Pogoda za oknem coraz częściej zachęca do dłuższych wypraw z pupilem. Podróże z psem średniej rasy wymagają nieco innych przygotowań niż w przypadku małych psiaków i ich dużych kuzynów. Psy średnich ras potrzebują podobnego wyposażenia w podróży, jak pozostałe czworonogi, jednak ze względu na ich rozmiary warto poświęcić szczególną uwagę przygotowaniom. Warto przy tym wiedzieć, że zdrowe psy średnich ras stanowią doskonałych towarzyszy na dłuższe piesze wycieczki, choć ich długość i tempo należy oczywiście dopasować do możliwości pupila.
Przygotuj się z nami na podróż ze średnim pupilem, a nie będziesz musiał martwić się o to, że zapomniałeś o najważniejszych kwestiach!
Spis treści
- O czym pamiętać przed podróżą z psem?
- Jak się przygotować na podróż z psem średniej rasy?
- Podróże samochodem z psem średniej rasy
- Pies średniej rasy w pociągu
- Pies średniej rasy w samolocie
- Podróże z psem średniej rasy – co spakować? Podsumowanie
O czym pamiętać przed podróżą z psem?
Przygotowania do podróży z psem nie zaczynają się dzień wcześniej, od pakowania. Pamiętaj, że wybierając się w nowe miejsce musisz mieć pewność, że pupilowi niczego nie zabraknie. Upewnij się także, że pupil będzie mógł bezproblemowo i bezpiecznie towarzyszyć Ci w podróży oraz zaplanowanych aktywnościach. Przybliżamy poniżej kwestie, o których należy pamiętać z większym wyprzedzeniem.
Nocleg i transport
- Zanim zarezerwujesz nocleg lub wykupisz wycieczkę, sprawdź, które noclegi i miejscowe atrakcje pozwalają na wejście z psem. Warto skontaktować się wcześniej bezpośrednio z obiektem, by potwierdzić tę informację oraz dopytać o zasady związane z pobytem lub wejściem do obiektu z psem. Nie pozwól, by brak odpowiednich przygotowań zespół Ci plany.
- Jeśli nie podróżujesz samochodem, poznaj wcześniej zasady transportu psów średnich ras. Zarówno linie kolejowe, jak i linie lotnicze mają swoje własne regulaminy i zasady dotyczące przewozu zwierząt, biletów, wymaganych transporterów oraz ich umiejscowienia. Pamiętaj, że pies średniej rasy nie zmieści się w malutkim transporterku pod siedzeniem, jak miniaturka.
- Pamiętaj o terminach szczepień. Należy o nich pamiętać nie tylko w przypadku podróży, lecz stale, jednak warto mieć świadomość, że w przypadku braku odpowiednich szczepień i ich dowodu możesz zostać zawrócony z pupilem na lotnisku. Miej też na uwadze, że szczepienie powinno być nie tylko ważne, ale działające – niektóre szczepionki osiągają pełnię działania po pewnym czasie, dlatego zaszczepienie pupila dzień przed wyjazdem nie wystarczy. Kluczowa jest też ochrona przed pasożytami – niektóre kraje mogą wymagać dodatkowych zaświadczeń potwierdzających jej zastosowanie. Dowiedz się, jakie inne zasady mogą obowiązywać w przypadku przyjazdu z psem do kraju, do którego się wybierasz.
- Przygotuj dokumenty psa – książeczkę szczepień i psi paszport jeśli wybierasz się za granicę.
- Zachipuj psa odpowiednio wcześniej, a także zdobądź zaświadczenie o stanie zdrowia psa nie wcześniej niż 48 godzin przed podróżą, jeśli wybierasz się w zagraniczną podróż.
- Wyposaż się wcześniej w odpowiedni transporter i przyzwyczaj do niego pupila. Transporter powinien być bezpieczny, solidny i na tyle przestronny, by pies mógł w nim zmieniać pozycję i się wygodnie ułożyć. Miej na względzie, że zamknięcie psa w transporterze bez wcześniejszego przygotowania może skutkować ogromnym stresem, dlatego stopniowo oswajaj psa z transporterem, przebywaniu w nim, a następnie w podróżach w nim.
