Zarówno szczekanie, jak i wszelkie pozostałe wokalizacje prezentowane przez psy, są dla nich w pełni naturalną formą komunikacji. Każdy pies z założenia posiada więc umiejętność szczekania, natomiast kwestią jest to, jak chętnie i często z niej korzysta. Wyróżnia się bowiem poszczególne rasy, które noszą miano cichych, czy też mało szczekliwych. Najcichsze rasy psów są szczególnie chętnie wybierane przez osoby ceniące sobie spokój, ale i ludzi mieszkających w blokach, wśród których problem nadmiernego szczekania nieraz może okazać się przyczyną konfliktów z sąsiadami.
Warto jednocześnie zaznaczyć, że czworonogi, które stosunkowo rzadko szczekają, bardzo często wydają inne dźwięki. Mogą one przyjmować postać wycia, czy też nawet „jodłowania”, a ich zadaniem jest zwyczajne komunikowanie się z otoczeniem.
Jakie rasy psów są więc najcichsze? Odpowiedź na to pytanie stanowi poniższy artykuł.
Zobacz również: Szczekanie psa – komunikacja czy powód do obaw?
Spis treści
Najcichsze rasy psów – czworonogi, które nie szczekają
Basenji
Basenji, zwany również terierem kongijskim, to rasa zaliczana do grupy psów w typie pierwotnym. Czworonogi te wywodzą się z Afryki Środkowej, jednak ich usystematyzowanie miało miejsce na terenach Wielkiej Brytanii.
Basenji jest charakteryzowany jako mądry, wesoły i niezwykle lojalny pies, choć jego popularność jest stosunkowo niewielka. Rasa cechuje się również smukłą i umięśnioną sylwetką, a także nieufną naturą. Terier kongijski, choć w rzeczywistości nie jest terierem, wymaga stosunkowo dużych dawek ruchu i aktywności fizycznej, a także konsekwentnych opiekunów.
Przedstawiciele tej rasy praktycznie w ogóle nie szczekają – zamiast tego wydają oni jednak dźwięki niejako przypominające jodłowanie, jednak przeważnie są one ciche.
Nowofundland
Nowofundland, zwany także wodołazem, to pies o zjawiskowym wyglądzie, który nieraz przypomina puchatego niedźwiadka, ale i czułym usposobieniu. Wodołazy są spokojne, cierpliwe i zrównoważone, choć wykazują się one również dużą odwagą i lojalnością wobec swojej ukochanej rodziny. Nowofundlandy bardzo często silnie przywiązują się do dzieci, stawiając przy tym ich ochronę na pierwszym miejscu.
Rasa opisywana jest jako mało hałaśliwa, gdyż jej przedstawiciele szczekają zasadniczo jedynie w poszczególnych sytuacjach (np. w obronie członków rodziny lub terytorium).
Rottweiler
Choć rottweilery stale uważane są za agresywne, czy też niebezpieczne psy, w rzeczywistości czworonogi te są niezwykle lojalne i oddane swoim opiekunom, a także czułe i troskliwe. Ponadto cechują się one również wysoką inteligencją, przez co w szybkim tempie nabywają nowe umiejętności, a następnie wykorzystują je w codzienności. Co więcej, rottweilery to również stosunkowo ciche psy, które nie szczekają, o ile nie mają ku temu wyraźnego powodu. Zwierzę nie zawaha się przed szczeknięciem na obcego, który narusza przestrzeń czworonoga, czy też stanowi zagrożenie dla jego stada. W pozostałych sytuacjach rottweiler ograniczy jednak swoje wokalizacje do minimum.
Zobacz: Jakie są najbardziej inteligentne rasy psów?
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości legowisk dla psów
Alaskan malamute
Alaskan malamute, zwany potocznie malamutem, to zjawiskowy i wyjątkowo zrównoważony pies, który cechuje się dodatkowo przyjaznym i łagodnym nastawieniem zarówno w kierunku ludzi, jak i zwierząt. Rasa ma jednak skłonności do stawiania na swoim, co jest zasadniczo bezpośrednim skutkiem silnego i nieustępliwego charakteru. Malamuty to również wymagające psy, które na porządku dziennym potrzebują zarówno stymulacji fizycznej, jak i psychicznej. Znudzone i zaniedbane czworonogi są bowiem w stanie wykazywać poszczególne problemy behawioralne, ale i odczuwać znaczne pogorszenie stanu zdrowia psychicznego.
