RKO, czyli resuscytacja krążeniowo-oddechowa, znana również jako reanimacja, to jedna z podstawowych form pierwszej pomocy, która może uratować życie psa i kota. Świadomy właściciel powinien być przygotowany na każdą ewentualność, ponadto może się zdarzyć, że będziemy musieli udzielić pomocy obcemu zwierzakowi. Dowiedz się, jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację u psa i kota, a także jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i zwierzaka.
Spis treści
Co to jest RKO (resuscytacja krążeniowo-oddechowa)?
RKO, czyli resuscytacja krążeniowo-oddechowa to działania mające na celu podtrzymanie czynności życiowych u pacjenta, w tym również psa lub kota, u którego doszło do zatrzymania akcji oddechowej i serca. Składają się na nie trzy typy działań:
- udrożnienie dróg oddechowych,
- wentylacja manualna, czyli oddechy,
- masaż serca.
Przed przystąpieniem do RKO u psa i kota
Podobnie jak w przypadku ludzi, przed przystąpieniem do RKO u psa lub kota sprawdź, czy zwierzę jest przytomne i można nawiązać z nim kontakt – można nim delikatnie potrząsnąć i zawołać. Jeśli nie reaguje, ułóż zwierzę na prawym boku.
Przed przystąpieniem do resuscytacji psa i kota należy zweryfikować czynniki, które można zapamiętać łatwo dzięki angielskiemu skrótowi ABC.
- Drogi oddechowe (airways) – otwórz jamę ustną, wyciągnij język i delikatnie odchyl głowę do tyłu. Zwróć uwagę, by znajdowała się nieco niżej od reszty ciała. Sprawdź, czy nic nie blokuje oddechu i nie doszło do zadławienia – jeśli tak, usuń przyczynę.
- Oddech (breathing) – sprawdź, czy pies lub kot oddycha. Przyłóż policzek i ucho do pyska by usłyszeć oddech i obserwuj klatkę piersiową – powinna się unosić przy oddechach.
Prawidłowy oddech u kota: 20-40 oddechów na minutę.
Prawidłowy oddech u psa: 10-30 oddechów na minutę. - Puls i krążenie (circulation) – sprawdź puls zwierzęcia na tętnicy udowej położonej na wewnętrznej, górnej części uda, czyli tylnej łapy. Delikatnie uciśnij dwoma palcami.
Prawidłowy puls u kota: 120-240 na minutę.
Prawidłowy puls u psa: 60-160 na minutę (małe rasy mają szybszy puls niż duże).
Jak przeprowadzić RKO u psa i kota?
Jeśli po sprawdzeniu ABC stwierdzamy brak oddechu i tętna, rozpoczynamy RKO.
- Ułóż zwierzę na prawym boku.
- Wykonuj uściski dłońmi ułożonymi jedna na drugiej, u małych psów lub kotów jedynie palcami lub kciukiem jednej ręki.
- Uciskamy na głębokość do 1/3-1/2 klatki piersiowej.
Duże psy z okrągłą klatką piersiową – w najwyższym punkcie klatki piersiowej.
Duże psy z głęboką klatką piersiową – tuż nad sercem.
Psy z płaską klatką piersiową (np. buldogi) – w pozycji grzbietowej, tuż nad sercem.
Małe psy – jedną ręką, obejmując nią klatkę piersiową od strony mostka w okolicy serca.
Otyłe psy – dwoma rękami, w najwyższym punkcie klatki piersiowej jeśli jest okrągła albo tuż nad sercem jeśli jest głęboka.
Koty – jedną ręką, obejmując klatkę piersiową z kciukiem z jednej strony mostka, resztą dłoni z drugiej strony. - Cykl resuscytacyjny – 2 minuty, naprzemiennie 30 uścisków i 2 wdechy.
- Wdechy – złap pysk w dłonie, szczelnie go zamknij, 2 razy wdmuchnij powietrze przez nos.
- Masaż klatki piersiowej u psa – 100-120 uścisków na minutę.
- Masaż klatki piersiowej u kota – szybkie tempo, przynajmniej 100 na minutę.
- Po każdym ucisku pozwól, by klatka piersiowa się rozprężyła.
- Po 2 minutach masz 5 sekund na ocenę tętna i powrócenie do cyklu jeśli trzeba.
- Masaż serca kontynuuj do czasu przywrócenia czynności życiowych, lub do przybycia pomocy (weterynarza).
- Warto próbować w tym czasie zabrać zwierzę do weterynarza jeśli nie jesteś sam, lub go sprowadzić. Nawet jeśli nie uda się reanimować zwierzęcia, możesz podtrzymać jego funkcje do czasu, gdy weterynarz wkroczy z odpowiednim sprzętem medycznym.
- Warto, by w resuscytacji pomogła druga osoba.
Sprawdź też: Jak udzielić pierwszej pomocy zwierzętom?
Po przeprowadzeniu RKO u psa i kota
Pamiętaj, że resuscytacja psa lub kota to nie wszystko – jest to jedynie podstawowa forma pierwszej pomocy, która ma na celu utrzymanie zwierzaka przy życiu. Gdy jego tętno i oddech wrócą do normy, bezzwłocznie zabierz zwierzę do weterynarza, gdyż może on wymagać dalszej pomocy, a także diagnostyki. Należy działać szybko zwłaszcza w przypadku, gdy zwierzę uległo wypadkowi.
Zobacz też: Ranny zwierzak – jak postępować?
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!