Jak oduczyć psa gryzienia?

Jak oduczyć psa gryzienia?

Gryzienie to jedna z czynności fizjologicznych, która w psim świecie jest czymś zupełnie normalnym. Poprzez gryzienie pies poznaje otoczenie i nowe przedmioty. Jest to sposób na relaks i zabawę. Pomaga także rozprawić się ze swędzącymi dziąsłami, szczególnie podczas wymiany uzębienia.

Niestety gryzienie może przysporzyć kłopotów psiemu właścicielowi. Jak więc oduczyć psa gryzienia?

Dlaczego pies gryzie?

Powodów, przez które psy gryzą dane przedmioty, a nieraz również własnych opiekunów lub inne zwierzęta, jest całkiem sporo. Co więcej, nieraz gryzienie wynika z połączenia kilku motywów. Aby więc w pełni zrozumieć czworonoga należy zapoznać się z każdym z nich, a następnie przeanalizować zachowania pupila.

Wymiana zębów mlecznych

Wymiana zębów mlecznych

Młode psiaki, które znajdują się w okresie wymiany „mleczaków” na stałe zęby, podgryzają i żują niemal wszystko, co napotkają na swojej drodze. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż dziąsła czworonoga wywołują u niego poczucie swędzenia, co wprawia psa w dyskomfort. Gryzienie ma wówczas na celu zredukowanie nieprzyjemnego uczucia, jednak nieraz odbywa się to kosztem powodowania zniszczeń na obszarze całego domu lub mieszkania. Ucierpieć mogą również ręce opiekunów, gdyż ząbki szczeniaka okazują się wyjątkowo ostre.

Właściciele są w stanie przyczynić się do zmniejszenia dyskomfortu odczuwanego przez czworonoga, a wśród przydatnych w tym celu akcesoriów wyróżnia się przede wszystkim zabawki typu Kong. W ich wnętrzu możliwe jest bowiem umieszczenie pasty lub pokarmów w mokrej wersji, a następnie ich zamrożenie i podanie zwierzęciu. Rozwiązanie to uśmierza ból i swędzenie dziąseł, tym samym przynosząc pupilowi ulgę, a także zapobiegając podgryzaniu domowego wyposażenia.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości akcesoriów Kong dla psów

Długotrwała nuda

Dlaczego pies gryzie - Długotrwała nuda

Gryzienie przedmiotów, szczególnie podczas nieobecności opiekunów, może być oznaką niewystarczającej stymulacji zarówno w fizycznym, jak i psychicznym aspekcie. Wówczas tego typu zachowania stanowią niejako formę rozładowania nadmiaru energii, która drzemie w czworonogu, a także próbę zwrócenia uwagi właścicieli na to, że psiak jest nieszczęśliwy. Niestety, jeśli opiekunowie zdecydują się zignorować problem, gryzienie i żucie wyposażenia domu może przeobrazić się w nawyk, który to z kolei bardzo ciężko będzie zniwelować. Niewskazanym jest więc udawanie, że problem nie istnieje, a raczej zagwarantowanie zwierzęciu odpowiednich dawek ruchu oraz stymulacji intelektualnej.

Nadmierny stres

Gryzienie, żucie, a także lizanie, to czynności, które u psów mają działanie uspokajające. Jest to ich naturalny mechanizm mający na celu zredukowanie odczuwanego stresu w momencie, gdy czują się wyjątkowo przytłoczone. Jeśli więc pupil doświadcza nadmiernej ilości stresujących bodźców, opiekunowie powinni zadbać o jego komfort psychiczny poprzez umożliwienie mu kontrolowanego gryzienia lub żucia, na przykład poprzez specjalne przysmaki lub zabawki. Jest to szczególnie przydatne u nieco bardziej lękliwych psów, które niezbyt dobrze reagują na nowe i nieznane sytuacje (np. podróże, przeprowadzki, wizyty w zatłoczonych miejscach).

Samotność

Samotność

Długotrwała nieobecność opiekunów za dnia nieraz wywołuje u czworonogów poczucie osamotnienia, tęsknoty oraz smutku. I choć niektóre psiaki nieco lepiej radzą sobie w samotności, tak inne mogą wówczas wykazywać niszczycielskie zachowania, tym samym gryząc i niszcząc rozmaite przedmioty na powierzchni domu lub mieszkania. Bardzo często dotyczy to ras towarzyszących, wśród których ryzyko wystąpienia lęku separacyjnego okazuje się znaczące.

Sprawdź: Małe psy – rasy do mieszkania

Poczucie zagrożenia, strach lub odwzajemnienie ataku

Poczucie zagrożenia, strach lub odwzajemnienie ataku

Kolejnym powodem, przez który czworonogi mogą uciekać się do gryzienia (szczególnie ludzi lub innych zwierząt) jest odczuwanie zagrożenia ze strony otoczenia, na przykład w kontakcie z nieznajomym człowiekiem wkraczającym na posesję zwierzęcia. Wówczas psy niejako mają do wyboru dwa instynktowne odruchy – walkę lub ucieczkę. Dotyczy to również sytuacji, w których psiak jest atakowany zarówno przez człowieka, jak i obce zwierzę. 

Zobacz: Agresywny pies – przyczyny i rozwiązania na agresję u psa

Jak oduczyć psa gryzienia – rozpocznij psią edukację już w wieku szczenięcym!

Jak oduczyć psa gryzienia - rozpocznij psią edukację już w wieku szczenięcym!