Przygotuj pSię
- Oswój psa z dłuższymi podróżami samochodem. Niektóre psy boją się podróży samochodem, lecz jest wiele sposobów na to, by je do tego przyzwyczaić.
- Kup karmę i niezbędne akcesoria odpowiednio wcześniej. Nie zostawiaj niezbędnych potrzeb pupila przypadkowi i zaplanuj zakupy na podróż dla pupila odpowiednio wcześniej. Na końcu artykułu znajdziesz przydatną checklistę niezbędnego wyposażenia.
- Zapytaj weterynarza o preparat na stres dla psa. Niektóre psy są szczególnie podatne na stres, zwłaszcza w sytuacjach takich, jak podróże. Skonsultuj wcześniej z weterynarzem odpowiednie postępowanie i wyposaż się w odpowiedni preparat, który będziesz mógł podać pupilowi, by podróż przebiegła dla niego spokojnie.
Warto przeczytać:

Jak się przygotować na podróż z psem średniej rasy?
Aby podróż przebiegła bezstresowo dla Ciebie i dla Twojego pupila, nie możesz zapomnieć o codziennej diecie pupila w podróży oraz o niezbędnych akcesoriach. Poniżej przybliżamy, w co się wyposażyć oraz jak przygotować psa średniej rasy bezpośrednio przed podróżą.
Zobacz też: Bezpieczna podróż z pupilem – porady i wskazówki
Karma i preparaty na stres
Wyposaż się odpowiednio wcześniej w zapas karmy dla Twojego pupila. Warto być przygotowanym, by nie zabrakło jej w podróży. U jej celu możesz nie mieć łatwego lub szybkiego dostępu do karmy, którą Twój pupil spożywa na co dzień. Nagła zmiana diety może natomiast wywołać u psa problemy z układem trawiennym. Można się zaopatrzyć w karmę w mniejszych opakowaniach, by łatwiej ją było spakować, lub w poręczne puszki czy saszetki.
Warto wziąć pod uwagę karmy bytowe dla psów średnich ras marki Royal Canin. W ofercie marki znajdziesz szeroki wybór karm opracowanych specjalnie dla psów wagi od 11 do 25 kg. Pomagają one utrzymać prawidłową masę mięśniową, wspomagają odporność oraz dbają o ogólną witalność pupila. Wśród nich znajdziesz suche karmy Royal Canin dla średnich psów na każdym etapie życia. Dostępne są także pakiety mokrej karmy w pysznym sosie – idealne do spakowania w podróż.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm Royal Canin dla psów średnich ras
W przypadku psów szczególnie podatnych na stres warto wcześniej skonsultować się z weterynarzem i wybrać preparat na stres dla psa. Miej na uwadze, że podróż wiąże się ze znacznymi zmianami w psiej rutynie. Nawet pies, który na co dzień radzi sobie doskonale z nowymi wyzwaniami może się nagle zestresować. Bądź na to przygotowany – w nowym miejscu, zwłaszcza przy barierze językowej, może nie być łatwo szybko zdobyć odpowiednich środków dla pupila.
Ochrona przed kleszczami
O ochronie przed kleszczami należy pamiętać nie tylko przy okazji podróży czy doraźnie, lecz stale. Niektóre kraje mają ponadto specjalne wymogi co do ochrony przed pasożytami, która musi być zastosowana przed podróżą. Jeśli jednak podróżujesz po kraju i zapomniałeś o tej kwestii, zaopatrz się jak najszybciej w odpowiedni preparat dla psa na kleszcze i pchły. Większość z nich osiąga pełnię działania już po 48 godzinach, ponadto są także dostępne preparaty w formie sprayu do doraźnego zastosowania. W razie wątpliwości skonsultuj tę kwestię z weterynarzem.
Pamiętaj, że są to środki lecznicze – dobierz preparat do wieku, wagi i stanu zdrowia pupila oraz zapoznaj się z ulotką przed użyciem.
