Rage syndrom u psa, czyli syndrom wściekłości

Rage syndrom u psa, czyli syndrom wściekłości

Być może spotkałeś się kiedyś z terminem rage syndrom albo syndrom wściekłości u psa – zwłaszcza, jeśli planujesz adopcję psa rasy cocker spaniel. Wiąże się on z nagłymi i niekontrolowanymi napadami agresji, których przyczyny nie są do końca znane – wciąż bardzo mało wiadomo o problemie. Dowiedz się, czym jest rage syndrom u psa i czy można przewidzieć ataki agresji. Przybliżamy także kwestię predyspozycji rasowych, diagnostyki i stosowanych metod radzenia sobie z problemem.

Spis treści

Czym jest rage syndrom, czyli syndrom wściekłości u psa?

Rage syndrom u psa, lub też syndrom wściekłości, to nagłe, niekontrolowane i nieprzewidywalne napady agresji. Pies w jednej chwili zachowuje się zupełnie spokojnie i normalnie, w następnej może zareagować wyjątkowo agresywnie wobec właściciela lub innej osoby lub zacząć niszczyć przedmioty. W czasie ataku pies jest „nieobecny” – nie reaguje na właściciela. Bezpośrednio po ataku pies o nim nie pamięta, zachowuje się normalnie. Może być nawet przyjazny wobec właściciela, którego wcześniej ugryzł w czasie napadu agresji.

Napady te nie są poprzedzone żadnymi sygnałami ostrzegawczymi ze strony pupila. Niektórzy właściciele zaobserwowali pewne subtelne zmiany w zachowaniu psa, które mogą wskazywać na zbliżający się napad, jednak trudno w ich przypadku mówić o jednoznacznych znakach zbliżającego się napadu. Zaobserwowano je u niektórych osobników, co nie oznacza, że u wszystkich psów dotkniętych syndromem mogą wystąpić.

U psów mogą wystąpić agresywne zachowania i problemy behawioralne o rozmaitym podłożu. Z uwagi na ograniczoną wiedzę na temat syndromu często jest mylony z innymi przyczynami i błędnie diagnozowany u psów, u których agresja ma inne podłoże. Rage syndrom różni się od innych problemów z agresją tym, że nie ma żadnego konkretnego bodźca lub czynnika, który wywołuje u psa atak.

Jak łatwo wywnioskować, jest to wyjątkowo trudny problem dla właściciela. Osoby w otoczeniu psa, inne zwierzęta oraz przedmioty są stale narażone. Co więcej, na temat syndromu wściekłości nadal wiadomo bardzo niewiele. Poczyniono jednak pewne obserwacje, które mogą pomóc opiekunom niektórych dotkniętych nim osobników – przybliżamy je poniżej.

Przyczyny syndromu wściekłości u psa

Uważa się, że przyczyny leżą w podłożu genetycznym, a co za tym idzie, syndrom może być dziedziczony przez potomstwo. Niektórzy utożsamiają syndrom z idiopatyczną agresją, czyli napadami występującymi bez możliwej do zidentyfikowania przyczyny. Zauważono także, że napadowe ataki agresji mogą mieć coś wspólnego z napadami padaczki. U niektórych psów napad może zostać powstrzymany poprzez podanie leku przeciwdrgawkowego.

Z uwagi na to, że u psów diagnozowane są również napady agresji o innych przyczynach, syndrom jest często błędnie diagnozowany. Co więcej, zidentyfikowano zaburzenie określane jako MLA, agresję z powodu zaników świadomości. Wiąże się ona z momentalnym powrotem psa do pierwotnego, „dzikiego” stanu. Bardzo przypomina ona rage syndrom, jednak w jej przypadku leki przeciwdrgawkowe na psa nie działają.

Choć od pierwszych zidentyfikowanych przypadków minęło już bardzo wiele lat, nadal o syndromie i jego przyczynach wiemy niewiele, jednak stale są prowadzone nad nim rozmaite badania.

Przeczytaj też: Kto to jest behawiorysta?

Rage syndrom u psa – objawy przed atakiem agresji

Jak już wspomnieliśmy, nie ma konkretnego bodźca lub czynnika, który wywołuje u psa dotkniętego syndromem napad agresji. Nie istnieją też żadne konkretne sygnały ostrzegawcze, takie jak stopniowe zmiany zachowania lub narastająca przez dłuższy czas agresja. Zaobserwowano jednak pewne oznaki, które mogą, ale nie muszą pojawić się u niektórych osobników bezpośrednio przed atakiem szału. Każdy pies z syndromem wściekłości może się zachowywać nieco inaczej lub nie zdradzać żadnych oznak nadchodzącego napadu, jednak warto je poznać.

