Rozważasz adopcję szczeniaka rasy border collie? Decyzja już zapadła i szykujesz się na przybycie psiaka pod Twój dach? A może zastanawiasz się, jak najlepiej zaopiekować się maluchem tej rasy? Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny poradnik opieki, jakiej wymaga szczeniak rasy border collie. Sprawdź, jak przygotować się do adopcji szczeniaka i jak zająć się szczeniakiem, a także poznaj ich potrzeby!
Spis treści
- Wyprawka dla szczeniaka border collie
- Legowisko
- Transporter
- Smycz i obroża lub szelki
- Miski
- Zabawki
- Karma
- Karma dla szczeniaka border collie
- Tresura szczeniaka border collie
- Nauka po przywiezieniu do domu
- Nauka – pierwsze 8 tygodni życia
- Na co uważać?
- Szczeniak border collie – socjalizacja
- Szczeniak border collie – pielęgnacja
- Zdrowie szczeniaka i opieka weterynaryjna
- Szczeniak border collie – zalecana aktywność
- Spacery ze szczeniakiem
- Zabawy ruchowe
Wyprawka dla szczeniaka border collie
Psi maluch będzie wymagał odpowiedniego pokarmu oraz akcesoriów już od pierwszych chwil w Twoim domu, dlatego wyprawka dla szczeniaka powinna zostać przygotowana odpowiednio wcześniej. Dzięki temu pierwsze chwile malucha w nowym domu miną bez stresu i pośpiesznych improwizacji. Poniżej znajdziesz listę podstawowych akcesoriów, które należy przygotować. Jeśli psiak już przebywa pod Twoim dachem, sprawdź, czy ma wszystko, czego potrzebuje.
Legowisko
Pierwsze legowisko dla szczeniaczka powinno być nie tylko wygodne i przytulne, ale także… Łatwe do prania. Nie ma potrzeby kupować już na wstępie drogiego legowiska – nie zakładaj, że posłuży pupilowi na lata. Szczeniaki szybko rosną, gryzą i szarpią co popadnie, a do tego psim maluchom nieraz może się zdarzyć wypadek ze zmoczeniem posłania. Postaw zatem na wygodę pieska, a jednocześnie weź pod uwagę zachowanie czystości – wybierz legowisko, które łatwo wypierzesz w pralce.
Transporter
Transporter to natomiast produkt, który warto kupić na wyrost – w docelowym rozmiarze psiaka. Transportery są produkowane z trwałych, łatwych w czyszczeniu materiałów, dlatego mogą posłużyć na długie lata. Jest to niezbędnik każdej podróży z psiakiem, bez względu na to, czy korzystasz z publicznego transportu, czy przewozisz psiaka samochodem. Wybierając transporter weź pod uwagę przybliżone wymiary, jakie pies rasy border collie może osiągnąć:
- Suczka lub pies do 22 kg – długość około 81 cm, wysokość 61 cm, szerokość 57 cm,
- Pies powyżej 22 kg – długość około 91 cm, wysokość 69 cm, szerokość 64 cm.
Alternatywą dla transportera może być odpowiednia klatka, w której szczeniak będzie mógł czuć się bezpiecznie podczas odpoczynku. Klatka posłuży także do nauki czystości.
Smycz i obroża lub szelki
Na spacery z maluchem przyda się odpowiednia smycz oraz obroża lub szelki, które są popularną alternatywą obroży dla szczeniaków. Pierwsza smycz nie powinna być zbyt długa – warto rozważyć wybór automatycznej smyczy, która umożliwi Ci zapanowanie nad rozbrykanym, ciekawskim szczeniakiem. Wybór pomiędzy szelkami a obrożą to kwestia preferencji. Warto mieć na uwadze, że obroża może powodować nacisk na szyję i kręgosłup psiaka gdy mocno ciągnie na smyczy. Natomiast w przypadku szelek przymocowanie do nich smyczy może czasem krępować ruchy psiaka.
