Jak pielęgnować sierść kota i psa?

Jak pielęgnować sierść kota i psa?

Uwielbiamy przytulać się do naszych pupili. Dotyk miękkiej sierści uspokaja nas, nasze czworonogi z kolei są wniebowzięte, kiedy drapiemy je po głowie, mierzwiąc włosy. Ale aby czynności te sprawiały przyjemność, a nie sprawiały ból lub zniechęcały, warto zadbać o właściwą pielęgnację sierści zwierzęcia. Jak pielęgnować sierść naszego pupila, aby była w doskonałej kondycji?

Najprościej i najskuteczniej – szczotki dla psa i dla kota

Podstawowym elementem w pielęgnacji sierści kota i psa jest szczotka. Na rynku znajdziemy bardzo wiele rodzajów: szczotki drewniane, plastikowe, jednostronne, dwustronne, z naturalnym włoskiem i sztuczne. Co zatem wybrać?

Jeśli szukamy szczotki dla kota, zwróćmy uwagę na włosie najlepsze będzie naturalne. Sprawi ono, że włosy będą rozczesane i podniesione, a skóra nie będzie podrażniona. Warto też wybrać drewnianą lub metalową rączkę, będzie ona trwalsza i bardziej wytrzymała od plastikowej.

Szczotki dla psa powinny być przede wszystkim dostosowane do długości włosa. Dobrym pomysłem będzie wybór dwustronnej szczotki, ponieważ takie przyrządy mają dwa rodzaje igieł lub włosia, co pomoże nam we właściwej pielęgnacji zarówno delikatnych włosów na brzuchu, jak i bardziej szorstkich np. na łapach. Jeżeli zależy nam także na neutralizowaniu nieprzyjemnego zapachu, warto rozważyć zakup szczotki jonizującej. Sierść będzie wówczas nie tylko rozczesana, ale również odświeżona.

Jak pielęgnować sierść psa i kota specjalną rękawicą?

Jeśli sierść naszego pupila nie jest skołtuniona i nie wymaga czesania grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami, możemy przeczesywać ją rękawicą. Dostępne są rękawice przystosowane do sierści kota, jak i psa. Zapewniają one prostotę i wygodę użycia, ponadto są też bardzo higieniczne. Proces czesania staje się przyjemnością dla właściciela i czworonoga, ponieważ rękawica czesze i masuje ciało czworonoga. Pozwala na pozbycie się starych, wypadających włosów, ułożenie sierści oraz oczyszczenie jej z kurzu i innych niewielkich zabrudzeń. Może jednak nie sprawdzić się przy długich włosach, tworzących się kołtunach i większych zabrudzeniach sklejających włosy.

Jak pielęgnować sierść kota

Furminator – czyli najskuteczniejszy sposób na usuwanie podszerstka

Furminator to przyrząd do usuwania podszerstka. Dzięki specjalnej budowie metalowe ostrza przymocowane na plastikowej rączce wyciągają martwy podszerstek bez niszczenia pozostałych włosów. Przyrząd przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji, działa delikatnie i pozwala na pozbycie się jedynie tej części sierści, która już wypadła. Bardzo dobrze sprawdzi się w okresie wzmożonego linienia. Na rynku znajdują się różne rodzaje furminatorów  przeznaczone dla kotów  i  psów  o różnej długości sierści. Warto zaznaczyć, że furminator nie powinien być używany zbyt często lub zbyt mocno, ponieważ może doprowadzić do wyłysienia (szczególnie wrażliwa jest sierść kota).

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór akcesoriów do pielęgnacji psów

Co wybrać? Zalety i wady szczotek, rękawic i furminatorów

 

Zalety

Wady

Szczotka

Bardzo dobrze rozczesuje, dobrze dobrana będzie podstawą pielęgnacji, czyści i masujeŹle dobrana może kłuć czworonoga lub ciągnąć za włosy

Rękawica

Wygoda użytkowania, oczyszcza z kurzu i niewielkich zabrudzeń, masujeNie radzi sobie z większymi zabrudzeniami i kołtunami

Furminator

Wyciąga jedynie martwy podszerstek, delikatny dla pozostałych włosówMoże doprowadzić do wyłysienia

Jak pielęgnować sierść pupila? Różne rodzaje sierści, różne potrzeby

Nie każdy wie, ale psia i kocia sierść może się bardzo różnić. W przypadku psów sierść dzieli się ze względu na różne kryteria, np. ze względu na strukturę wyróżnia się sierść jedwabistą, szorstką, gładką, lokowaną lub skręconą w sznury, sierść z podszerstkiem i bez niego. Ale to nie jedyny sposób. Chyba najpopularniejszym i najbardziej znanym podziałem jest długość sierści, w tym wypadku należy wymienić długą, krótką, mieszaną, średniej długości, ale także psy, które sierści nie posiadają w ogóle. Odpowiedzialny właściciel zanim rozpocznie odpowiednie zabiegi, w pierwszej kolejności dowie się jak pielęgnować sierść, aby dopasować swoje działania do potrzeb pupila.

