Chihuahua – „kieszonkowy” pies

Chihuahua – „kieszonkowy” pies

Chihuahua to najmniejsza ze znanych ras psów na świecie. Uroczy wygląd to jednak nie wszystko, co czworonogi te mają do zaoferowania. W ich miniaturowych ciałkach kryje się bowiem zaskakująca odwaga, inteligencja, a także niezwykły potencjał. I choć rasa niejednokrotnie jest postrzegana przez pryzmat żywej maskotki, która bez problemu zmieści się w torebce, tak w rzeczywistości psiaki te wykazują własne potrzeby i wymagania, a ich silny charakter nieraz daje o sobie znać.

Przekonaj się, jakie cechy wyróżniają rasę chihuahua i co warto wiedzieć przed zakupem czworonoga.

Zobacz: Małe psy – rasy do mieszkania

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 1,8–2,7 kg

wzrost: 15-23 cm

 maść biała, czarna, płowa, czekoladowa, złota
długość życia  od 12 do 20 lat
główne cechy  szybkie, czujne, wierne

Wygląd i wzorzec rasy

Wygląd i wzorzec rasy

Pomimo tego, że postura psów rasy chihuahua wydaje się być niezwykle delikatna, a zarazem krucha i podatna na wszelkie urazy, w rzeczywistości stworzenia te cechują się stosunkowo dużą wytrzymałością, a także solidną i mocną budową.

Wysokość rasy w kłębie najczęściej mieści się w granicach od 16 do 20 cm, jednak wzorzec o wiele bardziej skupia się na wadze przedstawicieli. Idealna jej wartość powinna wynosić 1,5-3 kg, choć dopuszczalne są również lżejsze osobniki (poniżej 1,5 kg). Zdecydowanie większa uwaga przykuwana jest natomiast psom, których waga przekracza granicę 3 kg. Wówczas mogą one być dyskwalifikowane.

Najbardziej charakterystyczna część ciała chihuahuy to prawdopodobnie jego głowa, która przyjmuje zaokrąglony kształt, nieco przypominający jabłko. Ponadto czoło jest wypukłe, a przełom czołowo-nosowy szeroki. Rasa posiada również ciemne, duże i okrągłe oczy, a także delikatnie zadarty nosek. Uszy pieska przykuwają uwagę, gdyż przyjmują one stosunkowo duże rozmiary.

Rasa występuje w dwóch odmianach – krótkowłosej i długowłosej. Pierwsza z nich cechuje się gładką i przylegającą do ciała okrywą, która jest również miła w dotyku. Chihuahua długowłosa posiada gęsty podszerstek oraz włosie, które przyjmuje delikatnie falistą lub całkowicie prostą strukturę. Wówczas mamy także do czynienia ze specyficznymi „piórkami” na uszach, ogonie, kończynach oraz szyi. Co ciekawe, zarówno przy odmianie krótkowłosej, jak i długowłosej, wzorzec dopuszcza niemal wszelkie możliwe barwy oraz ich kombinacje. Wyjątkiem okazują się wyłącznie czworonogi o marmurkowym odcieniu.

Chihuahua – szczeniaki i hodowla

Chihuahua - szczeniaki i hodowla

W związku z tym, że rasa cieszy się dużą popularnością oraz zainteresowaniem niemal na całym świecie, wybór renomowanej hodowli, która dba o dobrostan wszystkich swoich podopiecznych, jest niezwykle ważny. Łatwo jest bowiem natrafić na rozmaitych pseudohodowców traktujących psy w niehumanitarny sposób, jednocześnie kierując się wyłącznie chęcią zysku, a nie samopoczuciem zwierząt.

Co więcej, małe rozmiary przedstawicieli rasy chihuahua sprawiają, że niejednokrotnie porody przebiegają w skomplikowany, a także niebezpieczny sposób. Wykwalifikowani hodowcy zdają sobie wówczas sprawę z konieczności zagwarantowania czworonogom odpowiedniej opieki, a także otoczenia ich szczególną troską. Renomowana hodowla daje również pewność, że psy nie są dopuszczane do rozrodu w nadmiernym stopniu, co z kolei wpływa na jakość ich życia.