Malamuty znane są z tego, że praktycznie w ogóle nie szczekają. Nie można jednak oczekiwać, że będą one w pełni ciche, gdyż czworonogi te wykazują skłonności do charakterystycznego wycia i typowego dla rasy skomlenia. Odgłosy te wydają zawsze wtedy, gdy uznają konkretną sytuację za wystarczająco ważną i wymagającą nagłośnienia. Może to więc być przejeżdżająca w pobliżu karetka, dzwonek domofonu, czy też niepokojące dźwięki z głośników przy telewizorze.
Whippet
Whippet to drobny i smukły psiak, który zaliczany jest do grupy chartów. Rasa wywodzi się z Anglii, a do jej cech charakterystycznych zalicza się przede wszystkim dużą siłę i wytrzymałość – nawet pomimo delikatnej budowy i wrażliwej skóry.
Whippety to psy o zrównoważonych charakterach, ale i posłusznej naturze. Czworonogi te posiadają umiejętność szybkiej adaptacji do zmieniających się warunków, a przy tym są tolerancyjne i akceptujące zarówno względem ludzi, jak i rozmaitych zwierząt. Ponadto whippety są także ciche i stosunkowo spokojne, gdyż szczekają tylko w uzasadnionych sytuacjach. Rasa ta jest jednak również wysoce energiczna, przez co wymaga dużych dawek ruchu i aktywności fizycznej.
Boston terrier
Boston terrier to niewielki, ale przy tym radosny i energiczny psiak, który bardzo często wybierany jest jako towarzysz rodzin. Rasa nawiązuje z opiekunami silną więź, przez co niejednokrotnie źle znosi samotność, w szczególności długotrwałą. Boston terriery najczęściej szczekają w sytuacjach dużej ekscytacji. Zawsze są to jednak uzasadnione przypadki, które najzwyczajniej wymagają uwydatnienia.
Akita
Akity dzielą się na Inu oraz Amerykańskie, choć każda z tych odmian posiada takich samych przodków. Na wstępnie należy jednak wspomnieć, iż rasy te zaliczane są do pierwotnych, a przy tym hodowcy podkreślają, że w ich naturze drzemią często bardzo silne instynkty – zarówno obronne, jak i łowieckie. Akity nie są więc psami dla wszystkich, co dotyczy w szczególności całkowicie początkujących i niedoświadczonych opiekunów. Czworonogi te potrzebują bowiem konsekwencji połączonej z łagodnym i wyrozumiałym nastawieniem, gdyż w przeciwnym razie są one w stanie zdominować nawet swoich właścicieli.
Akity to jednocześnie stosunkowo ciche psy, które szczekają jedynie w uzasadnionych sytuacjach. Mogą również wykazywać skłonności do wycia, choć tego typu wokalizacje mają miejsce raczej okazjonalnie.
Thai ridgeback
Tajski ridgeback to pies o niezwykle charakterystycznym wyglądzie, a także silnym charakterze. Tym, co wyróżnia przedstawicieli rasy, jest pręga biegnąca przez cały kręgosłup i ogon.
Thai ridgeback jest silnym, umięśnionym i wytrzymałym psem, który dodatkowo cechuje się wysoką inteligencją. Hodowcy nieraz twierdzą, iż przedstawiciele tej rasy wykazują niejako kocią naturę, gdyż są oni wyjątkowo niezależni i samowystarczalni. Z drugiej strony jednak tajski ridgeback to pies lojalny i oddany członkom swojego stada.
Rasa nie jest nadmiernie szczekliwa, a wszelkie wokalizacje są przeważnie jak najbardziej uzasadnione. Należy jednak zaznaczyć, że thai ridgeback nie będzie psem dla każdego, gdyż wykazuje on specyficzne potrzeby oraz własne wymagania dotyczące przede wszystkim ruchu i aktywności fizycznej.
Sprawdź także: Jak oduczyć psa szczekania?
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości kości i gryzaków dla psów