Z roku na rok kleszcze występują na coraz większych obszarach, a także przez dłuższy okres czasu. Atakują nie tylko wiosną i latem – mogą występować od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a nawet w miesiącach zimowych, jeśli zima jest bardzo łagodna. Przywykliśmy mieć się na baczności głównie w lasach i na łąkach, jednak kleszcze coraz częściej pojawiają się również w parkach, na skwerach czy na miejskich trawnikach. Mogą łatwo przejść z pupila na właściciela, a także nieść ze sobą szereg groźnych chorób oraz powikłań, na które zachorować mogą ludzie i zwierzęta. Jednym z tych schorzeń jest anaplazmoza. Dowiedz się więcej o chorobie i jej objawach, leczeniu, prewencji oraz o możliwych powikłaniach.
Spis treści
Czym jest anaplazmoza?
Anaplazmoza to choroba bakteryjna, która jest wywoływana przez drobnoustroje Anaplasma phagocytophilum oraz Anaplasma platys. Pierwsze z nich występują w Polsce i wywołują anaplazmozę granulocytarną, natomiast drugie występują w krajach Europy Południowej i wywołują anaplazmozę trombocytarną. Bakterie te atakują specyficzne dla siebie krwinki, namnażają się w nich, a następnie powodują ich rozpad. Są one przenoszone przez kleszcze i trafiają do organizmu wraz z ich śliną. Do zarażenia dochodzi po około 24-48 godzinach od żerowania, natomiast inkubacja choroby trwa od tygodnia do dwóch tygodni.
Zobacz: Kleszcze – wszystko, co trzeba wiedzieć
Objawy anaplazmozy
Warto mieć na uwadze, że objawy anaplazmozy bywają bardzo nieswoiste, dlatego diagnostyka oraz postawienie odpowiedniej diagnozy może nie być łatwe.
Do objawów anaplazmozy granulocytarnej u psów zaliczamy:
- apatia,
- gorączka,
- spadek apetytu,
- bladość błon śluzowych,
- wymioty,
- biegunka,
- przyśpieszony oddech,
- powiększone węzły chłonne,
- powiększenie wątroby lub śledziony,
- kulawizna,
- zaburzenia neurologiczne.
U kotów choroba objawia się przez:
- apatię,
- gorączkę,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- spadek odporności objawiający się zapaleniem spojówek lub dziąseł czy też pogorszeniem stanu okrywy włosowej,
- zapalenie wielostawowe.
Diagnostyka i leczenie anaplazmozy
W gabinetach weterynaryjnych dostępne są szybkie testy wykrywające przeciwciała, jednak przeciwciała wytworzą się dopiero po ok. 4 tygodniach po zarażeniu, dlatego najlepiej stosować je w przypadku podejrzenia przewlekłej objawy choroby. Aby potwierdzić zakażenie wykonuje się testy PCR z krwi lub też szpiku kostnego, jednak badania te mogą dać fałszywie ujemny wynik. W morfologii można zaobserwować obniżoną liczbę limfocytów i eozynofilii, a także małopłytkowość.
Zobacz: Tabletki na kleszcze dla psa i kota – działanie, skuteczność i stosowanie
Czy anaplazmoza jest groźna?
Choroba może mieć przebieg bezobjawowy, łagodny lub też ostry, który może doprowadzić do śmierci. Z tego względu nie można lekceważyć objawów choroby lub też zaniedbywać profilaktyki. Nie ryzykuj zdrowia i życia pupila – w okresie występowania kleszczy stosuj odpowiednie środki ochronne, by uchronić go przed groźnymi chorobami i powikłaniami.
Leczenie uzależnione jest od przebiegu choroby oraz występujących objawów – najczęściej polega na stosowaniu antybiotyków, jednak może być również konieczne podanie glikokortykosteroidów, a nawet transfuzja krwi. Przy szybko postawionej diagnozie oraz rozpoczęciu odpowiedniego lekarza rokowania są dobre.
Warto mieć na uwadze, że choć ludzie mogą zachorować na anaplazmozę, nie zarazimy się tą chorobą od pupila – jedynie przez ugryzienie kleszcza.
Anaplazmoza – możliwe powikłania
Choroba ta może doprowadzić do groźnych powikłań takich, jak trwałe porażenie nerwów. W przypadku powikłań immunologicznych może również dojść do niewydolności nerek, niedokrwistości hemolitycznej czy też małopłytkowości.
Zapobieganie anaplazmozie
Obecnie na chorobę nie istnieje szczepionka – należy jej zapobiegać przez stosowanie preparatów i akcesoriów zapobiegających żerowaniu przez kleszcze. Odpowiedni preparat na kleszcze ochroni psa czy kota nie tylko przed tą chorobą, ale i przed innymi groźnymi schorzeniami roznoszonymi przez kleszcze, takimi jak borelioza.
Na rynku zoologicznym dostępne są liczne opcje dla psów i kotów – od sprayów na kleszcze i pasożyty, preparaty spot-on do zakraplania i tabletek po obroże na kleszcze. Dla psów polecamy wygodne i bezpieczne rozwiązanie, które stanowią tabletki na kleszcze i pchły FrontPro. Tabletki można stosować już u psiaków od 8. tygodnia życia oraz od 2 kg wagi. FrontPro skutecznie eliminuje kleszcze już po 48 godzinach od inwazji, a pchły – po 8 godzinach. Tabletki chronią przed kleszczami przez 4 tygodnie, a przed pchłami – przez 5 tygodni. Preparat FrontPro jest dostępny w formie smakowitych tabletek, które możesz z łatwością podać Twojemu psu bezpośrednio lub dodać do jedzenia.
Jeśli nie jesteś pewien, jaka opcja będzie najodpowiedniejsza dla Twojego pupila, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Pamiętaj także o sprawdzaniu sierści i skóry pupila po każdym spacerze.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór tabletek na kleszcze dla psa FrontPro
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem!
Data publikacji: 21.08.2023 r.