W przypadku kotów należy mieć świadomość, że sierść to tak naprawdę specjalne okrycie, składające się z podszerstka, czyli krótkiego, delikatnego puszku oraz włosa okrywowego. Taka budowa jest bardzo ważna ze względu na prawidłową izolację termiczną zwierzęcia. Oczywiście zakładając, że nie jest to rasa pozbawiona sierści.

Czy dieta ma wpływ na kondycję sierści?

Dieta ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o utrzymanie odpowiedniego stanu zdrowia, a także kondycji. Nie inaczej jest w przypadku sierści i skóry. Koty i psy o szczególnie wymagającej szacie mogą wymagać dodatkowego wsparcia przez odpowiednią dietę lub też suplementy dla kota na skórę i sierść oraz suplementy na sierść dla psa. Dostępny jest szeroki wybór karm dla kota na skórę i sierść oraz karm dla psa na skórę i sierść, które zawierają składniki dbające o jej kondycję.

Sprawdź, co powinna zawierać dobra karma na sierść.

Olej z łososia

To wyjątkowo popularny składnik wielu karm oraz polecany suplement, który zawiera bogactwo wielonasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 dbających o kondycję skóry i sierści. Polecane są również inne oleje rybne. Mają one działanie przeciwzapalne, dlatego też są szczególnie polecane dla pupili, które problemy z sierścią i skórą wynikają z alergii lub problemów skórnych.

Wysokiej jakości białko

Koty i psy to mięsożercy, więc ich dieta powinna zawierać wysokiej jakości zwierzęce białko. Na problemy skórne polecane jest w szczególności białko ryb, dlatego też karmy o rybnych smakach są częstym wyborem. Są one bogate w niezbędne dla dobrej kondycji sierści witaminy i minerały.

Cynk

Jednym z minerałów niezbędnych w psiej i kociej diecie przy problemach z sierścią i skórą jest cynk. Ten pierwiastek odpowiada za jakość sierści oraz zdrową skórę, łagodzi objawy łuszczycy, a także ma wpływ na regenerację skóry i gojenie ran.

Biotyna

Biotyna, czyli inaczej witamina B7, wspomaga odbudowę włosia poprzez dostarczanie siarki do włosa. Zapobiega też nadmiernemu wydzielaniu łoju i przetłuszczaniu się sierści. Witaminy z grupy B są polecane na problemy ze skórą i sierścią, lecz wspomagają ją także witaminy A, C i K.

Karmy na piękną sierść

Rynek zoologiczny oferuje szeroki wybór karm na zdrową i piękną sierść dla kotów oraz dla psów. Wygląd sierści i stan skóry pupila to swojego rodzaju wizytówka zdrowia – oczywiście nie wszystkie problemy zdrowotne objawiają się poprzez pogorszenie kondycji sierści i skóry, jednak jeśli zauważamy w niej zmiany, warto przyjrzeć się bliżej zdrowiu pupila. W niektórych przypadkach wystarczy zapewnić mu lepszej jakości dietę, aby jego sierść odżyła i była piękna oraz lśniąca.

Jedną z popularnych karm dla kota na sierść i skórę jest TropiCat Beauty. To pełnoporcjowa sucha karma dla dorosłych kotów o wymagającej sierści i skórze. Zawiera składniki wspierające kondycję skóry i sierści, takie jak olej z łososia oraz jaja dostarczające metioniny, cysteiny i aminokwasów siarkowych, z których zbudowana jest keratyna, czyli białko tworzące włos. Pyszne i lekkostrawne połączenie kurczaka z ryżem zapewnia kotu wysoce przyswajalną dietę bogatą w niezbędne wartości odżywcze, w tym witaminy z grupy B i liczne minerały. Karma wspiera także trawienie i odporność oraz zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego.

Karmy na skórę i sierść szczególnie polecane dla psów to między innymi linia produktów Brit Grain-Free, która obejmuje szereg wysokiej jakości pokarmów przeznaczonych dla psów o wrażliwej sierści i skórze oraz układzie pokarmowym.

Brit

Witaminy na sierść

Witaminy, podobnie jak u ludzi są bardzo ważne dla zdrowia i kondycji czworonożnego przyjaciela. Ważne jest aby pamiętać, że najważniejszy jest odpowiedni wybór witamin. Muszą być one dopasowane do potrzeb naszego zwierzaka. Produkty przygotowane z myślą o kotach niekoniecznie będą dobrym rozwiązaniem dla psów i odwrotnie.

W przypadku kotów świetnym rozwiązaniem mogą okazać się preparaty wieloskładnikowe, z odpowiednio dopasowanymi witaminami i minerałami, największe znaczenie mają witaminy z grupy B. Biotyna (B7), kwas pantotenowy (B5) odbudują komórki włosa, zmniejszą wydzielanie łoju, dzięki czemu kocia sierść mniej się przetłuszcza.

U psów witaminy z grupy B również odgrywają duże znaczenie w dbaniu o kondycję sierści, ale także skóry zwierzęcia. Bardzo ważne są także witaminy A oraz E. Wybierając odpowiedni preparat należy dokładnie dopasować dawkowanie do psa. Niektóre suplementy dobierane są np. ze względu na wagę psa.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór akcesoriów do pielęgnacji kotów

Data publikacji: 10.08.2015

Udostępnij