Zespół PICA u psów i kotów – spaczone łaknienie, jego przyczyny i objawy

Zespół PICA u psów i kotów – spaczone łaknienie, jego przyczyny i objawy

Mój pies lub kot zjada różne przedmioty – co robić? Pytanie to słyszy niejeden weterynarz i zwierzęcy behawiorysta. Choć zjedzenie czegoś nieodpowiedniego zdarza się rozbrykanym i ciekawskim pupilom okazjonalnie, warto wiedzieć, że istnieje zaburzenie powodujące takie zachowania stale. Zespół PICA, czyli spaczone łaknienie, występuje nie tylko u ludzi, ale także u psów i kotów. Powoduje ono, że pupil stale zjada dziwne przedmioty i nie jest w stanie nad tym zapanować. Zaburzenie to jest groźne, gdyż może doprowadzić nie tylko do problemów ze strony układu trawiennego, ale także do zagrażających życiu urazów lub zadławienia.

Jeśli Twój pupil zjadł coś dziwnego, lepiej dmuchać na zimne – udaj się do weterynarza. Jeśli natomiast zachowanie to się powtarza i podejrzewasz u pupila zaburzenie, poniżej przybliżamy, jak sobie poradzić ze spaczonym łaknieniem u pupila.

Zespół PICA, czyli łaknienie spaczone u psów i kotów

Zespół PICA to inaczej zespół łaknienia spaczonego, który polega na zjadaniu przez pupila niejadalnych rzeczy, takich jak na przykład sznurówki, skarpetki czy też kawałki plastiku. Jest to zachowanie obsesyjno-kompulsywne, nad którym pupil nie jest w stanie zapanować. Jeśli pupilowi zachowanie takie zdarzyło się raz, poza interwencją bezpośrednio po zdarzeniu nie jest to powód do obaw. Jeśli natomiast podejrzewasz lub masz pewność, że zachowania takie zdarzają się regularnie, Twój pupil może cierpieć na zespół PICA.

Przeczytaj też: Lęk separacyjny u psa – przyczyny, objawy i sposoby radzenia sobie

Zespół PICA u psów

Dlaczego zespół PICA jest niebezpieczny?

W internecie nie brak zwierzeń właścicieli, których pupile sprawili sobie na kolację sznurówkę czy skarpetkę, czego skutkiem był niemały rachunek u weterynarza. Brzmi śmiesznie? Może po fakcie – ze spożyciem nieodpowiedniego przedmiotu nie ma żartów, bez względu na to, czy zdarzyło się to raz, czy pupil cierpi na zaburzenie łaknienia.

Spożycie niejadalnego przedmiotu przez psa lub kota może mieć skutki takie, jak:

  • zadławienie,
  • zatrucie,
  • uszkodzenie lub przebicie przełyku lub organów,
  • problemy z wydalaniem,
  • uszkodzenia zębów i dziąseł,
  • rozmaite dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Choć niektóre przedmioty pupil może wydalić bez większego problemu, lepie dmuchać na zimne. Jeśli Twój pupil zjadł coś, czego nie powinien, bezzwłocznie udaj się do weterynarza, a jeśli problem się powtarza – także do zwierzęcego behawiorysty.

Zobacz: Kto to jest behawiorysta?

Spaczone łaknienie u psów i kotów – przyczyny

Zespół PICA u psów i kotów może mieć szereg rozmaitych przyczyn, zarówno zdrowotnych, jak i środowiskowych. Zaliczają się do nich:

  • głód lub niewłaściwa dieta,
  • niedobór wartości odżywczych – pupil instynktownie szuka tego, czego mu brakuje w spożywanym pokarmie,
  • ząbkowanie lub wymiana zębów,
  • stres,
  • frustracja,
  • depresja,
  • stany lękowe i lęk separacyjny,
  • nuda i brak odpowiednich stymulacji,
  • brak kontaktu z ludźmi,
  • nieodpowiednie traktowanie, metody awersyjne, restrykcje.

Jak nietrudno zauważyć, zwierzę może szukać wartości odżywczych, zajęcia lub ulgi w gryzieniu i spożywaniu nieodpowiednich przedmiotów.

Sprawdź: Żwacze wołowe – dlaczego warto włączyć je do diety psa?

Zespół PICA u psów

Zespół PICA a predyspozycje rasowe

Zaobserwowano, że koty syjamskie oraz inne orientalne rasy mają zwiększoną predyspozycję do wystąpienia zespołu PICA i innych kompulsywnych zachowań. Może to mieć związek z ich genetyką, a także z ich temperamentem. Co do psów, niektóre rasy miewają nieco większe tendencje do kompulsywnych zachowań. W przypadku PICA są to rasy takie, jak teriery, spaniele czy collie. Nie oznacza to jednak, że każdy osobnik danej rasy jest obciążony ryzykiem.

