Pies niejadek – co robić, gdy pies nie chce jeść?

Pies niejadek – co robić, gdy pies nie chce jeść?

Niektóre psy cechują się wręcz niepohamowanym apetytem, inne natomiast należy stale zachęcać do jedzenia. Niejeden właściciel martwi się kapryszeniem pupila przy jedzeniu i szuka skutecznych sposobów na pobudzenie jego apetytu. W końcu jako właściciele jesteśmy odpowiedzialni za naszych pupili, a dobre nawyki żywieniowe są kluczowe dla ich zdrowia! Gdy problemy zdrowotne nie są przyczyną braku apetytu u pupila, należy wykazać się kreatywnością, by zapewnić psu niejadkowi odpowiednie odżywienie i zapobiec niedoborom. Jak zatem sobie poradzić, gdy pies niejadek nie chce jeść? W artykule przybliżamy możliwe przyczyny oraz sposoby na radzenie sobie z brakiem apetytu u psa. Przedstawiamy także polecane karmy dla psów niejadków.

Pies niejadek – przyczyny braku apetytu u psa

Problemy z apetytem u psa to utrapienie dla wielu właścicieli, którzy są zmuszeni szukać rozmaitych sposobów na skłonienie go do jedzenia. Warto przy tym mieć na uwadze, że przyczyną braku apetytu mogą być choroby i rozmaite problemy zdrowotne. Jeśli Twój pies ma problemy z apetytem, zwłaszcza jeśli pojawiły się one nagle, należy bezzwłocznie udać się z pupilem do weterynarza. Brak apetytu i niechęć do jedzenia może wynikać z dolegliwości układu pokarmowego bądź problemów z uzębieniem, ale nie tylko. Stany chorobowe i ból o rozmaitym podłożu również mogą być przyczyną utraty apetytu.

Bywa jednak, że pies jest w pełni zdrowy, a jednak apetytu nie ma. Problemy z apetytem mogą pojawiać się w określonych sytuacjach lub stanowić stały problem. Co poza chorobą może być przyczyną braku apetytu u psa?

  • stres,
  • wysokie temperatury i upały,
  • cieczka u suczek,
  • zarobaczenie,
  • nieświeże lub nieprawidłowo przechowywane jedzenie,
  • rodzaj miski, brak higieny w misce,
  • niskiej jakości karma,
  • przekarmianie psa,
  • dokarmianie psa resztkami ze stołu,
  • utrata węchu,
  • konkurowanie o pokarm z innymi zwierzętami w domu.

Przyczyny braku apetytu u psa możemy podzielić na metaboliczne, hormonalne, neurologiczne oraz psychiczne. Aby poradzić sobie z czworonożnym niejadkiem, należy przede wszystkim ustalić możliwą przyczynę zamiast stale zmieniać karmę dla psa. Bywa jednak, że źródła problemu nie da się łatwo doprecyzować i wyeliminować. Warto wtedy wypróbować sprawdzone domowe sposoby na apetyt u psa oraz specjalnie opracowane karmy dla psów niejadków.

Zobacz też: Jak rozpoznać, że pies jest chory?

Domowe sposoby na brak apetytu u psa

Kapryszenie przy jedzeniu, wybredne podejście i brak apetytu u psa to problemy, z którymi mierzy się wielu opiekunów zwierząt. Na szczęście metodą prób i błędów wypracowane zostały rozmaite rozwiązania. Znamy wiele domowych sposobów na brak apetytu u psa, które mogą pomóc zachęcić psa do jedzenia, w tym:

  • karmienie pupila z ręki – można przy tym na przykład turlać karmę albo skłaniać pupila do wykonywania różnych sztuczek, przez co czynność będzie się mu kojarzyła z czymś przyjemnym i przełamującym rutynę,
  • dbanie o aktywność pupila – pies będzie bardziej skłonny do zajrzenia do miski po długim spacerze,
  • urozmaicenie poprzez zabawę – możesz na przykład schować miskę albo granulki karmy i pozwolić, by pies sam ją „upolował”, lub też sięgnąć po akcesoria takie, jak zabawki interaktywne wyrzucające karmę albo maty i kule węchowe,
  • dbanie o świeżość karmy – pokarm, który przez kilka lub kilkanaście godzin leży w misce traci nie tylko walory smakowe, ale i zapachowe, a to właśnie zapach zachęca psa do jedzenia,
  • wprowadzenie regularnych posiłków – o stałych porach napełnij miskę porcją karmy i podaj ją na 15 minut, następnie zabierz miskę jeśli pupil w tym czasie nie zacznie jeść; pamiętaj o zachowaniu konsekwencji i nie dokarmianiu pupila między posiłkami,
  • urozmaicenie diety psa poprzez zdrowe i smakowite dodatki, w tym apetizery, naturalne karmy uzupełniające, sosy, oleje rybne czy też zioła,
  • wprowadzenie nowej karmy – psu może po prostu nie odpowiadać smak albo rodzaj dotychczasowej karmy, więc warto wprowadzić lepszej jakości, bogatą w mięso karmę, lub też postawić na aromatyczną mokrą karmę zamiast suchych granulek,
  • wprowadzenie preparatów na zwiększenie apetytu.