Cena szczeniąt

Cena szczeniąt

Ceny szczeniąt rasy chihuahua są uzależnione od różnorodnych czynników. Zalicza się do nich między innymi renomę hodowli, osiągnięcia rodziców, a nawet płeć, czy tez umaszczenie lub odmiana zwierzęcia. Rodowodowe osobniki najczęściej kosztują w granicach 5000-7000 zł. Nieraz zdarzają się jednak sytuacje, w których kwoty te sięgają nawet okolic 12000-13000 zł. Rasa zdecydowanie nie należy więc do najtańszych. Warto jednak unikać hodowców, którzy oferują niedrogie psiaki, gdyż w niemal wszystkich przypadkach świadczą one o pseudohodowli.

Historia rasy chihuahua

Jednoznaczne określenie pochodzenia rasy jest niezwykle skomplikowane. Wiadomym jest, że jej nazwa pochodzi od miasta (oraz stanu) położonego w północnym Meksyku. Rozmaite legendy wspominają również, że czworonogi te towarzyszyły duszom zmarłych w drodze do zaświatów. I choć tego typu historie brzmią nadzwyczajnie pięknie, tak w rzeczywistości psiaki niejednokrotnie traciły życie, aby zostać złożonymi w ofierze.

Według badaczy, rasa chihuahua wywodzi się od psów, które nosiły nazwę techichi. Ich hodowlą zajmowali się Toltekowie, czyli lud przebywający na obszarach Meksyku przed Aztekami. Kolejne źródła zakładają, że rasa powstała na skutek krzyżówki techichi oraz meksykańskiego xolo. Jeszcze inne mówią natomiast, iż psy w typie chihuahua przybyły na tereny dzisiejszego Meksyku przez Montezumę, czyli ostatniego władcę Azteków.

Niegdyś rasa uchodziła za niezwykle wyjątkową, a zarazem bardzo cenną. W ich posiadanie mogły wejść jedynie szlachetnie urodzone jednostki. Co więcej, aż do XIX wieku świat niemal całkowicie nie słyszał o takich czworonogach, jak chihuahua. Wówczas turyści przybywający do Meksyku zainteresowali się jednak miniaturowymi stworzeniami, tym samym decydując się na ich zakup.

Z biegiem lat rasa zyskiwała popularność niemal na całym świecie, choć na obszarach Europy jej rozkwit nastąpił dopiero po II wojnie światowej.

Chihuahua – charakter i usposobienie

Chihuahua – pielęgnacja i opieka

Chihuahua to pies, który jest radosny i pełen energii. Lubi zabawę i w ciągu dnia jest wyjątkowo aktywny. Jego niewątpliwie pozytywną cechą jest fakt, że bardzo przywiązuje się do właściciela. Jest wobec niego lojalny i często nie odstępuje na krok. Na co dzień lubi być w centrum zainteresowania. Swoim zachowaniem zwraca na siebie uwagę, jeśli przez dłuższy czas jest ignorowany.

Pies, pomimo swoich rozmiarów, jest bardzo odważny. Skutecznie broni swojego terytorium, a gdy w okolicy pojawia się zagrożenie chihuahua przystępuje do intensywnego szczekania. Jednocześnie warto zaznaczyć, że rasa nie odznacza się szczególną ufnością. Dlatego też pupil będzie potrzebował odpowiedniej socjalizacji, a także spokojnego podejścia do nowych osób, zwierząt, a nawet sytuacji. W momencie, gdy zwierzę oswoi się z danym otoczeniem, jest ono niezwykle przyjazne, sympatyczne oraz radosne, często zachęcając do wspólnych zabaw lub domagając się pieszczot.

Choć wiele osób wciąż postrzega rasę jako pieski „torebkowe” lub czworonogi, które najlepiej czują się na rękach swojego opiekuna, w rzeczywistości chihuahua wymaga stosunkowo dużych ilości aktywności fizycznej. Krótkie i drobne łapki nieraz szybko ulegają zmęczeniu, dlatego też wszelkie zabawy powinny być dostosowane do kondycji pupila.

Wychowanie i tresura

Wychowanie i tresura

Choć rasa często traktowana jest z nadzwyczajną ostrożnością, a opiekunowie nieraz chronią czworonogi przed rozmaitymi sytuacjami oraz unikają tresury, w rzeczywistości chihuahua chętnie nabywa nowe umiejętność, a także lubi się uczyć. Co więcej, ciekawość oraz inteligencja pupila sprawiają, że psiak pojmuje nowe komendy w szybkim tempie.

