Kleszcz u kota – jak się go pozbyć?

Kleszcz u kota – jak się go pozbyć?

Kleszcz u kota to problem, którego nie można bagatelizować. Koty, podobnie jak psy oraz ludzie, niejednokrotnie w równym stopniu narażone są na ukąszenie kleszcza. Co więcej, nie dotyczy to wyłącznie mruczków wychodzących, ale i kotów, które całe swoje życia spędzają w domach. Pasożyty można bowiem przynieść z zewnątrz, zarówno na własnej skórze, jak i ubraniach. Jednocześnie na uwadze należy mieć fakt, że kleszcze przenoszą szereg groźnych chorób, dlatego opiekunowie kotów są zobowiązani do zapewnienia swoim czworonogom odpowiedniej ochrony, a w razie konieczności również pomocy.

Jak skutecznie zapobiec kleszczom u kota? Co zrobić, gdy pasożyt zdążył już wbić się w skórę zwierzęcia? Odpowiedzi na te, a także wiele innych kluczowych pytań znajdują się w dalszej części artykułu.

Zobacz również: Kleszcze – wszystko, co trzeba wiedzieć

Czy kleszcze są niebezpieczne dla kota?

Czy kleszcze są niebezpieczne dla kota?

Tak jak wiele innych zwierząt, koty niejednokrotnie są narażone na kontakt z kleszczami. Nieraz spostrzeżenie pasożyta u mruczka okazuje się jednak stosunkowo trudne, szczególnie gdy gęsta sierść czworonoga skutecznie osłania kleszcza.

Kleszcz u kota sprawia, że zwierzę staje się podatne na zachorowanie na jedną z dolegliwości przenoszonych przez te pasożyty. Kleszcze przenoszą przede wszystkim:

  • boreliozę;
  • babeszjozę;
  • anaplazmozę.

Kleszcze mogą być również nosicielami hemobartonelozy, zwanej również niedokrwistością zakaźną kotów (FIA). Ponadto w kontakcie z pasożytami mruczki są także podatne na bartonelozę (choć częściej przenoszą ją pchły), a także choroby zwane tularemią i cytaukszoonozą, które jednak spotykane są w nieco cieplejszych warunkach klimatycznych niż w Polsce.

Choroby odkleszczowe u kota – objawy

Pomimo tego, że choroby odkleszczowe obserwuje się u mruczków stosunkowo rzadko, ryzyko ich wystąpienia nie powinno być bagatelizowane. Absolutnie niewskazanym będzie więc ignorowanie wszelkich objawów, do których zaznacza się chociażby:

  • utratę apetytu;
  • apatię;
  • znaczne osłabienie;
  • biegunki i wymioty;
  • intensywne bóle brzucha;
  • gorączkę;
  • problemy z poruszaniem;
  • utratę równowagi;
  • światłowstręt.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że nie każdy kleszcz jest nosicielem choroby. W związku z tym opiekunowie mruczków nie powinni panikować, jeśli spostrzegą oni niechcianego lokatora na skórze swojego pupila, a raczej odpowiednio się go pozbyć i zabezpieczyć zwierzę przed ponownym narażeniem na kontakt z kleszczami. Usuniętego kleszcza można również przebadać, natomiast kota należy wówczas dokładnie obserwować. Wszelkie niepokojące objawy lub podejrzane zmiany w zachowaniu powinny być przy tym niezwłocznie konsultowane z lekarzem weterynarii.

Kiedy pojawiają się kleszcze u kota?

Choroby odkleszczowe u kota – objawy

Jeszcze nie tak dawno temu zakładano, że kleszcze grasują od wiosny do późnej jesieni, przy czym największe zagrożenie stanowią latem, gdy jest ich najwięcej. Dziś jednak zwraca się uwagę na fakt, iż kleszcze mogą być spotykane zasadniczo przez cały rok, co ma związek z nieco cieplejszymi zimami, a także zdolnościami pasożytów do sprawnej adaptacji nawet w skomplikowanych warunkach.

