Pojawienie się w całkowicie nowym domu, czy też zupełnie nieznanym otoczeniu, nieraz stanowi dla kotów ogromne przeżycie. Wówczas mogą one odczuwać między innymi stres, zakłopotanie, czy nawet frustrację.
Niezależnie od tego, czy zmiana miejsca zamieszkania wynika z kupna lub adopcji mruczka, czy też konieczności przeprowadzki, opiekunowie kotów są zobowiązani do zadbania o prawidłową adaptację zwierzęcia. Niestety, bardzo często wiąże się to z rozmaitymi trudnościami, które stanowią dodatkową komplikację. Podpowiadamy więc, jak wspomóc proces aklimatyzacji mruczka w nowym domu, a także, z jakimi wyzwaniami nieraz mierzą się właściciele kotów.
Sprawdź również: Dom przystosowany dla kociaka
Spis treści
Adaptacja kota – najczęstsze problemy
Pierwsze dni w nowym domu bardzo często okazują się dla kotów wyjątkowo trudne. Mają one bowiem kontakt z całkowicie nieznanymi bodźcami, w tym zapachami oraz głosami domowników. Zmiany dotychczasowego otoczenia mogą więc skutkować rozmaitymi reakcjami ze strony mruczka, które nie zawsze są pożądane przez opiekunów. Dlatego też zdecydowanie warto odpowiednio wcześnie przygotować się na potencjalne trudności mogące mieć miejsce w trakcie adaptacji.
Wśród najczęstszych problemów podczas aklimatyzacji kota wyróżnia się:
- Wypróżnianie się poza kuwetą – w sytuacjach stresowych koty mogą załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w wielu rozmaitych miejscach, w tym również na powierzchni mebli oraz domowych tekstyliów. Ponadto niewykastrowane mruczki miewają również skłonności do znakowania nowych przestrzeni, co niestety okazuje się wyjątkowo nieprzyjemne dla opiekunów. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż tego typu reakcje w trakcie adaptacji nie wynikają ze złośliwości, czy też „wrednego charakteru” kota, a wręcz przeciwnie – są one wynikiem intensywnego stresu, frustracji lub naturalnych zachowań zwierzęcia.
- Drapanie mebli – to czynność, która obserwowana jest zarówno u kociąt, jak i starszych mruczków. Drapanie ma jednak określone funkcje, gdyż umożliwia kotom usunięcie martwych części pazurków, a także oznaczenie nowego terytorium. W pełni zrozumiałym jest jednak to, że domownicy chcieliby oszczędzić swoje meble przed zadrapaniami i zniszczeniami. Dlatego też zaleca się, aby jeszcze przed przybyciem mruczka do nowego miejsca, wyposażyć je w odpowiednio dopasowany drapak, który uchroni wszelkie elementy domowego wyposażenia.
- Robienie bałaganu – np. zrzucanie kwiatków i rzeczy z półek.
- Wycofanie – czyli unikanie kontakty zarówno z domownikami, jak i wszelkimi innymi zwierzętami.
- Zmniejszony apetyt – koty odczuwające stres nieraz przestają jeść. Wówczas opiekunowie zobowiązani są do podstawiania zwierzęciu miseczek do jego kryjówek, lub też uzupełniania ich pokarmem w nocy, gdy mruczek wychodzi z ukrycia.
- Problemy z sierścią – intensywny stres może przyczyniać się do występowania rozmaitych reakcji skórnych, w tym chociażby łupieżu. Ponadto czworonogi mogą wówczas intensywnie i nadmiernie zrzucać swoją okrywę.
Adaptacja kota w nowym domu – jak ją ułatwić?
Proces aklimatyzacji kota w nowym domu niejednokrotnie przyjmuje rozmaite formy. Niektóre koty przechodzą go znacznie łatwiej niż inne, przez co stosunkowo szybko przyzwyczajają się do aktualnych warunków i zdają się w pełni je akceptować. U innych mruczków adaptacja może natomiast trwać nawet miesiącami, podczas których czworonogi te stale będą odczuwały mniejszy lub większy niepokój i stres. Dlatego też opiekunowie powinni zadbać o to, aby w jak największym stopniu ułatwić kotom aklimatyzację. W tym celu z pewnością warto skorzystać z poniższych wskazówek.
