Jeśli marzymy o domowym zwierzątku, ale nie chcemy dużych czworonogów, zazwyczaj rozważamy zakup gryzonia. Szynszyle to jedne z popularnych gatunków, które możemy hodować w domu. Samodzielność w codziennym funkcjonowaniu sprawia, że stają się idealnymi kompanami dla osób zajętych. Natomiast mięciutkie futerko w różnych odcieniach przysparza im wielu zwolenników.
Szynszyla w domu
Udomowiony gatunek szynszyli to szynszyle małe. Są to niewielkie gryzonie o krępej budowie ciała i dużej głowie. Ich waga może dochodzić do 800 gram. Cechą wyróżniającą ten gatunek jest wyjątkowo gęste i miękkie futro o kolorze szarym lub stalowoszarym. Jest to naturalny odcień, bowiem w niewoli wyhodowano zwierzątka o wielu odcieniach włosia: od czarnego przez brązowy, beżowy i biały, a nawet o zabarwieniu fioletowym, niebieskim i różowym. Gryzonie te żyją nawet do dwudziestu lat.
Szynszyle są bardzo towarzyskimi i miłymi stworzeniami. Są łatwe w oswojeniu, choć początkowo mogą być nieco nieufne wobec właściciela. Zwierzęta te w naturalnym środowisku żyją w większych grupach. Są aktywne głównie nocą.
Klatki dla szynszyli
Jeśli decydujemy się na hodowlę szynszyli, warto pamiętać, o tym, że są to zwierzęta stadne i potrzebują towarzystwa. Dlatego najlepiej, jeśli od razu nabędziemy co najmniej dwa gryzonie. W związku z tym: im większa klatka, tym lepiej. Jej minimalne wymiary to 60x50x50 cm dla jednego gryzonia i 80x50x50 cm dla dwóch. Klatka powinna być przede wszystkim wysoka i być wyposażona w liczne półki i konary, które zapewnią rozrywkę oraz miejsce do aktywności gryzoni. Nie należy stawiać klatki przy kaloryferze ani pod oknem.
Akcesoria wyprawka dla szynszyla
Podstawowe wyposażenie klatki dla szynszyli to:
- miska na jedzenie najlepiej z trwałego materiału jak ceramika lub metal, plastikowe miski mogą szybko ulec zniszczeniu przez łakome gryzonie,
- poidło na wodę miseczka z wodą lub automatyczne poidło, wieszane na ściance klatki,
- domek gryzonie będą w nim spędzać czas, ale także będą go próbować gryźć, więc najlepiej, jeśli będzie wykonany z drewna i nie będzie pokryty toksycznymi substancjami,
- naczynie z piaskiem szynszyle czyszczą swoje futerko poprzez codziennie kąpiele w piasku, dlatego jest to niezbędny element wyposażenia klatki,
- ściółka na dno klatki wykonana z materiałów przyjaznych niewielkim zwierzętom i pochłaniająca drobne nieczystości oraz przykre zapachy (np. drewniana).
Dodatkowym wyposażeniem mogą być różnego rodzaju zabawki i miejsca do zabawy: karuzela, hamak lub specjalne gryzaki.
Dieta szynszyli: jaka karma dla szynszyli?
Szynszyle to gryzonie żywiące się roślinami. Ich naturalnym pożywieniem jest trawa, nasiona, owoce, inne małe rośliny. W domu możemy je żywić sianem, suszonymi ziołami, kiełkami lub warzywami i owocami w niewielkich ilościach. Kompleksowe źródło witamin i substancji odżywczych stanowią również gotowe pokarmy dla szynszyli. Karma powinna składać się przede wszystkim z siana, ziół, nasion zbóż i innych produktów roślinnych wysokiej jakości. Dodatkiem mogą być także gotowe smakołyki, takie jak kolby dla szynszyli. Ważne jest także wapno, które należy zawiesić w klatce tak, aby zwierzę miało do niego swobodny dostęp.
Jak dbać o szynszylę?
Szynszyle to gryzonie, które są aktywne głównie nocą, dlatego będą idealnym zwierzątkiem dla osób spędzających większość dnia poza domem, np. w pracy. Jeśli zwierzę będzie miało dostęp do wody, jedzenia i piasku może pozostać bez opieki nawet kilka dni. Szynszyle lubią aktywność, więc powinniśmy je codziennie wypuszczać z klatki na co najmniej godzinę. Wymagają także względnie stałej temperatury, dlatego nie możemy narażać ich na przeciągi lub przegrzanie. W trakcie dnia, kiedy śpią, należy również zapewnić im spokój, unikać głośnego słuchania muzyki czy telewizora.
Czy szynszyla jest odpowiednim zwierzątkiem dla dzieci?
Tak jak każde zwierzątko opieka nad szynszylą nauczy dzieci odpowiedzialności oraz systematyczności. Ze względu na łagodne usposobienie, chęć do towarzystwa i zabawy szynszyla na pewno będzie dobrym kompanem dla dziecka. Jednak należy pamiętać, że dzieci, szczególnie młodsze nie są w stanie samodzielnie opiekować się zwierzątkiem. Należy im raczej pozwolić asystować w opiece i z czasem, kiedy będziemy pewni zachowań zarówno dziecka, jak i szynszyli można pozwolić na samodzielną opiekę.