Miski
Pamiętaj, by zaopatrzyć się w miski dla psa na jedzenie i na wodę. Możesz wybrać miski na gumowych podkładkach, które utrudnią rozbrykanemu psiakowi przesuwanie miski i rozsypywanie jedzenia. Jeśli planujesz często podróżować z psem, warto się jednocześnie zaopatrzyć w miskę i butelkę podróżną.
Zabawki
Szczeniaki wprost uwielbiają zabawę, dlatego wybór odpowiednich zabawek jest bardzo istotny. Postaw na zabawki przeznaczone dla psów, by mieć pewność, że są wykonane z materiałów bezpiecznych dla psiaka. Wybierz trwałe, solidne zabawki dobrych marek, by posłużyły one jak najdłużej. Pamiętaj także, że szczeniaki wiele się uczą przez zabawę, dlatego warto wybrać zabawki, które będą stymulować myślenie. Przyda się na przykład mata lub kula węchowa czy też Kong, w których można ukryć przysmaki. Dobrym pomysłem są też miękkie szarpaki oraz przytulanki.
Karma
Wybór odpowiedniej karmy jest kluczowy dla zdrowia, dobrego samopoczucia i prawidłowego rozwoju Twojego psa. Potrzeby żywieniowe zmieniają się w zależności od etapów życia, dlatego należy przygotować zawczasu karmę odpowiednią dla szczeniąt w danym wieku. Poniżej doradzamy, jak wybrać karmę dla szczeniaka rasy border collie i jak karmić psiaka.
Karma dla szczeniaka border collie
Nagłe zmiany w diecie nie służą psiakom, dlatego przy adopcji szczeniaka dowiedz się, jaką karmą był wcześniej karmiony. Jeśli jest konieczna jej zmiana, dokonaj jej stopniowo, poprzez mieszanie starej karmy z nową.
Jak wybrać najlepszą karmę dla szczeniaka border collie? Postaw na wysokiej jakości karmę dla szczeniąt, która jest odpowiednia dla szczeniaków średnich ras. Karma dla szczeniąt posiada odpowiednio wysoką dawkę białka, a także tłuszczy, węglowodanów, witamin i minerałów, które wesprą organizm psiaka w okresie dynamicznego rozwoju i wzrostu. Karma powinna być dawkowana zgodnie z zaleceniem podanym na opakowaniu. Mokra karma dla szczeniąt stanowi doskonałe rozwiązanie dla psiaków, które dopiero przechodzą z mleka matki na karmę.
Pieski rasy border collie bywają wybredne, dlatego nieraz konieczne jest urozmaicenie ich diety, by jadły chętniej. Można ją urozmaicić poprzez wprowadzenie zdrowych dodatków takich, jak żółtko jaja, kefir, twaróg, jogurt lub też delikatny wywar gotowany na mięsie bez przypraw. Doskonałym rozwiązaniem są także przysmaki dla szczeniąt. Pamiętaj, by stawiać na naturalne, zdrowe przysmaki, które będą odpowiedniej wielkości oraz odpowiednio miękkie dla małego pieska. Pamiętaj jednocześnie, by nie przekarmiać psiaka ani nie zastępować porcji smakołykami – przysmaki powinny być jedynie dodatkiem do jedzenia.
W okresie wzrostu można również wesprzeć organizm malucha odpowiednimi witaminami lub suplementami dla szczeniąt, które będą wspierać kości i stawy szczeniaka lub też zadbają o jego odporność. Miej przy tym na uwadze, by nie podawać maluchowi wapna.
Jak karmić szczeniaka border collie? Dzienna dawka karmy powinna zostać podzielona na co najmniej 3 porcje w przypadku szczeniaka poniżej 6. miesięcy, natomiast w przypadku psiaków powyżej tego wieku – na co najmniej 2 porcje. Pamiętaj, że szczeniaki mają małe żołądki i wrażliwe układy pokarmowe, dlatego nie powinny jeść zbyt dużo naraz. Szacowana ilość podawanej karmy jest trudna do ustalenia, gdyż zależy od potrzeb danego psiaka oraz od podawanej karmy. Najlepiej kierować się zaleceniami producenta danej karmy podanymi na opakowaniu.
