Jak człowiek z kotem, czyli jak nawiązać więź z kotem?

Jak człowiek z kotem, czyli jak nawiązać więź z kotem?

Koty często postrzegane są jako indywidualiści chadzający własnymi ścieżkami. Wiele ludzi uważa, że z kotem nie da się nawiązać prawdziwej więzi. Czy to aby na pewno prawda? Zdecydowanie nie! Zatem jak nawiązać więź z kotem? Przedstawiam krótki przewodnik o tym, jak człowiek z kotem mogą się zaprzyjaźnić.

Jak człowiek z kotem – co jest najważniejsze w relacji?

Tak jak w przypadku każdej innej relacji, nawiązując więź z kotem, musimy dać naszemu zwierzęciu wolność. To on powinien zdecydować, kiedy chce spędzać z nami czas, kiedy ma ochotę na zabawę lub pieszczoty. Nie róbmy niczego na siłę, ponieważ taka postawa może wywołać kocią frustrację.

Gdy człowiek z kotem się poznają, istotna jest również duża doza cierpliwości. Zapewne minie trochę czasu, zanim nauczymy się odczytywać język ciała i zrozumiemy różne zachowania naszego mruczącego przyjaciela. Kot, który przychodzi do nowego domu, również musi nauczyć się zwyczajów w nim panujących.

Poświęcaj kotu czas

Chyba nikogo nie dziwi, iż nawiązanie więzi z kotem wymaga wspólnie spędzanego czasu. Gdy kot przychodzi do nowego miejsca, najpierw daj mu możliwość wyciszyć się i uspokoić. Pozwól mu poznać nieznany dotąd teren i obwąchać każdy kąt. Poobserwuj, jak zachowuje się w różnych sytuacjach. Daj mu szansę, by mógł pokazać Ci, jaki jest. Co lubi, a za czym nie przepada. Mam tu na myśli preferencje dotyczące zarówno zabawy, wspólnego spędzania czasu, pieszczot, jak i te dotyczące jedzenia. Gdy tylko zwierzę oswoi się z nowym otoczeniem i poczuje się bezpiecznie, przychodzi czas na bliższe poznanie. Pamiętaj jednak, że w relacji człowiek z kotem nic nie może być robione na siłę. Stopniowo próbuj nowych zabaw i pieszczot, tak by kot mógł wybrać te, za którymi przepada.

Zabawa z kotem

Choć niektórym może to wydawać się dziwne, zabawa z kotem jest jednym z istotnych aspektów relacji kot – człowiek. Zabawa nie musi trwać długo, ale ważne jest, byś codziennie bawił się ze swoim kotem, gdyż koty uwielbiają rytuały. Pomijając fakt, iż kot podczas zabawy zaspokaja swój instynkt łowiecki, jest to doskonały sposób na codzienne wspólne spędzanie czasu. Oczywiście pierwsze zabawy z kotem odbywają się metodą „prób i błędów”. Musisz nauczyć się, co lubi Twój kot.

Żywienie

„W zdrowym ciele zdrowy duch”! Karmienie kota sprzyja budowaniu z nim pozytywnej relacji. Zadbaj o to, aby karma Twojego ulubieńca była nie tylko smakowita, ale też zdrowa i pełnowartościowa. Dieta Bozita to karma typu premium, przygotowywana z wysokiej jakości surowców, niezawierająca zbędnych dodatków. Jest karmą lekkostrawną i zawierającą wszystkie składniki odżywcze, które są potrzebne Twojemu kotu.

Pieszczoty

Kot z reguły sam wybiera (odpowiedni dla siebie) moment na pieszczoty i przytulanie. Nie każdy kot lubi każdy rodzaj pieszczoty. Większość kotów nie przepada za dotykiem okolicy brzuszka czy łap. Natomiast drapanie za uszami lub pod brodą oraz głaskanie po grzbiecie zazwyczaj spotka się z aprobatą. Pozwól swojemu kotu pokazać Ci, co sprawia mu największą przyjemność. Pamiętaj również, by nie przytulać i pieścić kota wbrew jego woli – postępowanie „na siłę”, tylko wedle własnego uznania, sprzyja negatywnym uczuciom i frustracji zwierzęcia.

Koci język

Aby nawiązać więź z kotem przede wszystkim musisz nauczyć się odczytywać koci język. Kot wyraża swoje uczucia i nastrój mową ciała. Gdy uważnie poobserwujesz swojego kociego przyjaciela, zaczniesz rozróżniać jego nastroje. Będziesz wiedział, kiedy mówi „jestem chętny się poprzytulać”, a kiedy chce powiedzieć „nie zbliżaj się do mnie!”. „Rozmowa” z kotem i uszanowanie jego uczuć jest czynnikiem kluczowym do nawiązania satysfakcjonującej więzi człowieka z kotem.

Udostępnij