Właściciele kotów często słyszą o tym, że ich pupile są szczególnie narażeni na stłuszczenie wątroby, do którego u kotów może dość bardzo szybko. Ostrzega się zwłaszcza przed sytuacjami, w których kot przestaje jeść, gdyż zaledwie dzień lub dwa głodówki u kota mogą doprowadzić do stłuszczenia. Choroba jest bardzo groźna, dlatego nie wolno lekceważyć czynników, które mogą do niej doprowadzić – stłuszczenie wątroby u kota może być śmiertelne.
Poniżej przybliżamy chorobę, predyspozycje do jej wystąpienia, a także objawy. Przybliżamy również proces leczenia stłuszczenia wątroby u kotów.
Spis treści
- Co to jest stłuszczenie wątroby u kota?
- Jakie przyczyny ma stłuszczenie wątroby u kota?
- Stłuszczenie wątroby u kota – predyspozycje
- Stłuszczenie wątroby u kota – objawy
- Czy stłuszczenie wątroby może się cofnąć?
- Stłuszczenie wątroby u kotów – diagnoza
- Stłuszczenie wątroby u kota – leczenie
- Ile kosztuje leczenie kota ze stłuszczeniem wątroby?
- Stłuszczenie wątroby u kota – rokowania
Co to jest stłuszczenie wątroby u kota?
Stłuszczenie wątroby u kota (inaczej zwane lipidoza wątroby) to wyjątkowo groźna choroba, która może doprowadzić do jego śmierci. Jej bezpośrednią przyczyną jest gromadzenie się trójglicerydów w komórkach wątroby – hepatocytach. W efekcie wypełnione trójglicerydami hepatocyty nie są w stanie pracować prawidłowo. Prowadzi to do ciężkiej choroby, która może skończyć się tragicznie, dlatego nie należy lekceważyć jej ryzyka.
Jest to jedna z najczęstszych chorób wątroby u kotów.
Sprawdź: Żywienie kota – podstawowe zasady
Jakie przyczyny ma stłuszczenie wątroby u kota?
Stłuszczenie wątroby u kotów ma przyczyny w braku spożywanego pokarmu. Jak wiadomo, jednodniowa głodówka nie jest groźna dla zdrowego człowieka lub psa, jednak w przypadku kotów sytuacja wygląda zgoła inaczej. Zaledwie jeden lub dwa dni głodówki inicjuje w kocim organizmie procesy prowadzące do stłuszczenia.
Niedobór energii wynikający z braku przyjmowanego pokarmu nasila w organizmie kota procesy kataboliczne, co doprowadza do zmobilizowania nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Kwasy tłuszczowe, które w konsekwencji zostają uwolnione, zaczynają odkładać się w wątrobie, która nie jest w stanie ich przetworzyć. Doprowadza to do lipidozy wątroby.
Warto mieć na uwadze, że ryzyko wystąpienia choroby w wyniku głodówki związane jest z kocią naturą mięsożercy. Koty przystosowane są do wysokobiałkowej diety i pobierania energii z surowców zwierzęcych, a także do spożywania kilku mniejszych posiłków w ciągu dnia, co wynika z polowania na małe zdobycze w ich naturalnym środowisku. Aby zadbać o zdrowie kota, należy mu zapewnić karmę wysokobiałkową, bogatą w mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego, z odpowiednią zawartością tłuszczów zwierzęcych i tauryny.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Sprawdź wybór wysokobiałkowych karm dla kota
Stłuszczenie wątroby u kota – predyspozycje
Istnieją czynniki ryzyka zwiększające szansę zapadnięcia na chorobę. Na lipidozę wątroby szczególnie narażone są koty:
- otyłe,
- po zapaleniu trzustki,
- z nowotworami wątroby,
- chorujące na cukrzycę,
- z brakiem apetytu.
Należy także brać pod uwagę, że do braku apetytu może również doprowadzić stres wynikający z:
- zmian w otoczeniu,
- obecności innych zwierząt,
- nieprawidłowych warunków do życia.
Jeśli Twój pupil ma predyspozycje do wystąpienia choroby, szczególnie istotne jest, by zadbać o prawidłową dietę poprzez podawanie odpowiedniej karmy dla kota, a także stała obserwacja stanu zdrowia kota. Jeśli Twój kot nagle straci apetyt lub zaczyna nie dojadać, reaguj.
Stłuszczenie wątroby u kota – objawy
Gdy już dojdzie do lipidozy wątroby u kota, pojawiają się objawy takie, jak:
- utrata apetytu,
- spadek masy ciała,
- apatia, senność i ogólne osłabienie,
- wymioty,
- biegunki (mogące występować naprzemiennie z zaparciami),
- żółtaczka –zażółcenie błon śluzowych i skóry.
W przypadku dalszego postępowania choroby występują również ciężki objawy neurologiczne, takie jak:
- letarg,
- ślinotok,
- otępienie,
- śpiączka,
- drgawki.
