Badanie RTG u psa i kota – kiedy wykonać i jak przebiega?

Badanie RTG u psa i kota – kiedy wykonać i jak przebiega?

Badanie RTG u psa i kota to nieinwazyjne, proste i bezbolesne badanie radiologiczne, które pozwala na wykrycie wielu chorób. Często jest nazywane po prostu prześwietleniem lub rentgenem. To badanie obrazowe, które pozwala otrzymać zdjęcie ukazujące stan narządów wewnętrznych pupila. Dzięki nim jesteśmy w stanie wcześnie wykryć i odpowiednio leczyć szereg chorób i problemów zdrowotnych.

Dowiedz się, jak przygotować pupila do badania, jak ono przebiega i kiedy jest zalecane.

Prześwietlenie RTG – diagnostyka i profilaktyka chorób

Prześwietlenie to jedna z najpowszechniejszych i najbardziej dostępnych metod diagnostyki obrazowej, która polega na skierowaniu wiązki promieni X na część ciała, po drugiej stronie którego znajduje się odpowiednia klisza czy też matryca. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać obraz wewnętrznych narządów pupila, a na jego podstawie weterynarz zaleci dalsze leczenie lub badania.

Badanie RTG jest wykonywane w celu wykrycia chorób, urazów oraz nowotworów układów narządów wewnętrznych takich, jak:

  • ruchu – w tym wykrywanie i obserwacja złamań, dysplazji oraz urazów, a także obserwacja procesu ich leczenia,
  • oddechowego – w celu diagnozy problemów z oddychaniem,
  • pokarmowego – w celu sprawdzenia obecności ciał obcych, a także kondycji narządów lub diagnozowania stanów zapalnych,
  • moczowego – w tym wykrywanie kamieni w układzie moczowym.

Metoda jest bezbolesna i prosta, jednak wymaga od zwierzęcia pozostania w bezruchu.

Zobacz też: Najczęściej pojawiające się schorzenia u psa

Jak przygotować pupila do badania RTG?

Znieczulenie – czy jest konieczne?

W przypadkach wielu badań wykonanie znieczulenia jest zalecane lub wręcz wymagane, dlatego przed badaniem konieczne jest przeprowadzenie badań krwi. W przypadku starszych zwierząt jest również przeprowadzane badanie kardiologiczne takie, jak echo serca, które kwalifikuje pupila do podania znieczulenia. Z uwagi na to, że badanie wymaga, by pupil pozostał w bezruchu w jego trakcie, może być wskazane zastosowanie środków farmakologicznych do uśpienia zwierzaka na czas prześwietlenia, gdyż często wymaga ono ułożenie pupila w pozycjach, które sprawiałyby mu dyskomfort. Nie zawsze jest to jednak konieczne lub możliwe, gdyż niektóre problemy zdrowotne u zwierzaka stanowią przeciwwskazanie do sedacji. W niektórych przypadkach wystarczy, by właściciel przytrzymał zwierzaka w czasie badania.

Przed badaniem

Pozostałe przygotowania zależą od wskazań do przeprowadzenia badania. Zwierzę w dniu badania powinno być na czczo – weterynarz może zalecić, by przez 12 godzin przed badaniem pupil nie spożywał pokarmów. Przed prześwietleniem pęcherza moczowego zalecane jest też, by pies lub kot nie oddawał moczu przed badaniem. Właściciel musi również zdjąć pupilowi wszystkie akcesoria takie, jak obroża – wszczepiony chip u pupila nie stanowi jednak problemu.

Pamiętaj, by zawsze podążać zgodnie ze wskazówkami lekarza weterynarii zlecającego badanie.

Przeczytaj też: Dysplazja u psa objawy, zapobieganie, leczenie

Badanie RTG – przebieg

Badanie nie trwa długo – od kilkunastu sekund do kilku minut. Zwierzę zostaje położone na stole pod lampą rentgenowską oraz nad płaszczyzną odbiorczą. Następnie pupil jest układany w pozycjach albo pozycji wymaganych według specyfiki badania – może to być zarówno ułożenie na boku, plecach czy brzuchu, jak i uniesienie kończyn, czasem z pomocą linek lub materacy utrzymujących ciało pupila w odpowiedniej pozycji. Z tego powodu sedacja zwierzaka bywa zalecana do badania. Czasem wystarczy, by właściciel przytrzymał pupila w odpowiedniej pozycji – właściciel jest wówczas zabezpieczany przed promieniowaniem odpowiednią odzieżą.

Sprawdź: Choroby dróg moczowych u kota a odpowiednia dieta

Po badaniu RTG

W zależności od zastosowanych systemów obraz może być widoczny do odczytu i oceny przez weterynarza nawet od razu. Na podstawie wyników badania weterynarz diagnozuje pupila i zaleca dalsze leczenie lub badania, lub też ocenia przebieg dotychczasowego leczenia. W zależności od diagnozy lub postępowania leczenia weterynarz może zalecić odpowiednią karmę weterynaryjną dla psa lub kota.

Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem – sprawdź i zapisz!

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psów Hill’s Science Plan

Udostępnij