Świerzb u kota to bardzo powszechnie występująca choroba dotykająca uszu lub skóry kota. Wywoływana jest przez roztocza – świerzbowce, które bardzo szybko się rozprzestrzeniają i wywołują świąd. Najczęściej choroba dotyka wolno żyjących lub wychodzących kotów, jednak może również pojawić się u kotów domowych. Zapobiega się mu przede wszystkim przez dbanie o higienę oraz zapobieganie kontaktom z zarażonymi osobnikami. Leczenie świerzbu u kota nie jest skomplikowane, jednak zaniedbanie choroby może doprowadzić do poważnych powikłań. Dowiedz się, jak objawia się świerzb u kotów oraz jak należy go leczyć.
Spis treści
Jak wygląda świerzb u kota?
Jak rozpoznać świerzb u kota? Świerzb koci to choroba wywołana przez reakcję alergiczną na świerzbowce, czyli roztocza będące jej przyczyną. Nazwa choroby bierz się od intensywnego świądu – kot dotknięty świerzbem często drapie się i ociera o różne przedmioty w otoczeniu, szukając ulgi od silnego swędzenia. Świerzbowiec koci wywołuje świerzb u kota w uszach lub też skórny świerzb. Objawy mogą się różnić w zależności od typu przechodzonej choroby.
Przeczytaj też: Zapalenie otrzewnej u kota (FIP) – przyczyny, objawy i możliwości leczenia
Świerzb u kota – objawy
Objawy świerzbu u kota mogą różnić się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej występujące oznaki to:
- intensywne swędzenie spowodowane reakcją alergiczną na świerzbowce – kot może intensywnie drapać się i pocierać o przedmioty w otoczeniu, aby złagodzić swędzenie,
- trzepanie głową, kładzenie uszu przy głowie – kot może też reagować agresją na próbę dotyku,
- nieprzyjemny zapach i brązowa wydzielina z uszu,
- zaczerwienienie skóry – skóra dotknięta świerzbem często staje się zaczerwieniona i podrażniona,
- łuszczenie się skóry – u pupila może występować łuszczenie się skóry,
- owrzodzenia i strupy – w wyniku intensywnego drapania mogą pojawić się ranki i owrzodzenia na skórze kota,
- utrata sierści – w zaawansowanych przypadkach świerzbu może dochodzić do utraty sierści na obszarach dotkniętych infekcją,
- utrata apetytu,
- spadek wagi,
- pogorszone samopoczucie, niepokój i dyskomfort.
Zobacz również: FIV u kota – objawy, diagnostyka i opieka
Skąd się bierze świerzb u kota?
Skąd się jednak bierze świerzb u kota i jak mu zapobiegać? Świerzb jest bezpośrednio wywoływany przez pajęczaki należące do rzędu roztoczy zwane świerzbowcami. Pasożyty te odżywiają się komórkami naskórka, a także płynami wysiękowymi. Ich rozwojowi sprzyja ciepłe i wilgotne środowisko, dlatego najczęściej występuje świerzb uszny u kota, który wywołuje świerzbowiec uszny. Świerzbowiec skórny u kota jest natomiast powodowany przez świerzbowca drążącego. Ta odmiana choroby występuje niemal wyłącznie u kotów i jest wysoce zaraźliwa, czy czym najczęściej dotyka kocięta oraz koty o obniżonej odporności organizmu.
Świerzbowce mogą przenosić się między kotami poprzez bezpośredni kontakt z zarażonymi osobnikami lub ich środowiskiem życia, czyli przez legowiska, miski czy wspólne przestrzenie. Infekcja może również wystąpić w wyniku kontaktu z innymi zarażonymi zwierzętami, na przykład z psami. Dlatego też unikanie kontaktu z zarażonymi zwierzętami oraz utrzymanie czystości w domu są kluczowe dla zapobiegania zarażeniu świerzbem.
Zobacz: Kleszcz u kota – jak się go pozbyć?
