Gdy kot nie chce jeść – przyczyny braku apetytu i porady

Gdy kot nie chce jeść – przyczyny braku apetytu i porady

Twój kot kaprysi przy jedzeniu? A może doświadcza właśnie nagłego spadku apetytu, którego przyczyny nie jesteś w stanie określić? Niektóre koty bywają z natury wybredne, warto jednak mieć na uwadze, że przyczyn utraty apetytu może być wiele. Należy mieć się na baczności zwłaszcza, gdy pojawia się on nagle. Co może być tego przyczyną? Jak postępować, gdy kot nie chce jeść i czym można skłonić go do jedzenia? Przybliżamy możliwe przyczyny i rozwiązania.

Kot nie chce jeść? Możliwe przyczyny braku apetytu

Wiele kotów ma bardzo wybredne podejście do jedzenia, jednak jeśli Twój kot nagle przestaje jeść lub też dochodzi do wyraźnego i nagłego spadku apetytu, nie można lekceważyć ani bagatelizować sytuacji. Przyczyn może być wiele, jednak najczęściej wiążą się one ze stresem, problemami zdrowotnymi lub też podawanym kotu pokarmem. Przybliżamy je poniżej.

Problemy zdrowotne

Choroba lub problemy zdrowotne mogą mieć znaczący wpływ na apetyt kota. Jeśli Twój kot nagle stracił chęć do jedzenia, należy bezzwłocznie udać się z nim do weterynarza. Na apetyt największy wpływ mają schorzenia układu pokarmowego i oddechowego, a także problemy z jamą ustną. Jeśli kot ma problemy z oddychaniem, może nie wyczuwać zapachu karmy. Natomiast jeśli kot wyraźnie interesuje się zawartością miski, ale nie podejmuje próby jedzenia lub je wypluwa, należy sprawdzić, czy nie ma problemów z uzębieniem.

Stres i zmiany

Koty są wyjątkowo podatne na stres, a także reagują na zmiany w otoczeniu na rozmaite sposoby. Nawet, jeśli wydaje nam się, że pupil był ostatnio szczególnie zestresowany lub też coś się zmieniło w jego otoczeniu, warto się nad tym dobrze zastanowić. Może spowodował to wyjazd opiekuna lub dłuższa rozłąka z właścicielem? Czy w domu pojawił się nowy pupil, lokator lub też goście? A może cichy kąt, w którym kot odpoczywa został naruszony przez głośne prace remontowe lub też przy przemeblowaniu czy porządkach? Wszystko to może stać się przyczyną spadku apetytu. Kot może natomiast odzyskać chęć do jedzenia, gdy przeszkadzający mu czynnik zostanie wyeliminowany.

Nieodpowiedni pokarm

Być może karma przestała odpowiadać Twojemu kotu i nadszedł czas na zmianę. Kot jednak może nie być chętny do spożywania karmy, gdyż wyczuł w niej coś, czego właściciel nie jest w stanie zaobserwować. Koty mają niezwykle wyczulony węch, który chronił ich dzikich przodków przed spożyciem nieświeżego pokarmu, dzięki czemu unikały one zatrucia. Karma, na którą kot zaczął nagle kręcić noskiem może być zanieczyszczona lub też nie pierwszej świeżości.

Konsekwencje spadku apetytu

Przekonanie, że wystarczy przegłodzić kapryśnego pupila, by skłonić go do jedzenia niestety nadal jest bardzo powszechne. Właściciele kotów powinni jednak mieć się szczególnie na baczności, jeśli pupil przestaje jeść lub też jego apetyt wyraźnie się zmniejsza, gdyż nawet kilkudniowa głodówka może poważnie odbić się na zdrowiu kota. Nie inaczej jest nawet w przypadku kotów z nadwagą – co więcej, są one szczególnie narażone na konsekwencje spożywania niewystarczającej ilości pokarmów.

