Króliki to niezwykle sympatyczne zwierzątka, które stale cieszą się ogromnym zainteresowaniem jako zwierzęta domowe. Ich urocze długie uszy, puszyste ogonki i zabawne kicanie przyciąga uwagę i zaskarbia im licznych miłośników. Planujesz adopcję króliczka? Chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o Twoim pupilu? A może dopiero poznajesz królicze zwyczaje? Przedstawiamy 10 ciekawostek o królikach, które z pewnością zaciekawią każdego miłośnika tych uroczych uszatków.
Spis treści
- 10 ciekawostek o królikach
- Króliki prowadzą nocny tryb życia
- Króliki same dbają o higienę
- Pole widzenia królika jest bardzo szerokie
- Króliki potrafią skakać bardzo daleko
- Zęby królika rosną przez całe życie
- Uszy królika pomagają w regulacji temperatury ciała
- Króliki nie lubią być noszone na rękach
- Karzełki Teddy to najmniejsza rasa królików
- Królik europejski to najpowszechniej występująca rasa królików
- Króliki hodowano już w starożytności
- Co wiemy o królikach? Najczęściej zadawane pytania
10 ciekawostek o królikach
Bez względu na to, czy planujesz adopcję króliczka, czy dopiero poznajesz ich zwyczaje, warto dowiedzieć się o nich więcej. Przygotowaliśmy dla Ciebie ciekawe i pożyteczne informacje o królikach, które pomogą Ci lepiej zrozumieć ich życie, zwyczaje, a także potrzeby. Dowiedz się, jak wygląda świat oczami naszych uszatych przyjaciół – poznaj najbardziej intrygujące ciekawostki o królikach.
Sprawdź: Królik domowy – najważniejsze informacje o gatunku
Króliki prowadzą nocny tryb życia
Stanowią one naturalną zwierzynę dla wielu drapieżników prowadzących nocny tryb życia, dlatego króliki również się do niego przystosowały. Króliki śpią w dzień, kiedy to polujące na nie drapieżniki są najmniej aktywne, natomiast nocą czuwają, gotowe do ucieczki przed zagrożeniem. Sypiają one około 8 godzin dziennie – podobnie jak ludzie. Co ciekawe, króliki śpią z otwartymi oczami, co pomaga im w unikaniu zagrożenia.
Króliki same dbają o higienę
Czy wiesz, że króliki myją się zupełnie jak koty? Króliki utrzymują czystość poprzez dokładne wylizywanie futerka. To bardzo czyste zwierzątka – na zabiegi higieniczne poświęcają dużo czasu. Co więcej, wzajemne mycie się to również sposób na zacieśnianie więzi pomiędzy królikami, dlatego często myją się nawzajem.
Zobacz: Klatka dla królika – co trzeba wiedzieć przed wyborem klatki dla królika?
Pole widzenia królika jest bardzo szerokie
Jak widzi królik? Króliki rodzą się z zamkniętymi oczami, natomiast po otwarciu oczu widzą świat dookoła w polu aż 360 stopni, czyli dookoła głowy. Ich oczy umiejscowione są dokładnie na bokach głowy, dzięki czemu obszar widziany z prawej i lewej strony zlewa im się w jeden obraz. Pole widzenia królika to kolejny efekt ewolucji, który pozwala im unikać drapieżników – dzięki temu króliki są w stanie szybciej wykryć zagrożenie.
Przeczytaj też: Co jedzą króliki – kompletny poradnik
Króliki potrafią skakać bardzo daleko
Wśród naszych 10 ciekawostek o królikach wielu czytelników zapewne najbardziej zainteresuje ich kicanie. Króliki mają bardzo silne łapy, które pomagają im osiągać bardzo wysokie i długie skoki. Króliki są w stanie podskoczyć na wysokość nawet 1 metra, a także mogą przeskoczyć dystans nawet do 3 metrów. Nawet jeśli hodujesz królika miniaturkę, powinieneś się mieć na baczności – królik miniaturka jest w stanie przeskoczyć kojec o wysokości 60 cm. Króliki to bardzo ruchliwe zwierzęta, więc powinny mieć zapewnioną przestrzeń do biegania, kicania i zabawy.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla królików
Zęby królika rosną przez całe życie
Każdego tygodnia wydłużają się one nawet o 2-3 mm. Z tego względu szczególnie istotne jest, by króliki spożywały odpowiednie pokarmy takie, jak korzenie i gałązki, które pomogą im ścierać zęby. Jeśli zęby królika nie będą się odpowiednio ścierać, może to doprowadzić do problemów zdrowotnych. Ile zębów ma królik miniaturka? Tyle samo, co zwykły królik – 28 zębów.
takie, jak korzenie i gałązki, które pomogą im ścierać zęby. Jeśli zęby królika nie będą się odpowiednio ścierać, może to doprowadzić do problemów zdrowotnych. Ile zębów ma królik miniaturka? Tyle samo, co zwykły królik – 28 zębów.
Uszy królika pomagają w regulacji temperatury ciała
Służą one nie tylko do nasłuchiwania, czy nie zbliża się drapieżnik. Królicze uszy pomagają oddawać ciepło z organizmu. Nie są one gęsto owłosione, za to są mocno ukrwione, dlatego dzięki nim ciało królika łatwo reguluje temperaturę w przypadku gorąca. Ciepłe uszy u królika oznaczają, że zwierzakowi jest gorąco. Jeśli są gorące i długo się to utrzymuje, pupil może mieć gorączkę.
