Większość psów charakteryzuje się dwuwarstwową sierścią, która składa się z włosów okrywowych oraz podszerstka. Nie dotyczy to oczywiście ras, które zamiast sierści posiadają włosy, a także psów bez sierści. Zarówno podszerstek, jak i włosy okrywowe, pełnią poszczególne funkcje, a najważniejszą z nich jest zapewnianie zwierzęciu odpowiedniej termoizolacji, dzięki której zimą psiaki nie marzną, natomiast latem ich organizm nie przegrzewa się, a ciało nie jest narażone na nadmierny kontakt z promieniami słonecznymi, co może skutkować nawet poparzeniami.
Czym dokładnie jest podszerstek? Jakie pełni funkcje? Czy wymaga konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.
Zobacz: Niezbędne akcesoria do pielęgnacji psa
Spis treści
Co to jest podszerstek?
Podszerstek jest wewnętrzną częścią sierści psa, która znajduje się zaraz przy jego skórze. Przyjmuje on miękką, gęstą i delikatną postać, a przy tym charakteryzuje się nieprzemakalną strukturą.
Do najważniejszych funkcji podszerstka zalicza się przede wszystkim gwarantowanie zwierzęciu odpowiedniej termoizolacji. Oznacza to, że dzięki tej warstwie sierści psiaki mają zapewnioną ochronę przed zimnem, mrozem i opadami w trakcie zimowych miesięcy, ale również przed przegrzaniem podczas letnich upałów. W związku z tym, nawet w trakcie lata całkowicie niewskazanym jest golenie podszerstka, gdyż stwarza to ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym nawet poparzeń słonecznych.
Co więcej, podszerstek chroni zwierzę przed rozmaitymi urazami mechanicznymi, na które psy narażone są nawet w trakcie spacerów, gdy przedzierają się przez różnego rodzaju krzaki lub zarośla.
Z drugiej strony jednak, to właśnie obfity i gęsty podszerstek niejednokrotnie stanowi przyczynę silnych reakcji alergicznych u ludzi. Gęste włosy zatrzymują bowiem białka będące alergenem, przez co zarówno głaskanie, jak i wyczesywanie sierści czworonoga, może przyczyniać się do wystąpienia poszczególnych symptomów alergii.
Zobacz również: Psy dla alergików – co warto wiedzieć decydując się pupila?
Jak sprawdzić, czy pies ma podszerstek?
Aby sprawdzić, czy pies posiada podszerstek, należy delikatnie rozchylić palcami sierść pupila na grzbiecie, a następnie uważnie przyjrzeć się temu, co znajduje się pod włosem okrywowym. Jeśli oczom opiekunów ukaże się skóra, pupil najprawdopodobniej nie posiada podszerstka lub jest on wyjątkowo delikatny i rzadki. Jeśli natomiast pod sierścią znajduje się puszysta, gęsta warstwa włosów (często w innym kolorze niż włos okrywowy), pies z pewnością dysponuje podszerstkiem.
Warto przy tym zaznaczyć, że istnieją rasy, które z założenia nie powinny posiadać podszerstka, a cecha ta jest wpisana w ich wzorce. Wśród nich konieczne okazuje się wyróżnienie psów z włosami zamiast sierści, do których zalicza się chociażby maltańczyka, bichon frise, yorkshire terriera, shih tzu, czy też pudla.
Sprawdź: Psy z włosami – najbardziej popularne rasy w Polsce
Dlaczego warto wyczesywać podszerstek u psa?
Podczas standardowego rozczesywania sierści pupila przeważnie wykorzystuje się akcesoria, których zadaniem jest przede wszystkim usunięcie rozmaitych zanieczyszczeń z okrywy wierzchniej, czy też rozczesanie kołtunów czworonoga, aby sierść dobrze się prezentowała. Wówczas opiekunowie pomijają jednak wyczesywanie podszerstka, co nieraz niesie za sobą rozmaite konsekwencje.
