Jak utrzymać dobrą formę psa?

Jak utrzymać dobrą formę psa?

To, że aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania dobrej formy i zdrowia, wie każdy. Taka sama zasada dotyczy naszych czworonogów. To my, właściciele, odpowiadamy za ich nadwagę, lenistwo i ospałość, dlatego powinniśmy zapamiętać, że dbanie o ruch psa to jeden z naszych podstawowych obowiązków.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest podstawą utrzymania zdrowia psa. Każdy pies powinien codziennie zażywać właściwej ilości ruchu. Jest to szczególnie ważne dla właścicieli psów mieszkających w bloku. Przebywanie przez dłuższy czas w niewielkich pomieszczeniach źle odbija się na formie psiaka. W lepszej sytuacji są właściciele domów z ogrodem, ale również oni powinni zainteresować się ilością ruchu zwierzęcia. Niestety, dwa krótkie spacery z psem w ciągu dnia nie są wystarczające. Co najmniej jeden z nich powinien być dłuższy i zawierać w sobie również bieganie, dobrym źródłem ruchu jest również zabawa z psem.

Ruch to zdrowie

Dzięki odpowiedniej ilości ruchu możemy zapobiegać wielu schorzeniom. Przede wszystkim pies, który dużo się rusza, raczej nie będzie otyły. Wyeliminowanie nadwagi to już spory sukces, ponieważ przyczynia się ona do wielu chorób. Dodatkowo duża ilość ruchu wpływa na utrzymanie dobrej kondycji stawów i kości, poprawia stan układu krążenia i układu oddechowego. Jeżeli nie wiemy jak zacząć wprowadzanie aktywności fizycznej, możemy skonsultować to z lekarzem weterynarii. Podpowie nam on jak właściwie ćwiczyć, jakie ćwiczenia wykonywać, a także w jakim tempie zwiększać intensywność treningów.

Aktywność u psa

Regularne treningi podstawą sukcesu

Podstawowa aktywność fizyczna, jaką powinniśmy wprowadzić w życie już od dziś to spacery oraz bieganie. Codzienne długie trasy będą dobrze wpływać zarówno na stan zdrowia psa, jak i właściciela. Aby urozmaicić treningi, można wprowadzać różnego rodzaju zabawy z psem np. psi berek czy podrzucanie zabawki. Dobrze sprawdzi się także łączenie naszych aktywności z psimi: weźmy psa ze sobą, gdy idziemy biegać lub gdy jeździmy na rowerze. Dla wzmocnienia mięśni można wprowadzić także treningi siłowe, np. ciągnięcie wózka.

Nie możemy jednak przetrenowywać naszego pupila! Jeśli widzimy, że jest osłabiony, dyszy, a nawet skomle, dajmy mu odpocząć i nie przeciążajmy. Pies, który długo leniuchował w domu, musi nabrać formy stopniowo. Dlatego zacznijmy od krótkich treningów, 15-20 minutowych i co kilka dni wydłużajmy je. Pamiętajmy, aby zawsze mieć ze sobą wodę dla psa.

Żywienie równie ważne, czyli zdrowe nawyki

O właściwym odżywianiu psa napisaliśmy już dużo. Jakie są najważniejsze cechy dobrej, zdrowej diety dla czworonoga? Na pewno powinniśmy dowiedzieć się jakie jest zapotrzebowanie kaloryczne naszego psa, jakich składników odżywczych najbardziej potrzebuje. Na tej podstawie można wybrać karmę lub sposób odżywiania najlepiej dopasowany do potrzeb pupila: zależny od jego wieku, wagi, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Powinniśmy również pamiętać o tym, aby go nie przekarmiać tu należy zwrócić uwagę np. na podawane przekąski czy inne rzeczy, które pies spożywa między posiłkami.

Co zrobić, gdy pies traci formę?

Obowiązkiem właściciela jest utrzymywanie swojego pupila w zdrowiu i dobrej formie. Jeżeli zaobserwujemy, że nasz pies zaczyna być ospały, leniwy, więcej leży i śpi niż biega i zachęca do zabawy, powinniśmy odnaleźć przyczynę takiego zachowania. Być może należy wykonać badania kontrolne? Zachowania te mogą być również objawami nadwagi i utraty formy. W takim przypadku należy wprowadzić i stopniowo zwiększać ilość ruchu (zbyt długi spacer na początek, może zniechęcić zwierzaka). Warto zwrócić uwagę również na sposób odżywiania zmniejszyć podawane porcje albo zmienić karmę na lekkostrawną.

Jak zadbać o formę seniora?

Psy starzeją się w różnym wieku. Zależy to przede wszystkim od wagi psa mniejsze rasy żyją dłużej. Ponadto psy, które chorują, są zaniedbane lub w swoim życiu dużo pracowały, starzeją się szybciej. Pies w każdym wieku potrzebuje dużo ruchu. Im będzie starszy, tym szybciej będzie się męczył, dlatego należy to wziąć pod uwagę w trakcie spacerów nie należy jednak całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej. Spacery i zabawa z psem powinny odbywać się codziennie, dopóki pies będzie w wystarczającej formie. Aby zapewnić psu dobrą starość, najlepiej zapewnić mu wygodne miejsce odpoczynku oraz przeprowadzać badania kontrolne.

Udostępnij