W związku z tym opiekunowie zwierząt muszą mieć świadomość, że powinni oni zapewniać swoim czworonogom odpowiednią ochronę przeciwpasożytniczą przez cały rok.

Zobacz: Czy kleszcze atakują zimą?

Zapobieganie kleszczom u kota

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pozwolą na powstrzymanie pasożytów przed ukąszeniem kota. Możemy wybrać preparaty działające podskórnie lub takie, które działają zewnętrznie, odstraszając kleszcze przed wszczepieniem się w skórę. Czas skutecznego działania produktów różni się w zależności od rodzaju od kilku tygodni do kilku miesięcy. Należy pamiętać także o zależności między wagą kota a sugerowaną dawką preparatu i każdorazowo sprawdzić na opakowaniu, jaka ilość substancji czynnej będzie bezpieczna dla naszego kota.

Preparaty na kleszcze u kota

Preparaty na kleszcze u kota

Do wyboru mamy wiele rodzajów specyfików zabezpieczających naszych pupili przed nieproszonymi gośćmi. Jedną z popularnych opcji są preparaty w sprayu. Aplikacja tych produktów jest stosunkowo prosta, jednak musimy pamiętać o sprawdzeniu, jaka dawka będzie odpowiednia dla naszego zwierzęcia. Profilaktyczne działanie sprayów utrzymuje się do około 3-4 tygodni, a po tym czasie należy ponownie nałożyć preparat na skórę. Zdecydowaną zaletą produktu jest fakt, że można stosować go już u młodych kotów. Niestety, wiele mruczków nie przepada za odgłosem psikania preparatów w sprayu. Z tego względu opiekunowie kotów często zostają zmuszeni do skorzystania z innej formy ochrony przeciwpasożytniczej.

Do zewnętrznych produktów przeciwdziałających kleszczom zalicza się m.in. obroże. Są one nasączone substancją czynną, której właściwości utrzymują się nawet do 8 miesięcy, co jest niewątpliwą zaletą produktu. Obroża nie działa jednak profilaktycznie od razu po założeniu, ale po około 48 godzinach. Wybierając tę formę ochrony przeciwpasożytniczej warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak chociażby wodoodporność danej obroży, czy też jej bezpieczna budowa. Tego typu akcesoria muszą bowiem oferować automatyczne i natychmiastowe rozpięcie, które uchroni kota przed urazem lub nawet śmiercią (np. przy zahaczeniu o ogrodzenie).

Tabletki na kleszcze u kota

Doskonałym rozwiązaniem są również preparaty na pasożyty dla kotów takie, jak środki ochronne oferowane przez markę Elanco. W ofercie znajdziesz między innymi tabletki AdTab, które są zarówno bezpieczne, a także wysoce skuteczne. Tabletki na kleszcze i pchły AdTab są polecane przez weterynarzy. W ofercie znajdziesz warianty dostosowane do różnych zakresów wagi Twojego kota. Jedna tabletka zapewni Twojemu pupilowi pełną ochronę już na 30 dni! W przypadku pcheł tabletka osiąga pełnię działania już 12 godzin po jej podaniu, a w przypadku kleszczy – po 24 godzinach od podania. Co więcej, tabletki AdTab są bezpieczne dla kociąt – można je stosować już u pupili, które skończyły 8. tydzień życia i osiągnęły odpowiednią wagę (do której należy dobrać wariant preparatu).

