Czy Twój pupil może zostać honorowym dawcą krwi?

Czy Twój pupil może zostać honorowym dawcą krwi?

Honorowe krwiodawstwo dla zwierząt? Czy to możliwe? Tak! Twój pupil także może zostać dawcą krwi i pomóc innym zwierzętom. Podobnie jak ludzie, psy czy koty również mogą bezpiecznie oddawać i w razie choroby, przyjmować krew. Jak odbywa się zwierzęce krwiodawstwo? Jakie warunki należy spełnić?

Czy pies i kot mogą oddawać krew?

Oddawanie krwi dla potrzebujących jest dla nas oczywiste. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zwierzęta także mogą zostać dawcami i pomagać innym. Najczęściej dowiadujemy się o tym kiedy, jest już późno i to nasz pupil jest w potrzebie. Z tego powodu warto zapoznać się z informacjami na temat honorowego krwiodawstwa krwi wśród zwierząt i włączyć się w tę szlachetną akcję.

Smutny pies

Jakie wymagania muszą spełnić?

Podobnie jak u ludzi, oddawanie krwi u zwierząt jest obwarowane wieloma zasadami. Dzięki temu mamy pewność, że przetaczana krew nie zawiera w sobie szkodliwych bakterii lub wirusów, a ponadto zwierzęta oddające krew, są bezpieczne podczas zabiegu. Czworonóg musi spełniać następujące wymagania:

  • być zdrowy

  • mieć odpowiednią wagę, czyli powyżej 27 kg u psów i 4 kg u kotów,

  • być we właściwym wieku, czyli między 10 miesiącem a 7 rokiem życia,

  • posiadać niezbędne szczepienia,

  • być regularnie odrobaczany,

  • ponadto: psy muszą być zabezpieczone przed pchłami i kleszczami, a koty niezarażone FIV i FeLV oraz muszą mieszkać w domu (nie wychodzić w nieznane miejsca).

Jak przygotować zwierzę do oddania krwi?

Aby oddanie krwi odbyło się bezpiecznie dla dawcy, wcześniej należy zadbać o następujące rzeczy:

  • zapewnić zwierzęciu stały dostęp do wody dzień przed donacją,

  • podać lekki posiłek nie później niż na 4 godziny przed zabiegiem,

  • nie stresować zwierzęcia.

Ponadto, aby zadbać o bezpieczeństwo dawcy, warto pamiętać o zachowaniu następujących terminów i odczekać:

  • 7 dni po szczepieniu na choroby zakaźne i wściekliznę oraz po odrobaczaniu,

  • 10 dni po drobnych zabiegach chirurgicznych,

  • 2 tygodnie po zakończeniu przyjmowania antybiotyku, oraz po przebytej ostrej chorobie,

  • 2 miesiące po wyleczeniu chorób zapalnych i uczuleniowych, oraz po operacjach,

  • 6 miesięcy po przetoczeniu krwi i wyleczeniu z babeszjozy.

Ile trwa oddanie jednej jednostki krwi? Jaką ilość krwi oddają pupile?

Zabieg pobrania krwi odbywa się podobnie jak u ludzi. Zwierzę zostaje położone na stole, tuż przed dostaje środek uspokajający. Krew pobiera się z tętnicy szyjnej przez około 20 minut. Cały czas opiekun jest obecny przy swoim pupilu. Podczas jednej wizyty pies oddaje ok. 450 ml krwi, natomiast kot ok. 50 ml. Po oddaniu krwi ponowne pobranie jest możliwe po trzech tygodniach.

Zwierzęcy dawcy dostają w zamian za oddaną krew 3-kilogramowy worek dobrej karmy, niekiedy placówki oferują również preparaty zabezpieczające przed pchłami i kleszczami. Co więcej, bezpłatnie otrzymamy wyniki badań krwi pupila. Niewątpliwą zaletą jest także fakt, że w przypadku potrzeby transfuzji krwi zwierzę-dawca otrzyma krew poza kolejnością.

Czym jest Weterynaryjny Bank Krwi?

Weterynaryjne Banki Krwi to jednostki, w których możliwe jest oddanie krwi, a także jej pobranie w razie konieczności (krew jest dostępna dla lekarzy weterynarii). Koncepcja weterynaryjnego banku krwi powstała na początku lat 90. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W 1991 roku powstała organizacja Association of Veterinary Hematology and Transfusion Medicine, która wyznaczyła standardy dla krwiodawstwa zwierząt na całym świecie. W Polsce weterynaryjne banki krwi działają od 2003 roku, kiedy powołano do życia Weterynaryjny Bank Krwi im. Milusia. Obecnie na terenie kraju działa kilkanaście jednostek i sukcesywnie powstają kolejne.

Jak dużo zwierząt oddaje krew?

Krew pobrana od zwierząt jest dostępna przez 24 godziny i 365 roku w roku dla wszystkich lekarzy weterynarii w Polsce. Zazwyczaj dawcy podpisują umowę z weterynaryjnym bankiem krwi. Zobowiązują się zostać dawcami przez rok i w tym czasie oddają krew od 6 do 10 razy. Z uwagi na zapotrzebowanie, nowi dawcy wciąż są potrzebni. Szczególnie chętnie banki szukają dawców-kotów, których jest zbyt mało.

Udostępnij