Tłuszczak u psa – predyspozycje, postacie nowotworu i leczenie

Tłuszczak u psa – predyspozycje, postacie nowotworu i leczenie

Jeśli u Twojego psa pojawiła się zmiana skórna w okolicach tułowia, może być to tłuszczak. Tłuszczak to niezłośliwy nowotwór tkanki łącznej, który najczęściej ma postać niebolesnego, podskórnego guzka. Choć większość tłuszczaków jest niegroźna, mogą one powodować znaczny dyskomfort u zwierzęcia. Dowiedz się więcej o rozpoznawaniu i leczeniu tłuszczaków.

Co to jest tłuszczak?

Tłuszczak u psa to niezłośliwy nowotwór tkanki łącznej, który powstaje  wyniku przerostu komórki tkanki łącznej. Jest to nowotwór łagodny, jednak nie należy bagatelizować żadnych zmian nowotworowych, dlatego jeśli zauważysz u psa zmiany skórne, należy skonsultować się z weterynarzem w celu zdiagnozowania problemu.

Warto przy tym mieć na uwadze, że nawet niegroźny tłuszczak może przeszkadzać psu i sprawiać mu dyskomfort, dlatego nie należy ich zaniedbywać.

Przeczytaj też: Zwierzęcy onkolog – specjalista od nowotworów

Jakie postacie może przybrać tłuszczak?

U Twojego psa może się pojawić:

  • zwykły tłuszczak – są to niebolesne, podskórne guzki. Jest to najczęściej występująca postać tego typu zmian skórnych.
  • tłuszczak naciekający – rzadziej spotkana postać tłuszczaka, która nacieka okoliczne tkanki. Najczęściej pojawia się w okolicach kości miednicy. Powoduje ból oraz zanik mięśni.
  • liposarcoma – jest to złośliwa postać tłuszczaka, która szybko rośnie i powoduje przerzuty do innych narządów.

Sprawdź: Nowotwór u psa i kota – czym jest i jak go leczyć?

Gdzie może się pojawić tłuszczak u psa?

Tłuszczak u psa przeważnie pojawia się w tkance podskórnej i najczęściej zlokalizowany jest w okolicach tułowia. Warto przy tym mieć na uwadze, że choć tłuszczaki przeważnie nie bywają groźne, umiejscowienie oraz rozmiar tłuszczaka może spowodować problemy u pupila. Tłuszczak, zwłaszcza duży, może powodować dyskomfort i utrudniać psu normalne funkcjonowanie. W takich przypadkach warto omówić z weterynarzem usunięcie tłuszczaka.

Sprawdź: Zwierzęcy internista dla psa i kota – specjalista od wszystkiego

Jakie są predyspozycje do pojawienia się tłuszczaka?

Wśród predyspozycji do postania tłuszczaka u pupila wyróżnia się przede wszystkim dwa czynniki – starszy wiek oraz otyłość. Psy ze znaczną nadwagą są bardziej narażone na pojawienie się tego typu zmian w porównaniu z psami o prawidłowej wadze, dlatego nie powinno się zaniedbywać zdrowia i właściwej diety pupila. Wraz z wiekiem należy też poświęcać jeszcze więcej uwagi stanu zdrowia psa.

Oprócz tego można zauważyć, że u psów niektórych ras tłuszczaki pojawiają się nieco częściej, niż u innych. Do potencjalnych czynników zaleca się także zmiany zapalne o podłożu immunologicznym, problemy z układem pokarmowym lub przebyte urazy, w miejscach których tłuszczaki mogą się pojawić.

Przeczytaj też: Badanie RTG u psa i kota – kiedy wykonać i jak przebiega?

Rasy psów, u których najczęściej pojawia się tłuszczak

Do ras, u których najczęściej pojawiają się tłuszczaki, zaliczamy:

  • jamniki,
  • labradory,
  • golden retrievery,
  • sznaucery,
  • beagle,
  • owczarki szetlandzkie.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla psów w rekonwalescencji

Tłuszczak u psa – leczenie

Tłuszczaki leczy się poprzez chirurgiczne usunięcie zmiany. Nie zawsze jest to konieczne albo wskazane, jednak zmiany szczególnie duże lub umiejscowione w sposób stanowiący przeszkodę w formalnym funkcjonowaniu pupila są zazwyczaj usuwane. Skonsultuj tę kwestię z lekarzem weterynarii i dowiedz się, jak przygotować pupila do zabiegu. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić dodatkowe badania, zwłaszcza u starszych psów. Aby upewnić się, że zmiana nie jest złośliwa, zaleca się wykonanie biopsji cienkoigłowej.

Warto przy tym wiedzieć, że tłuszczaki mają skłonności do nawracania, a blizny mogą nie goić się łatwo, dlatego nie w każdym przypadku weterynarz zaleca ich usuwanie.

Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem – sprawdź!

Udostępnij