Jeśli Twój pies miewa napady agresji, miej się na baczności, jeśli zaobserwujesz takie sygnały, jak:

  • szkliste oczy,
  • dezorientacja,
  • sztywność ciała, zamieranie w jednej pozie,
  • nagłe rzucanie się na osobę lub przedmiot,
  • warczenie lub szczekanie.

W czasie ataku pies może atakować człowieka lub niszczyć przedmioty, a także ślinić się i oddawać mocz lub kał. Po ataku pies nie pamięta, co mu się przed chwilą stało.

Kiedy u psa objawia się rage syndrom?

Syndrom wściekłości u psa objawia się w pierwszych latach życia – najczęściej do 3. roku życia. Zaobserwowano, że problem najczęściej dotyczy samców.

Zobacz też: Agresja u psa skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

Rage syndrom u psa a predyspozycje rasowe

Istnieją przesłanki wskazujące, że syndrom występuje u spanieli częściej niż u psów innych ras – w szczególności u angielskich linii cocker spanieli, a także u springer spanieli. Dawniej nazywany był Cocker Rage Syndrome i nadal często jest kojarzony jako „Springer Rage”.

Syndrom ten może wystąpić między innymi u ras takich, jak:

  • cocker spaniel,
  • springer spaniel,
  • bulterier,
  • pudel,
  • doberman,
  • bernardyn,
  • golden retriever,
  • owczarek niemiecki,
  • berneński pies pasterski,
  • pirenejski pies pasterski,
  • yorkshire terier,
  • dalmatyńczyk,
  • pinczer.

Przeczytaj też: Najgroźniejsze rasy psów – skąd bierze się agresja u psa?

Rage syndrom u psa – diagnostyka

Diagnostyka syndromu wściekłości jest niezwykle trudna, jako że często jest on mylony z innymi rodzajami napadów agresji. By postawić właściwą diagnozę, należy przede wszystkim wykluczyć inne możliwe podłoża agresji.

Pomocne mogą okazać się badania takie, jak analityka krwi (w celu wykluczenia innych schorzeń), tomografia komputerowa oraz EEG, czyli elektroencefalografia. Badanie to polega na monitorowaniu czynności mózgu. Może ono wykazać u psa z rage syndrom skoki napadowe.

Sprawdź: Lękliwość u psa: Przyczyny, objawy i wpływ na zdrowie psa

Metody leczenia syndromu wściekłości u psa

Nie ma jednoznacznej metody leczenia psów z rage syndrom. Istnieją metody radzenia sobie z epizodami, które mogą się sprawdzić u niektórych pupili. Nie są one jednak zawsze skuteczne i syndrom nie może zostać całkowicie wyleczony. U niektórych osobników skuteczne jest podawanie leków przeciwdrgawkowych, takich jak fenobarbital – doraźnie lub nawet przez całe życie psa. Weterynarz może także zalecić podawanie leków przeciwlękowych lub kombinacji leków.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór klatek kennelowych dla psów

Rage syndrom u psa – jak sobie z nim radzić?

Z uwagi na to, że syndrom jest nieuleczalny, a stosowane metody radzenia sobie z objawami nie zawsze są skuteczne, wiąże się on z niemałym problemem dla właściciela. Należy liczyć się z tym, że napady agresji nigdy nie ustaną i nie można przewidzieć, co pies podczas nich zrobi. Co za tym idzie, właściciel, inni domownicy, goście, inne zwierzęta oraz każdy, kogo może on spotkać w miejscu publicznym są potencjalnie narażeni na jego agresję.

Jeśli u psa została postawiona diagnoza, należy bardzo uważnie obserwować pupila i spróbować zdeterminować, czy jego napady agresji poprzedzają jakiekolwiek oznaki. Należy być wyczulonym na każde możliwe zmiany w zachowaniu psa. Jeśli stosowane metody oraz zalecone przez weterynarza leki okażą się nieskuteczne w radzeniu sobie z natężeniem ataków i zagrożeniem, które ze sobą niosą, należy zmienić dotychczasowe podejście do problemu. W przypadkach, w których pies stanowi zagrożenie, a leki nie pomagają i nie ma innego wyjścia, by nie narażać siebie i innych na ryzyko, może nie być innego wyjścia niż uśpienie.

Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!

Udostępnij