Niezbędne akcesoria
Bez względu na to, jaki środek transportu wybierasz, będziesz potrzebować niezbędnych psich akcesoriów. Zaliczają się do nich przede wszystkim miski na jedzenie i wodę, a także butelka turystyczna dla psa. Zabierz także spacerowy niezbędnik: woreczki na odchody, smycz i szelki lub obrożę. Nawet w przypadku łagodnego psa zaopatrz się także w kaganiec, dla bezpieczeństwa pupila. Pamiętaj, że niektóre obiekty mogą wymagać wejścia z psem w kagańcu, zwłaszcza jeśli jest to pies średniej lub dużej rasy.
Przydatne będą także podstawowe środki higieniczne i pielęgnacyjne dla psa, takie jak szczotka, inne preparaty higieniczne odpowiednie dla psów, środki higieny jamy ustnej, a także apteczka dla psa na wypadek nieprzewidzianych urazów czy skaleczeń. Miej też zawsze przy sobie chusteczki higieniczne, by w razie czego posprzątać po psie. Aby pies dobrze się czuł w podróży i nie dokuczał mu stres, zabierz także wygodny kocyk i jego ulubioną zabawkę. Nawet jeśli pies jest zachipowany, warto przy obroży przyczepić mu adresówkę z Twoimi danymi.
Wyposaż się także w wygodny i bezpieczny transporter dla psa – w artykule poniżej podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni model.
Przeczytaj więcej: Jak wybrać transporter dla psa?
Bezpośrednio przed podróżą
Przed podróżą należy nakarmić psa odpowiednio wcześnie – miej to na uwadze zwłaszcza jeśli pupil cierpi na chorobę lokomocyjną. Najlepiej, by pupil zjadł ostatni posiłek około 2-3 godziny przed podróżą, a następny już po przybyciu na miejsce – oczywiście w przypadku dłuższych podróży dostosuj odpowiednio porę posiłków do warunków i potrzeb pupila. Jeśli pies musi przyjąć leki na chorobę lokomocyjną lub na stres, podaj mu je odpowiednio wcześnie, zgodnie z zaleceniami weterynarza.
Bezpośrednio przed wyjazdem wyprowadź psa na spacer, by mógł załatwić swoje potrzeby oraz się zrelaksować. Nie pośpieszaj pupila, by szybko nie były konieczne kolejne przystanki na załatwienie potrzeb.

Podróże samochodem z psem średniej rasy
Jak już wspomnieliśmy, przed podróżą należy zaopatrzyć pupila w odpowiedni transporter, a także przyzwyczaić go zarówno do samego transportera, jak i podróży samochodem. Jeśli pupil do tej pory podróżował samochodem tylko na krótkich dystansach, a wybierasz się w dłuższą podróż, warto stopniowo go do tego przygotować nieco dłuższymi wycieczkami.
Pamiętaj, by wybrać transporter, który zapewni dobry przepływ powietrza i łatwy dostęp do pupila. Powinien on być na tyle duży, by pupil mógł swobodnie zmienić pozycję, ale nie zbyt duży. Transporter z psem średniej rasy można umieścić na tylnym siedzeniu samochodu lub w bagażniku z otwartą półką za siedzeniami.
Jeśli zauważysz u psa takie objawy, jak ślinotok, nadmierne ziewanie, apatia, nadmierna wokalizacja lub wymioty, pies może cierpieć na chorobę lokomocyjną. W takim przypadku przed następną podróżą skonsultuj z weterynarzem, jakie leki można zastosować, by ułatwić podróż psu.
Pamiętaj, by pilnować temperatury w samochodzie i uchylić lekko okno, by pies mógł swobodnie oddychać. Zaplanuj postój na załatwianie potrzeb co jakieś 2-3 godziny.
Zobacz: Jak nauczyć psa podróżowania samochodem?

Pies średniej rasy w pociągu
Jeśli planujesz podróż komunikacją zbiorową, warto rozważyć pociąg zamiast autobusu – zwłaszcza w przypadku długich podróży będzie to bardziej wygodne dla pupila. Przewożenie psów podlega zasadom i regulaminom linii kolejowych, dlatego należy wcześniej się z nimi zapoznać i bezwzględnie się do nich stosować.