Wychowanie chihuahuy powinno rozpocząć się od nauki czystości oraz sygnalizowania wszelkich potrzeb fizjologicznych. Małe pęcherze piesków sprawiają bowiem, że niejednokrotnie opiekunowie muszą zmagać się z odchodami na powierzchni domu lub mieszkania. Co więcej, nawet dorosłe osobniki nieraz najzwyczajniej nie są w stanie pomieścić w sobie zbyt dużych ilości moczu, przez co będą one wymagały częstszych spacerów.

Rasa uchodzi również za nieufną, a nieraz wręcz strachliwą. Z tego względu konieczne jest zadbanie o prawidłową socjalizację oraz unikanie nadmiernej opiekuńczości względem zwierzęcia. Choć miniaturowe rozmiary i uroczy wygląd sprawiają, że właściciele często starają się ochronić pupila przed wszystkim, co mogłoby mu zagrażać, chihuahua w wielu przypadkach doskonale poradzi sobie samodzielnie. W momencie, gdy pies nie będzie miał możliwości swobodnego poznawania świata, w przyszłości może okazać się nadzwyczajnie bojaźliwy.

Warto jednak zaznaczyć, że wychowanie i tresura czworonoga powinny odbywać się w przyjaznej oraz komfortowej atmosferze. Rasa źle znosi bowiem kary, krzyk oraz napiętą sytuację, przez co o wiele lepsze rozwiązanie stanowią pozytywne wzmocnienia, nagrody takie, jak pochwały i przysmaki oraz wzajemne zrozumienie.

Zabawki dla chihuahuy

Zabawki dla chihuahuy

Chihuahua to radosny, żywiołowy i aktywny psiak, który uwielbia spędzać czas ze swoimi opiekunami. Zdecydowanie warto więc zaopatrzyć się w akcesoria takie, jak rozmaite piłki, gryzaki, czy też pluszowe maskotki.

Co więcej, rasa wymaga również stymulacji intelektualnej, przez co doskonałym wyborem mogą okazać się zabawki typu Kong oraz wszelkie akcesoria interaktywne, mające na celu zajęcie uwagi czworonoga nawet na stosunkowo długi czas. Ponadto produkty z tej kategorii rozwijają także umiejętności pupila, a jednocześnie przynoszą mu ogrom zabawy i satysfakcji. 

Chihuahua – pielęgnacja i opieka

Pielęgnacja chihuahuy jest uzależniona głównie od rodzaju okrywy zwierzęcia. Chihuahua krótkowłosa będzie wymagała regularnego wyczesywania sierści, szczególnie w okresach linienia. Opieka nad tą odmianą jest jednak znacznie łatwiejsza, niż w przypadku długowłosych czworonogów. Te z kolei mogą gubić sierść w znacznie większym stopniu, tym samym wymagając częstszych zabiegów pielęgnacyjnych. Dłuższa okrywa wykazuje bowiem skłonności do kołtunienia się, co obniża komfort zwierzęcia i może okazać się uciążliwe.

W przypadku opisywanej rasy nie zaleca się natomiast częstych kąpieli, gdyż czworonogi te uchodzą za stosunkowo czyste, jednocześnie starannie dbając o swoją higienę. Ponadto mogą one wykazywać również skłonności do łatwych przeziębień, przez co kąpiel powinna stanowić wręcz ostateczność.

Szczególną uwagę należy jednocześnie poświęcać oczom oraz zębom psiaka. Rasa ma bowiem predyspozycje do rozmaitych dolegliwości, przez co bieżąca kontrola stanu zdrowia pupila odgrywa niezwykle istotną rolę.

Dieta i żywienie rasy

Dieta i żywienie rasy

Odpowiednio dopasowana dieta wpływa nie tylko na zdrowie, ale również ogólne samopoczucie oraz wygląd czworonoga. Z tego względu każdy opiekun powinien zadbać o to, aby jego pies otrzymywał wysokiej jakości karmę, która zaspokoi jego najważniejsze potrzeby oraz dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dla piesków tej rasy najlepsza będzie karma dla psów małych i miniaturowych.

Niezwykle istotny jest jednak fakt, iż miniaturowa budowa chihuahuy sprawia, że żołądek zwierzęcia nie jest w stanie pomieścić zbyt dużych ilości pokarmu. Powszechnie przyjęło się więc uznawać, że jednorazowa porcja karmy wynosi mniej-więcej jedną łyżkę. Ponadto kluczowym jest również dopasowanie konkretnych ilości pożywienia do aktualnych wymagań stworzenia, uwzględniając przy tym jego wiek, wagę, stan zdrowia oraz aktywność fizyczną.

