Nasi czworonożni przyjaciele uwielbiają zabawę i harce – psy, koty, króliki i inne zwierzątka domowe chętnie bawią się, spędzają czas aktywnie i eksplorują swoje otoczenie. Ich futra stanowią warstwę ochronną dla skóry, jednak zdarza się, że przy zabawie, na spacerze czy na wycieczce pupilowi przydarzy się wypadek i zwierzak się zrani. Narażone są na to w szczególności koty wychodzące czy szczególnie aktywne psy, ale wypadki zdarzają się każdemu – skaleczenie w łapę może się przydarzyć bardzo latwo. Jak postępować w takiej sytuacji? Jakiej pomocy wymaga ranny zwierzak?
Spis treści
Zachowaj zimną krew
Przede wszystkim nie panikuj – Twój pupil liczy na to, że zachowasz zimną krew i udzielisz mu właściwej pomocy. Zachowanie spokoju na widok krwi ukochanego pupila nie jest łatwe, ale panika bardziej zaszkodzi niż pomoże.
Kluczowa jest ocena rany. Przyjrzyj się dokładnie skaleczeniu i zwróć uwagę, czy krwawienie jest silne, lub też czy okolica rany jest zaczerwieniona, gorąca lub spuchnięta, gdyż świadczy to o zakażeniu. Należy również zwrócić uwagę na zapach ropy. Sprawdź też, czy w ranie znajduje się ciało obce – nie usuwaj go jednak samodzielnie, gdyż musi się tym zająć weterynarz.
Jeśli skaleczenie nie wygląda na zakażone i nie krwawi mocno, możesz opatrzyć pupila sam – instrukcję znajdziesz w dalszej części artykułu.
Kiedy udać się do weterynarza?
Nie każde zranienie wymaga interwencji weterynarza – lekkie skaleczenia możesz opatrzyć sam. Kiedy jednak należy koniecznie udać się do weterynarza?
- Rana silnie krwawi – jeśli nie uda Ci się zatamować krwawienia poprzez dociśnięcie do rany czystego ręcznika, natychmiast zabierz psa do weterynarza.
- Rana wygląda na zakażoną – rana i skóra w jej okolicach jest spuchnięta, zaczerwieniona lub gorąca. Może również wydzielać nieprzyjemny zapach ropy.
- W ranie znajduje się ciało obce – na przykład odłamek szkła lub ostra gałązka.
Sprawdź: Kosmetyki ze srebrem dla zwierząt – właściwości i zastosowanie
Pierwsza pomoc
Jak już wspomnieliśmy, silne krwawienie spróbuj zatamować mocnym dociśnięciem czystego ręcznika. Jeśli rana nie krwawi silnie lub krwawienie ustało, nie wygląda na zakażoną i nie wydziela niepokojącego zapachu, odkaź i opatrz ranę sam.
Jak opatrzyć ranę pupila?
- Zwilż miękki kawałek materiału ciepłą wodą i oczyść okolice rany z zaschniętej krwi.
- Przemyj ranę wodą utlenioną – miej na uwadze, że może to być nieprzyjemne dla psa, więc poproś o pomoc domownika lub załóż psu kaganiec.
- Jeśli ranę można zabandażować, zabezpiecz ją gazikiem i owiń bandażem – niezbyt ciasno! Nie używaj do tego bandażu elastycznego, by nie uciskał psa i nie odciął dopływu krwi.
- Zabezpiecz ranę przed drapaniem i gryzieniem przez psa – na przykład poprzez kołnierz zabezpieczający lub założenie na zranioną ranę czystej skarpety.
- Regularnie kontroluj stan rany i zmieniaj opatrunek przynajmniej raz dziennie.
- W razie niepokojących objawów takich, jak objawy zakażenia rany lub zmian w zachowaniu psa, udaj się bezzwłocznie do weterynarza.
Jak dbać o gojące się rany?
Niektóre skaleczenia długo się goją, a przy tym sa bardzo dokuczliwe. Gojące się rany swędzą i mogą być urażane gdy zwierzak się porusza, dlatego warto zadbać o to, by rany pupila goiły się jak najszybciej.
Polecamy w tym celu spray na rany Safe Animals Skin Spray. Jest to preparat odkażający oraz przyśpieszający gojenie się ran z aktywnymi formami srebra, który skutecznie wspiera regenerację skóry zwierzaka. Jest odpowiedni nawet do delikatnej, wrażliwej skóry. Spray niweluje nieprzyjemne uczucie swędzenia, które często skłania psa do gryzienia i rozdrapywania rany, które może doprowadzić do jej otwarcia lub dłuższego gojenia się. Preparat doskonale łagodzi stany zapalne. Jest idealny na otarcia i oparzenia, a także na rany po zabiegach. Dzięki aktywnym formom srebra tworzy on na skórze zwierzaka warstwę ochronną, która zabezpiecza ją przed działaniem szkodliwych mikroorganizmów.
Zobacz też: Spray, który przyspiesza gojenie ran
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór kometyków dla zwierząt z aktywnym srebrem Safe Animals by Silveco