Już w przyszły weekend, czyli 3 marca, świętować będziemy Światowy Dzień Dzikiej Przyrody – w ten dzień szczególnie celebrujemy wartość dzikiej przyrody, od flory po faunę. Święto zostało jednak ustanowione nie tylko dlatego, by zachwycić się jej pięknem – naukowcy i ekolodzy stale zwracają uwagę na problemy niszczenia ekosystemów przez działalność człowieka, a także nielegalne pozyskiwanie i handel zagrożonymi gatunkami zwierząt i roślin. Dowiedz się więcej o historii Światowego Dnia Dzikiej Przyrody oraz dowiedz się, w jaki sposób możesz pomóc dbać o świat natury wokół siebie.
Spis treści
Światowy Dzień Dzikiej Przyrody – historia święta
Światowy Dzień Dzikiej Przyrody (ang. World Wildlife Day) został ustanowiony w 2013 roku w trakcie 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Głównym celem święta jest celebrowanie piękna i różnorodności dzikiej flory i fauny, a także zwrócenie uwagi na zagrożenia dla ekosystemów. Święto ma na celu zwrócenie uwagi szczególnie na nielegalny handel okazami dzikiej przyrody, który dotyka również zagrożonych gatunków. Święto upamiętnia ustanowienie Konwencji Waszyngtońskiej, która czuwa nad zrównoważonym pozyskiwaniem dzikiej fauny i flory. Jej celem jest ograniczenie pozyskiwania okazów do poziomu niezagrażającego gatunkom.
Celem święta jest także szerzenie świadomości na tematy związane z nadmiernym pozyskiwaniem zasobów dzikiej przyrody oraz jej ogólną ochroną. Każdego roku w Światowy Dzień Dzikiej Przyrody na świecie odbywają się rozmaite konferencje, wykłady oraz akcje informacyjne.
Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Dzikiej Przyrody?
Światowy Dzień Dzikiej Przyrody obchodzimy 3 marca każdego roku. W tym roku dzień ten wypada w niedzielę. Data święta nie jest przypadkowa. Ma ono przypomnieć o „Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem”, która została podpisana 3 marca 1973 r. Sam Światowy Dzień Dzikiej Przyrody został ustanowiony później – święto obchodzimy od 2013 roku.
Jak obchodzić Światowy Dzień Dzikiej Przyrody? Sprawdź pomysły!
Każdy z nas może dołączyć do świętowania oraz szerzenia świadomości na temat zagrożeń związanych z nieetycznym pozyskiwaniem okazów dzikiej przyrody!
Jak zaangażować się w obchody Światowego Dnia Dzikiej Przyrody?
- Odwiedź stronę internetową World Wildlife Day – znajdziesz tam wiele informacji oraz materiałów edukacyjnych, które pomogą Ci poszerzyć wiedzę oraz dołączyć do bezpośrednich działań. Znajdziesz tam informacje o aktualnych akcjach edukacyjnych, konkursy, a także materiały na media społecznościowe, dzięki którym możesz szerzyć świadomość na temat zagrożeń dla dzikiej przyrody.
- Zaangażuj się w swoim regionie – w niektórych regionach prowadzone są rozmaite działania edukacyjne oraz spotkania lokalnie. Dowiesz się z nich, jakich działań wymaga lokalna dzika przyroda do harmonijnej koegzystencji z człowiekiem.
- Kupuj etycznie i odpowiedzialnie – rozmaite ubrania i akcesoria, takie jak buty, paski, torby, naszyjniki i wiele innych są konfiskowane każdego roku ze względu na materiał wykonania. Nie przykładaj ręki do problemu – zawsze wiedz, co kupujesz.
- Wspomóż pieniężnie organizację działającą na rzecz dzikiej przyrody – możesz poszukać szczytnego celu lokalnie, a także zaangażować się w ochronę zwierząt lub roślin z całego świata.
- Pamiętaj o dbaniu o dziką przyrodę codziennie!
Dbaj o dziką przyrodę nie tylko od święta!
Choć warto świętować Światowy Dzień Dzikiej Przyrody każdego roku i w tym dniu szczególnie pochylić się nad potrzebami dzikich zwierząt oraz stanem ekosystemów, pamiętaj, że o dziką przyrodę należy dbać nie tylko od święta. Światowy Dzień Dzikiej Przyrody to okazja na refleksję, jak troszczyć się o środowisko codziennie. Warto także zastanowić się, z jakich nawyków zrezygnować, by być bardziej „eko”. Każdy z nas ma do tego inne warunki, dlatego warto zainteresować się, o co apelują przyrodnicy w naszej okolicy.
Pamiętaj przy tym stale, jak postępować na łonie natury oraz z dzikimi zwierzętami!
- Nie niepokój dzikich zwierząt – jeśli je napotkasz, zachowaj od nich dystans i powoli się oddal. Zachowaj także spokój, by nie płoszyć zwierzęcia. W razie zagrożenia postępuj mając na względzie zarówno dobro własne, jak i zwierzęcia.
- Nie karm dzikich zwierząt – możesz im w ten sposób zaszkodzić. Przyzwyczajasz je w ten sposób do polegania na ludziach oraz zachęcasz do zbliżania się do ludzkich siedlisk. Jednocześnie możesz w ten sposób zaszkodzić zdrowiu zwierzęcia. Jeśli chcesz dokarmiać ptactwo zimą, dowiedz się najpierw, w jakich przypadkach jest to wskazane.
- Nie śmieć – jeśli jesteś na łonie natury i nie widzisz w pobliżu kosza, zabierz ze sobą odpady.
- Nie spuszczaj psa ze smyczy podczas spacerów na terenach, na których żyją dzikie zwierzęta. Pamiętaj o tym nie tylko dla bezpieczeństwa dzikich zwierząt, ale także swojego oraz pupila.
- Nie oddalaj się od szlaku – zwłaszcza jeśli nie znasz okolicy.
- Zawsze stosuj się do lokalnych zaleceń i zwracaj uwagę na regulaminy, znaki oraz tablice informacyjne.
Dowiedz się także więcej na temat potrzeb dzikich zwierząt, by przypadkowo nie zaszkodzić im chęcią pomocy. Tak często dzieje się w przypadku dzikich ptaków, dlatego podpowiadamy, jakie są ich potrzeby.
Dowiedz się, jak pomagać dzikim ptakom – przeczytaj więcej na naszym blogu!
- Jak dokarmiać ptaki zimą?
- Dokarmianie ptaków zimą – jaki karmnik wybrać?
- Karmienie ptaków chlebem – czy wolno? Możliwe skutki
- Jak postępować z podlotem? Praktyczne wskazówki
- Ptaki zimujące w Polsce
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla ptaków zimujących