Szczeniak niejadek – jak sobie z nim poradzić?

Jeśli dorosły pies kaprysi przy jedzeniu, nie należy się obawiać, że krótkotrwała głodówka mu zaszkodzi. Jeden dzień bez apetytu to jeszcze nie powód do zmartwień. Jeśli wykluczone zostały poważniejsze problemy, po krótkiej głodówce pupil będzie bardziej skłonny do jedzenia. Inaczej ma się jednak sytuacja w przypadku szczeniąt. Psie maluchy przechodzą okres bardzo dynamicznego wzrostu. Ich odpowiednie odżywienie na tym etapie jest absolutnie kluczowe dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia na dalszych etapach życia. Co więcej, brak apetytu może u nich doprowadzić do groźnego odwodnienia.

Brak apetytu u szczeniaka może wiązać się ze stresem, zmianami w otoczeniu, problemami z pasożytami lub z układem pokarmowym. Może także się wiązać z bólem spowodowanym wypadającymi i rosnącymi ząbkami. Przyczyną mogą być również wady wrodzone, takie jak wady zgryzu czy nieprawidłowa budowa przełyku. Jeśli Twój szczeniak nie chce jeść, należy bezzwłocznie skonsultować się z weterynarzem i ustalić przyczynę problemów pupila.

Szczeniak może jednak okazać się całkiem zdrowy, więc przyczyna może leżeć w typie podawanego pokarmu. Należy ustalić, czym szczeniak był karmiony przez poprzedniego właściciela – jeśli planujesz zmianę karmy dla szczeniąt, należy robić to stopniowo, poprzez mieszanie nowej karmy ze starą. Zmiana może okazać się konieczna, zwłaszcza jeśli szczeniak był karmiony pokarmem niskiej jakości, jednak psiak może mieć problemy z przestawieniem się na nowy pokarm. Warto również wypróbować podanie psiakowi różnych mokrych karm dla szczeniąt i sprawdzenie, na którą się skusi. Dbaj o to, by podawana mokra karma nie była zimna – można również delikatnie ją podgrzać. Jeśli podajesz szczeniakowi suchą karmę dla szczeniąt, być może jest na nią za wcześnie – spróbuj wrócić do mokrej karmy albo podawać suchą karmę zwilżoną wodą.

Najlepsza karma dla psa niejadka

Pies niejadek to zmartwienie bardzo wielu opiekunów – podobnie jak ludzie, także i psy mogą bywać wybredne, mieć preferencje dotyczące pokarmu lub borykać się z brakiem apetytu. Na szczęście na rynku zoologicznym pojawia się coraz więcej karm dla psa opracowanych specjalnie z myślą o psach wybrednych. Formuły te zwykle łączy kilka cech. Są one wysokiej jakości i bogate w składniki pochodzenia zwierzęcego, mają wysoką wartość odżywczą i są bogate w zdrowe dodatki. Ponadto cechuje je kuszący zapach, intensywny smak lub połączenia smaków, a także rozmaite tekstury. Wśród nich możesz znaleźć zarówno pełnoporcjowe diety, jak i przysmaki oraz pokarmy uzupełniające. Przy wyborze oczywiście należy uwzględnić nie tylko preferencje smakowe, ale także wiek, wielkość rasy, stan zdrowia i specyficzne potrzeby żywieniowe pupila.

Zapraszamy na praktyczny przewodnik – poniżej przybliżamy popularne karmy dla psa niejadka.

Przeczytaj też: Jaka karma dla psa – sucha czy mokra?

