Więzadło krzyżowe – częsty problem u psa

Więzadło krzyżowe – częsty problem u psa

Wielu właścicieli, zwłaszcza pupili dużych ras, musi się liczyć ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia u psa problemów z układem ruchu. Jednym z często występujących problemów u psa jest zerwane więzadło krzyżowe. Jak uniknąć problemu? Co zrobić, jeśli już wystąpiły problemy z więzadłem krzyżowym u psa? Dowiedz się więcej o anatomii układu ruchu i sprawdź, jak zapobiegać problemom z więzadłem krzyżowym i je leczyć.

Więzadło krzyżowe u psa – gdzie się znajduje?

Aby zrozumieć istotę problemu, należy najpierw zapoznać się ze szczegółami budowy układu ruchu psa. Więzadło krzyżowe to struktura, której rolą jest stabilizacja stawu kolanowego – znajduje się w środku stawu. Jest ono zbudowane z części doczaszkowej, czyli przedniej, oraz doogonowej, czyli tylnej. Łączy ono ze sobą kość udową i piszczelową.

Warto wspomnieć, że staw kolanowy jest jednym z najbardziej złożonych elementów szkieletu u psów. Musi on wytrzymać znaczne naprężenie, dlatego wyposażony jest w rozmaite elementy, których rolą jest ochrona i stabilizacja stawu – jedną z nich jest właśnie więzadło krzyżowe. Choć tkanka włóknista, z której zbudowane jest więzadło, jest elastyczna i odporna, może jej zaszkodzić nadmierne obciążenie. Narażone są na to w szczególności psy dużych ras, psy aktywne oraz czworonogi, które borykały się z urazami lub chorobami stawów.

Jaką pełni rolę więzadło krzyżowe?

Rolą więzadła krzyżowego jest zapobieganie przesuwania się kości piszczelowej do przodu względem kości udowej. Dzięki niemu staw kolanowy jest stabilny i zachowuje mobilność.

Przeczytaj też: Jak dbać o stawy u psów dużych ras?

Najczęstsze urazy więzadła krzyżowego u psów

Najczęstszym urazem więzadła krzyżowego występującym u psów jest zerwanie części doczaszkowej więzadła. U młodych psów dochodzi do tego przeważnie ze względu na nadmierną aktywność i intensywne obciążenie kończyn, natomiast u dorosłych i starszych psów zwykle jest wynikiem zmian zwyrodnieniowych więzadła. Z tego powodu bardzo istotne jest, by nie obciążać szczeniąt nadmierną aktywnością w okresie wzrostu – efekty mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na mobilność pupila w późniejszym wieku.

Warto mieć na uwadze, że w przeciwieństwie do ludzi, zerwanie więzadła krzyżowego u psa jest przeważnie wynikiem choroby degeneracyjnej bardziej niż pojedynczego urazu. Nadmiernie obciążone lub uszkodzone więzadło może się nagle zerwać w wyniku aktywności, urazu lub gwałtownego ruchu, jednak sam proces degeneracji więzadła zwykle rozpoczął się dużo wcześniej.

Więzadło krzyżowe u psa może się również naciągnąć lub naderwać.

Zerwane więzadło krzyżowe u psa – predyspozycje

Podobnie jak z innymi schorzeniami i urazami, niektóre psy mają większe predyspozycje do ich wystąpienia – zarówno wrodzone, jak i nabyte. Poniżej omawiamy, jakie psy są szczególnie narażone na urazy więzadła krzyżowego.

Jakie czynniki zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z więzadłem krzyżowym u psa?

  • intensywna aktywność fizyczna, zwłaszcza w okresie rozwoju,
  • duża lub olbrzymia rasa psa – psy ras ważących powyżej 20 kg są bardziej narażone niż małe rasy,
  • nadwaga lub otyłość,
  • obciążenie genetyczne,
  • przebyte urazy stawu kolanowego,
  • choroby stawów.

Rasy, u których ryzyko jest szczególnie wysokie, to:

Należy przy tym mieć na uwadze, że problemy z więzadłem krzyżowym mogą wystąpić u psów w każdym wieku i każdej rasy – psy ras małych, choć mniej narażone, nie są wolne od ryzyka. Jeśli Twój pies jest w szczególności narażony na problemy ze stawami, warto skonsultować tę kwestię z lekarzem i zastosować odpowiednie suplementy dla psa na stawy.

Sprawdź: Suplementy dla psa na stawy – stosowanie, popularne składniki

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości suplementów na stawy dla psów

Objawy zerwania więzadła krzyżowego

Zerwanie więzadła krzyżowego u psa daje objawy takie, jak:

  • kulawizna o różnym nasileniu – w sposobie poruszania się pupila można nagle zauważyć znaczną zmianę,
  • bolesność i tkliwość – pies może unikać dotyku w bolącym miejscu,
  • obrzęk stawu kolanowego,
  • odciążanie dotkniętej urazem kończyny – podczas siadania pies trzyma ją przed sobą lub z boku, może też siadać na podwyższonych miejscach,
  • dolegliwości narastające po ruchu lub wysiłku, a także po dłuższym spoczynku.

Dolegliwości te pogłębiają się z czasem, sprawiając pupilowi coraz większy ból i dyskomfort. Jeśli zauważysz, że Twój pies ma problemy z poruszaniem się, należy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza.