Tabletki AdTab są proste w podaniu – można je zmieszać z jedzeniem kota lub podać do 30 minut po posiłku. Jeśli jednak Twój kot niechętnie przyjmuje jakiekolwiek preparaty w formie tabletek, polecamy obrożę dla kotów Foresto, kolejny sprawdzony produkt od marki Elanco. Nie czekaj, aż u kota pojawi się kleszcz – lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Krople na kleszcze u kota

Krople na kleszcze u kota

Jednymi z najpopularniejszych produktów przeciwko kleszczom są krople. Występują one w specjalnie przygotowanych pipetach (spot on) i zawierają dawkę odpowiednią dla czworonoga, co zapobiega przedawkowaniu preparatu. Krople są przeznaczone do zewnętrznej aplikacji, a przy tym działają profilaktycznie i przeciwdziałają inwazji kleszczy na skórę kota. Zawarta w preparacie substancja czynna wnika powoli pod naskórek, tworząc tym samym powłokę ochronną, która zabezpiecza skórę na okres od 2 tygodni do nawet 3 miesięcy od zakropienia, w zależności od wybranego preparatu.

Decydując się na wykorzystanie kropli typu spot-on należy pamiętać o tym, że mruczki wykazują naturalną potrzebę wylizywania swojej sierści, a także sierści pozostałych kotów przebywających w domu. W związku z tym po zakropieniu zwierzęcia należy odizolować je od pozostałych czworonogów, aby nie usunęły preparatu ze skóry przed jego wchłonięciem. Co więcej, mruczka absolutnie nie należy wówczas myć, a opiekunowie powinni zadbać również o to, aby zwierzę nie zmokło w deszczu lub na śniegu.

Jak wyciągnąć kleszcza z kota?

Jak wyciągnąć kleszcza z kota?

Kiedy jest już za późno na działania profilaktyczne i pojawi się kleszcz u kota, należy odpowiednio się go pozbyć. Można zrobić to samodzielnie w prosty sposób. Do wykonania tej czynności będziemy potrzebować pęsety lub kleszczołapek oraz spirytusu salicylowego lub innego specyfiku do odkażenia miejsca ukąszenia. Zdecydowanie warto również zaopatrzyć się w jednorazowe rękawiczki ochronne. Ponadto wskazane jest także poproszenie o pomoc innego domownika, który przytrzyma mruczka, aby nie był w stanie się wyrwać.

Aby wyciągnąć kleszcza ze skóry kota, należy delikatnie, ale zdecydowanie złapać kleszcza za tułów i wykręcić. Większość kleszczy wbija się w ciało skręcając w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara), więc wyciągając go musimy zrobić to w kierunku odwrotnym, czyli w lewo (w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara). Istotne jest, aby kleszcza wykręcić, ponieważ w ten sposób minimalizujemy możliwość pozostawienia części pasożyta w ciele kota. Po zakończonym zabiegu miejsce ukąszenia należy odkazić.

Jeżeli obawiamy się sami wyciągnąć kleszcza z kota, na rynku dostępne są specjalne pęsety, które dzięki wyprofilowanemu kształtowi w znacznie łatwiejszy sposób pozwolą nam pozbyć się niechcianego gościa. W razie obaw warto natomiast skorzystać z pomocy lekarza weterynarii, który pozbędzie się problemu szybko i bezpiecznie.

Kleszcz u kota – podsumowanie

Kleszcz u kota – podsumowanie

W ostatnich latach mówi się o tym, że kleszczy jest coraz więcej. W efekcie zarówno ludzie, jak i zwierzęta, są coraz bardziej narażeni na przenoszone przez pasożyty choroby. Choć u kotów choroby odkleszczowe są diagnozowane znacznie rzadziej, niż u psów, nie należy bagatelizować ryzyka wystąpienia zarówno schorzenia, jak i rozmaitych powikłań, które nieraz okazują się wyjątkowo ciężkie. Należy zadbać o prawidłowo dopasowaną ochronę przeciwpasożytniczą, szczególnie jeśli mamy do czynienia z kotem wychodzącym. Warto przy tym pamiętać, że żaden z oferowanych preparatów nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności, dlatego też wskazane jest regularne sprawdzanie skóry mruczka pod kątem wykrycia niechcianych lokatorów, a w razie ich spostrzeżenia – możliwie najszybsze usunięcie.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór preparatów na kleszcze i pasożyty dla kota Elanco

Data publikacji: 25.03.2016

Udostępnij