W przypadku małych zwierząt domowych, w tym również psów, przejazd liniami kolejowymi może być darmowy, jednak wymagane jest przewożenie ich w transporterze. Dla psów średnich ras należy już wykupić psi bilet. Pies podczas podróży musi być na smyczy i w kagańcu. Jeśli podróżujesz w wagonie z przedziałami, współpasażerowie z tego samego przedziału muszą wyrazić zgodę na dzielenie go z psem. Jeśli nie wyrażą zgody, poproś konduktora o wskazanie odpowiedniego miejsca – należy się liczyć z tym, że jeśli takie miejsce się nie znajdzie, będziesz musiał opuścić pociąg z pupilem. Nie dotyczy to jednak wagonów bezprzedziałowych. Musisz mieć także przy sobie dowód ważnego szczepienia przeciw wściekliźnie i okazać go przy kontroli.
Pamiętaj, że pies nie może przeszkadzać innym pasażerom, dostawać się na siedzenia ani wchodzić do wagonu gastronomicznego, jeśli taki znajduje się w pociągu. Przed podróżą zapoznaj się z zasadami danej linii kolejowej i upewnij się, czy jesteś odpowiednio przygotowany. Za brak zastosowania się do panujących w pociągu zasad możesz zostać obciążony karą pieniężną.
Sprawdź: Czy można przewozić psa lub kota w pociągu?

Pies średniej rasy w samolocie
W przypadku psów ras średnich przelot samolotem jest nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku psów małych ras. Przygotowując się do podróży zapoznaj się z regulaminem linii lotniczych i upewnij się, czy masz wszystko, czego potrzebujesz do przewozu pupila. Zasady mogą znacznie różnić się w przypadku różnych linii lotniczych – nie zakładaj, że zasady obowiązujące w jednej linii będą identyczne jak w innej. Bądź na lotnisku odpowiednio wcześniej, nawet do 2-3 godzin, gdyż odprawa podróżnego z psem potrwa dłużej.
O ile psy małych ras (zwykle do około 8 kg wagi łącznie z transporterem) mogą często podróżować w transporterze pod siedzeniem, o tyle psy średnich ras wymagają już przewozu w luku bagażowym. Pamiętaj, by przed podróżą wyposażyć się w specjalny transporter do samolotu zgodnie z wymaganiami linii lotniczych. Zadbaj o to, by pies miał stały dostęp do wody i przymocuj saszetkę lub woreczek z karmą do transportera. Do transportera włóż miękki kocyk, zabawkę psa, a najlepiej sztukę Twojej odzieży, która uspokoi go zapachem. Poinformuj także załogę, że podróżujesz z psem.
Podróż samolotem, brak kontaktu z właścicielem i długi czas oczekiwania na lotnisku mogą być bardzo stresujące nawet dla psów, które przeważnie nie są podatne na stres. Zanim podejmiesz decyzję o przelocie samolotem z psem, przemyśl, czy nie lepiej zostawić go w domu pod opieką zaufanej osoby.
Weź też pod uwagę stan zdrowia i indywidualne uwarunkowania psa. Niektóre linie lotnicze nie wyrażają na przykład zgody na przewóz konkretnych ras. Mogą się do nich zaliczać rasy brachycefaliczne, które ze względu na budowę ciała mogą mieć problemy z oddychaniem lub krążeniem ze względu na zmiany ciśnienia podczas lotu.
Pamiętaj też, by w miarę możliwości zarezerwować lot bezpośredni, by uniknąć dodatkowego wydłużenia podróży w związku z przesiadkami.
Zobacz: Przelot samolotem z psem – jakie obowiązują przepisy?
Podróże z psem średniej rasy – co spakować? Podsumowanie
Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatną checklistę – sprawdź, co należy wziąć ze sobą:
- karma dla psów średnich ras i ewentualne przysmaki,
- preparat dla psa na stres,
- miska i butelka z wodą,
- smycz, kaganiec i szelki lub obroża,
- transporter,
- książeczka szczepień i paszport psa,
- woreczki na odchody,
- akcesoria higieniczne, takie jak szczotka i akcesoria do higieny jamy ustnej,
- apteczka dla psa,
- adresówka z Twoimi danymi,
- kocyk i zabawka psa.
Przygotuj się dobrze, a podróże bliskie i dalekie z psem średniej rasy będą bezpieczne i przyjemne!