Jak rozpoznać instynktowne zachowania kota? Zapewne wiecie, że kot domowy ma swoich przodków w dziko żyjących kotowatych. Jest zatem stuprocentowym drapieżnikiem, co możemy zaobserwować nie tylko w sposobie jego żywienia, ale również w behawiorze. Wiadomo także, iż tryb życia domowego mruczka znacznie różni się od życia dzikich kuzynów. Natomiast pewne zachowania są wspólne dla wszystkich kotowatych i nie zmieniły się na przestrzeni lat, które upłynęły od udomowienia kotów. Mowa tu oczywiście o instynktownych zachowaniach kota.
Instynktowne zachowania kota
Niektóre zachowania naszych podopiecznych mogą zaskakiwać i dziwić. Niemniej jednak patrząc na nie z punktu widzenia kocich przodków, sprawa nieco się rozjaśnia. Dlaczego kot uwielbia gonitwę za pluszową myszką? Najzwyczajniej w świecie poluje na ofiarę, która stanie się jego posiłkiem! A ocieranie się o nogi lub meble? Czy to wyraz sympatii? Niekoniecznie! Te i inne instynktowne zachowania kota sprawiają, że Twój kot jest naprawdę szczęśliwy i ma szansę być prawdziwym kotem.
Polowanie
W każdym kocie drzemie prawdziwy drapieżnik. Polowanie i zdobywanie pożywienia to instynktowne zachowania kota, które nie osłabły mimo udomowienia. Co ciekawe, mimo iż polowanie na zdobycz jest zapisane w kocich genach, kocięta uczą się łowienia również poprzez naśladowanie matki. Młode koty, które nie miały okazji obserwować dorosłego kota „w akcji”, prawdopodobnie będą gorszymi łowcami.
Z pewnością kot wychodzący na zewnątrz znajdzie mnóstwo okazji do wypełnienia swojego cyklu łowieckiego. Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku kotów niewychodzących. Nie mają one bezpośredniego kontaktu ze swoimi potencjalnymi „ofiarami”, dlatego musimy zapewnić im taką możliwość. Jak to zrobić? Najlepiej poprzez zabawę! Upewnijmy się, że cykl łowiecki naszego przyjaciela zawiera wszystkie potrzebne etapy – polowanie, zabawę zdobyczą, a następnie jedzenie! Tak, po „udanym polowaniu” następuje idealny moment, by nakarmić kota.
Karma Bozita dla kotów to dieta typu premium, która zapewni Twojemu kotu zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Wysoka smakowitość, duża zawartość mięsa, lekkostrawność, a także szeroka gama smaków – Twój kot ma w czym wybierać!
Znaczenie terytorium
Drapieżniki to zwierzęta bardzo mocno terytorialne. Kot domowy, jak na drapieżnika przystało, zaznacza swoje terytorium. Te instynktowne zachowania kot wykonuje na kilka sposobów:
- Znaczenie moczem – jest to zdecydowanie najbardziej kłopotliwa i uciążliwa metoda zaznaczenia swojej obecności! Mocz niekastrowanego kocura ma bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach. Dlatego też znaczenie moczem to jedna z istotnych przyczyn kastracji kocurów. W większości przypadków kastracja pozwala wyeliminować problem znaczenia.
- Ocieranie się o przedmioty, nogi człowieka – to instynktowne zachowanie kota, które ma na celu pozostawienie swojego zapachu w otoczeniu, a tym samym oznaczenie swojego terenu.
- Drapanie – nic dodać, nic ująć! Poprzez drapanie kot pozostawia informację nie tylko zapachową, ale również wizualną. Jeśli nie chcesz, by Twój kot pozostawiał ślady na meblach, musisz umożliwić mu drapanie w innych miejscach. Idealnym rozwiązaniem będzie drapak.
- Lizanie – oprócz tego, że kojarzy się nam z oznaką kociej sympatii, jest także formą kociego przekazu. „Jesteś mój!” – mówi Twój kot.
Ugniatanie łapkami
Na pewno każdy z was zaobserwował u swojego kota zwyczaj ugniatania łapkami swojego posłania lub naszych kolan. To zachowanie instynktowne, które pojawia się od pierwszych dni życia kociąt. Ugniatając łapkami gruczoł mlekowy matki, stymulują one produkcję mleka. Ugniatanie jest dla kota metodą wyrażenia zadowolenia i poczucia bezpieczeństwa, ponieważ takie uczucia towarzyszą mu podczas ssania mleka od kociej mamy.
Pozwól, by Twój kot mógł być kotem
Wszystkie instynktowne zachowania kota sprawiają, że Twój pieszczoch jest prawdziwym kotem. Możliwość wyrażania swoich instynktów jest kotu niezbędna do szczęścia. Z kolei brak możliwości wypełniania instynktów może skutkować narastającą kocią frustracją, co przekłada się na relację kot-człowiek. Jeśli chcesz, aby Twój kot był szczęśliwy, pozwól mu postępować zgodnie ze swoją naturą, tak by mógł być kotem w 100%.