Nie zapomnij ulubionych przedmiotów kota
Niezależnie od tego, czy mruczek pochodzi z hodowli, czy też schroniska lub organizacji działającej na rzecz bezdomnych zwierząt, warto zabrać ze sobą ulubiony kocyk, zabawkę, czy też legowisko kota. Dzięki temu pupil będzie miał przy sobie znajome zapachy, które nieraz przynoszą ukojenie w stresujących chwilach.
Pozostań przy nawykach żywieniowych mruczka
Po zakupie lub adopcji mruczka opiekunowie niejednokrotnie decydują się na zmianę zarówno samego pokarmu, jak i godzin jego serwowania. Tego typu działania okazują się jednak całkowicie niewskazane, gdyż zaburzają przyzwyczajenia kota, co z kolei wywołuje u niego dyskomfort, stres, a nawet i frustrację. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie więc pozostanie przy nawykach żywieniowych czworonoga do momentu, w którym odpowiednio zaaklimatyzuje się on w nowym miejscu. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w których pupil całkowicie odmawia spożywania pokarmów, czy też zupełnie nie pije wody. Wówczas zalecanym będzie bowiem wdrożenie pokarmów, w szczególności mokrych, które okażą się dla kota atrakcyjne pod względem zapachu i smaku, przez co zachęcą go do jedzenia.
Adaptacja kota – zadbaj o niezbędne akcesoria
W nowym domu każdy kot będzie potrzebował kilku kluczowych elementów własnego wyposażenia, wśród których zaznaczyć można:
- Miseczki na pokarm i wodę;
- Dopasowaną karmę;
- Legowisko;
- Zabawki;
- Kuwetę i odpowiednio dobrany żwirek;
- Drapak.
Ponadto zaleca się, aby opiekunowie zadbali również o stworzenie pupilowi bezpiecznych i przytulnych kryjówek. W tym celu możliwe jest wykorzystanie chociażby najzwyklejszych kartonów, w których nikt i nic nie będzie przeszkadzało zwierzęciu. Przydatnym rozwiązaniem może okazać się również delikatne odsunięcie mebli od ścian, aby kot mógł się za nimi skryć. Warto uwzględnić także zapewnienie mruczkowi dostępu do wyższych mebli, takich jak półki lub szafy, gdyż tego typu lokalizacje zagwarantują kotu możliwość obserwacji otoczenia z bezpiecznego miejsca.
Całkowicie niewskazanym będzie natomiast przymuszanie zwierzęcia do opuszczenia kryjówek, czy tez zastawianie mu prowadzących do nich dróg. Tego typu działania z pewnością nie przyniosą bowiem pozytywnych skutków, a wręcz przeciwnie – mogą potęgować stres i dyskomfort odczuwany przez mruczka.
Pomyśl o wykorzystaniu feromonów
Feromony niejednokrotnie wykorzystywane są przy adaptacji kota w nowym domu, aby dać mu sygnał, że dane otoczenie jest dla niego bezpieczne i nic mu nie zagraża. I choć niektórym kotom tego typu rozwiązania nie przynoszą żadnej ulgi, tak inne niemal natychmiastowo rozluźniają się i nabierają pewności siebie.
W obrębie tego typu produktów wyróżnia się specjalne obroże uspokajające oraz feromony zawarte w dyfuzorze wpinanym do kontaktu. Znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się opcja z dyfuzorem, gdyż obroże cechują się mniejszą skutecznością, a przy tym mogą również potęgować dyskomfort zwierzęcia.
Daj kotu czas
Proces adaptacji może okazać się stosunkowo długi, gdyż każdy kot wymaga w tym aspekcie nieco innych ilości czasu. Zadaniem opiekunów jest więc podążanie za sygnałami mruczka, a nie narzucanie mu swoich własnych oczekiwań. W momencie, gdy zwierzę poczuje się na tyle komfortowo, aby opuścić swoje kryjówki, czy też wejść w interakcję z domownikami, z pewnością to zrobi. Właściciele nie powinni jednak w jakikolwiek sposób go przymuszać, gdyż przyniesie to odwrotny od zamierzonego skutek, a dodatkowo wzmoże odczuwany przez pupila stres.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór akcesoriów ułatwiających adaptację kota