Nowotwór u pupila to podejrzenie, którego nie chciałby napotkać żaden właściciel zwierzaka, jednak dotykają one znacznej ilości zwierząt. Gdy pada takie podejrzenie, specjalistą, do którego najlepiej się skierować jest zwierzęcy onkolog, czyli lekarz, który zajmuje się chorobami nowotworowymi. Jaki jest zakres pracy zwierzęcego onkologa i jak przebiega wizyta? Dowiedz się więcej.
Spis treści
Czym się zajmuje zwierzęcy onkolog?
Zwierzęcy onkolog to weterynarz-specjalista, który zajmuje się rozpoznawaniem, badaniem i leczeniem chorób nowotworowych u zwierząt. Do zwierzęcego onkologa są zwykle kierowane zwierzaki, u których wystąpiło podejrzenie nowotworu. Onkolog zaleci i przeprowadzi odpowiednie badania diagnostyczne, a następnie pokieruje dalszym leczeniem pupila.
Warto mieć na uwadze, że choroby nowotworowe to problem, który dotyczy nie tylko ludzi – ta choroba cywilizacyjna jest coraz częściej diagnozowana również u zwierząt domowych. Zwierzęta określonych gatunków mogą być szczególnie podatne na niektóre choroby nowotworowe.
Zobacz: Nowotwór u psa i kota – czym jest i jak go leczyć?
Jakie zwierzęta leczy zwierzęcy onkolog?
Najczęstszymi pacjentami zwierzęcego onkologa są psy i koty, a także gryzonie, zajęczaki oraz konie.
Jak wygląda wizyta u zwierzęcego onkologa?
Pierwszym etapem wizyty z pupilem u zwierzęcego onkologa jest wywiad weterynaryjny. W jego czasie specjalista zapyta Cię o historię choroby Twojego pupila, jego objawy, zmiany w jego zachowaniu, a także przeprowadzone dotychczas badania.
Następnie specjalista przeprowadzi ogólne badania kliniczne, czyli oglądanie, omacywanie, osłuchiwanie i ewentualnie opukiwanie pupila.
Na podstawie wywiadu, badań klinicznych oraz podejrzeń lekarza weterynarii zostaną następnie zalecone lub przeprowadzone dalsze badania diagnostyczne. Do najczęściej wykonywanych badań zaliczane są biopsja oraz diagnostyka obrazowa, czyli badania takie, jak USG, RTG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.
Sprawdź: Zwierzęcy internista dla psa i kota – specjalista od wszystkiego
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla psów w rekonwalescencji
Jakie czynniki ocenia zwierzęcy onkolog w czasie wizyty?
Podczas wizyty zwierzęcy onkolog ustala czynniki takie, jak:
- typ nowotworu (cytopatologia lub histopatologia),
- stopień złośliwości cytopatologicznej lub histopatologicznej,
- kliniczną ocenę złośliwości,
- stopień zaawansowania choroby,
- stadium choroby,
- klasyfikację TNM, czyli wielkość guza pierwotnego oraz wystąpienie przerzutów w węzłach chłonnych i przerzutów odległych.
W zależności od rodzaju przeprowadzonych badań, onkolog może wysłać pobrany materiał do dalszych badań, a następnie ustalić powyższe czynniki na podstawie ich wyników.
Na podstawie ustaleń wynikłych z powyższych badań zwierzęcy onkolog przedstawi możliwe opcje oraz zaleci dalszy tryb leczenia Twojego pupila. Do wspomnianych opcji należą między innymi chirurgiczne zabiegi i operacje, radioterapia, chemioterapia, czy też immunoterapia. Są one dobierane w zależności od klasyfikacji, umiejscowienia i rozmiaru nowotworu, a także szeregu innych czynników.
Pamiętaj – nie wszystkie nowotwory są złośliwe i dają złe rokowania, dlatego warto skierować zwierzaka do specjalisty cieszącego się dobrymi opiniami, który pokieruje Cię dalej w leczeniu pupila. Obserwuj stale stan zdrowia Twojego ulubieńca i reaguj szybko na wszelkie zmiany – odpowiednio wczesne wykrycie i wdrożenie odpowiedniego leczenia zwiększają szanse wyleczenia lub znacznego opóźnienia postępowania wielu chorób.
Przeczytaj też: Badanie RTG u psa i kota – kiedy wykonać i jak przebiega?
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem – sprawdź!