Przeczytaj też: Choroby uszu u królików
Króliki nie lubią być noszone na rękach
Zła wiadomość dla ich miłośników – te urocze zwierzaczki nie powinny być traktowane jak pluszaki i często podnoszone. Ich kości i kręgosłupy są bardzo delikatne, dlatego dla ich bezpieczeństwa lepiej zbyt często ich nie nosić. Ponadto króliki nie czują się komfortowo gdy ich ruchy są ograniczone, a wszystkie kończyny są oderwane od podłoża.
Sprawdź: Imiona dla królika – jak nazwać uszatego ulubieńca?
Karzełki Teddy to najmniejsza rasa królików
Czas na ciekawostki o królikach miniaturkach. Karzełek Teddy to królik miniaturka, który osiąga najmniejsze rozmiary spośród wszystkich 305 ras królików na świecie. Ważą one zaledwie 800-1700 g, natomiast osiągają wielkość 20-30 cm. Mają krótkie, krępe i walcowate ciało. Żyją one najczęściej około 7 lat, natomiast mogą dożyć do 10 lat.
Jeśli zastanawiasz się, jaka z kolei jest największa rasa królików na świecie, podpowiadamy – jest to belgijski olbrzym. Te wielkie króliki mogą osiągnąć nawet do 10 kg wagi.
Sprawdź: Królik miniaturka – potrzeby i wymagania
Królik europejski to najpowszechniej występująca rasa królików
Króliki wywodzą się z Europy, z obszaru Półwyspu Iberyjskiego, jednak obecnie występują na całym świecie. Najbardziej rozpowszechniona rasa to właśnie królik europejski. Występują one naturalnie na terenach całej Europy oraz północno-zachodniej Afryki, jednak zostały również wprowadzone do wielu innych ekosystemów.
Co ciekawe, króliki zostały przewiezione do Australii przez Brytyjczyka, który chciał na nie polować. Szybko wymknęły się spod kontroli i przez 150 lat niszczyły jej ekosystemy. Sytuacja została opanowana, jednak króliki nadal są tam uważane za szkodniki.
Króliki hodowano już w starożytności
Historia hodowli królików sięga czasów starożytności. Jako pierwsi hodowali je Rzymianie w I w. p.n.e. Króliki początkowo były hodowane na mięso. W średniowieczu hodowano je natomiast po to, by później celowo wypuszczać je na polowania. Dopiero w XIX wieku hodowla królików jako zwierzątek domowych rozpowszechniła się na świecie.
Zobacz: Myksomatoza (choroba królików) – objawy i leczenie
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości klatek dla królika
Co wiemy o królikach? Najczęściej zadawane pytania
Poznałeś już 10 ciekawostek o królikach – jest to zaledwie kropla w morzu jeśli chodzi o fascynujące informacje o królikach, które mogą wywołać zainteresowanie. To niezwykłe stworzenia, które są uwielbiane i hodowane na całym świecie – nie tylko ze względu na ich uroczy wygląd, ale także zabawne nawyki i niebanalny temperament.
Przedstawiamy kilka często zadawanych na temat królików pytań wraz z odpowiedziami.
Co ciekawe, króliki nie mają odruchu wymiotnego – nie są w stanie zwrócić przez wymioty przypadkowo połkniętego przedmiotu, dlatego ich właściciele powinni mieć się na baczności i nie dopuścić do zjedzenia niczego nieodpowiedniego.
Króliki mają bardzo szerokie pole widzenia – aż 360 stopni, czyli widzą dookoła głowy. Jednocześnie obraz w oczach królika jest nieostry i rozmyty, jak u osoby z wadą wzroku. Najlepiej widzą w półświetle.
Króliki lepiej widzą o świcie i zmierzchu niż w czasie dnia lub w nocy.
Króliki nie powinny jeść cytrusów, gdyż mogą one u nich wywołać problemy żołądkowe.
Tak, króliki mogą jeść marchewkę, jednak powinna ona stanowić dla nich przysmak, a nie podstawę diety. Co ciekawe, króliki wolą nać marchewki od jej korzenia.
Króliki mogą jeść pomidory, ale zaleca się zachować ostrożność z ich podawaniem, gdyż mogą wywołać problemy żołądkowe.
Ich średnia długość życia wynosi 7-10 lat, znacznie więcej niż na wolności.
Króliki to zwierzęta stadne i nie lubią samotności, dlatego najlepiej adoptować od razu dwa osobniki.
Króliki zalicza się do zwierzaków mało kłopotliwych w utrzymaniu. Należy jednak pamiętać, żeby zapewnić im odpowiednio dużo przestrzeni – nie powinny całego czasu spędzać w klatce. Szacuje się, że miesięczny koszt utrzymania parki królików wynosi około 150 zł. Wyprawka dla dwóch królików może kosztować około 500 zł lub więcej, w zależności od wyboru klatki lub kojca.
Przede wszystkim ustal, czy żaden z domowników nie jest uczulony na króliki – warto wykonać odpowiednie testy alergiczne. Upewnij się, że dom jest odpowiednio przygotowany, by królik mógł się po nim poruszać – nie powinien spędzać całego czasu w klatce. Przygotuj wyprawkę dla królika – przede wszystkim klatkę lub kojec, a także odpowiednie sianko i pokarm, miseczki na wodę i pokarm, domek, zabawki i gryzaki.