Nawet kilkudniowe niedojadanie czy też głodówka mogą doprowadzić do poważnych zmian w nerkach, wątrobie i trzustce kota. Warto pamiętać, że do organizmu kota woda jest dostarczana w szczególności poprzez mokrą karmę, dlatego jeśli mruczek jest na mokrej diecie i mało pije, a nagle przestanie jeść, może dojść do nagłego odwodnienia, które jest szczególnie groźne dla zwierząt. Co więcej, w wyniku głodówki może dojść do stłuszczenia wątroby.

Jeśli kot odmawia przyjmowania pokarmu dłużej niż jeden dzień, je połowę dziennej dawki od 2-3 dni lub też jada co drugi dzień, udaj się koniecznie do weterynarza.

Jak skłonić kociego niejadka do jedzenia?

Jak już zostało wspomniane, w przypadku nagłych zmian w apetycie kota należy przede wszystkim wyeliminować czynnik, który do nich doprowadził. W przypadku problemów zdrowotnych będzie to podjęcie odpowiedniego leczenia, w przypadku nieświeżego lub nieodpowiedniego pokarmu wskazana jest jego zmiana. Natomiast jeśli u przyczyn może leżeć stres, warto zatroszczyć się, by kot na powrót poczuł się komfortowo – pomoże w tym przeniesienie jego legowiska, misek czy kuwety na poprzednie miejsce, a także zajęcie uwagi kota zabawą i czułościami. Można również zastosować preparaty z feromonami na uspokojenie pupila.

Jak natomiast skłonić kota do jedzenia? Mamy kilka praktycznych wskazówek:

  • zapewnij kotu spokój w trakcie posiłku – odizoluj go od innych zwierząt domowych i uprzedź domowników, by go nie niepokoili,
  • podgrzej lekko mokrą karmę,
  • pomieszaj mokrą karmę z suchą lub dodaj do porcji przysmaki,
  • wypróbuj karmy dla kotów wybrednych,
  • zwilż suchą karmę,
  • podawaj kotu mniejsze porcje,
  • wypróbuj karmienie z ręki,
  • podawaj jedzenie na płaskim talerzu zamiast w misce, by wibrysy kota nie przeszkadzały mu w jedzeniu,
  • postaw na pokarmy o intensywnym smaku i zapachu,
  • zaopatrz się w płynne lub półpłynne przysmaki i polej nimi pokarm jak sosem,
  • wypróbuj pokarmy i przekąski z tuńczyka, za którego smakiem koty wprost przepadają.

Karma uzupełniająca – przysmaki dla kota Inaba

Doskonałym rozwiązaniem jest wprowadzenie do diety kota przysmaków o płynnej lub półpłynnej konsystencji, które będą stanowiły dodatkowe źródło wartości odżywczych, zadbają o nawodnienie organizmu, a także zachęcą kota do jedzenia kuszącym zapachem i smakiem. Wprost idealne są do tego przysmaki japońskiej marki Inaba, której apetyczne przekąski koty pokochały na całym świecie.

Inaba oferuje szereg mięsnych i rybnych smaków, w tym uwielbianego przez mruczki tuńczyka. Przysmaki dostępne są pod rozmaitymi postaciami – od delikatnych filetów zatopionych w kuszącym bulionie po płynne przysmaki wyciskane z tubki. Oferta obejmuje również smakowite kąski, funkcjonalne przysmaki dbające o sierść i skórę czy też przysmaki o kształcie rolek, które kot może turlać, łącząc zabawę z jedzeniem. Urozmaici to dodatkowo spożywanie posiłków. Przysmaki Inaba dostępne są w szerokiej gamie wariantów o rozmaitej konsystencji i połączeniach smaków, dzięki czemu nawet najbardziej wybredny mruczek znajdzie coś dla siebie.

Wypróbuj przysmaki Inaba dostępne w KrakVet:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości przysmaków Inaba dla kotów

Udostępnij