Sprawdź: Jak karmić szczeniaka? Porady żywieniowe
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla szczeniąt border collie
Tresura szczeniaka border collie
Nauka szczeniaka rozpoczyna się już w momencie jego przybycia do nowego domu. Od tej pory należy mu wpajać podstawowe zasady panujące w domu, zaznajomić go z otoczeniem, a następnie pomagać mu poznawać świat oraz oswajać z nowymi sytuacjami oraz wpajać dalsze umiejętności. Poniżej opisujemy, czego warto nauczyć szczeniaka po jego przybyciu do domu, a które nauki muszą poczekać na dalszy etap jego rozwoju.
Pamiętaj przy tym, że szczeniak to nie pies dorosły – to psi maluch, który tak jak dziecko dopiero uczy się rozumieć otoczenie wokół siebie. Podejdź do jego nauki z czułością, cierpliwością i stanowczością oraz nagradzaj jego wysiłki – ułatwi Ci to tresurę pieska. Początkowe lekcje powinny być krótkie. Jeśli planujesz wysłać psiaka do psiej szkoły, poczekaj do 4. miesiąca jego życia.
Zobacz też: Kalendarz życia szczenięcia – etapy i rozwój
Nauka po przywiezieniu do domu
- Naucz psiaka reagować na jego imię – zwracaj się do szczeniaka po imieniu, wołaj go i nagradzaj za przyjście na zawołanie. Unikaj używania nadmiernej ilości zdrobnień i przezwisk dla malucha – niech nauczy się brzmienia swojego imienia w podstawowej formie.
- Jeśli to możliwe, spędź pierwszą noc w towarzystwie pupila – na przykład na materacu obok jego legowiska.
- Nagradzaj pożądane zachowania, nawet najdrobniejsze.
- Ucz pupila, które zachowania są niepożądane – na przykład skakanie na Ciebie, gryzienie.
- Ucz psiaka przynoszenia różnych rzeczy w pysku i nagradzaj jego wysiłki.
- Umożliw mu uczenie się przez zabawę – baw się z nim miękkimi szarpakami (z zabawką na wysokości pyska psa), turlaj mu piłeczkę na krótkie odległości, a nawet spraw mu zabawki logiczne i węchowe, takie jak matę węchową.
- Stopniowo ucz psiaka przebywania w kojcu lub na innej ograniczonej przestrzeni – pomoże to w nauce czystości oraz przyzwyczai psiaka do chwilowego zamknięcia, dzięki czemu zabezpieczysz się przed szkodami w domu. Zaczynaj od krótkich pobytów, po 5-10 minut. Pamiętaj, by nie zostawiać pieska na całą noc w kojcu.
Nauka – pierwsze 8 tygodni życia
W pierwszych 8 tygodniach życia możesz nauczyć psiaka:
- przychodzenia na zawołanie po imieniu,
- reagowania na komendy dotyczące wypróżniania się – sprawdź nasz poradnik nauki szczeniaka sikania na matę albo do kuwety dla szczeniąt,
- prostych komend takich, jak „leżeć”, „siad” i „puść”,
- chodzenia na smyczy,
- aportowania,
- łapania zabawek w powietrzu,
- wywęszenia pokarmu, na przykład w macie węchowej.
Warto wiedzieć, że psiaki rasy border collie uważane są za jedną z najinteligentniejszych ras – psy te wiodą prym w zawodach sprawności, a także są znane jako idealni towarzysze stad. Należy zachęcać psiaka do nauki i podchodzić do procesu cierpliwie, a z pewnością bardzo wiele się nauczy. Nauka i wspólna zabawa wzmocnią także więź pomiędzy Tobą a szczeniakiem.
Na co uważać?
