Jakie zwierzę żyje najdłużej? Rekordy długowieczności w świecie zwierząt

Jakie zwierzę żyje najdłużej? Rekordy długowieczności w świecie zwierząt

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie zwierzę żyje najdłużej na świecie? Odpowiedź mogłaby niejednego zaskoczyć – rekordziści dożywają nawet 15 tysięcy lat! Co nawet bardziej zdumiewające, niektóre są wręcz nieśmiertelne, gdyż posiadają niewiarygodną zdolność regeneracji!  Jak to możliwe? Jakie jest najdłużej żyjące zwierzę?

Poznaj rekordy długowieczności w świecie zwierząt morskich i lądowych.

Jakie zwierzę żyje najdłużej? 10 najbardziej długowiecznych gatunków

Jak się okazuje, najdłużej żyjące zwierzę, a także wielu rekordzistów na zwierzęcej liście długowieczności pochodzi ze środowiska morskiego. Najdłużej żyjące zwierzęta morskie nie zdradzają żadnych oznak starzenia i zachowują dobrą kondycję, a także zdolność do rozmnażania przez całe życie – amerykański biolog Caleb Finch, który odkrył to zjawisko, nazwał je zaniedbywalnym starzeniem (ang. negligible senescence). Są wśród nich organizmy, które mogą przetrwać nawet kilkanaście tysięcy lat – na przykład gąbki.

W porównaniu z nimi najdłużej żyjące zwierzęta lądowe żyją znacznie krócej, jednak wiek niektórych z nich nadal wywołuje zdumienie. Do najstarszych zwierząt lądowych zaliczamy żółwie, które mogą dożyć nawet 190 lat.

Skąd taka różnica? Na długość życia zwierząt wpływa środowisko, w którym żyją, tempo przemian metabolicznych w ich organizmach, a także naturalne mechanizmy, które sprzyjają długowieczności. Dlatego właśnie najwięcej zwierzęcych matuzalemów znajdziemy w toniach mórz i oceanów – stamtąd, co ciekawe, pochodzi najdłużej żyjący ssak. Dzieje się tak, gdyż panujące w zimnych wodach warunki są stabilne i spowalniają tempo starzenia się organizmu.

Poznaj 10 najdłużej żyjących zwierząt oraz ich wiek.

Żółw olbrzymi

Przedstawiciele tego gatunku mogą dożyć co najmniej 150 lat. Żółw olbrzymi o imieniu Adwaita, który został złowiony na Seszelach, zmarł w zoo w Kalkucie w 2006 roku w wieku szacowanym na aż 255 lat, jednak dane te nie są do końca potwierdzone. Największa populacja tych żółwi zamieszkuje właśnie Seszele (w szczególności atol Aldabara), a także okolice wyspy Changuu w pobliżu Zanzibaru.

Prawdopodobnie najstarszym zwierzęciem lądowym na ziemi jest obecnie żółw olbrzymi o imieniu Jonathan żyjący na Wyspie Świętej Heleny. Zakłada się, że może on mieć nawet 190 lat, gdyż zdjęcie pochodzące z 1886 roku przedstawia go po osiągnięciu rozmiarów, które miewają co najmniej 50-letnie żółwie jego gatunku.  

Żółw słoniowy

Te olbrzymie gady osiągają nawet 300 kg wagi oraz 187 cm długości. Cechują je długie szyje, które mają niebagatelny wpływ na ich długowieczność, gdyż ułatwiają im przeprawę przez wodę. Żyją one w okolicach wyspy Galapagos.

Źródła wskazują, że najstarsze żółwie słoniowe mogły dożyć nawet 177 lub 176 lat (w przypadku żółwicy Harriett, która została pozyskana na Galapagos przez Charlesa Darwina i przywieziona do Londynu). Co prawda nie jest to aż tak imponujący wiek jak wspomniane wcześniej żółwie, jednak wiek Harriet jest bardziej potwierdzony – gdy opuściła Galapagos w 1835 roku, miała około 5 lat.

Karmazyn ostrooki

Ten przedstawiciel rodziny Sebastidae w świecie ryb może dożyć nawet 200 lat. Sekretem jego długowieczności jest głębokość, na której żyje. Ma czerwonawy kolor, natomiast jej płetwa grzbietowa przypomina irokeza. Żyją one na wodach Oceanu Spokojnego, szczególnie u wybrzeży Japonii i Kalifornii.

Jeżowiec Strongylocentrotus franciscanus

To kolejny mieszkaniec morskich głębin, który zaskoczył naukowców swoją długowiecznością. Początkowo zakładano, że może on przeżyć co najwyżej kilkanaście lat, jednak próby datowania węglem radioaktywnym 14C wykazały, że przeżywają one nawet 200 lat – i to bez oznak starzenia się!

Te fascynujące zwierzątka mają okrągłe ciała, pokryte długimi na około 8 cm kolcami. Zamieszkują wybrzeża Oceanu Spokojnego, od Kalifornii po Alaskę.

Wal grenlandzki

To pierwszy ssak w naszym zestawieniu, lecz również zwierzę ze środowiska wodnego. Wal grenlandzki, zwany również wielorybem grenlandzkim, może dożyć nawet 211 lat. Ze względu na temperaturę środowiska, w którym żyje, spowolniony jest proces metabolizmu i starzenia się w jego komórkach.