Czworonogi rasy chihuahua nieraz wykazują tendencję do nagłych spadków glukozy, co z kolei może prowadzić nawet do chwilowej utraty przytomności. Z tego względu pupil będzie potrzebował regularnych posiłków, a także odpowiedniej opieki.

Co więcej stworzenia te z łatwością ulegają odwodnieniu, przez co potrzebują stałego dostępu do świeżej i czystej wody.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psów chihuahua

Zdrowie i długość życia

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż chihuahua to długowieczna rasa, a zdrowe osobniki żyją średnio około 14 lat. Nieraz zdarzają się jednak przypadki, w których wyjątkowo silne i odporne psiaki dożywają nawet okolic 20 lat. Niestety, opiekunowie i ich podopieczni niejednokrotnie muszą zmagać się z rozmaitymi dolegliwościami oraz schorzeniami, które mogą wywierać negatywny wpływ na jakość życia zwierzęcia.

Wśród częstych chorób wyróżnia się między innymi:

  • Dolegliwości oczu (np. jaskra, dystrofia rogówki, zwichnięcie soczewki),
  • Choroby układu krążenia i oddechowego,
  • Problemy neurologiczne (np. wodogłowie),
  • Dolegliwości kości i stawów (np. zwichnięcia rzepki),
  • Alergie skórne,
  • Nietolerancje pokarmowe,
  • Choroby zębów i dziąseł.

Niektóre z wspomnianych dolegliwości są możliwe do wykluczenia poprzez zakup czworonoga ze sprawdzonej i renomowanej hodowli. Nieraz jednak nawet pozornie dobre źródła są w stanie ukrywać rzeczywisty stan zwierzaka, a także jego historię. Z tego względu warto poświęcić odrobinę czasu oraz uwagi, aby dokładnie zapoznać się z wybraną hodowlą.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że psy tej rasy nie są odporne na skrajnie niskie temperatury. W okresie jesienno-zimowym konieczne może okazać się więc zakładanie pupilowi dopasowanego ubranka, które uchroni go przed nadmierną utratą ciepła z organizmu. W przeciwnym razie zwierzę może zmagać się z przeziębianiami, które nieleczone często przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia oraz samopoczucia czworonoga.

U kogo sprawdzi się rasa?

U kogo sprawdzi się rasa?

Chihuahua to niezwykle sympatyczny psiak, który odnajdzie się niemal w każdych warunkach. Rasa niejednokrotnie wybierana jest jako pierwsze zwierzątko do domu lub mieszkania, głównie ze względu na fakt, iż wychowanie i tresura czworonoga, a także jego pielęgnacja, nie są problematyczne. Należy jednak zaznaczyć, że pupil będzie wymagał opiekuna o łagodnym i wyrozumiałym podejściu, który jednocześnie nie pozwoli „wejść sobie na głowę”. Pieski tej rasy nieraz usilnie domagają się bowiem ciągłej uwagi lub dodatkowych smakołyków, wymuszając je swoim uroczym wyglądem lub donośnym szczekaniem.

Pomimo miniaturowych rozmiarów pies będzie również potrzebował stosunkowo dużych ilości aktywności fizycznej. Po spacerze doskonale wpasuje się jednak w miękką poduszkę u boku swojego opiekuna, wykładając się do pieszczot.

Chihuahua a dzieci

Rasa uchodzi za niezwykle towarzyską, lojalną, a zarazem czułą. Z tego względu towarzystwo dzieci nie będzie przeszkadzało zwierzęciu w komfortowym funkcjonowaniu, a wręcz psiak chętnie pobawi się ze wszystkimi domownikami. Należy jednak pamiętać, że chihuahua to drobny i delikatny psiak, przez co nieostrożne ruchy, przytulanie lub noszenie stworzenia, może wyrządzić mu krzywdę. Wszelkie zabawy powinny więc odbywać się pod stałym nadzorem dorosłych, którzy zadbają o bezpieczeństwo czworonoga.