Diagnostyka problemów z więzadłem krzyżowym

Diagnoza stawiana jest na podstawie badań palpacyjnych oraz obrazowych. Podczas badania kończyny weterynarz może wykryć obrzęk stawu, deformację tłuszczu podskórnego oraz zwiotczenie kończyny – często jest ona nadmiernie wychudzona i trzeszczy przy poruszaniu się. Badanie RTG zwizualizuje natomiast zmiany, do których doszło w wyniku zerwania więzadła krzyżowego – nadmierne tarcie o siebie kości, które nie są dostatecznie zamortyzowane, skutkują tak zwanymi osteofitami. Weterynarz może również zalecić badanie USG, które z kolei wykazuje uszkodzenia tkanek.

W przypadku podejrzenia problemów z więzadłem wykonywany jest również test szufladowy, czyli test palpacyjny, którego zadaniem jest sprawdzenie stabilności kończyny. Pies układany jest na boku, a weterynarz sprawdza, czy udo i podudzie przesuwają się względem siebie.

Przeczytaj również: Jaka karma dla psa z chorymi stawami?

Więzadło krzyżowe u psa – leczenie i rehabilitacja

Leczenie zerwanego więzadła krzyżowego u psa dzielimy na chirurgiczne, farmakologiczne i zachowawcze. Ta ostatnia metoda bywa skuteczna w przypadku małych i drobnych psów – polega ona na odciążaniu uszkodzonej kończyny, rehabilitacji, wprowadzeniu odpowiedniej diety oraz stosowaniu leków. Leczenie farmakologiczne, zwykle łączone z odciążaniem kończyny, polega przede wszystkim na podawaniu psu leków przeciwzapalnych. Należy jednak mieć na uwadze, że w ich przypadku grozi pupilowi zerwanie więzadła krzyżowego lub inny uraz w drugiej kończynie, która jest szczególnie obciążona.

W zależności od możliwości i stanu psa zalecane jest często leczenie chirurgiczne. Chirurgiczna stabilizacja to najpewniejsza metoda, która zapobiega postępowaniu uszkodzeń w kończynie oraz nie skutkuje stałym, nadmiernym obciążeniem drugiej kończyny. Dostępne są rozmaite metody rekonstrukcyjne, w tym:

  • osteotomia kątowa (TPLO) – polegająca na zmianie kąta nachylenia stawu i jego stabilizacji poprzez umieszczenie w nim metalowej płytki,
  • technika wysunięcia guzowatości piszczeli (TTA) – więzadło rzepki jest ustawiane w pozycji prostopadłej do sił ścinających w kolanie,
  • osteotomia klinowa piszczeli (TWO) – metoda podobna do osteotomii kątowej, która jednak nie ingeruje w struktury mięśniowo-więzadłowe,
  • zewnątrztorebkowa rekonstrukcja,
  • wewnątrztorebkowa rekonstrukcja.

Dobór odpowiedniej metody zależy od szeregu czynników, w tym od stanu zdrowia psa, jego wielkości i wagi. Po przebytej operacji konieczna jest także rehabilitacja, której intensywność i rodzaj dobierany jest do danego przypadku. Polega ona przede wszystkim na rozciąganiu oraz rozmaitych ćwiczeniach. Można również zastosować magnetoterapię w celu wspomożenia regeneracji uszkodzonych tkanek, hydroterapię lub masaże. Weterynarz może zalecić także zastosowanie odpowiedniej diety, takiej jak weterynaryjna karma dla psa na stawy.

Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!

Więzadło krzyżowe u psa – najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje operacja zerwanego więzadła krzyżowego u psa?

Koszt operacji na zerwane więzadło krzyżowe u psa oraz związanych z nią metod leczenia i opieką pooperacyjną zależy od wybranego typu zabiegu, a także licznych czynników takich, jak stopień zaawansowania uszkodzenia, stan zdrowia psa i wybrana lecznica weterynaryjna. Szacuje się, że w zależności od wybranej metody oraz danej lecznicy koszt ten może wynieść 2000-6000 zł.

Jak długo pies kuleje po operacji więzadła?

Jest to uzależnione od danej sytuacji psa, rodzaju zabiegu i stopnia zaawansowania uszkodzenia. Najlepiej skonsultować tę kwestię z lekarzem weterynarii oraz stale kontrolować, czy pies prawidłowo dochodzi do siebie po zabiegu. Prawdopodobnie do dwóch miesięcy po operacji może jeszcze występować kulawizna.

Jak opiekować się psem po operacji więzadeł krzyżowych?

Rekonwalescencja psa po operacji więzadeł krzyżowych polega przede wszystkim na ograniczeniu ruchu bezpośrednio po zabiegu oraz sprawdzaniu, jak goi się rana. Należy również podawać psu zalecone przez weterynarza leki. Przez około 4-6 tygodni po zabiegu należy zapobiegać nadmiernemu obciążeniu kończyny – pomocne może się okazać ograniczenie obszaru, po którym może się poruszać pies, na przykład dzięki kojcowi lub klatce kennelowej. Nie wolno także spuszczać psa ze smyczy na spacerze. Pies nie powinien także skakać i chodzić po schodach oraz po śliskich powierzchniach. Jeśli zauważysz zaczerwienienie lub sinienie kończyny, obrzęk lub krwawienie, udaj się do weterynarza. Stosuj się także do zaleceń co do rehabilitacji psa.

Czy zerwanie więzadła u psa boli?

Tak, zerwaniu więzadła krzyżowego u psa towarzyszą dolegliwości bólowe. Jeśli zauważysz u psa oznaki bólu i uszkodzenia kończyny, należy jak najszybciej zdiagnozować przyczynę i wprowadzić leczenie, by oszczędzić pupilowi bólu i zapobiec postępowaniu uszkodzeń w kończynie.

Udostępnij