Pomór królików – objawy, profilaktyka, rokowania

Pomór królików – objawy, profilaktyka, rokowania

Pomór królików, czyli wirusowa choroba krwotoczna królików (RHD), to niezwykle groźna, a przy tym podstępna choroba, która atakuje szybko od zarażenia. Choroba ma niestety bardzo wysoką śmiertelność, jednak można przed nią uchronić pupila poprzez regularne szczepienia. Dowiedz się więcej na temat choroby, jej przyczyn i objawów, a także poznaj rokowania.

Pomór królików

Pomór królików typu 1 i 2 – co to za choroba?

Wirusowa choroba krwotoczna królików (RHD), znana również jako pomór królików, to wyjątkowo groźna choroba wirusowa, która występuje w dwóch typach. Choroba atakuje wątrobę, która jest odpowiedzialna za krzepliwość krwi – w wyniku stanu zapalnego skutkuje tym samym krwotokami i obrzękami, jednak może również przebiegać bezobjawowo. Okres inkubacji wynosi około 1-3 dni. Po zachorowaniu królik może umrzeć nawet w przeciągu kilku godzin, czasem nie wykazując żadnych objawów.

Pomór królików typu 1, czyli RHDV, to choroba, która została odkryta w latach 80. Ten typ wirusa atakuje dorosłe króliki – młode króliki są na niego odporne, jednak mogą go roznosić. W 2010 odkryto jednak nowy typ wirusa, RHD-2, który atakuje również młode króliki.

Przeczytaj więcej: Myksomatoza (choroba królików) – objawy i leczenie

Pomór królików

Dla kogo pomór królików stanowi zagrożenie?

Jak już wspomnieliśmy, wirus występuje w dwóch typach – pierwszy z nich stanowi zagrożenie dla dorosłych królików, natomiast drugi typ może zaatakować również młode króliki. Warto mieć przy tym na uwadze, że młody królik może nie zachorować po styczności z wirusem typu 1, jednak może go roznosić i zarazić innego, dorosłego królika. Najbardziej narażone są króliki, które ukończyły 2. miesiąc życia.

Warto przy tym podkreślić, że wirus nie jest niebezpieczny dla ludzi. Atakuje tylko króliki i zające.

Jak roznosi się RHD?

Królik może zarazić się wirusem w sposób bezpośredni albo pośredni. Bezpośrednia transmisja wirusa odbywa się poprzez kontakt z zarażonym osobnikiem – na przykład poprzez otwarte rany albo kontakt jamy ustnej. Królik może zarazić się RHD również poprzez spożycie świeżej zieleniny albo trawy skażonej wirusem.

Pośrednia transmisja wirusa odbywa się przez owady roznoszące chorobę – w tym muchy, kleszcze i komary.

Sprawdź: Ile żyje królik i co wpływa na długość życia królika?

Pomór królików

Pomór królików – profilaktyka

Aby zapobiec zachorowaniu, należy regularnie szczepić pupila na pomór królików typu 1 i 2. Szczepienie na RHD może być dostępne również w formie preparatu łączonego, który uodparnia również na kolejną groźną chorobę królików, na którą zalecane są szczepienia – na myksomatozę.

Pierwsza dawka szczepionki na RHD zwykle jest podawana królikowi pomiędzy 4. a 6. tygodniem życia, natomiast drugą dawkę podaje się po około tygodniu od pierwszej. Profilaktyka wymaga jednak regularnych szczepień przypominających, które powinny odbywać się co roku (może to jednak zależeć od wybranej szczepionki). Króliki przeznaczone do rozrodu powinny otrzymać dawkę przypominającą po pół roku.

Pamiętaj również o dbaniu o higienę w klatce. Regularnie czyść klatkę oraz wszystkie znajdujące się w niej obiekty. Jeśli w Twoim domu przebywa więcej niż jeden królik, a jeden z pupili zacznie mieć niepokojące objawy, natychmiast odseparuj go od pozostałych królików.

Dowiedz się więcej: Szczepienia królika – niezbędne informacje

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości pokarmów i klatek dla królika

Pomór królików

Pomór królików – objawy

RHD to wyjątkowo podstępna choroba, gdyż może skutkować naglą śmiercią już w ciągu kilku godzin od zachorowania, jednocześnie nie dając żadnych wcześniejszych objawów. Okres inkubacji choroby wynosi od 1 do 3 dnia – w tym czasie po kontakcie z wirusem królik zaczyna chorować. U niektórych królików choroba daje jednak wyraźne objawy w związku ze stanami zapalnymi wątroby. Organ ten wpływa na krzepnięcie krwi, dlatego w wyniku choroby mogą się pojawić obfite krwawienia.

RHD może dawać objawy takie, jak:

  • obrzęk powiek,
  • zaburzenia neurologiczne,
  • krwawienie z nosa,
  • krwawa wydzielina z pyszczka,
  • duszność,
  • gorączka,
  • brak apetytu,
  • apatia.

Pomór królików – leczenie i rokowania

Pomór królików cechuje się wysoką śmiertelnością – szacuje się, że wynosi ona od 40% do nawet 80%. Co więcej, jeśli królik przeżyje chorobę, będzie do końca życia nosicielem wirusa, jednak nie będzie na niego uodporniony i będzie mógł zachorować ponownie.

Nie ma obecnie lekarstwa na tę chorobę. Chore króliki leczy się objawowo – podaje się im wlewy dożylne na stabilizację krążenia, antybiotyki na towarzyszące infekcje bakteryjne, a także leki wspomagające odporność organizmu. Nie gwarantuje to jednak skutecznego wyleczenia i przeżycia.

Z uwagi na wysoką zaraźliwość i śmiertelność choroby, RHD trzeba zapobiegać za wszelką cenę. Nie zaniedbuj szczepień i dbaj o higienę, by zapewnić pupilowi bezpieczeństwo.

Przygotowaliśmy infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!

Udostępnij