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór preparatów na kleszcze i pasożyty dla kota
Jak leczyć świerzb u kota?
Jak wyleczyć świerzb u kota? Leczenie świerzbu u kota powinno być przeprowadzane pod nadzorem weterynarza, dlatego nie warto próbować leczyć kota na własną rękę. W przypadku wystąpienia objawów udaj się z pupilem do weterynarza, który postawi stosowną diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.
Zazwyczaj stosuje się preparaty przeciwpasożytnicze takie, jak krople, maść lub zastrzyki na świerzb u kota. Istnieją również leki na świerzb u kota bez recepty, jednak ich skuteczność może być ograniczona. Lek na świerzb u kota może zawierać substancje takie, jak milbemycyna, selamektyna, moksydektyna czy też fipronil. Weterynarz może zalecić również wprowadzenie leków o działaniu przeciwzapalnym czy też antybiotyków do walki z bakteriami. Konieczne jest również stosowanie leków przeciwświądowych, które zmniejszają dyskomfort u pupila.
Pamiętaj jednocześnie, że jeśli u Twojego kota wystąpił świerzbowiec, a posiadasz także inne koty, powinieneś zabrać do weterynarza także pozostałe mruczki i wdrożyć profilaktyczne leczenie, na wszelki wypadek. Kolejnym ważnym krokiem jest zadbanie o odpowiednią higienę w domu. Należy jak najszybciej dokładnie posprzątać mieszkanie, zwracając szczególną uwagę na miejsca, w których często przebywają koty. Wypierz legowiska pupili i dokładnie wymyj ich miski na wodę oraz jedzenie, a także wyczyść kuwety.
Ile trwa leczenie jeśli wystąpi świerzb u kota? Jest to zależne od stopnia zaawansowania choroby. Zwykle leczenie świerzbowców u kota trwa kilka tygodni do półtora miesiąca. Należy jednak zawsze stosować się do zaleceń weterynarza, który decyduje o długości trwania kuracji.
Sprawdź: Nicienie u kotów i kociąt – co należy wiedzieć?
Domowe sposoby na świerzb u kota
Jak złagodzić świąd u kota w domowych warunkach? W przypadku takich chorób, jak świerzb u kota wiele osób próbuje stosować leczenie domowe, jednak należy mieć na uwadze, że leczenie najlepiej pozostawić specjaliście. Weterynarz zaleci odpowiedni lek lub metodę – próba leczenia na własną rękę może zakończyć się niepowodzeniem, a także powodować dalszy dyskomfort lub podrażnienia u kota.
Warto przy tym wiedzieć, że popularne naturalne metody na koci świerzb to między innymi olejek z drzewa herbacianego lub biały ocet. Zanim jednak zastosujesz którąkolwiek z nich, skonsultuj się z weterynarzem – dana metoda może nie być odpowiednia do potrzeb Twojego kota.
Często próbowanym w warunkach domowych środkiem na świerzb u kota jest woda utleniona, jednak nie zaleca się jej stosowania, gdyż może ona pogłębić podrażnienia.
Zobacz też: Panleukopenia kotów – groźna choroba wirusowa
Czy świerzb u kota jest zaraźliwy dla ludzi?
Koci świerzb nie jest zazwyczaj zaraźliwy dla ludzi, jednak niektóre gatunki świerzbowców mogą przenosić się na ludzi, powodując kilkudniowe zaczerwienienie, swędzenie i wysypkę. Dlatego ważne jest zachowanie ostrożności i zasięgnięcie porady lekarza w przypadku podejrzenia zarażenia u pupila.
W przypadku podejrzenia, że pojawił się świerzb u kota, należy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem w celu uzyskania diagnozy i wdrożenia właściwego leczenia. Świerzb może być skutecznie kontrolowany dzięki odpowiedniemu leczeniu, poprawiając komfort pupila.
Przeczytaj więcej: Koci katar – objawy i leczenie kociego kataru
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!
Data publikacji: 4.03.2024