Sucha skóra u kota – przyczyny, objawy i leczenie

Sucha skóra u kota – przyczyny, objawy i leczenie

Twój kot często się drapie? Jego skóra wyraźnie się łuszczy? Wykluczyłeś pchły jako możliwą przyczynę? Możliwe, że objawy te powoduje sucha skóra u kota. Skóra to naturalna bariera ochronna organizmu, o którą należy dbać dla dobra ogólnego zdrowia. Co więcej, stanowi swego rodzaju wizytówkę organizmu – jeśli nie ma zdrowego wyglądu, może się to wiązać z problemami zdrowotnymi lub niedoborami.

Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i leczenia suchej skóry u kota.

Sucha skóra u kota – objawy

Niewielkie suche plamy na skórze kota lub też sporadyczne drapanie nie są powodami do obaw. Jednak jeśli kot od wielu dni mocno się drapie, liże albo gryzie określone miejsce, może to oznaczać, że skóra jest podrażniona lub też pupil cierpi na chorobę skóry.

Jakie objawy powinny zwrócić Twoją uwagę?

  • suche plamy na skórze,
  • nasilające się drapanie, gryzienie czy lizanie określonych miejsc,
  • silny świąd,
  • łyse placki na skórze,
  • łuszcząca się skóra – podobna do łupieżu.

Przyczyny wysuszonej skóry u kota

Jedną z przyczyn występowania problemów skórnych kota jest nieodpowiednia dieta. Niedobory pewnych wartości odżywczych mogą doprowadzić do wysuszenia skóry oraz problemów z łuszczeniem się skóry. W diecie kota nie może przede wszystkim zabraknąć odpowiedniej dawki kwasów tłuszczowych. Ich niedobory sprawiają, że skóra złuszcza się, a sierść staje się matowa. Kot potrzebuje także odpowiednio zbilansowanej dawki witamin i minerałów. Warto opisać weterynarzowi objawy pupila i poprosić o dobranie odpowiedniej karmy. Godne polecenia są zwłaszcza weterynaryjne karmy dla kotów marki Hill’s.

Przyczyną może być również nadwaga jeśli Twój kot ma problemy z suchą skórą na środkowej części grzbietu. Otyłe koty mogą mieć problem z dosięgnięciem pewnych miejsc na ciele przy codziennej pielęgnacji, co skutkuje wysuszeniem skóry, zmatowieniem sierści lub też łupieżem w niektórych miejscach. Jeśli Twój pupil cierpi na nadwagę, warto przedyskutować z weterynarzem zmianę diety – najlepiej na wysokiej jakości kamę weterynaryjną na nadwagę. Na przykład wysokiej jakości karma dla kotów z nadwagą Hill’s Prescription Diet Feline r/d Weight Loss zapewni Twojemu pupilowi kompleksową pomoc w odchudzaniu.

Alergia pokarmowa może również wpłynąć na stan skóry Twojego kota, dlatego warto skonsultować z lekarzem weterynarii dietę wykluczającą, by ustalić przyczynę alergii. Odpowiednia hipoalergiczna karma dla kota, taka jak na przykład HILL’S Prescription Diet Food Sensitivities d/d Feline ze zdrową, bogatą w wartości odżywcze kaczką oraz zielonym groszkiem, zapewni Twojemu kotu smaczny i odżywczy posiłek na czas kuracji, a także pomoże ustalić i tym samym wyeliminować z diety potencjalny alergen.

Inne czynniki, które mogą wpływać na przesuszenie skóry kota omawiamy w dalszej części artykułu.

Zobacz: Silna alergia pokarmowa u kota – jak zapewnić mu bezpieczne żywienie?

Wrażliwa skóra u kota

Przyczyną może być również nadwrażliwość kota na czynniki zewnętrzne, zwłaszcza środowiskowe. Aby wykluczyć kwestię wrażliwej skóry, zastanów się, czy na stan zdrowia i samopoczucie kota mogą wpływać czynniki takie, jak:

  • stosowane w domu środki czyszczące (zwłaszcza jeśli został wprowadzony ostatnio nowy środek),
  • pranie materiałów, z którymi kot ma styczność (na przykład koców lub poduszek) w nowym detergencie,
  • zjedzenie nieodpowiednich czy też nieświeżych pokarmów lub lekarstw przez przypadek,
  • obecność nowych zwierząt w domu,
  • pyłki, kurz i roztocza.

Jeśli powyższe mogą być przyczyną suchej skóry u Twojego kota, warto bezzwłocznie skontaktować się z weterynarzem, który doradzi, czy należy wybrać się z kotem na wizytę kontrolną, czy też wystarczy wykluczyć dany czynnik i odczekać kilka dni.

Pamiętaj, że jeśli kot nagle stanie się ospały, zacznie wymiotować lub też dostanie drgawek, należy bezzwłocznie udać się do weterynarza, gdyż przyczyną może być zatrucie.

Miej na uwadze, że niektóre rasy mają predyspozycje do problemów skórnych, które wynikają z ich genów lub też budowy ciała i typu sierści.

Wpływ innych zwierząt

Warto mieć na uwadze, że kot mógł nabawić się pcheł czy też innych pasożytów lub zarazić się chorobą poprzez styczność z innymi zwierzętami, zwłaszcza innymi zwierzętami domowymi. Nawet jeśli inni ulubieńcy nie wykazują podobnych problemów, nie można ich przez to wykluczyć. Warto wyczesać sierść kota gęstym grzebieniem i sprawdzić, czy nie znajdziesz pcheł lub też ciemnych plamek, które są ich odchodami. Sprawdź także dokładnie skórę kota pod kątem zmian grzybicznych.

Pamiętaj przy tym, że jeśli nie znajdziesz widocznych oznak pasożytów, przyczyną nadal mogą być niewidoczne dla oka roztocza. Skonsultuj z weterynarzem zaobserwowane zmiany.

Sprawdź: Robaki u psa i kota – jak rozpoznać i leczyć?

Leczenie suchej skóry u kota

Leczenie problemów skórnych u kota jest uzależnione od jej przyczyn. Jeśli wpływ na skórę kota mają czynniki środowiskowe, wystarczy je po prostu wyeliminować i poczekać na poprawę.

Natomiast jeśli przyczyna leży w nadwadze, alergii pokarmowej lub niewłaściwej diecie, zaleca się ustalenie z weterynarzem odpowiedniego sposobu żywienia. Miej przy tym na uwadze, że efekty nie będą widoczne natychmiast – w międzyczasie należy odwracać uwagę kota od drapania się i zająć go czymś, by nie podrażniał dodatkowo skóry.

Pamiętaj przy tym, by zapewnić kotu stały dostęp do świeżej wody i zachęcać go do jej picia, żeby organizm pupila był odpowiednio nawodniony. Można również zastosować nawilżacz do powietrza lub też delikatne i bezpieczne kosmetyki dla zwierząt po konsultacji z weterynarzem.

Pozostaw leczenie profesjonaliście – zapomnij o dostępnych w internecie domowych sposobach, gdyż często można w ten sposób zaszkodzić zamiast pomóc. Wykluczone są przede wszystkim olejki eteryczne i kosmetyki dla ludzi, które mogą spowodować dodatkowe podrażnienia lub być toksyczne dla kota. Zastosowanie suplementów dla kota również należy skonsultować z weterynarzem, który najlepiej doradzi, jak przynieść ulgę pupilowi.

Sprawdź ofertę karm weterynaryjnych dla kota Hill’s:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm weterynaryjnych Hill’s dla kotów

Udostępnij