W kwestii predyspozycji rasowych do wystąpienia zespołu PICA nadal jest wiele niejasności. Jedno jest jednak pewne – psy w szczególności narażone na stres, nudę, brak kontaktu i stymulacji są szczególnie narażone.

Po czym poznać, że pies lub kot cierpi na zespół PICA?

Jak już wspomnieliśmy, jednorazowe lub bardzo okazjonalne zjedzenie przypadkowego przedmiotu nie świadczy jeszcze o zaburzeniu (choć nie warto go ignorować ze względu na ryzyko uszkodzeń narządów lub zadławienia). Tym, co odróżnia zespół PICA od losowych sytuacji jest to, że zespół spaczonego łaknienia cechuje się zachowaniami obsesyjno-kompulsywnymi. Mówiąc krótko, pupil nie jest w stanie nad nimi zapanować.

Obserwuj, czy zachowania takie się powtarzają – zwróć też uwagę na objawy takie, jak wymioty, problemy żołądkowe, podrażnienia dziąseł i uszkodzenia zębów. Jeśli pies je kamienie, bardzo prawdopodobne jest, że cierpi na spaczone łaknienie.

Przeczytaj też: Lękliwość u psa: Przyczyny, objawy i wpływ na zdrowie psa

Zespół PICA u psów

Zespół PICA u psa i kota – leczenie

Choć zespół PICA jest groźny, jest także uleczalny – dzięki zmianach w rutynie oraz opiece weterynarza i behawiorysty można unormować nawyki żywieniowe pupila.

W przypadku spożycia niewłaściwego przedmiotu weterynarz może zalecić badania obrazowe i płukanie żołądka lub operację. Diagnostyka weterynaryjna pomoże też ustalić, czy przyczyną mogą być problemy zdrowotne i niedobory wartości odżywczych lub nieprawidłowa dieta.

Kolejnym krokiem, jeśli tendencje u pupila nie ustają, jest diagnoza behawiorysty – specjalista od zwierzęcych zachowań. Razem ze specjalistą ustalisz, co może być przyczyną problemów u pupila i jak sobie z nimi radzić.

Elementami terapii mogą być:

  • zmiana karmy dla psa lub karmy dla kota na bardziej odżywczą lub dostosowaną do potrzeb pupila,
  • zapewnienie pupilowi odpowiedniej ilości aktywności fizycznej i umysłowej,
  • eliminacja przyczyn stresu lub terapia,
  • sprawienie pupilowi odpowiednich zabawek do gryzienia,
  • zadbanie o to, by pupil nie miał dostępu do potencjalnie szkodliwych przedmiotów,
  • terapia oparta na pozytywnych wzmocnieniach pożądanych zachowań oraz przeciw-warunkowaniu złych nawyków.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór gryzaków dla psa

Zobacz także: Jak oduczyć psa gryzienia?

Zespół PICA u psów

Zespół PICA u psów i kotów – najczęściej zadawane pytania

Mój pies zjada dziwne rzeczy – co robić?

Jeśli Twój pies zjadł coś nieodpowiedniego, reaguj natychmiast, gdyż może dojść do zadławienia, uszkodzenia przełyku lub układu pokarmowego lub zatrucia. Udaj się natychmiast do weterynarza. Jeśli natomiast zauważysz, że pupil ma do tego tendencję, należy go obserwować, wyeliminować potencjalne zagrożenia, a także skontaktować się z weterynarzem lub psim behawiorystą.

Po czym poznać że pies lub kot ma zespół PICA?

Spaczone łaknienie objawia się obsesyjno-kompulsywnym zachowaniem – oznacza to, że pupil nie może przestać spożywać nieodpowiednich rzeczy. Zjedzenie czegoś nieodpowiedniego zdarza się pupilowi nie jeden raz lub bardzo okazjonalnie, lecz jest to zachowanie regularne.

Czy zespół PICA jest niebezpieczny?

Spaczone łaknienie jest niebezpieczne, gdyż może doprowadzić do połknięcia niemożliwego do strawienia lub ostrego przedmiotu, zadławienia, zatrucia oraz innych problemów ze strony układu pokarmowego, a także do uszkodzeń przełyku lub organów. Jeśli Twój pupil zjadł coś nieodpowiedniego lub podejrzewasz u niego zespół PICA, jak najszybciej zwróć się do weterynarza.

Czy zespół PICA można wyleczyć?

Tak, spaczone łaknienie u psa i kota można skutecznie wyleczyć – poprzez wprowadzenie odpowiednich zmian w rutynie oraz regularne konsultacje z behawiorystą zwierzęcym.

Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!

Udostępnij