Z uwagi na specyfikę kociego organizmu nie można ignorować założenia. Jeśli kotu nie dopisuje apetyt przez jeden dzień i jest wyraźnie osłabiony lub apatyczny, należy bezzwłocznie zwrócić się do weterynarza. Warto mieć na uwadze, że stłuszczenie wątroby to nie jedyna choroba, która u kotów może dawać podobne początkowe objawy, ponadto lipidoza wątroby często jest skutkiem braku apetytu wywołanym przez inną chorobę. Należy jak najpilniej zdiagnozować przyczynę.
Czy stłuszczenie wątroby może się cofnąć?
Choroba jest groźna i może doprowadzić do śmierci kota, jednak jest chorobą uleczalną, jako że wątroba to organ, który posiada zdolności regeneracyjne. W przypadku podejrzenia i zdiagnozowania choroby kluczowe jest szybkie działanie. W wyniku intensywnej terapii możliwe jest odwrócenie chorobowych zmian. Terapia polega przede wszystkim na podawanie pokarmów w odpowiednich ilościach według zaleceń weterynarza.
Stłuszczenie wątroby u kotów – diagnoza
Lipidozę wątroby diagnozuje się przede wszystkim na podstawie badania krwi z profilem wątrobowym. U kotów ze stłuszczeniem wątroby występuje znacznie podwyższony poziom bilirubiny, zmiany objawiają się także w wynikach ALP, ALT i GGT. Spowodowane przez stłuszczenie zmiany może również uwidocznić badanie USG. Możliwe jest również zdiagnozowanie choroby poprzez biopsję.
W przypadku dodatkowych objawów lub niepomyślnego przebiegu leczenia lekarz może zalecić innego rodzaju badania.
Zobacz też: Badanie krwi psa i kota – co warto wiedzieć?
Stłuszczenie wątroby u kota – leczenie
Leczenie stłuszczenia wątroby u kota polega przede wszystkim na agresywnym wsparciu żywieniowym. Kotu należy dostarczać odpowiednie ilości kalorii, a także dbać o jego nawodnienie oraz o uregulowanie elektrolitów. Weterynarz może zalecić również leki pobudzające apetyt u kota. Jeśli jednak kot stale odmawia jedzenia lub też wymiotuje, wprowadzane jest karmienie przez sondę nosowo-przełykową. Podawane są specjalne preparaty wysokobiałkowe i wysokoenergetyczne, dostarczające odpowiednio wysoką dawkę tłuszczów. W zależności od potrzeb może również zostać wprowadzone leczenie antybiotykami lub dodatkowe suplementy dla kota.
Przez pierwsze kilka dni leczenia może być konieczne, by pupil przebywał pod stałą opieką weterynarza ze względu na konieczność monitorowania stanu zdrowia oraz wyników badań krwi. Leczenie przeważnie trwa od 3 do 6 tygodni.
Sprawdź: Zwierzęcy internista dla psa i kota – specjalista od wszystkiego
Ile kosztuje leczenie kota ze stłuszczeniem wątroby?
Koszty leczenia kota ze stłuszczeniem wątroby są bardzo trudne do oszacowania, gdyż zależą od wielu rozmaitych czynników – w tym od wybranej lecznicy weterynaryjnej oraz specyfiki leczenia, jakiej będzie wymagał kot. Warto mieć na uwadze, że lipidoza wątroby może być wynikiem braku apetytu związanego z innymi chorobami, które po wykryciu będą wymagały interwencji. Zapytaj weterynarza o szacowane koszty leczenia – weź pod uwagę, że będą obejmowały one specjalistyczne żywienie i dłuższą opiekę lekarską, a także możliwie i dodatkowe leki, specjalistyczne preparaty, antybiotyki i suplementy.
Stłuszczenie wątroby u kota – rokowania
Rokowania w przypadku stłuszczenia wątroby u kota zależą od bardzo wielu czynników – przede wszystkim od jego ogólnego stanu zdrowia, ewentualnych chorób współistniejących i przyczyn stłuszczenia. Kluczowe jest także jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Śmiertelność choroby nawet u kotów, u których zostanie wdrożone agresywne leczenie wynosi nawet ponad 40%. Warto mieć jednak na uwadze, że jeśli kot przeżyje pierwsze dwa do czterech dni, szansa na przeżycie wzrasta do aż 85-95%. Jeśli poziom bilirubiny zostanie obniżony o połowę w pierwszym tygodniu leczenia, daje to dobre rokowania. Jeśli kot odzyskuje apetyt i zaczyna jeść, a także jest w stanie utrzymać pokarm, jest to również dobry znak.
Rokowania są natomiast gorsze w przypadku kotów ze współistniejącymi chorobami, zwłaszcza takimi, jak zapalenie trzustki czy też nieswoiste zapalenie jelit. Kolejne niesprzyjające czynniki to starszy wiek pupila, niski hematokryt oraz hipokaliemia.
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!