Ten długowieczny olbrzym mierzy aż 16 m i warzy aż 75 ton. Żyje w wodach Arktyki, na subarktycznych obszarach Atlantyku, a także na Morzu Ochockim.

Rekin polarny

Inaczej zwany rekinem grenlandzkim – może on dożyć nawet 392 lata. Jedna z największych zidentyfikowanych samic tego gatunku dożyła właśnie tego wieku. Osobniki tego gatunku pływają na głębokościach od 1200 m do 2200 m. Ich organizmy bardzo wolno się rozwijają – osiągają one dojrzałość w wieku 150 lat, a przy tym rosną zaledwie około 1 cm rocznie. Prowadzą też powolny tryb życia – pływają z prędkością około 1,2 km/h.

Żyją one na północnych wodach Atlantyku, w Oceanie Arktycznym, a także na Morzu Białym i Północnym.

Cyprina islandzka

Jest to gatunek małża głębinowego, którego rekordzista (połowiony w 2006 roku u wybrzeży Islandii) osiągnął wiek aż 507 lat. Nazwano go Ming, na cześć dynastii panującej w Chinach w czasie jego urodzenia. Należy przy tym dodać, że choć możliwe jest, że zwierzęta te są w stanie dożyć nawet późniejszego wieku, ich średnia długość życia wynosi około 225 lat. Co ciekawe, jest to jeden z gatunków, który nie wykazuje oznak starzenia się.

Występują one na wodach północnego Atlantyku, przy czym spotykane są także na Morzu Bałtyckim.

Cinachyra antarctica

To beztkankowe morskie zwierzę, które dożywa nawet 1550 lat, zalicza się do gąbek, które królują na liście najbardziej długowiecznych gatunków. Jak łatwo się domyślić z nazwy, zamieszkuje ona zimne wody Antarktydy.

Ze względu na nietypowe kształty tych stworzeń wiele osób mylnie uznaje, że gąbki nie są zwierzętami, a jednak jest wręcz przeciwnie i to właśnie gąbki osiągają najbardziej imponujący wiek w świecie zwierząt.

Scolymastra joubini

To kolejny przedstawiciel gąbek na liście – ten żyjący w zimnych wodach Antarktydy organizm może przeżyć nawet 15000 lat! Osiągają one spore rozmiary, jak na gąbki – aż do 2 metrów. Żyją one w koloniach, które liczą nawet do kilkunastu tysięcy osobników.

Turritopsis dohrnii

Jeśli zastanawiasz się, czy na świecie istnieją nieśmiertelne organizmy, odpowiedź zaskakująco brzmi – tak. Zdolność tę przejawiają pewne parzydełkowce – stułbiopławy. Żyjąca na Morzu Śródziemnym meduza Turritopsis dohrnii nie umiera ze starości, gdyż posiada zdumiewającą zdolność cofnięcia się w rozwoju.

Cykl rozwojowy tych zwierząt obejmuje trzy stadia: larwalne, polipa oraz meduzy, przy czym po osiągnięciu ostatniego stadium meduza może cofnąć się do początkowego, wymieniając wszystkie komórki na zarodkowe. Proces ten nazywa się transdyferencjacją i może on powtarzać się niezliczoną ilość razy. Oznacza on, że w praktyce stworzenia te mogą być nieśmiertelne – choć oczywiście mogą paść ofiarą drapieżników.

Długowieczne zwierzęta domowe

Choć zwierzaki domowe nie osiągają aż tak imponujących długości życia jak głębinowe organizmy, niektóre z nich zasługują na miano długowiecznych. Najdłużej żyjące zwierzęta domowe to przede wszystkim papugi – w dobrych warunkach zadbane osobniki mogą dożyć nawet 100 lat. Choć są to rzadkie przypadki, nie brakuje osobników, które dożywają nawet po 75 lat. Ary dożywają nawet 50 lat, a papugi żako oraz kakadu – nawet 60 lat. Krążą pogłoski, że Winston Churchill posiadał papugę, którą nauczył przeklinać Hitlera – papuga Charlie miała dożyć co najmniej 114 lat. Pogłoskom tym jednak zaprzecza rodzina Churchilla, a historia wokalnej papugi jest niejasna.

Kolejne długowieczne zwierzęta domowe to żółwie, które mogą dożyć kilkadziesiąt lat, a także węże, które żyją nawet do 30 lat. Koty i psy, bez wątpienia najpopularniejsze zwierzęta domowe, średnio dożywają kolejno 15-20 lat i 12-15 lat. Imponującego wieku mogą dożyć także szynszyle – choć ich przeciętna długość życia wynosi ok. 10 lat, najstarszy znany osobnik dożył aż 29 lat. Przyczyniają się do tego korzystne, bezpieczne warunki panujące w domu.

Zobacz też: Najstarszy kot domowy

Podsumowanie

Sekret długowieczności w świecie zwierząt, jak się okazuje, tkwi w powolnym metabolizmie i stabilnym trybie życia, który zapewniają zimne głębiny wód. Jeśli natomiast chodzi o zwierzęta domowe, ich długość życia w warunkach domowych może znacznie przekroczyć średnią długość życia na wolności z uwagi na bezpieczne warunki, brak czyhających na nie drapieżników, a także troskliwą opiekę. Zarówno zwierzęta morskie, jak i lądowe stale zaskakują naukowców swoimi zdolnościami, których człowiek często może tylko pozazdrościć.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm i akcesoriów dla papug

Udostępnij