Podczas nauki warto mieć na względzie kilka kwestii, między innymi:
- nagradzaj pożądane zachowania – pies w ten sposób szybciej się uczy i rozpoznaje, czego od niego oczekujesz,
- nie karz niepożądanych zachowań – zamiast tego odwracaj się gdy wystąpią, nie zwracaj uwagi na psa, gdyż w ten sposób uczy się przez kontrast z entuzjastyczną reakcją na właściwe zachowania,
- nie zachęcaj psiaka do skoków przy zabawie, wskakiwania na fotele i kanapy, a także unikaj chodzenia z nim po schodach przez pierwsze 6 miesięcy – dbaj o jego stawy,
- przez pierwsze 6 miesięcy nie spędzaj z nim dużo czasu na plażach z miękkim piaskiem, z uwagi na ryzyko dla łap,
- nie zachęcaj psiaka do przeskakiwania przeszkód zanim nie dorośnie,
- rozpocznij jego socjalizację jak najwcześniej, by był zaznajomiony z rozmaitymi sytuacjami oraz innymi ludźmi i zwierzętami.
Szczeniak border collie – socjalizacja
Odpowiednia socjalizacja małego psiaka jest absolutnie kluczowa, by uniknąć problemów behawioralnych na dalszych etapach życia. Powinna się ona rozpocząć już od wczesnych dni życia szczeniaka, dlatego istotne jest, by adoptować szczeniaczka ze sprawdzonej hodowli. Odpowiedzialny hodowca zapewni szczeniakowi kontakt z człowiekiem już od najmłodszego, zapozna go z rozmaitymi bodźcami i przyzwyczai do rozmaitych sytuacji. Pieski, których socjalizacja zostanie zaniedbana mogą wyrosnąć na agresywne lub lękliwe.
Nie oznacza to jednak, że socjalizacja pieska kończy się wraz z opuszczeniem opieki hodowcy – wręcz przeciwnie! Obowiązek zapewnienia psiakowi dobrej socjalizacji spoczywa na Tobie od momentu, gdy szczeniak znajdzie się pod Twoją opieką. Rozpocznij ten proces bezzwłocznie – zabieraj psiaka na spacery, przechadzki, zakupy, do parku. Miej przy tym na uwadze, że należy zachować szczególną ostrożność, zanim piesek zostanie zaszczepiony. W tym okresie nie dopuść do kontaktu ze zwierzętami, które mogą być chore i zabieraj ze sobą pupila w specjalnej torbie lub transporterze.
Socjalizacja psa to nie tylko zaznajomienie psa z miejscami, ludźmi i zwierzętami – to także rozmaite bodźce takie, jak dźwięki, tekstury i rozmaite sytuacje. Zapoznawaj pieska z różnymi podłożami (twardymi i miękkimi), zabawkami i przedmiotami, odgłosami, a także z osobami w różnym wieku. Zaznajom go także z szybko poruszającymi się przedmiotami, by nie spanikował, gdyby przez przypadek znalazł się bez Twojej opieki. Zachęcaj go do rozmaitych wyzwań.
Jednocześnie zadbaj o to, by piesek był przyzwyczajony od najmłodszego do sytuacji i czynności, które później staną się rutyną – w tym podnoszenia go, mycia, sprawdzania stanu ząbków i uszu, a także jedzenia z różnych miejsc i powierzchni. Zostawiaj go także samego regularnie – początkowo na kilka minut, potem na nieco dłużej, do 45 minut – oczywiście stopniowo i po uprzednim upewnieniu się, że otoczenie jest dla niego bezpieczne. Przydatny może się do tego okazać kojec albo klatka dla psa.
Przeczytaj też: Socjalizacja psa: Kluczowe znaczenie, korzyści i kroki do skutecznego wdrożenia
Szczeniak border collie – pielęgnacja
Pielęgnacja piesków rasy border collie nie należy do szczególnie skomplikowanych. Należy im regularnie wyczesywać sierść – zaopatrz się w szczotkę typu pudlówka, metalowy grzebień i zgrzebło. Do kąpieli potrzebny będzie specjalny szampon dla psa, odpowiedni dla szczeniąt. Zaopatrz się także w cążki do pazurków, preparaty do czyszczenia uszu i przemywania oczu, a także szczoteczkę i pastę do zębów dla psa. Regularnie kontroluj stan jamy ustnej, uszu i pazurków psa.