Zęby szczeniaka są ostre jak szpilki. Jeśli nie chcesz, aby Twój pies gryzł Ciebie i innych domowników, musisz postawić mu granice. Dlatego, aby oduczyć psa gryzienia po rękach czy gryzienia przedmiotów codziennego użytku, należy jak najwcześniej rozpocząć naukę.

Szczenię „pobiera” pierwsze nauki od swojej matki i rodzeństwa. Innymi słowy, zabawa i interakcje z psami uczą malucha, że gdy ugryzie zbyt mocno, jego brat zapiszczy, a mama na pewno zareaguje, rozdzielając walczące rodzeństwo.

W okresie wzrostu zębów mlecznych, a także podczas wymiany uzębienia z mlecznego na stałe ( od trzeciego do siódmego miesiąca życia), psie dziąsła mocno swędzą. To jedna z przyczyn, dla których szczenięta uwielbiają gryźć wszystko, co „wpadnie” im do pyszczka.

Chcąc oduczyć psa gryzienia, musisz przede wszystkim pamiętać o tym, by prawidłowo bawić się z czworonogiem. Jeśli pozwolisz mu na podgryzanie Twoich rąk czy stóp, pies uzna to za normę i będzie powtarzał takie zachowanie nie tylko w wieku szczenięcym, lecz również jako dorosły pies.

Baw się ze szczeniakiem gryzakami i szarpakami, ale zareaguj od razu, jeśli pies gryzie Ciebie. Aby oduczyć psa gryzienia, przerwij zabawę w momencie, w którym zwierzę Cię ugryzie. Odejdź od niego, zareaguj komendą i odczekaj kilka minut. Następnie rozpocznij zabawę na nowo. Przy ponownym ugryzieniu po raz kolejny przerwij zabawę. Bądź konsekwentny, tak by Twój czworonóg zrozumiał, że nie podoba Ci się jego zachowanie. Powyższy schemat należy powtarzać aż do skutku.

Jak oduczyć psa gryzienia przedmiotów codziennego użytku?

Jak oduczyć psa gryzienia przedmiotów codziennego użytku?

Gryzienie mebli, dywanów i innych przedmiotów codziennego użytku bardzo często powodowane jest psią bezczynnością, nudą lub frustracją. Nieraz tego typu zachowania stanowią również próbę zwrócenia na siebie uwagi opiekunów. Dlatego pies pozostawiony sam sobie przez cały dzień może odczuwać frustrację, a do jego życia z pewnością zakradnie się uciążliwa nuda.

Aby oduczyć psa gryzienia przedmiotów, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

1. Zapewnij psu maksimum rozrywki i ruchu, tak by się zmęczył i w domu mógł odpocząć po wycieczce/spacerze/treningu. Pies, który otrzymał odpowiednią dawkę ruchu, podczas Twojej nieobecności będzie odsypiał wysiłek fizyczny.

2. Baw się ze swoim czworonogiem tylko przedmiotami do tego przeznaczonymi. Gryzaki, piłki, czy też szarpaki to tylko niektóre z wielu możliwości. Dlatego jeśli Twój pies próbuje gryźć inne przedmioty, od razu przerywaj zabawę i podsuwaj mu zabawki.

3. Jeśli pomimo wypełnienia punktów pierwszego i drugiego, Twojemu psu nadal zdarza się „poczęstować się” Twoim kapciem lub podgryzać sofę, warto zaopatrzyć się w klatkę kenelową. Przyzwyczajenie psa do klatki pomoże Ci uniknąć zniszczeń w domu podczas Twojej nieobecności, podczas gdy pies zyska wygodne schronienie (przy prawidłowym postępowaniu pies nie będzie miał negatywnych skojarzeń z klatką).

Jak oduczyć psa gryzienia spowodowanego złymi doświadczeniami z przeszłości?

Jak oduczyć psa gryzienia spowodowanego złymi doświadczeniami z przeszłości?

Nie zawsze zostajemy opiekunami psa już w wieku szczenięcym. Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy do naszego domu przychodzi na przykład pies ze schroniska, o którego poprzednich i często złych przeżyciach niewiele wiemy. O ile, jeśli zapewnimy szczeniakowi odpowiednią ilość ruchu i zabawy, a także możliwość rozwoju intelektualnego, nie powinien gryźć nas i przedmiotów w domu, sytuacja jest znacznie trudniejsza w przypadku zalęknionego lub agresywnego zwierzęcia.

Pies, który się boi, może próbować gryzienia w geście samoobrony. Adoptując psa „po przejściach”, musisz uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości. Najpierw bacznie obserwuj zachowanie czworonoga i wyciągaj wnioski. Czy Twój pies kuli się, gdy podniesiesz rękę za wysoko? Szczeka na miotłę lub wielką czarną walizkę? Takie zachowania mogą świadczyć o doznanej przez niego krzywdzie.

Chcąc oduczyć psa gryzienia spowodowanego lękiem, należy budować relację z nim powoli i stopniowo. Na początku musisz zdobyć zaufanie zwierzęcia, pokazać mu, że z Tobą nic mu nie grozi. Dlatego nie wykonuj gwałtownych ruchów i w obecności psa zachowuj się spokojnie. Staraj się unikać sytuacji potencjalnie stresujących Twojego czworonoga.

By oduczyć psa gryzienia powodowanego strachem i agresją, warto również zasięgnąć rady behawiorysty. Wykwalifikowany specjalista pomoże ustalić przyczynę gryzienia i podsunie rozwiązania adekwatne do relacji konkretnego właściciela z konkretnym czworonogiem. Bo każdy pies oprócz tego, że jest psem, jest również indywidualistą!

Zobacz: Kto to jest behawiorysta?

Data publikacji: 04.03.2020

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości gryzaków dla psów

Udostępnij