Wielu właścicieli kotów zadaje sobie pytanie: dlaczego kot oddaje mocz poza kuwetą? Warto mieć na uwadze, że kot nie robi nam w ten sposób na złość, a jedynie usiłuje coś zakomunikować. Kot w ten sposób zwraca uwagę właściciela na problem, który wymaga interwencji właściciela. Przyczyn może być wiele – w tym problemy zdrowotne, na których skupimy się w poniższym artykule, ale również przyczyny behawioralne lub problemy z kuwetą.
Spis treści
Dlaczego kot oddaje mocz poza kuwetą?
Koty to bardzo czyste zwierzęta, więc nie powinno się odbierać załatwiania potrzeb fizjologicznych poza kuwetą jako robienie na złość właścicielowi. Takie zachowanie powinno zwrócić uwagę opiekuna i zostać wyjaśnione, gdyż u podłoża mogą leżeć rozmaite problemy. Zwłaszcza jeśli kot korzystał wcześniej z kuwety należy mieć na uwadze, że próbuje on nam coś zakomunikować zmianą zachowania.
Warto również przyjrzeć się zachowaniu kota i wykluczyć, że znaczy on po prostu teren – odbywa się to poprzez unoszenie ogona i strzykanie moczem ściany albo innej pionowej powierzchni. W przypadku uporczywego znaczenia terenu bywa, że jedynym rozwiązaniem jest sterylizacja lub też kastracja kota.
Pamiętaj, że nie należy lekceważyć problemu, gdyż może on wskazywać na problemy zdrowotne.
Zobacz: Jak nauczyć kota korzystać z kuwety: Krok po kroku przewodnik dla właścicieli kotów
Przyczyny chorobowe
Zmian w zachowaniu kota nie wolno lekceważyć, gdyż mogą one wskazywać na rozwijanie się jednostki chorobowej. Jeśli Twój kot zaczął załatwiać potrzeby poza kuwetą, warto skontaktować się z weterynarzem i wykluczyć możliwe problemy zdrowotne. Sprawdź, jakie choroby mogą się do nich zaliczać.
Choroby układu moczowego
Przyczyną mogą być zarówno schorzenia dolnych, jak i górnych dróg moczowych. Zaliczają się do nich infekcje i nowotwory pęcherza moczowego, lub dróg wyprowadzających mocz, kamica moczowa oraz procesy prowadzące do przewlekłej niewydolności nerek.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Jeśli kot cierpi na problemy ze stawami, wchodzenie do kuwety i przyjmowanie pozycji do oddania moczu może być dla niego bolesne i utrudnione. Zaczyna wówczas oddawać mocz poza kuwetą by zmniejszyć dyskomfort lub ból.
Choroby układu nerwowego
Jeśli Twój kot jest już w podeszłym wieku, przyczyną może być CDS – zespół zaburzeń poznawczych. Jest on częstą przyczyną oddawania moczu poza kuwetą. Pozostałe możliwe przyczyny to utrata wzroku, utratę węchu lub też choroby nowotworowe mózgu.
Choroby układu endokrynnego
Niektóre choroby endokrynologiczne wiążą się ze zwiększeniem objętości moczu, a także częstszą koniecznością jego oddawania. Zaliczają się do nich cukrzyca, nadczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy, a także moczówka prosta.
Sprawdź: Choroby dróg moczowych u kota a odpowiednia dieta
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm weterynaryjnych dla kotów
Przyczyny behawioralne
Zachowanie kota może również wskazywać na to, że pupil doświadcza stresu związanego ze zmianą w jego rutynie lub otoczeniu. Próbuje wówczas oswoić się z nowymi warunkami poprzez znaczenie otoczenia swoim zapachem.
Zastanów się, czy na zachowanie kota nie wpłynęły na przykład:
- przeprowadzka lub wyjazd,
- przemeblowanie,
- nowy członek rodziny w domu,
- pojawienie się nowego zwierzaka,
- jakiekolwiek wydarzenie, które mogło spowodować stres.
Zobacz też: Wrażliwy kot i jego żywienie w sytuacjach stresowych
Problemy z kuwetą
Jeśli wykluczono problemy zdrowotne, należy się zastanowić, czy kot może czuć się w kuwecie niekomfortowo. Załatwianie potrzeb fizjologicznych to prywatna czynność, do której każdy z nas preferuje wygodne warunki – nie inaczej jest z kotami.
Sprawdź, czy na zachowanie kota mogą wpływać czynniki takie, jak:
- brak odpowiedniej higieny w kuwecie,
- zbyt mała ilość kuwet – przyjmuje się, że w domu powinno być tyle kuwet, ile kotów plus jedna dodatkowa,
- zbyt mało miejsca w kuwecie,
- nieodpowiedni typ kuwety – kot może preferować zakrytą lub odkrytą,
- nieodpowiednie umieszczenie kuwety – warto zadbać o prywatność kota,
- żwirek, który nie odpowiada kotu,
- za mała ilość żwirku,
- zastosowanie neutralizatora zapachów, którego woń może drażnić kota.
Jeśli wykluczyłeś powyższe przyczyny, a kot nadal posikuje poza kuwetą, warto skontaktować się z behawiorystą i zasięgnąć porady.
Zobacz też: Jak wybrać idealną kuwetę dla swojego kota: Przewodnik dla właścicieli
Sprawdź infografikę z podsumowaniem, którą przygotowaliśmy dla Ciebie!