Sucha karma dla psa niejadka

Podobnie jak i my, także i psy mają swoje preferencje co do rodzajów pokarmów. Choć mokra karma uważana jest za bardziej apetyczną ze względu na konsystencję i zapach, wysoce smakowita i zdrowa sucha karma dla psa także może być dobrym rozwiązaniem dla psa niejadka. Niektóre psy preferują właśnie karmę suchą od mokrej. Wśród karm oferowanych przez sprawdzone marki znajdziesz liczne suche karmy dla psów niejadków, które powstają z uwielbianych przez psy mięs i ryb lub ich połączenia.

Jeśli Twój dorosły pupil nie ma apetytu, wypróbuj karmę Josera Festival. To zdrowa, jakościowa, a przy tym wysoce smakowita karma, której każda granulka jest otoczona apetycznym, kuszącym sosem. Można ją podawać zarówno w suchej postaci, jak i po zwilżeniu wodą, co pomaga zmiękczyć pokarm i wydobyć sos w zachęcającej do jedzenia konsystencji. Karma powstaje ze smakowitego połączenia kurczaka i łososia. Zawiera bogactwo kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów, które dbają o kości, sierść i skórę, a także prebiotyk wspierający trawienie.

Sprawdź ofertę zdrowych i smakowitych karm dla psa Josera w KrakVet:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla psa Josera

Mokra karma dla psa niejadka

Mokra karma dla psa to doskonałe rozwiązanie dla zwierzaków, które kapryszą przy jedzeniu. Jej konsystencja i aromat oraz wysoka zawartość surowców zwierzęcych sprawia, że jest szczególnie atrakcyjna dla psów. Dobra mokra karma dla psa niejadka będzie posiadała wysoką zawartość mięsa wysokiej jakości oraz zdrowe dodatki roślinne. Może być zatopiona w apetycznym bulionie, sosie lub w galaretce. Warto postawić na marki znane z naturalnych, wysokomięsnych karm, takie jak Wiejska Zagroda, Perro, Syta Micha czy Farmina.

Apetizer dla psa

Doskonałym rozwiązaniem jest również urozmaicenie diety psa niejadka poprzez dodanie do niej rozmaitych naturalnych składników, które zwiększą smakowitość posiłku i pobudzą jego apetyt. Mięsa o intensywnym smaku, takie jak wołowina i dziczyzna, będą na to idealnym pomysłem – możesz je kupić w formie naturalnych przysmaków lub suszonego mięsa, które można zmieszać z posiłkiem psa. Na pobudzenie apetytu doskonale sprawdzą się żwacze wołowe, wyróżniające się bardzo intensywnym zapachem oraz wysoką wartością odżywczą. Warto również sięgnąć po kremowe sosy Inaba Meal Toppers, którymi można polać porcję karmy, by zwiększyć smakowitość jedzenia.

Preparaty poprawiające apetyt u psa

Na rynku zoologicznym dostępne są także rozmaite suplementy i preparaty witaminowe opracowane w celu poprawy apetytu u psa. Skonsultuj ich podawanie z lekarzem weterynarii, by dobrać preparat odpowiedni dla potrzeb Twojego psa. Warto również sięgnąć po naturalne sposoby takie, jak rośliny lecznicze. Jedną lub dwie łyżki naparu z imbiru, mięty pieprzowej, rumianku lub piołunu można podać psu około pół godziny przed jedzeniem, by pobudzić jego apetyt.

Pies niejadek – podsumowanie

Radzenie sobie z brakiem apetytu u psa nie jest łatwe, należy jednak zadbać o to, by pupil otrzymywał niezbędne wartości odżywcze w codziennej diecie. Jeśli Twój pies nie ma apetytu, należy w pierwszej kolejności wykluczyć podłoże zdrowotne, w tym alergie, problemy z zębami, z układem pokarmowym oraz metabolizmem. Gdy jednak pies jest zdrowy, należy przyjrzeć się podawanej karmie oraz warunkom, w których pies spożywa jedzenie, a także przemyśleć jego nawyki żywieniowe. Wprowadzenie rutyny żywienia, urozmaicenie posiłków, regularna aktywność fizyczna u pupila oraz dbanie o jakość i smakowitość pokarmu z pewnością okażą się pomocne w radzeniu sobie z czworonożnym niejadkiem.

Przeczytaj też: Brak apetytu u psa – jak temu zaradzić?

Udostępnij