Zdrowie szczeniaka i opieka weterynaryjna
Przed opuszczeniem opieki hodowcy, szczeniak powinien być odrobaczony, a także powinien otrzymać pierwsze szczepienie. Należy pamiętać, że szczenięta powinno się odrobaczać co miesiąc do momentu ukończenia 6. miesiąca. Po tym czasie należy regularnie przestrzegać zalecanych przez weterynarza terminów odrobaczania.
Podstawą opieki zdrowotnej nad szczeniakiem są również pierwsze szczepienia, o których więcej możesz przeczytać w naszym kalendarzu szczepień. Pamiętaj o zapewnieniu pupilowi odpowiedniej ochrony – do momentu otrzymania kompletów szczepień piesek powinien mieć ostrożny, ograniczony kontakt z innymi zwierzętami. W miejscach, w których może mieć styczność z obcymi zwierzętami powinien być pod stałą kontrolą.
Pamiętaj także o regularnych przeglądach ogólnego stanu zdrowia szczeniaka – weterynarz pomoże Ci ocenić, czy piesek się prawidłowo rozwija i czy może wymagać dodatkowej opieki, suplementów albo badań.
Szczeniak border collie – zalecana aktywność
Regularna aktywność to podstawa zdrowia, jednak w przypadku szczeniąt należy zachować umiar. Pamiętaj, że szczeniaki przechodzą bardzo dynamiczny rozwój w okresie wzrostu – nadmiar wysiłku może stanowić dla nich zbyt duże obciążenie, zwłaszcza dla stawów i kości. Co więcej, wrażliwe młode ciało w okresie rozwoju może być bardziej podatne na urazy, o które tym łatwiej, ile więcej swobody i energii ma szczeniak. Poniżej podpowiadamy, jakie aktywności zapewnić szczeniakom border collie.
Spacery ze szczeniakiem
Miej na uwadze, że ciągnięcie na smyczy stanowi obciążenie dla kości i stawów psiaka. W miarę możliwości należy pozwolić maluchowi na spacery na taśmie lub luzem, w odpowiednio dopasowanych szelkach. Ciągnięcie na smyczy może też skutkować uszkodzeniem krtani. Co do swobodnego poruszania się po ogrodzie, można na to pozwolić pupilowi do woli – pamiętaj przy tym, by nie zachęcać go do skoków i szaleństw.
Zalecana długość dziennych spacerów na smyczy w zależności od wieku wynosi około:
- do 4 miesięcy – 2-3 km,
- do 6 miesięcy – 4-5 km,
- poniżej 9 miesięcy – 6-7 km,
- do roku życia – 7-8 km,
- do 15 miesiąca – 8-10 km.
Zabawy ruchowe
- aportowanie – do 6. miesięcy turlamy piłeczkę na krótką odległość, od 6. miesiąca życia turlamy mu piłeczkę do ok. 8 metrów, powyżej roku – można mu stopniowo rzucać piłkę i uczyć go aportować;
- pływanie – bez ograniczeń, w zależności od możliwości pieska;
- biegi – powyżej roku życia.
Pamiętaj przy tym, że jeśli planujesz, by Twój szczeniak border collie uprawiał psie sporty, najlepiej jak najwcześniej skontaktować się z odpowiednim trenerem i ustalić, czego można uczyć pupila i w jaki sposób. W przeciwnym razie dotychczasowe aktywności mogą mieć niekorzystny wpływ na późniejszy trening. Psiaki rasy border collie są wyjątkowo inteligentne i zręczne, więc jeśli marzy Ci się pies-sportowiec, to idealny wybór – należy jednak zachować cierpliwość, umiar i rozwagę.
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stanem zdrowia oraz wychowaniem psiaka, warto zwrócić się do lekarza weterynarii lub do psiego behawiorysty.