliwy pies. Jak poradzić sobie z nadmiarem psiej energii?
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór akcesoriów treningowych dla psów