Przysmaki, przekąski, gryzaki – ich wybór dla psów jest ogromny, stale powiększa się również oferta skierowana dla kotów. Takie urozmaicenia w kociej diecie mogą powodować wiele pozytywnych skutków, ale nieumiejętne ich podawanie będzie miało zły wpływ na czworonoga. Jak zatem wybrać dobre przekąski dla kota? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Spis treści
Jak wybierać przysmaki dla kota?
Asortyment kocich przysmaków wciąż się powiększa. Możemy znaleźć tradycyjne, naturalne przekąski, jak i te bardziej wyszukane, jak np. dropsy. Należy pamiętać, żeby wybierać zawsze najlepsze i najzdrowsze smakołyki. Zazwyczaj wiemy, jakie smaki są najbardziej lubiane przez naszego pupila – takie przekąski będą dla niego prawdziwym rarytasem i dobrą nagrodą w czasie treningu. Jeśli nasz kot cierpi na jakieś dolegliwości, możemy wybrać przekąski zawierające składniki odżywcze, które pomogą mu w powrocie do zdrowia.
Polecane przysmaki dla kota
Przysmaki dla kota marki Inaba to smakowite i zdrowe smakołyki produkowane ze składników najwyższej jakości. Są bezzbożowe i lekkostrawne, odpowiednie dla dorosłych kotów wszystkich ras. Nie zawierają wypełniaczy ani zbędnych dodatków. Przysmaki są odpowiednie dla kocich alergików i kotów wrażliwych. Sprawdź kuszące smakołyki z pysznym mięsnym i rybnym kremem Inaba w sklepie KrakVet:
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór przysmaków dla kota Inaba
Rodzaje przysmaków
- Przekąski mięsne lub rybne – największa grupa smakołyków dla kotów. Produkowane z części mięsa, ryb i innego pożywienia w postaci niewielkich kawałków. Wiele z nich jest lekkostrawnych, zawiera dodatkowe minerały i składniki odżywcze, które będą służyć kotu.
- Przekąski serowe – przygotowywane z myślą o wielbicielach mleka i produktów mlecznych, mogą mieć podobne właściwości jak przekąski mięsne.
- Dla zdrowej jamy ustnej – wiele smakołyków jest produkowanych z myślą o zachowaniu higieny jamy ustnej. Dzięki gryzieniu lub żuciu takich przekąsek ścierany jest kamień nazębny i odświeżany oddech.
- Przy różnych dolegliwościach niektóre smakołyki mogą wspomóc leczenie schorzeń, dzięki substancjom czynnym zawartym w ich składzie. Przydadzą się również wtedy, kiedy nasz kot cierpi na różne dolegliwości.
- Dropsy – kocie cukierki, które sprawdzą się szczególnie w czasie treningu lub podczas spaceru.
- Trawa – może zainteresować właścicieli kotów-domowników lub mieszkańców miast. Trawa wspomaga układ trawienny kotów.
- Mleko i produkty mleczne – najpopularniejszy napój dla kota wzbogacony o składniki odżywcze mające pozytywny wpływ na organizm czworonoga.
Jakie właściwości mają przysmaki dla kota?
Producenci kocich przekąsek dodają do produktów wiele wartościowych składników. Dzięki podawaniu smakołyków pomożemy kotom utrzymać prawidłową wagę (przy zachowaniu właściwych dawek), zachować zdrowe zęby, wpłynąć pozytywnie na układ pokarmowy albo dostarczyć organizmowi tych składników, których nie ma w jego pożywieniu. Szczególnie wartościowe są różnego rodzaju gryzaki – często zawierają one miętę, która odświeża oddech. Ponadto podczas gryzienia ściera się kamień nazębny, wspomagana jest ochrona dziąseł, a dodatkowo zaspokajamy kocią chęć gryzienia.
Sprawdź: Żywienie kota – podstawowe zasady
Przekąski – tak czy nie?
Podawanie przysmaków nie jest niezbędne do utrzymania prawidłowej diety. Jeżeli nasz kot ma dobrze zbilansowane posiłki na co dzień, raczej nie brakuje mu witamin i składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Jednakże przekąski przydają się w czasie, gdy zostawiamy kota samego w domu, gdyż pupil będzie miał się czym zająć, oraz podczas wychowania dla wzmocnienia dobrych nawyków. Jest to także bardzo dobre narzędzie do nawiązywania i pogłębiania relacji między zwierzęciem i właścicielem.
Przeczytaj więcej: Karmienie kota – fakty i mity
Przysmaki a nadwaga u kotów
W przypadku dobrze ułożonej kociej diety nie ma potrzeby podawania przekąsek. Jeśli mimo to podajemy kotu dużą ilość smakołyków, może pojawić się problem z nadwagą. Dlatego, aby racjonalnie podawać smakołyki, należy pamiętać o dwóch zasadach. Po pierwsze, przysmaki mają określoną wartość kaloryczną, więc nie powinniśmy ich podawać zbyt dużo. Aby wyrównać bilans kaloryczny, może warto nieznacznie zmniejszyć jeden posiłek? Po drugie, należy podawać jak najbardziej naturalne i wartościowe przekąski w odpowiedniej ilości.
Jak i ile przekąsek podawać?
Przysmaki nie mogą stać się podstawowym pożywieniem kota. Nie możemy również ulegać zwierzętom, które proszą o więcej smakołyków. Jedna do dwóch przekąsek dziennie nie powinna sprawić problemów zdrowotnych dla aktywnego i ruchliwego kota. Ponadto warto sprawdzić, co jest napisane na opakowaniu – zazwyczaj producent podaje odpowiednie dawkowanie. Musimy także pamiętać, że podawanie przekąsek nie może zastąpić normalnego posiłku, a smakołyki powinny być rarytasem pojawiającym się raczej rzadko.
Data publikacji: 14.04.2016