Chihuahua a inne zwierzęta domowe

Chihuahua a inne zwierzęta domowe

Na ogół rasa bardzo dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami domowymi, szczególnie jeśli podopieczni wychowywali się ze sobą już od okresu szczenięcego. Kluczową rolę odgrywa jednak prawidłowa socjalizacja psiaka, a także spokojne zapoznawanie go z rozmaitymi stworzeniami oraz sytuacjami. Chihuahua nieraz wykazuje bowiem nadmierną śmiałość, która dla obcych psów lub kotów może okazać się przytłaczająca. Co więcej, pupil często nie zdaje sobie sprawy ze swoich niewielkich rozmiarów, tym samym uważając się za nieco większego psiaka. Zbyt ochocze nawiązywanie nowych znajomości może więc skutkować wywołaniem niechęci, a nawet stawianiem zwierzęcia w obliczu zagrożenia.

Zalety i wady rasy

Zalety i wady rasy

Zalety:

  • lubi zabawę i jest energiczny,
  • czuły i oddany właścicielowi,
  • szybko adaptuje się do otoczenia,
  • przyzwyczajony do samotności dobrze ją znosi.

Wady:

  • bywa uparty wobec komend właściciela,
  • pozbawiony instynktu drapieżnika (przeznaczony do towarzystwa),
  • często zaczepia większe psy.

Ciekawostki

Chihuahua to rasa, która niezaprzeczalnie podbiła serca ludzi na całym świecie. Co więcej, w ojczyźnie rasy od 2006 roku organizowane są dedykowane wystawy, które mają na celu prezentowania najznamienitszych pomników tych psiaków.

Interesującym może okazać się również fakt, iż te małe i niepozorne pieski, które nieraz mieszczą się w torebce, okazują się niezwykle czułymi, lojalnymi, a zarazem sympatycznymi stworzeniami. To właśnie dlatego nieraz są one wykorzystywane nawet przy takich zabiegach, jak dogoterapia.

Ponadto rasa odnajduje się także na planach filmowych. Jednymi z najpopularniejszych produkcji dedykowanych tym czworonogom z pewnością jest „Chihuahua z Beverly Hills”, a także „Legalna blondynka”. Co więcej, psiaki są również uwielbiane przez znane postacie, do grona których należy zaliczyć Paris Hilton, Madonnę, a nawet Britney Spears. Przedstawiciela rasy posiadała także Marilyn Monroe.

Choć na pierwszy rzut oka chihuahua nie cechuje się posturą sportowca, tak w Stanach Zjednoczonych rasa doczekała się nawet dedykowanego wyścigu, szerzej znanego pod nazwą Petco Chihuahua Races.

Sprawdź: Pomeranian, czyli szpic miniaturowy – wszystko o rasie

Popularne imiona dla psa rasy chihuahua

Popularne imiona dla psa rasy chihuahua

Wybór imienia dla psa należy do obowiązków niemal każdego opiekuna. Nieraz zadanie to jest jednak odrobinę skomplikowane, dlatego też poniższa tabela zwiera przykładowe imiona zarówno dla suczek, jak i samców rasy chihuahua.

Imiona dla suczki Imiona dla psa
Chloe, Bella, Ariel, Emma, Nora, Vivi, Lily, Peppa, Chica, Luna, Rosa, Lady, Milly, Coco, Allie, Daisy, Lizzi, Mexi, Mindy. Papi, Płatek, Śnieżek, Charlie, Edward, Finn, Bruno, Theo, Leo, Diego, Hugo, Cookie, Teddy, Ernie, Taco, Chico, Perro, Moonie.

Najczęściej zadawane pytania

Ile żyje chihuahua

Żyją 12 do 20 lat.

Jak wygląda chihuahua

To miniaturowy pies o dużych, sterczących uszach, który występuje w odmianie krótkowłosej i długowłosej. Występują w maści białej, czarnej, czekoladowej i złotej.

Kiedy chihuahua przestaje rosnąć

Chihuahua rośnie do ok. 8-12. miesiąca życia.

Ile waży chihuahua

Ważą one 1,8-2,7 kg.

Jaka karma dla chihuahua

Dla tych psów najlepsza będzie karma dla psów małych i miniaturowych.

Dlaczego chihuahua się trzęsie

Najczęstszą przyczyną jest wyziębienie, ale może to być także kwestia stresu lub silnych emocji, nadmiaru energii, a nawet spadku glukozy we krwi, do których rasa ma predyspozycje.

Chihuahua jak wychować

Rasa źle znosi metody awersyjne, więc podstaw na cierpliwe, stanowcze, ale ciepłe podejście oparte na pozytywnych wzmocnieniach. Zapewnij psu odpowiednią socjalizację. Te małe pieski mają problemy z długim trzymaniem moczu, więc naucz psa czystości.

Data publikacji: 23.09.2022

Udostępnij