Regularne wyczesywanie podszerstka jest w stanie ograniczyć roznoszenie sierści na powierzchni całego domu lub mieszkania, co dotyczy w szczególności okresów linienia. Co więcej, jeśli podszerstek nie zostanie prawidłowo rozczesany, może on przyczyniać się do powstawania uciążliwych kołtunów, a nawet „filcowania się” okrywy zwierzęcia. Obfity podszerstek nieraz stanowi również schronienie dla rozmaitych pasożytów, w tym pcheł i kleszczy. Wówczas ich spostrzeżenie i usunięcie bardzo często okazuje się znacznie utrudnione, co z kolei może zwiększać ryzyko zachorowania na choroby przenoszone przez niechcianych lokatorów.
Z łatwością można więc zauważyć, że wyczesywanie podszerstka ma wiele korzyści i zalet. Na zabiegu tym skorzystają bowiem nie tylko same czworonogi, ale również ich opiekunowie.
Zobacz: Linienie psa – jak poradzić sobie z wypadaniem sierści pupila?
Jak wyczesywać podszerstek u psa?
Pierwszym krokiem przy wyczesywaniu podszerstka powinien być zakup odpowiednio dopasowanych akcesoriów. W obrębie szczotek i grzebieni warto znaleźć akcesoria dedykowane danym typom sierści, czy też nawet rasom czworonogów. Jednym z polecanych rozwiązań w tej kategorii są produkty marki FURminator, w obrębie których znajdują się nie tylko narzędzia do rozczesywania kołtunów, czy też przycinania psich pazurków, ale również szczotki dedykowane zabiegom usuwania podszerstka. Wśród nich dokonano podziału na FURminatory dla psów krótkowłosych i długowłosych z uwzględnieniem rozmiarów czworonogów. W związku z tym zasadniczo żaden opiekun nie powinien mieć problemu z dopasowaniem odpowiedniej szczotki, aby możliwie najlepiej spełniała ona swoje zadanie, czyli była skuteczna w wyczesywaniu podszerstka.
Po zaopatrzeniu się w odpowiednie akcesoria, należy dokładnie sprawdzić skórę pupila pod kątem drobnych ran, rozmaitych zadrapań, czy też wszelkich zmian. W momencie spostrzeżenia jakichkolwiek nieprawidłowości wskazanym jest przełożenie zabiegu na moment, w którym skóra czworonoga będzie w pełni zdrowa, a także zasięgnięcie porady u specjalisty w dziedzinie weterynarii, gdy zaistnieje taka konieczność. Jeśli jednak nic nie wskazuje na to, że psiak zmaga się z jakimikolwiek zmianami skórnymi, opiekunowie mogą przejść do działania.
Początkowo należy rozczesać lub usunąć wszelkie kołtuny. Podczas wyczesywania podszerstka szczotka lub grzebień mogą bowiem boleśnie za nie ciągnąć lub nawet potęgować splątanie sierści, co zdecydowanie nie jest pożądane, gdyż wprawia zwierzę w dyskomfort.
Gdy okrywa wierzchnia zostanie prawidłowo rozczesana, czas sięgnąć po zakupiony produkt, a następnie delikatnie przesuwać nim po sierści pupila od podstawy szyi po ogon. Budowa szczotek i grzebieni do podszerstka sprawi wówczas, że martwe włoski zostaną skutecznie wybrane i usunięte, umożliwiając tym samym wzrost świeżej warstwy podszerstka.
Jak często wyczesywać podszerstek?
Zaleca się, aby początkowo wyczesywanie podszerstka trwało zaledwie kilka minut, podczas których psiak zacznie przyzwyczajać się do wykonywanego zabiegu. Z czasem możliwe jest wydłużanie pielęgnacji pupila, choć zaleca się, aby proces wyczesywania podszerstka nie zajmował jednorazowo więcej niż 10-20 minut. W przeciwnym razie psiak może bowiem ulegać coraz większemu znużeniu, przez co stanie się niecierpliwy, a dalsza współpraca z opiekunem będzie utrudniona.
Wskazanym jest regularne powtarzanie zabiegu, choć jego częstotliwość powinna być uzależniona indywidualnie od każdego czworonoga i jego cech charakterystycznych. W okresach linienia zaleca się, aby wyczesywanie podszerstka odbywało się częściej niż standardowo.
Sprawdź także: Strzyżenie psa – dlaczego warto skorzystać z usług groomera?
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór akcesoriów FURminator do pielęgnacji psów